i nieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 2in Juli 1910. 5 centiemen. Zesde jaar. iVr 56. Au ar hel Baukioel O die Datriote De poesjenellen der geestelijkheid. X. Eendracht maakt Macht. V f [Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencoilegiën zullen over gaan, van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912, me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding de Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over tegaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Wij kunnen geroepen worden om te stemmen voor de Kamers, in 1911. Vergeten wij het niet. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen, dat gemeentekiezin- gen plaats zullen hebben in 1911, in gansch het land. Dus, gelijk het uiterst vermoedelijk is dat de eenvormigheid van kiesstelsel zal zegepralen met No vember aanstaande, moet men zich er aan verwachten het kiezerskorps voor de Kamer, ter stemming te zien bijeen roepen. Het gevolg eener algemeene ont binding in de gemeenteraden. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalen ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer, dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikaien een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 't zeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, voor den 1" Juli de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeid staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht Hebben kiezer Ie zijn, ofwel aan het tpdkennen van INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Hare Hoogheid, de Prinses Karei de Ligne, aan het hoofd van een Dames- komiteit, heeft besloten aan H. K. H. Prinses Clementina, ter gelegenheid van haar huwelijk, een aandenken aan te bieden. Zif heeft zich tot de Gouverneurs der provinciën gewend, met verzoek wel te willen onder-komiteiten vormen om dat zoo vaderlandsch gedacht in gansch het land te verspreiden. De leden van dat van Yper, aangeduid door den heer Baron Ruzette, zullen zich bij de inwoners van onze stad begeven om de giften in te zamelen. De namen der inschrijvers zullen in het Gulden Boek ingeschreven worden, dat aan H. K. H. zal ter hand gesteld zijn ter zelf der tijd met het geschenk. Wij hopen dat die Dames een mild onthaal zullen genieten bij onze bevolking, die onze Koninklijke Familie zoo zeer ver kleefd is. Het Ünder-Komiteit. Men schrijft in bij den Uitgever, bixtmidestraat; nr 53, te Yper. - De aankondigingen gansch België en 't buitenland evenals de N&lariale en Rechterlijke aankondigingen .mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. -fr Men wordt vriendelijk verzocht ahoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag mitfiSag vrij en onderteekend toe te zenden.' AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveranv^nSr titels ingeleverd lot hét staven der be zwaren of reclamation. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Aan de kiezers in het algemeen. Ten einde aan eenieder toe te laten, zijne rechten te onderzoeken, in ken nis van zaak, deelen wij hierverder eenen voliedigen tabel mede, vermel dende, volgens de wet, alle de voor waarden vereischt voor de hoedanig heid van kiezer en voor het toekennen van alle bijgevoegde stemmen, dit voor de verschiliige kiezingen. Eenie der zal dus kunnen zien door zich zei ven, indien hij recht heeft als kiezer ingeschreven te zijn en hoevele stem men hem toekomen. Deze die, 't zij gelijk om welke reden, er niet aanhou den zich te wenden tot de gemeente besturen, voor bet nazien der kiezers lijsten of het onderzoek hunner kies rechten, mogen zich in voile vertrouw wenden, 't zij persoonlijk, 't zij per brief, naar het Bureel dêr Liberale Associatie, te Yper, Seminariestraat. Alle noodige inlichtingen zullen lien daar verschaft worden. Veertien dagen geleden wezen wij er op hoe de klerikale Regeering er in gelukt is, vöör de kiezing, het volk, de kleine bezitters, in de doeken te draai en, zoodanig dat zij thans op hunne schamele Staats waarden meer dan 2.% verliezen. Door allerhande kunstgrepen willen de klerikale bladen bewijzen dat het kwaad zoo groot niet is als de antikle rikale pers het heeft aangetoond, en dat vooral de klerikale ministers daar geene schuld aan hebben. Wat nóchtans niet kan wederlegd noch uitgevaagd worden, is dat, wie vóór de kiezing Belgische Staatsrenten kocht en deze nu moet verkoopen, een verlies doet van minstens 2 frank op honderd. - Le Ralliement drukt op die bestati- ging en zegt Tijdens de laatste kiesperiode, werd door den ouden maar nog wak keren strijder PaulJanson,de aandacht getrokken op het groot verlies dat men de dragers der Belgische Rente doet ondergaan en dit door de domme poli tieke handelwijze ingesteld door lM. de Smet de Naeyer, stelsel nageaapt door zijne volgelingen. Maar aan alles komt een einde onze beroemde ministers van financiën hebben het zoo goed ge regeld dat onze schuld, inbegrepen de bekrachtende schuld, de annuïteiten schuldig voor wederkoop van ijzeren wegen en de ioopende schuld, heden daags vier milliards en half' bedragen de uitgifte der rente gebeurt niet dan zeer moeilijk en het is met behulp van schatkistbons obligatiën op kort termijn en hooge intresten dieM. Liebaert op dit oogenblik noodig heeft om zich geld te verschalfen. Men wist dit alles voor de kiezin maar het goevernement deed al mogelijk was om de voorteekens van En in- wat hetgroote kwaad te verbergen. dien de gang van de Rente zeer laag was, hield men haar kunstmatig staan, God weet hoe aan een voldoend bedrag. De vervaldag van de kiezing voorbij zijnde, heeft men de zaken laten gaan het is derhalve moeilijk dit spel langer te spelen en eene nieuwe daling heeft zich op de Beurs voorgedaande Belgische Rente is nogmaals gedaald met 2 frank sedert 22 Mei en nu staat zij tuiêsehen 92 en 91a Dit laat toe den grafcF'Van vertrou wen te meten dien men heeft in het katholiek Goevernement. Dit Goevernement verdient geene achting, -geen vertrouwen en geen kre diet meer. En de oppositie, zich steu nende op de laatste uitspraak van het kiezerskorps, mag hun dit verval in het aangezicht slingeren. De socialisten zoowel als de libe ralen bewijzen dat zij bezield zijn met de beste voornemens tegenover elkan der en het is niet met zulke kleine meerderheid, als die welke haar nu nog overblijft, dat de Regeering zou kunnen wederstaan aan de verbondene oppositie. De toestand, geschapen door het behoud aan het bewind van een Goe vernement verloochend door de meer derheid van het kiezerskorps, is revo- lutionnair in 't hoogste puntzij wet tigt den weerstand en desnoods de parlementaire obstructie, om het Goe vernement te verplichten over te gaan tot de ontbinding. Het is hetgeen elkeen verstaan heeft, behalve de Regeering. De Patriote smijt met steenen in zijne partij. Hij houdt niet op, de afschaffing van bet hoofd vierkantje te vragen. Weet ge waarom Omdat het belet de ministers aan de deur te zetten. Het is onmogelijk zegt hij, een enkele der kandidaten te treffen, die aan 't hoofd van de lijst staan en het zijn juist de ministers, die de eerste plaat sen innemen. Dat werpt al de grond beginselen der grondwet van 1830 omverre. De wetgevers, die haar had den gemaakt, hadden onder meer an dere voorwaarden ook deze gesteld dat elke afgevaardigde, als hij minister werd, aan herkiezing zou onderworpen zijn. In 1893 heeft men die voorwaarde afgeschaft. Ten gevolge dier afschaf fing en dank aan de nieuwe gebruiken, bij de kiesvereenigingen in voege, is de toestand heel verschillend bij dien van 1830. Niet alleen moeten de minis ters niet meer herkozen worden, maar zij zijn daarenboven beschut tegen het gevaar van niet herkozen te worden. Dat is zoowel slecht voor de mi nisters als voor de partijen, die ze ge kozen hebben. In dat nieuw stelsel wordt de minister geheel onverant woordelijk. In de Kamer wordt hij door zijne partij beschermd tegen de minderheid en in de kiezing is hij ge vrijwaard tegen de weerwraak zijner eigene partijZoo kan de minister den ken dat hem alles toegelaten is en zijne partij staat in voor de gebroken pot ten. Ge kunt wel denken dat de ministers onzen konfrater dankbaar zijn voor die redeneering. De Patriote wil ze van hun voetstuk afvijzen. Wij doen het hem niet zeggen. Zoo zien wij den veldtocht der klerikale pers tegen het hoofd vier kant onder een heel nieuw daglicht. Welk enfant terrible die Patriote De klerikale politiekers verdédi gen zich hevig tegen het verwijt maar de speelpoppen te zijn waarvan de geestelijkheid de'draadjes vast houdt. Na hetgeen er komt te gebeuren in den Gemeenteraad onzer stad, zullen zij moeite hebben om hunne protestatiën ernstig te doen opne men. In de zitting van den 26 Juni 11., het programma der gemeentefeesten besprekende, heeft de Gemeenteraad zich overvloedig bezig gehouden met de zeer belangrijke kwestie te weten of hij zich zou laten meeslepen door die heeren der geestelijkheid, ten 9 of ten 10 ure De Raad, volgens het art. 75 der gemeentewet, mag zich maar bezig houden met hetgeen van gemeen tebelang is, besprak inderdaad een voorstel van M. den Deken van S' Maartens, strekkende om den uit gang der processie van O. V. van Tuine welke sedert onheuglijke tijden plaats had ten 9 ure voor taan zou vastgesteld zijn ten 10 ure. Het gemeentebelang van dit voor stel bestond hierin dat de processie, zuivere plechtigheid van den eere- dienst, zou verkleind zijn sedert de politiek den godsdienst vervangen heeft, tot de gemeene openbare fees telijkheid en vervolgens op het pro gramma der kermis voortkwam tus- schen eenen prijskamp van kaartspel en eene welkdanige schieting. Welnu het is vast dat deze Hee ren met eene schijn van reden vroeg te beginnen, wel zouden wil len eene uur rust nemen vooraleer de karwei van den dag te beginnen en bijgevolg begeerden dat de uitgang der processie een uur later zou plaats hebben. De Gemeenteraad, toegelaten tot de eer achter die Heeren gesleept te worden, werd nochtans uitgenoo- digd, voor den schijn zooals men het zal zien, zijn advies te geven over deze belangrijke kwestie. Er werd er dus over beraadslaagd. De bijna eenparigheid was van ge dacht het eeuwenoud gebruik te vol gen en den uitgang ten 9 ure te be houden een enkel raadslid, dat het gedacht van den heer Deken te mis doen met schrik vervulde, stemde toe in de klerikale verwaandheid, en M. de Deken werd wandelen gezon den. Wanneer deze kennis had van het onthaal dat zijne mededeeling ont vangen had, haalde hij zijne schou ders op en daar met reden achter vele toegevendheid getoond te heb ben aan de heeren raadsleden, met hun gedacht te vragen, besloot hij eenvoudiglijk dat spijts de Gemeen teraad der stad Yper de processie zou uitgaan ten 10 ure. Dit besluit aan het gemeentebe stuur kenbaar gemaakt, werd ont vangen met de eerbiedige onderwer ping die aan eenen dienstknecht be hoort ten opzichte van zijnen meester. En daar de vertooning der gebor duurde kleederen, der klaphoeden en der decoratiën van grooter aangele genheid is dan al de overwegingen van waardigheid en burgerlijke onaf hankelijkheid, onze poesjenellen der geestelijkheid zich ootmoedig gebo gen hebben. Ziedaar hoe het ruindagprogram ma der gemeentefeesten aanwijst dat ïïïïïïïïïïTF van

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1