1 P P I)e Oud-Pompiers te Brussel. Eene goede vangst. Een slechtaard geknipt. Mille d'Ypres. TUINDAG - 1910. de uitgang der processie van O. V. van Tuine zal plaats hebben ten 10 ure, wanneer de beslissing van den Raad krachtens dewelke het pro gramma is vastgesteld meldt dat de uitgang zal plaats hebben ten 9 ure en dat spijts de bekomen beleediging, onze stadhuismannen gewillig den stoet zullen volgen. Maar het is mogelijk dat God alles in orde zal brengen met die proces sie, gelijk de twee voorgaande van dit jaar, met eenen stortregen te be giftigen. Sedert eemgen tijd bezit de opstel- lingsraad van het Journal een god vruchtig man, die dat blad met zijne stichtende prosa verspert. Het Journal is bijna geheel vol met evangelische leerreden en sermoenen ingegeven door dien nauwen geest van overdreven vroomheid die onze dibbaards kenmerkt. Hij wordt vervelend. Nu, wij komen in de geestelijke kronijk van de Patrie van Brugge te lezen dat de Bisschop bijzondere ge beden voorschrijft ad postulandam aeris serenitatem, 't is te zeggen om te vragen dat het zou ophouden te re genen. Hetgeen zeggen wil dat de God heid rechtstreeks tusschenkomt in de weerkundige verschijnselen die de wolken ophoopt in deze en gene plaats en ze doet verdwijnen in som mige andere. Het geloof der ouden in Eole is dus niet veranderd bij de huidige kwezels. Maar ziehier den knoop Hoe uit- leggen dat de regen dikwijls belet de processiën uit te gaan Aan stonds, na eene lange reeks van schoone zonnige dagen, komt een slechten dag met eene stortvlaag juist op het oogenblik dat eene pro- cessiezal plaats hebben onmogelijke uitgang of wel het weder schijnt on zeker en zelfs dreigend, men hoopt dat alles nochtans wel zal gaan en men waagt den uitgang. Te midden van den uitgang dan de stortvlaag Verstrooiing, vlucht, algemeene red de zich wie kan Men moet nochtans veronderstellen dat de processiën bij zonder aangenaam moeten zijn aan den Allerhoogsten, aangezien hij tegenwoordig is in het Heilig Sacra ment Wat dan Zou de vrome man van het Journal d' Ypres ons geen aan- nemelijken uitleg van dat vraagstuk kunnen geven, van aard ons een wei nig ongeloovig te maken nopens de goddelijke tusschenkomst in den re gen en het schoone weder Maar geene uitvluchten, noch kar- pelsprongen nevens de kwestie. Het geldt hier niet omdraaiingen te ma ken met ons te doen doorgaan voor ongeloovigen, maar duidelijk de vraag te beantwoorden Indien God zich bezig houdt met te doen regen of de zon te doen schijnen, waarom regent het op de processiën Bezoek in de Belgische voedings- sektie (Groot Paleis), de Stand der Maatschappij in kollektieven naam ADOLF DELHAIZE Cie. (zie verder annonce.) Ten gevolge der herstellingen aan den zuid- westerschen vleugel der Halle,zaldegroenselmarkt verplaatst worden naar de kleine Botermarkt. Het schijnt dat er feiten van eene zekere ernstigheid gebeurd zijn op de kleine Botermarkt. De openbaredenkwijzeiserernstig mede bezig. Zou het Journal d'Ypres, orgaan onzer meesters, altijd zoo goed inge licht, ons de redens niet willen aan duiden die deze feiten veroorzaakt hebben. Het is noodig dat de openbare denkwijze ingelicht zij. Zondag laatst deed de bloiende maatschappij der Oud-Pompiers, ver gezeld van een groot getal leden, een uitstapje naar Brussel. Een prachtig concert werd om 11 1/2 ure gegeven op de kiosk der Place Ste Croix Eene groote menigte, waaronder vele Yperlingen verblijvende te Brussel, hebben met bewondering het kunstprogramma, door de dappere harmonie op onbe rispelijke wijze uitgevoerd, aanhoord en met vurige toejuichingen be groet. Een bloemtuil werd door een Oud-Yperling den talentvollen be stuurder, heer Henri Moerman, aan geboden. Eene medalie werd den voorzitter overhandigd door den ver tegenwoordiger van het stadsbestuur hij gelukwenschte de dappere muzi kanten en hunnen duurbaren muziek meester om het concert, dat hij een echte kunstparel noemde hij koes terde de hoop nog meermaals de gelegenheid te hebben, een muziek van waarde, als dit der Oud-Pom piers, te mogen vieren. Een lekker noenmaal vergaderde daarna de bestuurleden, de muzikan ten en oud-pompiers in het hötel A la Fontaine de Brouckère. Het overige van den dag alsook den Maandag werd door het meesten- deel der bezoekers in de Tentoonstel ling doorgebracht. De Maandag avond, toen de Oud- Pompiers te Yper terug aanlandden, was de groote plaats der statie zwart van volk. In stoetsgewijze en al vroo- lijke deuntjes spelende, doortrok de harmonie verscheidene straten der stad, vergezeld van eene geestdrif tige menigte. Een onthaal, gelijk dit welk de Oud-Pompiers Maandag werd voor behouden, mag in gouden letters geboekt staan Het bewijst eens te meer de overgroote verkleefdheid van het Ypersche volk aan de liberale maatschappij der Oud-Pompiers. Vrijdag morgen, rond 10 ure, be merkte de dochter van den landbou wer Leon Waterbley, in deze stad, ge hucht Paddevijver opeens eenen kerel, die op zijne zokken uit den paar denstal kwam en, op haar zicht, haas tig de vlucht nam. Op het hulpgeroep der dochter Wa terbley, snelden verscheidene werk lieden der hofstede den vluchteling achterna en gelukten er in hem in te halen en aan te houden. Men bracht hem terug naar de hofstede en verwit tigde de politie die welhaast ter plaats kwam. Ondervraagd door de politieagenten, verklaarde de aangehouden zich te noemen Smagghe Remi, oud rond de 30 jaar, geboortig van Langemarck en woonachtig te Brugge S' Kruis en bekende dat hij eenen diefstal kwam te begaan, ten nadeele van Waterbley. Zich verscholen hebbende achter de gebouwen der hofstede, had hij het gunstig oogenblik afgespied en was in het huis gedrongen. Uit eene kas staande op de slaapka mer, had hij eene som van omtrent 200 franks ontvreemd. Hij was op het punt te vluchten, toen hij door Emma Waterbley was ontwaard geworden. Het gestolen geld wierd op hem terug gevonden. De kerel wierd daarenbo ven in bezit gevonden van juweelen, welke hij erkende voort te komen van .eenen diefstal, door hem bedreven Woensdag laatstleden, bij den landbou wer Vandenbroueke, te Zillebeke. Op dit pachthof wierd hij verrast op het oogenblik dat hij bezig was eenen kof fer open te breken, maar hij was erin gelukt te ontvluchten. Hij bekende zich daarenboven den dader van menigvuldige diefstallen, deze laatste dagen in het arrondisse ment bedreven en duidde verheelers der stad als medeplichtigen aan. Smagghe is een zeer gevaarlijk kwaaddoener, hij is zelfs geplaats on der het toezicht der politie. Men heeft hem naar het politiebureel geleid en hij is in het gevang opgesloten ge weest. Zondagnamiddag, rond 6 ure, wer den spelende meisjes, op de huiten- wandeling der stad, aangerand door een kerel, die een der meisjes in de struiken wilde meetrekken. Op hun hulpgeroep, kwamen wandelaars toe gesneld-, die den kerel staande hielden tot de komst der politie, 't Is zekere C..., in Frankrijk verblijvende, maar sedert eenige weken reeds dwalende in zijne geboortestad. LeBourgmestre a l'honneurd'inviter ses concitoyens a arborer le drapeau tricolore, JEUDI, 21 JUILLET 1910, a l'occasion de l'anniversaire de l'indé- pendance nationale. II exprime le voeu de voir les habi tants de la ville d'Ypres suivre l'exem- ple des principales villes du pays, oü, chaque année, a pareille date, Ie dra peau national flotte, non seulement auxédifices publics, mais encore a un grand nombre de maisons particuliè- res. La population renouvellera ainsi l'expression de son attachement a la dynastie et témoignera sa reconnais sance a ceux qui ont créé et maintenu notre indépendance. Ypres, le 10 Juillet 1910. Le Bourgmestre, R. Colaert. Fêtes et cérémonies du 21 Juillet 1910: A 11 heures, Te Deum, a l'Eglise de S' Martin. A 9 heures, Grand Concert, par l'Harmonie communale. Illumination des Halles et de la Grand'Place. Feu d'artifice et salve d'artillerie. Concert de Carillon, Jeudi31 Juillet,hV 1/31» dus. par M. SEGHERS, carillonneur a Roulers. PROGRAMME 1. The Soldiers of the Queen, Marche, Leslie Stuart 2. Theresen Walzer, Carl. Faust. 3. La voix des Chênes, Goublier. 4. Grand pot-pourri populaire, Renaud. 5. Finale d'une Sonatine, Diabelli. 6. Kiss me, (klokkenspel) Polka, Kling. 7. Volks- en nationale liederen. Harmonie communale. CONCERT Jeudi 21 Juillet 1910, a 9 heures. PROGRAMME 7. De lustige Boer, allegro militaire. F. Deconinck. 2. Ouverture de FestivalLeutner. 3. Fantaisie sur l'opéra l'Africaine Meyerbeer. 4. Transcription de l'opéra Guillaume Teil Rossini. 5. Invitation d la Gavotte, Waldteufel. 6. La Veuve Joyeuse, potpourri. Lehar. 7. Carnaval Parisien marche burlesque, F. Popy. Programme du CONCERT qui sera donné sur le kiosque de la Grand'Place, le DI- MANCHE 24 JUILLET 1910, a 6 heu res du soir, a l'occasion de la fête de la REINE, par l'Harmonie com munale de Wervicq 1" Par tie. 1. Marche des Galibots. Gabelles. 2. Ouverture de Silvio Pellico. Wettge. 3. Retraite des Marionnettes. Sweinsberg. 4. Le Cid, sélection. Massenet. 2e Partie. 1. Oudin, Mellet, Firmin, Guillien, polka pour pistons. Mayeur. 2. Scène légendaire. Richart. 3. L'Or et l'Argent, valse. Lehar. 4. La belle Meunière, polka. Parès. STAD YPER PROGRAMMA. Zaterdag 6 Oogst. Wedstrijd in Vogelteelt, ingericht door de Vogelteeltinaatschappij van 't arron dissement, in de Ilalle, Groote Boter markt. Ten 6 ure 's avonds, Beiaardspel. Ten 8 1/2 ure, Concert, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Zondag 7 Oogst. Ten 10 ure, Uitgang der processie van O. L. V. van Tuine. 's Middags, Concert, Groote Markt, door de Koninklijke Fanfare. Schieting met den Handboog ingericht door de maatschappij Yper-Hoekje Grooten Loopstrijd voor Wielrijders, in den Velodroom Wedstrijd in Gaaihollen, ingericht door de maatschappij gevestigd Aux Trois Fleurs de Lis Ten 5 1/2 ure, Vandenpeereboom- plaats, Opstijging van twee luchtbollen, waarvan eenen met kinders bestegen, onder de leiding van den luchtvaarder J. Dumortier, van Brussel. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Ten 9 ure, Beiaardconcert, door M. J. Denyn, Beiaarder te Mechelen. Maandag 8 Oogst. Ten 10 ure, in de Ilalle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Staatsmiddel bare school voor jongens. Ten 11 ure, Wedstrijd voor Honden gespannen. 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Hon denloop. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Dinsdag 9 Oogst. Ten 10 ure, in de Ilalle, Muziekvoor- dracht, door de leerlingen der Muziek school. 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Woensdag 10 Oogst. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Meisjesgemeen teschool van S'-Janstraat. Ten 8 ure, ConcertGroote Markt. Donderdag 11 Oogst. Ten 9 ure, op de Veemarkt, Wed strijd, ingericht door den Bond der Geitenkweeksyndikaten van het Ar rondissement. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Nijverheidschool. Ten 4 ure, Zaalhof, Volksspelen. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Zondag 14 Oogst. Kruisboogschieting in den doel, inge richt door de maatschappij Les Vrais Arbalétriers 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 3 ure, Vandenpeereboomplaats, Groot Acrobatisch Feest, onder het be stuur van M. B. Bredfort, impresario te Brussel. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Ten 9 ure, op het Minneplein, Vuur - werk. Maandag 15 Oogst. Chineesche Cibelschietingin S'-Pie- terswijk. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Dinsdag 16 Oogst. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Jongensgemeen teschool. Woensdag 11 Oogst. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Meisjesgemeen teschool, van de Rijselstraat. Z&ndag21 Oogst. Wedstrijd in het Lijnvisschen, inge richt door de maatschappij De Ware Liefhebbers Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Onderscheidene Feesten. Wedstrijden in verschillige spelen zullen plaats hebben op Tuindag en de volgende Zondagen. F eesten zullen ingericht worden in de buitenwijken. De omstandigheden der wedstrijden zullen door bijzondere plakkaten aan gekondigd worden. Gedaan in zitting, te Yper, de '18 Juni 1910. De Burgemeester-Voorzitter, R. Colaert. De Secretaris, Hegtor Vander Donckj. lre PARTIE 2me PARTIE.

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2