Lantaarnaansteker, mmm ZONDAGRUST~ Eendrachtig gestreden Mengel werk. 85 STAD YPER. Lijst der Apothekers De Zon- en Feestdagen, II. A. DONCK, Wytschaele. Het wildstroopersdrama. Doodelijk ongeluk. zeer laag was, hield men hun kunst matig staan, God weet hoe, aan een voldoende tax. De vervaldag van de kiezing voorbij zijnde, heeft men de zaken laten gaan het is derhalve moeilijk dit spel langer te spelen en eene nieuwe inzakking heeft zich op de Beurs voorgedaan de Belgi sche rent is nogmaals gedaald met 2 frank sedert den 22 Mei en nu staat zij tusschen 92 en 93. Dit laat toe den graad van vertrouwen te meten die men heeft in het katholiek gouvernemeut. Dit gouvernement verdiend geen achting, geen' vertrouwen en geen krediet meer. En de oppositie zich steunende op de laatste uitspraak van het kiezerskorps, mag hun dit verval in het aangezicht slingeren. De socialisten zoowel als de libe ralen bewijzen dat. zij bezield zijn met de beste stemmingen tegenover elkander en het is niet met zulke kleine meerderheid, als die welke hun nu nog overblijft, dat zij in de schoolkwestie, geen partijdige en gevaarvollen aanslag zou durven plegen aangekondigd voor de kiezin gen, dat zij zou kunnen wederstaan aan een verbondene oppositie met eenige leden der rechterzijde, die de formeele verbintenis aangegaan heb ben te werken, tot verzuivering van ons huidig kiesstelsel. Den toestand geschapen tot het behoud aan 't bewind van een gou vernement verloochend door de meerderheid van het kiezerskorps is revolutionnair in 't hoogste punt zij wettigt den weerstand en desnoods de parlementaire obstructie, om het gouvernement te verplichten over te gaan tot de ontbinding. Het is hetgeen elkeen verstaan heeft, behalve het gouvernement. Sedert den politieken strijd van Mei laatst, zijn de vertegenwoordigers on zer natie in vacantie, en genieten eeni ge maanden rust, gedurende de op- schorsing der Kamerdebatten. Onze liberale vertegenwoordigers, wier taak in het Belgisch Natiepaleis alles behalve gemakkelijk is, verdienen meer dan wie ook van die rust te genieten. Edoch, rust roest zegt het spreekwoord, en nu meer dan ooit dient die onweer legbare waarheid niet uit het oog ver loren. Het komt er op aan een politie ken vijand te bestrijden, die onophou dend werkt om zijne stellingen te be houden en die tracht ze te versterken. Er dient een stormloop aangegaan te worden, om de dwangmiddelen te ver- DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Zevende Hoofdstuk Eene nieuwe' kennis. ijdelen die onze tegenstrevers stand vastig in voege houden. Er moet ge streden worden zonder verpoozen, om de onrechtvaardigheden uit onze kies wetten te doen verdwijnen om de rechtvaardigheid alom te doen zege pralen. Er dient hardnekkig gekampt te worden, om de ware aanslagen te verijdelen die de weinig kiesche tegen strever pleegt en voorbereidt, om den doodstrijd wat te verlengen waartegen bij worstelt, alle politieke eerlijkheid ter zijde stellend. De liberale gekozenen hebben dit begrepen, en in hunne gehouden bij eenkomsten de te volgen gedragslijn besproken. De strijd zal onverbiddelijk wezen geene toegevingen meer, aan tegenstrevers die de eene rechtmis- kenning na de andere plegen geene zwakheden meer tegenover politiekers die andersdenkenden op oneerlijke wijze bestrijden geene hulp meer aan de klerikaien, die, minderheid zijnde, door alle middelen het meesterschap willen behouden. Geene voorstellen meer, waarvan zich de gunstige gevol gen toeeigenen geene medewerking meer, zoolang de klerikaien, door lo gen en bedrog, door onrechtvaardige en overdedigde wetten, het bewind in handen houden, Zoo was de algemeene wensch op die vergadering uitgedrukt, en die wensch wordt het gansche land door met kracht ondersteund en eenparig goedgekeurd. Te lang reeds heeft de politiek van toegevingen geduurd te lang reeds genieten de klerikaien alle voorrechten en wordt het recht dat ons toekomt ons door hen ontzegd. Wie zou inderdaad nog kunnen loo chenen dat die huidige kieswetten, die in de samenleving burgers van ver schillende klassen en waarde vormen, niet ten voordeele der klerikale partij gemaakt worden Wie zou kunnen ontkennen dat de evenredige vertegenwoordiging, die eerlijkheid ais grondsldg heeft, thans niet ten profijte der klerikale partij uitvalt Zijn het de klerikaien niet, die voor de gemeentekiezingen halsstarrig wei geren in de kleine steden en gemeenten de evenredige vertegenwoordiging toe te passen, en aldus beletten aan eene minderheid (al ware die slechts van enkele stemmen) op 't stadhuis de plaatsen in te nemen die haar volgens hare getalsterkte, rechtmatig toeko men Zijn het de klerikaien niet, die juist het tegendeel doen in de groote steden, waar zij, minderheid zijnde, toch in de stadsraden vertegenwoordigd zijn Beramen de klerikaien geene ware aanslag, wanneer zij voornemens zijn, uit oorzaak der vermeerdering van be volking niet overal tot eene volledige herkiezing over te gaan Plegen zij geen wraakroependen aan slag, wanneer zij weigeren de wettige erkenning te verleenen aan onderwijs gestichten, die aan eene ware behoefte voldoen Wanneer zij weigeren dit on derwijs, onzijdig en zuiver wetenschap pelijk, de toelagen te verleenen waarop het volle recht heeft, terwijl zij de staatskas leegplunderen tot op den bo dem, 0111 hunne klerikale, vanfanatism doordrongen instellingen recht te hou den Zijn het de klerikaien niet, die tot hiertoe gebruik hebben gemaakt van de verdeeldheid der oppositie, van den afstand die bestaat tusschen het libera lism en het socialism, om hieruit voor deel voor hunne partij te trekken Geven de klerikaien, die op menige punten verdeeld zijn, het klaar bewijs niet, in veelvuldige omstandigheden, al gehoorzamen zij ook aan een hooger bevel, dat het soms noodig is afstand te doen zijner persoonlijke zienswijze, om eendrachtig den gemeenzamen vij and langs alle kanten en bij elke gele genheid te bestormen Met dezelfde munt dient betaald te worden. Eendrachtig moet er gestre den onverbiddelijk weze de aanstaan de strijd Maatschappij van Onderlingen Bij stand gezeid De Oud-Leerlingen der Stadsschool Tombola ten voordeele der afdeeling B, toegelaten door het Schepen College bij beslissing van 9 Januari 1909. Het Comiteit brengt ter kennis van het geacht publiek dat de prijzen voor de Tombola beslissend worden samen gesteld als volgt 15 obligatiën of stadsloten, ieder van 100 fr. naamwaarde, met premie. 1" prijs (5 loten) Brussel 1905. Antwerpen 1887. Antwerpen 1903. Gent 1897. Luik 1897. 2e prijs (3 loten) Brussel 19C5. Antwerpen 1903. Luik 1897. 3e prijs (2 loten) Brussel 1902. Luik 1897. 4e prijs (1 lot) Brussel 1905. 5e id. 6e id. T Antwerpen 1887. 8" id. 1903. Tot zijn spijt, heeft het Comiteit be machtiging moeten vragen en verkre gen van het Stadsbestuur 24 Januari 1910, om de trekking te verschuiven tot Zomlag 3 October ÏOIO. Nochtans moet er aangemerkt wor den dat deze dagstell ing onwederroe- pelijk is en niet meer zal verdaagd worden, integendeel. Er wordt hier hartelijk dank gezegd aan al de personen die loterijbriefjes aangekocht hebben of zullen willen koopen om tot ons menschlievend doeleinde te geraken. van dienst zijnde van middags tol, 10 uren s'avonds VOOR 'T JAAR 1910. ZONDAG 18 SEPTEMBER, 1910 opv. F VAN WINDEKENS, RIJSKLST.RAAT, n° 13, YPER. Maandag morgend heeft de begra ving plaatsgehad vanEvaristeEveraert, slachtoffer van het wildstroopersdra- ma voorgevallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Eene massa volk heeft die begraving bijgewoond. Men vermoed eene wraak van Gas ton Everaert. broeder van den onge lukkige hij zou doodsbedreigingen toegeworpen hebben aan de leden der familie Coudron, wiens zoon, de ver moede moordenaar, reeds aangehou den is. Zaterdag namiddag, is Gaston Eve raert ten huize der Coudron's gegaan en er de moeder en de dochter ont moetende, heeft hij ze beiden erg mishandeld. De moeder bijzonderlijk was in slechten staat en men heeft moeten in haaste een geneesheer halen. Dinsdag morgend ontdekte een wiel rijder op den Thoigroutschen steen weg, nabij Ghistel, het vermorzelde lijk van een werkman. Hij ging de gendarmerie verwittigen en een der gendarmen erkende het lijk. Het was een zekere Gompernolle, brouwers knecht, voerman ten dienste van M. Louagie van Cortemarck. De ongeluk kige was waarschijnlijk in slaap geval len en door het gevolg van eene slechte beweging onder den wagen gerold en verpletterd. De dood moet oogenblikkelijk ge- OF DE Daar dokter Jeremy intusschen naar het diner ging vernemen, gaven de dames da delijk gevolg aan hare afspraak. Amelia was inderdaad te zwak om het gewoel en gerucht op het dek te verdragen, en nadat zij zich in het stille en bijna verlatene sa lon te rust had gelegd. bleef Geertrui nog zoo lang bij haar, tot zij beschuldigd werd van de voorwaarden der overeenkomst te schenden, en eindelijk door de levendige en goedhartige vrouw des dokters, diezee.r wel in staat verklaarde te zijn om alleen op Amelia te passen, werd weggejaagd. Maakt lieverdat ge weder bovenkomt Zjgde zij eer gij uwe plaats verliest en onthoud Geertje, dat gij den dokter niet bij ons laat komen hij zou ons maar pla gen om weer naar boven te gaan, en dat zijn wij volstrekt niet voornemens. Met deze woorden trok mevrouw Jeremy den strik van haren hoed los, legde hare voeten op eenen stoel en beval Geertrui, in hare handen klappende, om zich weg te pakken. Geertrui ging lachend heen en had nog eenen glimlach op haar gezicht toeD zij den trap bereikte. Toen zij met baren géwonen lichten vluggen tred boven kwam, trad eene rijkige gedaante op zijde om haar voorbi] te laten. Het was de lieer Philips. Hij boog, en Geertrui giug, na zijnen groet beantwoord te hebben, naar de plaats die zij verlaten had, zich verwonderende hoe het kwain dat hij weder hun reisgenoot was. Hij kon niet aan boord zijn geweest eer zij mei Amelia naar beneden ging zij moest hem zeker gezien hebben zij zou hem onder dnizende herkennen. Hij moest te Newbury op de boot zijn gekomen, die daar had aangelegd terwijl hij in de kajuit was. Terwijl zij hierover dacht hernam zij hare plaats op het achterdek, en bleef met den rug naar de meeslan de>' passagiers, op de rivier zitten staren. 7X\ had vijt minuten zoo gezeten, terwijl hare gedachten tus schen bet natuurtooneei en het belangwek kende gezicht des vre«tndelings verdeeld waren, toen er eene schaduw voor baar kwam eti zij opkeek ia de meening dat zij dokter Jeremy kon ziem. Zij kon niet nalaten «enige verlegenheid te laten blijken toen zij[ een paar oogeti ont- s moette wie ernstige magnetische het ver- mogen had ven haar ia verwarring te bren gen. Zij keerde zich eemigzins snel weder I om toen de vreemdeling haar aansprak. Goeden morgend. jonge juffer On- I ze reis gaat nog indezelfde richting, naar ik I zie- Wilt ge mij de eer aandoen om van mijn handboekje gebruik te maken Dit zeggende bood k'J haar een boekje aan, dat eene kaart va:n de rivier en de oe vers aan beide zijden, bevatte. Geertrui nam het aan en bedankte hem. Toen zij de kaart openvouwde, plaatste hij zich op eenige schreden afstands en bleef, naar het scheen in verstrooiing over het dek staan leunen Zoo duurde het eene- poos eer hij weder sprak. Toen zich eensklaps naar haar om- keerende, zegde hij Het bevalt u hier zeker goed Buitengemeen, antwoordde Geer trui. Gi] hebt nog nooit in uw leven iets zoo schoons gezien Hij scheen haar geene vraag te doen, maar sprak alsof hij het wist Voor u is het waarschijolijk iets ge woons, zegde Geertrui. Wat doet u zoo denken vroeg hij inet eenen glimlach. Geertrui werd verlegen door zij ren blik en nog meer door zijnen glimlach, die ge heel zijn gelaat zoo Zeer veranderde hem zulk een innemend en tegelijk zwaarmoe dig voorkomen gat Zij Gonsde en kon geen antwoord geven hij bespaarde haar die moeite. Dat is haast geene billijke vraag, niet waar zegde hij. Gij denkt waarschijnlijk evenveel reden voor uw gevoelen te hebben als ik voor het mijne had. Gij hebt 't ech ter verkeerd ik ben nog nooit hier geweest maar ik ben een te oud reiziger om mijne verrukking in mijne oogen te laten lezen zooals gij doet, voegde hij er na een oogen- hlik stilzwijgen bij, waaronder hij haar strak had aangezien. Toen scheen hij voor de eerste maal de verlegenheid te bespeu ren, welke zijn uitvorschende blik haar aanjoeg en keerde hij zich om, terwijl er eenedonkeie wolk over zijn gelaat kwam, die het voor een oocenblik eene uitdrukking verleende zoo vol bitterheid en aandoe"i"g te gelijk, dat zij Geertruides bedremmelde Billetten aan 0,10 fr. Boekjes van so ofjfr verwondering over zijne vrijpostige aan spraak en latere gezegden terstond deed verdwijnen eD haar alles vergeten behalve de onverklaarbare belangstelling, die d> ze zonderlinge man haar inboezemde. Daarop eenen stoel naast den haren ne mende, vestigde hij hare aandacht op een fraai landgoed aan hunne rechterhand, sprak van een vroegeren eigenaar wien hij eens buiten's land had ontmoet, en verhaalde eenige belangrijke anecdoten van eene avon tuurlijke reis, die zij te zaraen hadden on dernomen. Dit voerde wederom tot andere onderwerpen, meestal in verband staande met omdalingen in gewesten, die zelfs in dezen oriderzoeklieveriden tijd nog bijna onbekend zj 11 en zoo onderhoudend en belangrijk was des vreemdelinge gesprek, zoo levendig waren zijne beschrijvingen, Zoo vurig en rijk was zijne verbeelding, e<i zoo wegslepend was de welsprekenheiJ, waarmede hij zij rie gddachte.i in woorden kleedde, dat zijne jeugdige toehoorderes met bewonderende verrukking naar bei" zat te luisteren Haar edele geest liet zich gemakkelijk medeslepen door het dichterlijke vuur van een gemoed, even gevoelig als het hare voor al het groote en bewonderenswaardige in natuur en kunst en toen hare verbeelding en belangstelling aldus met storm over meesterd waren, had haar nieuwe vriend, die haar met kalmte gadesloeg, spoedig hK' genoegen van te bemerken dat het hem gH' lukt was hare verlegenheid en schroomval ligheid te doen verdwijnen want terwijl zij naar zijne woorden luisterde eri r,-l8 somtijds eenen blik uit zijne donkere "Ogrii opving vertoonde baar bezield gelaat oe*i', teekenen va.i vrees of uanti011 wen me-r Wordt Voortgezet J

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2