Lantaarnaansteker, ocklmnilcl jf(pniniii- SCHOOLGERIEF VERLAKKER HEROPENING DER KLASSEN. j-L. IV10RIS0';S 53, Dixmudestraat, YPER. Koniiii» Albrechl en Koningin Elisabeth bij onze Noorderburen. Mengelwerk. Alle Schoolboeken aan denzelfden prijs der uitgevers 109, O a m b r u gges l ra a I ANTWERPEN. STAD YPER. Theatre tl Vpres. De reis door onze vorsten bij onze noorderbroeders ondernomen, werd in Belgie zoowel als in Holland op de geestdriftigste wijze begroet. Het Algemeen Handelsblad van Am sterdam schreef daarover in zijn «Wel kom Heden komen Koning Albrecht van Belgie en zijne Koningin in ons land om een bezoek te brengen aan Konin gin Wilhelmina. Een vriendschapsbe- zoek aan de vorstin van het naburig land, maar tevens een bezoek aan dat land zelf. Zoo vat ook onze Koningin het op zij ontvangt hare gasten niet op haar buitenverblijf, zelfs niet in hare residentie, maar in haar hoofd stad en hare gasten worden tevens ontvangen door het bestuur dier stad, het beste wat Nederlandsche kunst heeft te geven wordt hun aangeboden, een deel onzer vloot wordt voor hen naar Amsterdam gezonden, zij zullen iets zien van onze nijverheid. Zoo is dit een bezoek aan Nederland en Amster dam tevens. Daarom mogen wij de gasten onzer Koningin van harte welkom heeten te Amsterdam. Het is een vorst regeerende over vier millioen Nederlandsch sprekende menschen, dien wij het welkom toe roepen. Een grondwettelijken vorst, die de behoeften maar ook de wenschen van zijn volk met belangstelling en liefde nagaat, die sedert jaren de belangen van zijn volk heeft bestudeerd en hel pen bevorderen, eenvoudig in zijn op treden, toegankelijk en welwillend een vorstin, die zoo getoond heeft me de te voelen met de kleinen en armen en lijdenden hoe zouden wij ze niet hartelijk begroeten Koning Albrecht, welkom Wel kom, Koningin Elisabeth Niet alleen de Koninklijke standaard van den koe pel van het Paleis, ook de Nederland sche driekleur uit onze openbare ge bouwen en uit onze huizen wappert U een welkom toe Welke school kiezen. Stillekens aan loopt de vacantietijd ten einde en weldra zullen de scholen heropend worden. Wederom staan de ouders voor de gewichtige vraag Waar gaan wij onze kinderen ter school zenden Vele vaders laten dikwijls moeder de vrouw daarmede haar zin doen. Wel nu, zulks is een misgedacht, wantvelen DE 86 LOTGEVALLEN EENER WEES Uit liet Engelsch. TWEEDE DEEL. Zevende Hoofdstuk Eene nieuwe kennis BÜBSOOT Bii\ A Bi BS BBA A BB Bi ftlKUWE COLLECTIE Schoolcahiers in allen aard. ondervinden zulks, helaas maar al te laat. Reeds loopen de pastoors en andere zielenredders de huizen plat om de moeders de katholieke scholen als de beste aan te prijzen. Ook zwakke vrijzinnigen laten zich aan die sappige woorden vangen, en denken in zich zelf dat een pastoor toch niet zal liegen. O mis vrienden, want die mannen deinzen voor de grootste leugens of lasteringen niet achteruit. Zij zeggen de officieele scholen zijn scholen zonder God dat vooreerst is eene LEUGEN, want in die scholen worden de leerlingen, wier ouders niet uitdrukkelijk te kennen geven dat zij hunne kinderen van de godsdienstles sen ontslaan, hierin zoowel onderwe zen als in de andere vakken. Maar wat men er hun niet leert, dat is haat en nijd opvatten voor anders denkenden. Dat wordt gedaan in de klerikale scholen, want in den cate chismus van Namen staat het zwart op witVoor de liberalen stemmen is eene zondeen voor de socialisten eene dood zonde Dus, vrijzinnigen, doet uwe oogen open, duldt niet dat men uwe kinderen tegen u opruit, duldt evenmin dat men hunnen geest benevele met allerlei onwaarheden en vertelsels uit Duizend en eenen Nacht. De katholieke scholen zijn de beste, zeggen onze tegenstrevers. Nogmaals eene GROVE LEUGEN, want de twee derden hunner onderwijzeressen be zitten GEEN DIPLOMA, en dezen die er een bezitten, O hoe zijn zij er nog aangeraakt 't Is ook de plicht der ouders hunne kinderen te sturen naar die scholen die de ernstigste en meeste waarbor gen geven van zedelijkheid. Onnoodig er op aan te dringen dat zulks de OFFICIEELE scholen zijn. Deze im mers staan onder toezicht van den Staat. Elkeen mag ze bezoeken. Zij zijn als huizen van glas, waar men alles kan zien wat er in omgaat. In de klerikale scholen, integendeel, heeft de Staat geen toezicht, 't Is uiterst moeilijk te vernemen wat er daar voor valt en die toestand heeft maar al te vaak de jammerlijkste uitwerksels voor gevolg. Dan, heeft het kardinaal Mercier van Mechelen zelf niet verklaard De ka tholieke strijdbladen pakken niet meer wij moeten ons tot de school wenden Hetgeen in andere woorden wil zeg gen, wij moeten den geest en 't harte van 't kind zoodanig kneden, dat wij er later volkomen meester over blijven. Oudersindien gij uwe kinderen een goed en deugdelijk onderwijs wilt geven, zend ze den naar de officieele scholen, want vergeet niet dat het onderwijs de grondslag van het geluk is. ZEER GOEDE gevraagd in het vrlnfabrick van Scbtijven met loon>opgaaf, ouder dom en vorige p'aals Vast werk. Maafschappij van Ouderlingen Bij stand gezeid De Oud-Leerlingen der Stadsschool Tombola ten voordeele der afd'eeling B, toegelaten door het Schepen College bij beslissing van 9 Januari 1909. Het Comiteit brengt ter kennis van het geacht publiek dat de prijzen voor de Tombola beslissend worden samen gesteld als volgt 15 obligatiën of stadsloten, ieder van 100 fr. naamwaarde, met premie. le prijs (5 loten) Brussel 1905. Antwerpen 1887. Antwerpen 1903. Gent 1897. Luik 1897. 2e prijs (3 loten) Brussel 19C5. Antwerpen 1903. Luik 1897. 3e prijs (2 loten) Brussel 1902. Luik 1897. 4° prijs (1 lot) Brussel 1905. 5e id. 6° id. T Antwerpen 1887. 8e id. 1903. Tot zijn spijt, heeft het Comiteit be machtiging moeten vragen en verkre gen van het Stadsbestuur 24 Januari 1910, om de trekking te verschuiven tot Zondag' 3 October UJiO. Nochtans moet er aangemerkt wor den dat deze dagstelling onwederroe- pelijk is en niet meer zal verdaagd worden, integendeel. Er wordt hier hartelijk dank gezegd aan al de personen die loterijbriefjes aangekocht hebben of zullen willen koopen om tot ons menschlievend doeleinde te geraken. M. Jean Richepin, de l'Académie frangaise, le célèbre auteur de La Glu du Chemineau, des Truands, etc.. vient de traiter avec M. Castelain l'un des rnaitres des Tournées Parisiennes, pour le droit de représenter en France et a l'Étranger son véritable chef d'oeuvre, Le Flibustier, les trois plus beaux actes du répertoire de la Comédie-Frangaise. A eet effet M. Castelain dont le passage a Ypres aura lieu trés prochainement s'est entouré de partenaires désignés par l'auteur et vraiment dignes d'inter- prêter les diversjolisrölesde ce poème de grande envergure.Ceci nous promet quelques heures charmantes a passer, d'antant plus que le programme se Achtste Hoofdstuk. De rots der eeuwen. OF DB Hij maakte echter gebruik van deschijn bare zelfvergetelheid, waarmede Z'j zich aan het genot van zijn gezelschap overgaf, maar bleet over de onderwerpen uitweiden die zich zelf aan hem aangeboden, en droeg zorg om hare gelij kmoedigheid niet weder te verstoren door nogmaals dien scherpen, uitvorschenden blik op haar te vestigen, dien zij bleek niet wel te kunnen verdra gen. Toen dokter Jeremy zijne'jeugdige reisgenoote kwam opzoeken, was het ge sprek tusschen deze en dan vreemdeling zoo meenzaam en ongedwongen geworden, dat de dokter een paar verbaasde oogen opsloeg zijne schouders ophaalde en uitriep Dat is al tamelijk mooi, moet ik zeggen Geertrui had den dokter niet zien aan komen. maar keek op toen zij zijne stem hoorde. Begrijpende hoe het hem moest verrazen, haar in zulk een gemeenzaam ge sprek met eenen vreemdeling te vinden, bloosde zjj eenigzins over zijn onverwach' gezegde maar opmerkende er niet verlegen ASSOiTilSIT 1011111 door word, maai' het integendeel met eenen glimlach aanboorde, kwam zij ook bare verlegenheid spoedig te boven want, vreemd genoeg dit gevoel bijna geheel ver dwenen en zij begon reeds zekere vertrou welijkheid met harenonbekenden reisgenoot te gevoelen, dieopstond, dokter Jeremy, aan witm hij den vorigen dag was voorgesteld, de hand gaf. en zeer bedaard zegde Wilt het zoo goed zijii mijnheer, mij aan deze jonge dame voor te stellen Wij hebben reeds wat met elkandergepraat maar weten nog niet met welken naam wij elkander moeten aanspreken. Nadat dokter Jeremy de verlangde plech tigheid had verricht, maakte de heer Phi lips eene sierlijke buiging en zag Geertrui met zulk eenen Weiwillenden, vaderlijken blik aan dat zij niet schroomde z jue aange bodene hand te vatten. Hij hield de hare een oogenbhk vast, terwil bij sprak Wees niet bang voor mij, als wij elkander we derzien ging toen heen, en bleef het dek op en neer wandelen tot de passagiers naar Catskill aan het. dinei werden geroepen waarop hij Daarbeneden ging gelijk dokter Jeremy en Geertrui insgelijks deden. Do dokter poogde Geertrui met haren grijsharige» cavalier te plagon zeggende dat hij toch jong en knap was, en dat zijn haar in elke kleur die zij verkoos kon la ten Vt rwen maar het, gelukte hem riiet haar daardoor tot tegenspraak uit. te lokken, want hare belangstelling in hem, die zij niet kon ontveinzen, was op geheel iets an ders dan zij" persoonlijk voorkomen ge grond De drukte ari het di ier ea van het lan den bij Catskill dreef ech'er weldra den goe den dokter alle gedachten uit het h'ofd, h«- hatv" de zorg voor zich zei ven, zijne dames en hunne bagaadje, waarmedezelfseen meer ervaren reiziger dan hij genoeg te doen moest hebben want zoo kort was de tijd, welke de boot vergund was om aan te leg gen en de passagiers van boord te laten gaan, en zulk eene verwarring heerschte er bij het gedrang ora over -te stappen en de bagaadje aan te dragen, dat toen de raderen weder in beweging kwamen, de troep die op de landingplaats achterbleef, meer naar eene verschrikte kudde schapen geleek, dan naar merischeiijke wezens, die vrijwillig daar gekomen waren. Amelia, wier zenuwgestel eenigzins ge schokt was. hield zich bevend aan Geertrui vasten Geertrui zelve bevond dat zij. zon dereigenlijk te weteil hoe zij den arm van den heer Philips had gevat aan wiens siilzwijgend bewezene hulp zij h f te danken hadden dat zij beide veilig land waren gekomen. Mevrouw Jereiriy was on- dertusschen bezig met hare koffers na te tellen, terwijl hare echtgenoot met zijnen voet op een daarvan en eene,, reiszak in de linkerhand, luid zijri beklag stond te doeri over de stoomboot de geleiders en alle el kander overhook rennende Yankees. Twee diligen en stonden bij de landings plaats te wachten om de passagiers den berg op te brengen en eer dokter Jeremy de wier den rug had toegekeerd waren Ame lia en Geertrui in eenoierrijtuigengeplaatst. Dit was door de goede zorg van den heer Philips geschied die zonder iets te vragen of zeggen de twee dames terecht hielp en daarna den dokter ging waarschuwen waar zij waren gebleven. De dokter en zijne vrouw voegil-m zich nu spoedig bij hunne vriendinnen een aantal vreemdelingen vuld 'i. de andere banken en na nog eenig vertoef reden >.ij voort. Billetten aan o,io fr. Boekjes van ofgfr. Eer zij het stofierige dorp door waren en den weg hadden bereikt, die naar het hotel op den berg leidt, onder vonden zij reeds op eene onaangename manier het ver schil tusschen de luchtgesteldheid op de ri vieren in het binnenland en p'otseling vef- sloken van het verfrissende windje dat hen op de stoomboot bad verkwikt, gevoelden zij nu ten volle de buitengewone hdte van het weder. Geduiendedeeersue mijlen moest Geertrui al hare oplettendheid aanwenden om Amelia en zich zelve voorde stralen der braudende zoo te behoeden, oie haar vlak in het gezicht scheen, en het was eene grooto verademing toen zij eindelijk den steil opgaaudeu, maar effenen en aangenaam beschaduwden weg bereikten, die tegen de berghelling opliep Daar de lucht volkomen helihr was. had men een verrukkend uitzicht iri het zich lang zamerhand verruimde verschiet, en G. ertruides opgetogenheid was zoo groot dat het bed wang haar coor het bijzijn vreemdelingen opgelegd haar bij na ondraag lijk viel. Toen dus de helling zoo steil werd dat radn de beeren vnrzocht om af te stak pen en daardoor den arbeid der vermoei'!'* paarden te verlichten, nam zij met blij1' schap het voorstel van dokter J-rerny aa" om hem op eene wandeling van een Paaf mijlen gezelschap te houden. Geertrui was zulk sene goede voetgai'r' ster dat zij en de nog vlugge dokter de r'l' tuigen spoedig ver achterlieten. Wordt Voortgezet)

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2