Lantaarnaansteker, SCHOOLGERIEF BERICHT F MI HEROPENING DEB KLASSEN. HENGSTEN van iiilaudscli ras. fear 53 Dixmudestraat, YPER. Théatre d'Ypres. Mengelwerk. Alle Schoolboeken aan denzelfden prijs der uilgevers collectie Schoolcahiers in allen aard. Over de groote Kol die Vleeschvoedermeel de Voeding speel l. met de portie kabeljauw, rog of stok- visch, die hun werd voorgezet. Overi gens moet de visch in opzicht van voedende bestanddeelen, niet onder doen voor vele vleeschsoorten. Beslist werd dus het verbruik van visch algemeen in het leger in te voe ren men zal tweemaal ter week, den Dinsdag en den Vrijdag, een schotel visch opdienen. Wielrijders in Belgie. Er zijn in Belgie alles bijeen meer dan 400,000 wielrijders. Het getal nummerplaten, per provintie afgele verd, is het volgende West-Vlaande- ren, 69,000 Oost-Vlaanderen, 62,500 Henegouw,60,000Antwerpen,56,128;' Luik, 55,600 Brabant, 50,000 Na men, 19,821 Luxemburg, 10,000. Van Limburg is het juist getal nog niet ge kend. De Kasaï-Maatschappij. Er wordt gezegd dat de heer Schol- laert, kabinetsoverste, den heer Bege- rem zou uitgenoodigd hebben zijn mandaat van beheerder in de Kasaï- Maatschappij neer te leggen, omdat het volgens artikel 2 der koloniale wet, onvereenigbaar is met dat van volksvertegenwoordiger. Le Lundi 3 Octobre, M. Gastelain entouré d'une troupe d'artistes triés sur le volet donnera Le FBïbustier,, l'oeuvre célèbre de Jean Richepin. Ghacun saitque les magnifiques pages de ces trois superbes actes sont une des gloires de la Comédie-Frangaise. M. Gastelain interprétera le röle si complet du père Le Goëz qu'il person- nifie, dit-on, de magistrale fagon. Gette belle soirée commencera par Tête de Vierge, trois actes, d'une intensité extraordinaire, dus a la plu- me vigoureuse de Bernheim, suivis d'une séance de spiritisme, prestidigi- vision, exécutée par la Japonaise O'Kita, présentée par Madame Jehul de Retz. En résumé une représentation oü tout le monde trouvera son plaisir et qui s'adresse aux amateurs d'art, de littérature, a ceux que le spiritisme et la prestidigitation intéressent et sur- tout a ceux qui recherchent l'émotion et le rire. Eene plaats van hulptelephoonbe- amte is open in de telegraafontvangerij van Yper. Voor alle inlichtingen zich te wenden aan den heer telegraafontvanger te Yper. DE 87 LOTGtV&LLEN EENER WEES Uit liet Engelsch TWEEDE DEEL. Achtste Hoofdstuk. De rots der eeuwen. Bij «ene scherpe bocht van den weg hie ven zij staan om het tooneel in de diepte te beschouwen en in stille bewondering verzonken, gaven zij zich over aan het ge not dat de natuur hun daar aanbood toen zij schrikten van eene stem dicht bij hen, eensklaps zegde Zeker een fraai landschap. Toen zij zich omkeerden zagen zij d.n heer Philips op eene met mos begroeide rots zitten, teg9.- welke Geertrui op 't oogenbhk leunde.. Hj zat daar geheel opzijn gemak zijn breedg-rande stroohoe i lag op den grond, waar hij gevall'en was, en zijne met grijs gemeng I maar nog welige en fraai golvende lokk n waren van het hooge en breede voorhoofd naar achteren gestre den Als men hem Jaar met zulk eene bij na jongensachtige ongedwongenii id op zij ne hand zag leunen bad men moeten denken dat hij reeds uren lang zoo gezeten had en zich daar geheel gerust voelde. Hi j storid echt-r op zoodra hij ontdekt was en kwatn GBiOUB' K.\ A Bi Bi BBA i%' BB Bi PROVINCIE WEST-VLAANDEREN Keuringen en Prijskampen Het gewoon onderzoek der hengsten van inlandsch ras, bestemd tot den openbaren springdienstin West-Vlaan- deren, gedurende het jaar 1911, zal plaats hebben op de hiernagemelde dagen Dixmude, Zaterdag 5N0V. igio.teng i/2u. Ghistel, Maandag 7 ten 10 u. Brugge,. Dinsdag 8 ten 10 u. Kortrijk, Donder. 10 tengi/2u. Yper, Maand. 14 ten91/2 u. Thourout, Woens. t6 ten 10 u. Onmiddellij k na het onderzoek, prijs- kamp voor de omschrijvings- en bewa- ringspremiën ingesteld voor ltengsten- veulens en hengsten van inlandsch ras. De prijskamp voor de provinciale premiën zal gehouden worden te Brug ge, op Zaterdag, 19 November, om 10 ure. De kweekers die zich voorstellen paarden ten prijskamp aan te bieden, moeten ten minste tien dagen voor den dag der vergaderingde aangifte ervan doen bij middel van eene volgens mo del afgemaakte tabel, op te zenden naar het provinciaal bestuur of naar den heer Depiere, sekretaris van den keur- raad der paarden van inlandsch ras, te Brugge. Formulen van den tabel liggen ter beschikking der belanghebbenden in de 3° afdeeling der bureelen van het provinciaal bestuur (N1 7). Het staat den keurraad vrij de paar den buiten prijskamp te stellen die naar Geertrui en den dokter toe. Gij zijt ons voor geweest mijnheer, zegde de laatste. Ja ik heb van het dorp af te voet ge gaan dat is altijd mijne gewoonte als de wegen zóó zijn dat mem met rijden geen tijd uitwint. Dit zeggende gaf hi] Geertrui, maar zon der haar aan te zien of naar het scheen bewust te zijn van wat hij deed eenen rui ker laurierbloesems over dien hij waar schijnlijk onderweg gad geplukt Zij wilde hem bedanken, maar zijne verstrooidheid was zoo groot dat hij haar daartoe geene gelegenheid gaf, maar met den dokter bleef praten alsof zij geheel niet tegenwoordig was. Z;j wandelden te zamen verder voort. De heer Philips en dokter Jeremy voerden een levendig gesprek met elkander en Geer trui, te vreden niet toe te lusteren, bemerk te spoedig dat zij niet de eeuige was op wie de vreemdeling eonen gunstiger) indruk wist te maken. Dokter Jeremv onderhield zich met hem over verschillende onderwer pen, die hem allen evenwel bekend schonen te zijn en Geertrui glimlachte toen zij ha ren ouden vriend verscheidene malen ie zijne handen zag wrijven, de haar wGbe kende manier waarop hij gewoon was aan te duiden dat hij bijzonder wel tevreden was Nu dacht Geertrui dat hare nieuwe be kende een kruidkundige van beroep moest wezen, zoo bedreven was hij in alles wat dit vak van wetenschap betref Dan wede rom hield zij zich even zeer overtuigd dat do aardkunde zijne voornaamste studie had uitgemaakt, zoo gemeenzaam scheen hij met je bestanddeelen van de bovenkorst der aarde en beide denkbeelden werden dan niet ingeschreven zouden geweest zijn, bij gebreke aan inzending van voor- noetDde opgave binnen den vereisch- ten termijn, alsmede de paarden die zouden aangeboden worden in een anderen prijskamp dan dezen voor welken zij ingeschreven werden. De samenstelling der omschrijvin gen, de voorwaarden, plaatsen, dagen en uren van prijskamp, alsmede het getal en het bedrag der uit te reiken premiën, maken het voorwerp uit van een besluit der bestendige Deputatie in date van 26" Oogst, dat bij plakbrief naar al de gemeenten der provincie wordt opgezonden. 111 Zuiver vleeschvoedermeel is vrij van schadelijke kiemen, doordien hetzelve bij de bewerking met heeten stoom gestereliseerd wordt en op zulken graad van warmte wordt uitgekookt, dat alle schadelijke microben natuur lijkerwijze, onfeilbaar vernietigd wor den. Het vleeschvoedermeel onderscheidt zich verder tegelijkertijd door zijne gemakkelijke verteerbaarheid en zijn boog gehalte aan eiwitstoffen. Het vleeschvoedermeel is het eiwit rijkste voeder, dat wij bezitten, en men gebruikt het herhaaldelijk in kleine hoeveelheden, bij de proteïne arme voedingsstoffen, om er het stikstofge halte van te verhoogen. Volgens de'tot hiertoe gedane opzoekingen, schijnt het diereneiwit hetzelfde voedend uit- weder verdreven, wanneer hij over de zee sprak alsof hij matroos, over den handel alsof hij koopman was geweest, of over Parijs als ware hij geheel een man van de wereld en de mode. Oudertusschon wandelde zij naast hem voort, zwijgend, maar niet vergeten of on opgemerkt want toen zij eene plek nader- den waar de steil opgaande weg bijzonder oneffen was, bood hij haar zijnen arm aan en gaf zijne bezorgdheid te kennen dat zij zich te veel zou vermoeien Zij verzekerde hem dat zij daarvan geen gevaar liep dok ter Jeremy verklaarde zich overtuigd dat zij beter tegen het wandeRn kon dan een van beide heeren, en aldus gerust gesteld, vatte de heer Philips het afgebrokene ge sprek weder op, waarin Geertrui ook weldra bijna zonder het zelve te weten, werd be trokken. De heer Philips was een man, die ont zag, ja zelfs vreez wist in te boezemen, wanneer hem dit beliefde. Daar echter thans het tegendeel het geval was, toonde hij zich evenzeer bekwaam om zulk aandoeningen te verdrijven, vertrouwen op te wekken en iemand uit te lokken om zijn gemoed voor hem te openen. Hij was in Geertruide's oogen geen vreemdeling meer hij was een raadsel voorzeker', maar dat niets afschrik- kends had. Zij verlangde meer van hem te weten, de geschiedenis van een leven te ken nen, dat, gelijk menig door hem verhaald voorval bewees, vele zonderlinge lotswisse lingen moet gehad hebben vooral haakte haar medelijdend gemoed om de oorzaak dier diepgewortelde zwaarmoedigheid te ontdekken, welke zijn edel helaat overscha- üuwdeen verdonkerde, zoodat zelfs zijn glimlach treurig was om aan te zien. Dokter Jeremy, die in hare nieuwsgierig- werksel te hebben als het plantenei- wit. Het vleeschvoedermeel past voor al voor de vetmesting van het zwijn 1/4 of 1/2 kilo vleeschmeel bij aardap pelen en beeten gevoegd, vormt voor deze dieren een uitmuntend mestvoe- der. In deze laatste tijden heeft men het ook benuttigd als bijvoeder voor het zwaar vee en het schaap, die, waa neer men met kleine hoeveelheden begint, weldra hunnen natuurlijken afkeer voor het dierlijk voeder over winnen. Het vleeschvoedermeel ver meerdert ook de melkvoortbrengst, en is insgelijks niet te verachten bij de vetmesting der herkauwers, bij wien het zeer groote uitwerksels heeft. Men heeft het vleeschvoedermeel nog met goeden uitslag aan het paard gegeven. Uitgezonderd bet zwijn, dat er veel van kan verteeren, moet men het slechts in kleine hoeveelheden toedienen, ter vollediging van den voedingsregel, om bij de andere intensieve voedingsstof fen, de hoeveelheid onontbeerlijke eiwitstoffen te voegen. Aldus schrijft de heer V. P. G. De Moor, rijksveearts, in zijn uitmuntend boek De zekere Leidsman van den Veekweeker Wij kunnen die beschouwingen vol- ledigen door aan te stippen, tot welke verbazende hoeveelheid het verbruik van vleeschvoedermeel en voorname lijk dit in den handel gebracht door de firma Tieman en C° Antweren, aanleiding heeft gegeven. Heden wordt vleesch meel van dit huis met groot succes ge bruikt bij de rationeele voeding onzer dieren in de bijzonderste streken van ons land. Tevens wordt het produkt in de naburige landen zooais Holland, Duitschland en Frankrijk op groote schaal door de veekweekers gebruikt voor alle soorten van dieren, hoorn beesten, kalveren, zwijnen, paarden, honden, visschen en alle pluimgedier te. Weet men dat nu jaarlijks meer dan een millioen kilo Tieman's vleesch voedermeel verbruikt wordt Waar aan is dit toe te wijten, zeker aan de goede hoedanigheden van dit merk, de zorgvuldige toebereiding en de gerin ge, doch frissche geur, van dit vleesch voedermeel. Wie verdere mededeelingen wenscht over dit zoo kostbaar Krachtvoeder hetwelke vergeleken met de prijzen die men voor lijnmeel en andere voe dingstoffen betaald oneindig goedkoo- per is en bijgevolg voor den landbou wer en veekweeker van het grootste belang, die wende zich in vertrouwen tot de firma Tieman en C°. Afdeeling Kunstmeststoffen en Krachtvoeder, 43, Groote Markt, Antwerpendie gaar ne bereid is kosteloos uitleggevende brochnur, staal en prijsopgave te zen den. Om te eindigen willen wij niet nalaten er op te wijzen, dat het gebruik van vleeschvoedermeel door de Land- bouwontledingskantooren wordt aan bevolen en overal met de beste uitsla gen in het verbruik bekroond wordt. heid deelde, deed eeuige algemeene vragen, welke hij hoopte dat zijnen nieuwen vriend zouden uitlokken om iets van zijne vroegere geschiedenis mede te deelen maar vruchte loos De heer Philips hield zijne lippen over dit ontw- rp gesloten, of opende ze slechts om de nieuwsgierigheid des vragers te leur te stellen. Eindelijk was de dokter genoodzaakt te zwichten voor eene vermoeienis die hij niet langer voor zich zeiven of zijn gezelschap kon ontveinzen, hoezeer het hem ook ver droot ze te moeten bekennen en zich aan den kant van den weg neerzettende, bleven zij naar de diligence zitten wachten. Na wat toevens kwam deze aan. Ken uur rijdens bracht hen naar het ho tel op den berg, en tot hunne blijdschap werden zij terstond naar eenige der best gelegene kamers gebracht die het huis aan bood. Toen Geertrui voor het venster der kamer stond die haar zelve en Amelia was toegewezen, en het loide gemor van sommi gen hunner medereizigers hoorde die geen eenigzins dragelijk verblijf konden bekomen kon zij niet nalaten zich te verwonderen over get bnitengemoene geluk van dokter Jeremy dat hem zoo met zulk eene voorko- mmde partijdigheid had doen behande len. Daar Amelia afgemat was door de ver' moeide reis liet zij haar avondmaal op hare kamer brengen en tewij 1 Geertrui die met haar deelde zochten zij geen van beiden dien avond ander gezelschap maar begaven i'cë vroeg te rust. Het laatste dat Geertrui hoorde eer zij111 slaap viel, was de stem van dokter Jeremji die, terwijl hij hare deur voorbijgingt de Pas op. Geertje, dat ge b j tijds opsta3 om de zon te zien opgaan. (Wordt Voorat) I 1 1 71 OF DE ASSIITIIIITIII1III VOOR DE

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2