d'Extension Universitaire Belangrijk Bericht Herziening der Kiezerslijsten. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Zesde jaar. Nr 49 CEKCLE D'ETUDES Handen uit de mouwen Donderdag, 20" October 1910. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ËËonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-OÖ. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ET Y P R E S. Gours commun es piusieurs facuités. LA GEVILISATSON FRAN^AISE depuis 1870. Dimanche 6 Novembre 1910, Evolution politique,, économique et sociale par M. L. LECLÈRE. Dimanche 13 Novembre, Mathématiques et philosophic par M. G. DWELSHAU WERS. Dimanche 20 Novembre, Sciences physico-chimiques, par M. J. GHAVANNE. Dimanche 21 Novembre Sciences biologiques Pasteur ei son oeuvre. par M. J. BORDET. Dimanche 4 Décembre Sciences historiques, par M. L. LECLÈRE. Dimanche 11 Décembre Architecture,sculpture,peinture par M. R. PETRUCCI. Dimanche 18 Décembre Littérature et musique, éventuellement avec audition musicale, par M. G. DWELSHAU WERS. L'Extension de FUniversité Libre de Bruxelles. Des cartes, des diagrammes et des documents qui sont réunis a l'Exposi- tion de Bruxelles, dans le compartiment de l'Université Libre, il résulte que l'Extension a organise de 1894, année de sa fondation, jusqu'en 1910 557 cours avec le concours de 65 comités locaux. 244 de ces cours relèvent de la Faculté des sciences etde i'Ecole poly- technique, 152 de la Faculté de Philoso phic et lettres, 114 de la Faculté de médecine, 76 de la Faculté de droit et de I'Ecole des sciences sodales. 83,050 auditeurs ont suivi les legons (6 en moyenne par cours). 131 syllabus ont été imprimés a 168,000 exemplaires. En outre, de nombreuses visites et excursions scientifiques ont été orga- nisées, soit aux musées de Bruxelles, soit dans les regions naturelles carac- téristiques de la Belgique. De voorloopige lijst der algemee- ne, provinciale en gemeentekiezers der twee kantons Yper, bestemd om in werking te treden te beginnen van den in Mei 19x1, ligt ter beschikking van het publiek, in het Politiekom- missariaat en ten Stadhuize, van 9 ure 's morgens tot 4 ure namiddag. Afdruksels dezer lijsten, alsook dergene van de kantons Meessen, Wervick, Poperinghe, Passchendaele en Rousbrugge-Haringhe, zijn ins gelijks ter inzage van het publiek ge steld in het Bureel der Liberale As sociatie, Seminariestraat, nr 1, Yper. Wij raden dringend al onze vrien den aan, zich persoonlijk te gaan verzekeren of hun naam regelmatig op deze lijsten voorkomt en of hun het getal stemmen, waarop zij den ken recht te hebben, toegekend wordt. Deze kiezerslijsten zuilen in werking treden voor de belangrijke kiezingen, die in October 1911 zullen plaats hebben voor de Ge meente. Onze vrienden zullen dus begrij pen hoe noodzakelijk het is de lijsten te gaan nazien. De vragen tot inschrijving of tot vermeerdering van stemmen moeten ingezonden worden vèèr dén 31 October aanstaande, hetzij ten Stadhuize of aan de Liberale Associatie. Geene reklamatiën, strekkende tot inschrijving van eenen kiezer of tot vermeerdering van het getal zijner stemmen, zullen voor het Beroepshof ontvankelijk zijn, zoo zij niet vooraf gaandelijk aan het Schepencollege, met al de bewijsstukken, onderwor pen zijn geweest. Voor alle inlichtingen, wende men zich tot het Bureel der Liberale Ver- eeniging, alle werkdagen, van 5 tot 6 uren 's avonds. De vacantiedagen zijn voorbij. De maanden gewoonlijk toegewijd aan reizen, pleziertochten, aan zomerver blijf op buitengoed of in badsteden, zijn vervlogen. Weerom zal het leven zijnen ge wonen gang hernemen en de politiek zal binnen enkele dagen, hare volle rechten terug nemen Verledene week reeds ontvingen wij de eerste parlementaire stukken voor den toekomenden zittijd het wetsontwerp bevattende de begroo ting voor Congo in 1911, en het ver slag o> er het bestuur onzer nieuwe colonie. Zooals men zietzal Congo voortaan in de parlementaire beraadslagingen eene voorname plaats innemen. De Congozaken beloven dees jaar uiterst bewogen te zullen zijn en alles laat veronderstellen dat het wel de laatste maal is dat M. Renkin, als minister van Coloniën, bovengemelde stukken heeft onderteekend. De andere leden van het ministerie zullen het niet min bitter te verduren hebben. De regeering steunt zich immers op de onbeduidende meerderheid van zes stemmen, deze medebegrepen van den heer Theodor, den zoogezegden onafhankelijken représentant van Brussel. En wij weten alreeds.door de eigenmondige verklaring in den Gemeenteraad van Brussel, waarvan hij deel maakt, dat diezelfde M. Theodor de regeering zal bestrijden in de kwestie van het herkennen der Provinciale Normaalscholen van He negouwen. Dit is eene eerste moei lijke kwestie aan de welke M. Des- camps-David reeds de slippen zijner ministerskazak heeft laten hangen. Men kan zich moeilijk een gedacht maken der ontevredenheid die het brutaal besluit van het ministerie dat de Provinciale Normaalscholen wei gert aan te nemen, in de antiklerikale provinciën heeft veroorzaakt. Het antiklerikaal provincie-bestuur van Henegouwen is eene macht van de welke de regeering zeer veel te duchten heeft immers de provincie raad van Henegouwen is deze die steeds alles in het werk stelde om het officieel volksonderwijs te ondersteu nen en uit te breiden. De weigering tot aannemen der Provinciale scholen van Henegouwen is van wege de regeering eene oor logsverklaring aan de antiklerikale bevolking die zich- bereid verklaart den strijd te aanvaarden. Het is ook geweten dat vele klerikalen, onder opzicht van taktiek, de brutale han delwijze van het gouvernement ten zeerste betreuren en zij vreezen, te recht, dat dezen nieuwen ongepasten schooloorlog aan het wankelende ministerie duur zou kunnen te koop staan. De uitleggingen welke AI. Schollaert over dit alles zal te geven hebben, zullen in de Kamer een vree- selijk orkaan doen uitbarsten. En indien de regeering er in geluk te zich nogmaals uit den slag te trek ken, ware het maar om in de Congo- kwestie eenen anderen duchtigen aanval der oppositie op te loopen. Tijdens de overname van Congo verklaarde M. Renkin op plechtige wijze, dat de handelsmaatschappijen die in de Colonie hunnen zetel had den, op geene de minste vergoeding van wege den Belgischen Staat mochten aanspraak maken. En wat zien wij nu gebeuren De maatschappij der Kasaï spant aan het Staatsbestuur een proce in, vragende de bagatelle van 40 miljoen frank, onder voorwendsel dat zij zich het monopolium van den handel, in hare vergunning, heeft zien ontzeg gen. Moest de maatschappij van Ivasaï hsar proces winnen, dan zouden al de Congoleesche maatschappijen haar voorbeeld volgen, Het zou processen regenen en honderde en honderde miljoenen zouden door de schamele lastenbetalers nogmaals moeten wor den uitgezweet om den gelddorst van de klerikale financiemannen te verza digen. In dit berucht proces van de Kasaï L betrokken M. Begerem, klerikale volksvertegenwoordiger voor Gent, gewezen minister van justitie. Dit heerschap trekt 40.000 frank 's jaars als beheerder der Kasaï. Vol gens de wet, mag M. ^erem ter gelijker tijd de ambten van volksver tegenwoordiger en van beheerder van een Congoleesche maatschappij niet bekleeden. Dit is gemakkelijk te begrijpen, want de belangen van den Staat, die M. Begerem zou moeten verdedigen als volksvertegenwoor diger, worden door hem rechtstreeks tegengewerkt als beheerder der Kasai. Maar... M. Begerem houdt even veel aan zijne 4000 frank van volks vertegenwoordiger als aan zijne 40.000 bollekens van administrateur der Kasai, en gelijk veldmarschalk Mac-Mahon, zegt hij J'y suis, j'y reste Ik ben en ik blijf er Daarom is AI. Renkin, die als mi nister van Coloniën de verantwoor delijkheid oploopt van dezen toe stand, hevig op M. Begerem ge stoord. Hij wil kost wat kost M. Begerem verplichten aan zijn mandaat van volksvertegenwoordiger vaarwel te zeggen en daarom dóet hij tegen hem in Le NXe Siècle het officieus orgaan der regeering, alle soorten van dreigementen schrijven. MaarM. Begerem valt niet links en om M. Renkin tot zwijgen te verplichten, zegt de gewezen minister van Justitie dat hij in de aanstaande vergadering der Kasai, een woordje zal reppen over de dertig millioen gij weet wel die dertig millioentjes die tijdens de Congo overname, door onzen overleden koning werden scherreweg gespeeld. Een oud spreekwoord zegt als de pastoor en de koster aan 't kijven gaan, dan komen al de secreten van de kerk uit. Het geschil Renkin-Be- gerem zal wellicht stichtende zaken aan 't licht brengen. In 't verschiet hebben wij dus twee debatten gedurende dewelke de linkerzijden aan de regeering niet weinig spel opleveren zullen. Hetgeen voor ons uiterst aange naam is te bestatigen, is de nauwe eendracht die thans heerscht in de rangen van gansch de oppositie die haren onwrikbaren wil van overwin nen alreeds te kennen geven- Plus de politique de courtoisie heeft onze leider M. Paul Hymans, in het banket van Brugge gezegd. Geene toegevingen meer YVelhoe wij zouden ons maar gedurig door een schijn van hoffelijkheid, moeten laten bedriegen en bij den neus lei den Dank aan dc onrechtvaardigste aller kieswetten hebben onze tegen strevers zich in de gemeenteraden der groote centrums eene bestendige con- trool weten te verschaffen terwijl zij ons, in de kleinere steden en gemeen ten uit de stadhuizen onbarmhartig verwijderd houden. Dat moet eindigen Wij, vlaamsche liberalen, hebben door dien toestand reeds genoeg ge leden en het is hoog tijd dat onze leiders, zoowel te Brussel, te Luik, te Gent als te Antwerpen er een ein de aan stellen, door het kartel te sluiten met de socialisten voor de gemeentekiezingen. Als zij van kartel hooren dan zou den de klerikalen in hun graf krui pen. Wordt het kartel gesloten te Brussel, te Gent en te Luik daar vliegen de klerikalen buiten gelijk te Antwerpen over drie jaar. 't Is het eenige middel om hen reden te doen verstaan. DE WEERGALM Men schrijfi in bij den Uilgever, üiximidestraat, nr 53, te Yper. l>e aankondigingen van gansch België en'i buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden.

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1