Lantaarnaansteker, Grande Audition Musique de Chambre Een knoop. Mengelwerk. 92 LOTGEVALLEN EENER WEES DE KAMER. Geruchtmakende zaak van botervervalsching. Via ainscii Tooneel, i° Te vroeg t'huis, 2° De Oudste Zuster^ 3° Eene isBijde Verwachting, Théatre d'Ypres. LaE ClaOïTRE. La Recommendation, Société Royale des Francs Arbalétriers. Nieuwstijdingen. nog eens voor de zooveelste maal en zullen het blijven vragen. Wij zullen ook werken en blijven werken totdat wij een beter onderwijs voor onze kin deren verkrijgen. Het hunne deugd niet. X. Ons Nieuwsblad zit weer op eenen knoop, dien hij maar moeilijk kan doorzagen. Dat is zoo eiken keer dat wij de gevoelige snaar raken. Eenige maanden geleden was het de kleri kale Dommekrachtdie, hem zeer deed, nu is het het kartel tusschen libera len en socialisten, dat een doorn in zijnen voet is. En of wij al zeggen dat dit kartel maar eene stoffelijke overeenkomst is, die aan beide ge zindheden niets van hare grondbe ginselen ontneemt, hij blijft toch maar altijd doorzagen en ons voor volgelingen der socialisten uitschel den elke maal wij iets goeds van hen zeggen als er iets goeds te zeggen is. Hij zou liever zien dat wij maar die mannen met steenen wierpen in plaats van kartels te sluitenten einde met hen gezamentlijk den klerikalen boel omver te smijten, die ons allen, en heel het land mee, ter neder drukt, en van de Belgen «penninckzestiene» eischt om de schulden te betalen, waarin onze meesters 't land geste ken hebben en de vriendjes te vol doen, die maar altijd vragen en nooit genoeg hebben. Maar als de klerikalen met de zoo gezegde Roode Marianne samen werken, om te Gent het meester schap te krijgen, daarzegt 't Nieuws blad niets van. Hij vindt die manier van handelen goed. Doe maar uw best, konfrater, om uwe vrienden van Gent gelijk te geven draai en keer de zaak maar langs alle kanten, gij kunt aan geen verstandig mensch doen gelooven dat zij daar met de socialisten geen monsterverbond aangegaan hebben om voor hunne klerikale schoolwer ken aan de Gentsche kas te geraken Voor het smeer likt de kat den kandeleer zegt Uilenspiegel en om te Gent aan den officiëelen schotel te geraken, hebben uwe vrienden daar aan de socialisten nootjes en pootjes en tootjes gegeven en zijn ze in Roode Marianne's armen gevlogen. Dat vaagt ge niet uit, Nieuwsblad. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM DE Uit liet Engelsch. TWEEDE DEEL. Negende Hoofdstuk De onzichtbare toovermacht Een paar uren, Helena riep Netta uit. Het duurde den geheelen nacht. Maar zusje lief, antwoordde Hek- na gij weet nog niet eens wat een geheelen nacht is. Er had eene zusterlijke woordenstrijd kunnen ontstaan over de vraag hoe lang de heer Pnilips heen en weer had gewandeld en Netta dien ten gevolge was wakker ge bleven maar gelukkig hoorde men het sein voor de thee, en Netta vloog naar hare eige ne kamer, om zich nog wat op te knappen. Saratoga is eene merkwaardige plaats In het drukst van het seizoen ziet men daar afgevaardigden uit alle oorden van ons land en uk vele vreemde landen bij elkander. Alle rangen der maatschappij en bijna alle beroepen verkeeren hier met elkaar op eenen vriendschappelijken en ongedwongen voet. De erkeade bellede eigenaar van eenen aris- tocratischen naam, de vermaarde geleerde kunstenaar en dichter hebben allen eenen kring om in te schitteren. Valsehe schijn is ook niet zeldzaam. Menschen die te huis In ons laatste nummer hebben wij een beknopt verslag gegeven van de eerstè zitting gehouden door onze parlementsheeren, alsook der rede, uitgesproken door onzen Koning Albert, rede die door de drukpers niet gunstig onthaald werd, daar zij geen woord rept over de talrijke hervormin gen, die het land met recht kon ver wachten. Nochthans mag onzen koning in persoon niet verantwoordelijk aan zien worden van dezen zaken toestand. Het hatelijk klerikaal ministerie alléén is daar de schuld van. In de zittingen van Woensdag, Don-' derdag en Vrijdag heeft de Kamer zich bezig gehouden met de kiezingen per arrondissement te onderzoeken en goed te keuren. Liberalen en socialis ten hadden er de gelegenheid onze klerikale kiesknoeiers. op den rooster te brengen zooals het betaamt. En toen M. Woeste recht stond om de handelwijze der klerikalen te ver- schoonen, zag men M. Royer, te mid den de toejuichingen der liberalen en socialisten, uitroepen Ziedaar het hoofd der kiesdravers Ongelooflijke feiten van uitkooperij en bedrog kwamen daar voor de pinne, meestendeels voorgevallen in de arron dissementen Oostende, Rousselaere en Kortrijk. Na de goedkeuring der kiezingen en de eedaflegging der gekozenen is de Kamer overgegaan tot de kiezing van het bureel. M. Gooreman, werd voorzitter her kozen met 120 stemmen op 125geldige. MM. Nerinckx en Harmignies werden wederzijds Is en 2e ondervoorzitters gekozen. Een feit, dat Vlaanderen door, eene hevige en tevens zeer verstaanbare op schudding verwekken zal, heeft zich voor enkele dagen voorgedaan in een Vlaamsche stad. Daar was aangekomen, voor de markt dezer stad, eene belangrijke verzending boter herkomstig uit eene welgekende melkerij. Het toeval wilde dat de opzichter der eetwaren, aldaar op ronde, de boter onderzocht en bevond dat ze met scha delijke stoffen was voorbereid. Ingezien de herkomst van de ver- valschte waar, besloot de ambtenaar te wachten en over te gaan tot een nieuw onderzoek, bij eene toekomen de verzending. niets beteekeoen hebben hier' eene kans om voor personen van aanzien door te gaan, en de eerste lieden uit eene afgelegene stad, die zich voor personen van aanzien houden, zitten hier in eenen hoek te pruilen over de onverwachte ontdekkingdatzij onbeduiden de wezens zijn. Allen komen met hetzelfde doel, allen zoeken vermaak uitspanning en rust van hunnen arbeid, en bij dit zoeken naar genot heerscht over het geheel eene vriendschappelijke, welwillende gezindheid. Allen zijn in beweging geheele drommen welgekleede menschen, die te voet, te paard en in rijtuigen door elkander woelen, bene vens de bonte gezelschappen, welke 't voor plein van ieder hotel verlevendigen, vormen een even levendig als prachtig tooneel de liefhebber van menschenkennis kan hier den mensch in zijnen vroolijksten dos bestudee- ren. Het was een geheel nieuw schouwspel voor Geertrui. In den kring van fijn be schaafde, door geleerdheid oftalentvolle uit muntende personen, die mevrouw Gryse- worth om zich heen verzamelde, en waarin het gezelschap van dokter Jeremy terstond als hooggebaehte leden werd toegelaten, vond Geertrui er velen die aan haren kie- schen smaak behaagden, en werd zij zel ve naar verdienste gewaardeerd en bewon derd. Op eenen avond, toen de Jeremy's eeoe week te Saratoga geweest waren en Geer trui en Amelia de theetafel verlieten, volgde haar Netta Gryseworth, welke haren arm door dien van Geertrui stekende, op haren gewonen vroolijken toon zegde Geertrui ik zal haast ongenoegen met u maken. Zoo, antwoordde Geertrui, en waarom? Uit jaloezij Geertrui bloosde eenigzius. Dit tweede onderzoek komt nu te gebeuren en heeft het voorgaande be krachtigd. Hierop hebben de bedienden van den fiscus de vervalschte boter aange slagen en de parketten van Gent en van Brugge met de zaak bekend ge maakt. Iedereen herinnert zich nog wel de woelige tooneelen, veroorzaakt door de duurte der boter die onlangs los braken op verschillende markten. Wij deelen voor het oogenblik geen andere bijzonderheden mede, en stel len enkel vast dat wij hier opnieuw eene dier instellingen hebben, die den prijs van de boter op ongehoorde wijze hebben opgejaagd. Op Zondag, 20 November eerstko mende, te 6 1/2 ure stipt des avonds, biedt de weergalooze Vlaamsche Ster hare tweede vertooning aan. Zullen opgevoerd worden een klein, maar heel lief blijspel in een bedrijf dramatisch tooneelspel in drij bedrij ven, naar het Fransch bewerkt, door H. Fischer, een jpuik stuk, dat niet missen kan veel bijval, te hebben, en blijspel met zang in een bedrijf, een brokje dat hartelijk zal doen lachen en de moeilijksten bevredigen zal. Het zal dus weer eene prachtige vertooning zijn. Ook zal het aan geen volk ontbreken. Wie eene behoorlijke plaats begeert, kome niet te laat. Men kan kaarten op voorhand beko men bij den heer K. Deweerdt, Rijsel- straat, 59. Eerste plaats, 2 fr. tweede plaats, 1 fr. en derde plaats, 0-50 fr. DJMANCHE 2 0 NOVEMBRE, a4h. précises de l'après-midi, Mademoiselle Marie DERDE YN, can- tatrice, ler prix du Conservatoire de Bruxelles, cantatrice au Yacht de la Familie Impériale de Russie, du Casino de Sououk-sou et du Kursaal de Yalta (Crimée Russie) QUATUOR D'ARGHETS ZOELLNER O. gij behoeft zoo rood niet te worden, het is niet om eenen heer met grijze haren, die u zoolang het diner duurt van het ande re eind der tafel aanstaart. Neen, daarom trent, Helena en gij moogt over de aandach tigheden van mijnheer Philips twisten ik ben jaloersch op die van een geheel ander persoon. Ik hoop dat Geertrai uw geluk niet in den weg zal staan, zegde Amelia glimla chend. Dat doet zij toch, antwoordde Netta. Mijn geluk, mijn trots, mijn genot, dat alles ondermijnt zij. Zij zou niet durven hande len, jufvrouw Graham, als gij haar gedrag kondet zien. Vertel mij alles er van, zegde Amelia vleiend, dan beloof ik dat ik mij uwe zaak zal aantrekken. Daar twijfel ik aan, antwoorddeNetta ik ben zelfs eenigzins van gedacht dar. gij haar helpt Maar ik zal mijne grieven bloot leggsn. Ziet gij niet hoe uitsluitend zij de aandacht van eene gewichtige p«rsonaadje in beslag neemt Is hef, u niet bewust, dat Peter tegenwoordig voor niemand anders meer oogen heeft Ik kan niets te eten of te drinken krijgen, voordat jufvrouw Flint bediend is, en ik ben voornemens vader te vragen om andere plaatsen aan de tafel te nemen. Het is niet omdat ik zooveel om mijn eten geef maar ik voel mij beleedigd mijn trots wordt er gevoelig door gekwetst. Eenige dagen geleden was ik een bijzonder gunsteling van Peter, en kon ik zeker zijn dat mijne liefste schotels terstond voor mij gezet werden maar nu zijn de bordjes ver hangen, en dezen avond nog zag ik hem Geertrui de frambozen aanbieden, waarvan de kerel weet dat ik zooveel houd, terwijl hij mij de aalbessen toeschoof op eene veach- des grands concerts de Berlin et Bruxelles. Prix des places réservées, 3-00 fr.; premières, 2-00 fr.secondes, 1-00 fr. Les cartes d'entrée sont en yente chez M. Tyberghein, rue des Ctiiens, 17, Ypres. Le plan de la salie se trouvera a la disposition du public a partir du 18 Novembre chez M. Tyberghein, rue des Ghiens, 17, Ypres. Les personnes étrangères a la ville peuvent retenir leurs places par cor- respondance moyennaut un supplé ment de 10 centimes pour fraisd'envoi. Réduction de 20 pour MM. les mi- litaires et membres des sociéfés musi- cales. Dans nos précédents numéros nous avions annoncé qu'une troupe d'élite allait interpreter sur notre scène le célèbre drame, en quatre actes, du grand poète beige, M. Verhaeren G'est décidément le Lundi 28 No vembre, a 8 1/2 heures du soir, que cette representation de gala aura beu. Elle se donnera sous les auspices du Touring Club de Belgique. Le spectacle commencera par comédie eu un acte par Max Maurex. Nous trouvons inutile d'insister sur la valeur de cette représentation et nous prédisons une salie comble pour le 28 Novembre prochain. Tir du 14 Novembre. Au Cercle. Haut totalDepuydt A. Bas totalDupont D. Aanhouding te Vlamertinghe Gamiel De Bruyne, de dader van het schrikkelijk drama dat voor veertien dagen gansch de streek in ops.chud- ding bracht, werd per rijtuig naar het gevang van Yper overgebracht. Niette genstaande zijne gevaarlijke kwetsuren is hij thans aan de beterhand. Daar het parket van meening was dat de moor denaar van de eerste gelegenheid om naar Frankrijk te vluchten, zou heb ben gebruik gemaakt, had de gendar merie bevel gekregen hem in verze kerde bewaring te brengen. Wat betreft vrouw Artois-Bamelis, het slachtoffer, is thans insgelijks aan de beterhand en men hoopt haar te redden. telijke manier, die duidelijk scheen te zeg gen Aalbessen zijn goed genoeg voor u, jouge jufvrouw. Ik heb wel opgemerkt dat de knechten zeer oplettend voor ons zijn, zegde Amelia zoudt gij denken dat Geertrui hen heimelijk had omgekocht Zij zegt van neen, antwoorddeNetta. Hebt ge mij gisteren niet zoo gezegd, Geer trui, toen ik ook eene vergelijking maakte tusschen hunne dienstvaardigheid voor uw en ons gezelschap Hebt ge mij toen niet gezegd dat noch gij, noch de dokter ooit iets aan Peter hadt gegeven Zeker, sprak Geertrai zijne beleefd heid is volkomen vrijwillig maar ik schrijf ze geheel en al aan Amelia's invloed toe eu aan zijne gewilligheid om haar goed te bi- dienen. Geheel niet, hervatte Netti', gehe'rn- zinnig haar hoofd schuddende! om haar gezegde nadruk te geven. Ik beu overtuigd dat het tooverij is gij verstaat de zwarte kuust, Geertrui, en ik zal Peter vandaag nog waarschuwen. Bij deze woorden bereikte zij den boek van het salon, waar mevrouw Grysewnrih en mevrouw Jeremy in ernstig gesgrek met elkander op ëene sofa zaten, terwijl Helena, die juist met haren vader van een rijtoer!je was teruggekomen, met hein en den heer Petrancourt, die pas van New-York geko men was stond te praten De dames op de sofa maakten ruimte voor Amelia, terwijl Netta eu Geer rui dicht daarbij opstoelen plaats name> Wordt Voortgezet OF DB DE PAR ET LE CÉLÈBRE

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2