Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 16" Februari 1911. Zevende jaar. l\r 14. Gemeenteraad van Yper. Hel Werk van het Willemsfonds. Eendracht maakt Macht. Vevschijnemle f/es itontferfiatjs. Yires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00, Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, bixMudeslraat, nr 53, te YperDe aankondigingen van gansch België en t buitenland evenals de Notariale en Keclitei'lijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzacht alle lioege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en ortde'rieekend toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Openbare zitting van den Zaterdag 4 Februari 1911. De openbare zitting wordt om 5 ure -10 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenböogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, S'obry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, raadsleden Vanderdonckt, secretaris. Het verslag der laatste zitting is goed gekeurd. 1Weldadigheidsbureel van Goederen. Verwisseling De heer Voorzitter geeft lezing van eene beslissing, betrekkelijk eene ver wisseling van grond, toebehoorende aan den heer Amand Woussen, tegen eene andere partij, toebehoorende aan het Weldadigheidsbureel. Die verwis seling zal het voordeel hebben de waarde te verhoogen van den grond aan het Weldadigheidsbureel toebe hoorende. Gunstig onthaald. 2. Godshuizen Verwisseling van goe deren. Er is nog lezing gegeven van eene beslissingder Godshuizen, ook betrek kelijk eené goederenverwisseling de gemeente Ziïlebeke, die verlangt eenen buurtweg te kasseien, aan den Pappot gelegen, en den toegang tot de baan van Yper naar Meenen moetende ver beteren, vraagt eene verwisseling van goederen. Gunstig onthaald. 3. WeldadigheidsbureelRekening van 1909begrooting voor 1911. De heer Sobry, in 't Vlaamsch, geeft lezing van 't verslag over het beheer van dat liefdadig bestuur. De rekening van 1909 sluit volgen derwijs Algeheele ontvangsten fr. 106.199,49 fr. 105.718.00 Algeheele uitgaven Overschot fr. 481,49 De rekening van 1909 wordt goedge keurd, alsook de begrooting voor 1911. De heer Colaert stuurt gelukwen- sehingen aan den verslaggever en her- iunert de diensten bewezen door den Druppel Melk. De heer D'Huvettere verlangt eenige algemeene bemerkingen te maken, toe passelijk op de twee weldadigheidsbe- sturen. Tot op heden hebben de inkomsten van het Weldadigheidsbureel en dei- Godshuizen gediend om ongelukkigen bij te staan, of om talrijke familien te helpen. Maar, dank aan de maatschap pijen van Onderlingen Bijstand on de ontwikkeling der spaarzaamheid, er zal een dag komen waarop die besturen de personen die oud geworden zijn en niet meer werken kunnen, niet meer zullen moeten ondersteunen die per sonen zullen dan een pensioen trek ken. De inkomsten daarvoor uitgege ven tot hiertoe, zullen dan kunnen ge bruikt worden om verscheidene liefda digheidswerken te ondersteunen. Het Weldadigheidsbureel doet het reeds voor den Druppel Melk en het matig heidgenootschap. De besturen van het Weldadigheids bureel en der Godshuizen zouden ook hunne onroerende goederen kunnen van de hand doen en ze aan vermin- berden prijs verhuren aan de huisge zinnen, die weerdig zijn geholpen te worden. De heer Biebuyck. Men zou de wet moeten wijzigen om dat te doen en dat gaat de wetgevers aan. De heer Colaert. De rechten der weldadigheidsbesturen zullen eerlang verbreed wordeneene wet zal die zaken regelen. De heer Gapron, in zijne erfgifte aan het Weldadigheidsbureel gedaan, heeft ze ook bestemd voor het bouwen van werkmanshuizen. Er zijn voorzeker veranderingen aan die wet te brengen, maar De heer Begerem. Men heeft den tijd niet. (Gelach). De heer Colaert. Men vindt juist den tijd niet. De heer D'Huvettere. Op het Con gres der werkmanswoningen, dat te Brussel tijdens de tentoonstelling ge houden werd, heeft de afgevaardigde van het Staatsbestuur gesproken ten gunste der tusschenkomst van de wel dadigheidsbesturen in het bouwen van werkmanshuizen. Het is maar juist dat de werkman, op het einde des levens gekomen, een net en gezond huis hebbe. Men zou eene proef kun nen nemen. De heer Voorzitter. De kwestie door den heer D'Huvettere behandeld is zeer belangwekkend en het achtbaar raads lid zou er een verslag over kunnen maken. 4. Godshuizen rekening van 1909 en begrooting 1911. De heer Iweinsverslaggever, geeft lezing van zijn verslag over het geldelijk beheer der Burgerlijke Godshuizen. Rekening van 1909. De gewone ontvangsten beloopen tot de som van fr. 424,353-46 De gewone uitgaven tot deze van 420,659-71 Overschot op het gewoon 3,693-75 De buitengewone ontvangsten beloo pen tót de som van fr "191,950-02 De buitengewone uitgaven tot deze van 102,583-19 Overschot op 't buitengew. 29,306-83 Algemeen overschot fr. 33,060-58 Rekening Godtschalck. De gewone inkomsten beloopen tot de som van fr. 120,542-32 De gewone uitgaven tot deze van 79,859-55 Overschot op het gewone fr. 40,682-77 De buitengewone uitgaven beloopen tot de som van fr. 94,973-52 De buitengewone inkom sten tot deze van 57,189-82 Te kort op het buitengew. 37,783-70 Algeheel overschot fr. 2,899-07 De rekening van 1909 wordt goedge keurd, alsook de begrooting voor 1911. De heer Voorzitter wenscht den acht baren verslaggever geluk over zijn gewetensvol werk. 5. Stadseigendommen opzegging van pacht. De heer Delmote van Tourkonje vraagt de opzegging der paebt van het jachtrecht op Zillebekevijver, alsook van het huren der 16 loten hooigras, gelegen bij den vijver. De heer Voorzitter meent dat, om reden van de geringschatting, welke de vijver ondergaan heeft ten gevolge der werken er aan gedaan, het betaamt dc'pachtopzegging gunstig te onthalen. Goedgekeurd met eenparigheid, min de onthouding van den heer Sobry. Stadseigendommen verhuring Van het vischvangstrecht in Zillebekevijver, sluishuis en grond. De heer Colaert. De stad kon zich met eenen bijzondere verstaan voor het verhuren van Zillebekevijver: vij ver, vijverhuis en omliggende landen. De jaarlijksche huur bedraagt 650 fr. voor de drie eerste jaren en 700 fr. voor de volgende jaren. De heer Paul Lemahieu, huurder van Dickebuschvijverzal dien van Ziïlebeke benuttigen met zijne bloedverwanten, te rekenen van ln Maart aanstaande. Goedgekeurd. 7. Eeredienst Sl Maartenskerk her stellingswerken afrekening De Raad keurt eenpariglijk eene af rekening goed betrekkelijk de her stellingswerken van de zuidelijke kruis- beuk der S' Maartenskerk. 8. Eeredienst S' Maartenskerk her stelling der bochten van de zuiderlijke kruisbeuk plan en bestek. Verdaagd tot eene naaste zitting. 9. Eeredienst S' Pieterskerk uitvoe ring der herstellingswerken 3° reeks. De heer Voorzitter. De kerkfabriek- raad heeft ons eenen brief geschreven, mededeeling behelzende' van de in schrijving van den heer Vandenkerck- hove van Ingelmunster, die zich ver bindt de reeks werken uit te voeben voor de som van 42,952 fr. Het ware dus onnoodig over te gaan tot de openbare aanbesteding. Dat aan bod is voórdeelig en ik denk dat het door den raad zal goedgekeurd worden. Goedgekeurd, min de onthoudingen der heeren Bouquet en Biebuyck. 10. Openbaar onderwijs Middelbare schoolbegrooting voor 1911 leergang van. gymnastiek. De heer Voorzitter. De heer minis ter van wetenschappen en kunsten heeft ons eenen brief gezonden, mede- deelende dat hij besloten is van ambst- wege een derden leeraar van gymnas tiek te benoemen. Hij verzoekt den schepenraad dat punt op de begrooting van 1911 in te schrijven. Men herinnert zich dat de Raad door twee stemmingen reeds de benoeming van een derden leeraar van gymnas tiek verworpen heeft. Gestemd met eenparigheid, behalve de onthouding van den heer Begerem. De heer Bouquet vraagt als er geen sprake is het huis des bestuurders te verbeteren. De heer Voorzitter. Om aan de ge dane vraag te voldoen zou men een nieuwen steenen trap moeten maken die rechtstreeks toegang zou geven tot het huis des bestuurders. Heel de ge vel van dat gedénkgebouw zou ge schonden zijn. De begrooting van 1911 is eenparig lijk goedgekeurd. De openbare zitting word om 6 ure 20 m. geheven. t-xmmmm ss m *n m Eere gossl liberaal ab©a- saeert zich aasi DE WEER- fSALSR «as -m ss rss -ss rst r% ss s. Hel Vermin mi»sreclil. Sommige herbergiers leven op hoop dat het onrechtvaardig Vergun ningsrecht binnen kort zal afge schaft worden. De liberalen vragen zulks maar de katholieke ministers kunnen dat sommetje niet missen, nu vooral dat zij voornemenszijn 18 nieuwe mil- lioenen 's ja ars te stemmen voor de kloosters. 't Is waar, Minister Liebaert heeft beloofd dat het Ontwerp ter wijziging van het Vergunningsrecht binnen kort zal besproken worden. Hebt ge wel gehoord, vrienden De wijziging maar de «af schaffing niet En vermits het ministerie niet weet van welk hout pijlen maken, ge moogt zeker wezen dat er meer zal moeten voortgebracht worden. Het zal misschien eene kleine verlichting bijbrengen voöi" eenigen doch, men verzekert ons dat, integendeel, al de drankverkoopers zullen getroffen worden, zelfs dezen die geen sterke dranken verkoopen. Er is volstrekt geene spraak de al- coolplaag te bestrijden de genever- plaag is het voorwendsel geldklop- pen is het doel. In 1909 bracht het Vergunnings recht jaarlijks reeds meer dan 5 mil- lioen op. Onthoudt dat cijfer, om het, na de katholieke herziening der wet, met de nieuwe opbrengsten te vergelij ken. Ge zult dan zien dat het kleri kaal Ministerie er eene nieuwe geld- klopperjj zal van maken. Het beste bewijs van de doelmatige werking van het Willemsfonds wordt steeds geleverd door de opgave der reeks voordrachten, die in de verschil lende afdeelingen worden gehouden. De verloopen maand is voor deze uit muntende inrichting bijzonder belang rijk geweest. Te Gent spraken Mej. R. De Guchte- naere over De Opvoeding onzer Meisjes de heer H. Keurvels over Joanna Dare; de heer J. Rouckhout over H. Van Peene de heer Pol Anri over Een volks boek van een Christen Demokraat D1' J. Vercouillie over Het wezen en de geva ren van de Tering (met lichtbeelden) Dr G. De Bruyker over Planten en Die ren uit de Voorwereld (met lichtbeel den). Te Brugge zette de heer Dr Van Ren- terghem zijn leergang voort over De rol der ekonomische toestanden in de Geschiedenis de heer Pol Anri sprak er over Tolstoiterwij1 in de dames-af- deeling Mevr. Lievevrouw Coopman over Meisjeslectuur een 1 lélangrij ke rede hield. Een aantrekkelijk kinderfeest behaalde er ook ruimen bijval. Te Nieuwpoort sprak de heer L. Magael over Duinen en Duinen plan ten. Te Mechelen, de heer Leo Van Riel over Tristan en Isolde en A. Gornette over De drie Van Rijswijck's. Te Thie- nen, de heer E. Pittumvils over ast (2 voordrachten) to Sint-Ni kola as, M. J. Eggen over Congo to Eecloo hield de heer Prosp. Van Acker een voor dracht over Het genezend Geloof of de kracht van den wil. In deze afdeeling DE WEEKCALH k ygc. E3» ir-gt? a O t

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1