Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 6" April 1911. Zevende jaar. Aïr 20. Genieeulcraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ëïonderdays. Vires acquirit eundü. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, üixMudestÉaai, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gapscb België en 't buitenland evenals de Notanale e i Beebterlijke lankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad Men wordt vriendelijk verzocht alle naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en omierteekend toe te zenden AAN KONDIGINGEN Aankondigingen Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. 15 c. den drukregel. Openbare zitting van den Zaterdag 25 Maart 1911. De openbare zitting wordt om 5 ure 10 at. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter;Fraeys,Sche- pene Fiers, Vanderghote, D'Huvette- re, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Btebuyck, Begerem, raadsleden; Van- derdonokt, secretaris. De lieer Scbepene Vaiitfenboogaerde is onpasselijk. De beer Secretaris geeft lezing der verslagen van de twee laatste zittingen. Goedgekeurd. Mededeelingen. De heer Voorzitter. 't Is met een waar genoegen dat ik aan de vergade ring mededeel dat, na lange aarzelin gen, de bestendige Deputatie besloten heeft voor 1/18, betzij voor 3,900 fr. tusschen te komen in de onkosten der werken aan Ziilebeekvijver. De heer D'Huveltere vraagt eenige in lichtingen nopens een proces, dat tus schen de stad en den eigenaar van eenen grond aan het Minneplein han gende is. Het schijnt dat de stad in be roep gaan zal. Zal dan heel het proces hernomen worden De heer Colaert. Het is de stad nietj die veroordeeld werd, maar wei de nationale Maatschappij der buurt spoorwegen de stad moet dus geen beroep aanteekenen tegen het gevelde vonnis. Het is de Staat, die in beroep gaat, maar de grond van 't proces zal niet hernomen worden. 1. Gemeenteverordeningen politiebe- vel op den vastenavond. De heer Voorzitter. De Schepen- raad heeft op 28 Februari laatst een besluit over den vastenavond geno men. Die maatregel werd genomen ten gevolge van erge voorvallen en met het doei de buitensporigheden, die gewoonlijk op vastenavond gepleegd worden, te voorkomen. Van af de uit voering van 't besluit werd er geeu en kel proces-verhaalmeer opgemaakt. Dat bewijst voldoende zijne doelmatig heid. Alleen de albedillen wisten er op af te dingen. Maar wij zijn verantwoor delijk voor de openbare veiligheid en wij hebben wel gedaan. De drukpers heeft de agenten ver weten te streng te zijn en gezegd dat zij personen te ruw behandelden bij den uitgang van een openbaar of besloten dansfeest. Dat is niet waar. De maatre gel. die ik genomen heb, is maar op de misbruiken toepasselijk en de uit voering van 't besluit werd tusschen de agenten, de gendarmen en mij ge regeld. (1) (i) Dat de heer Colaert zich tot zijne vrienden wende. Zij zullen hem zeggen op Welke wijze zij door de politie behandeld werden. Wat het besluit van den heer Burgemees ter betreft, wij hebben ons duidelijk genoeg daarover verklaard. Wat hij er ook van zekke. de maatregelen door het hoofd der politie genomen, zijn door de lastenbetaal- ders hevig beknibbeld geweest. Spijts de vezelige rede, door den Vader der stad in de laatste Raadszitting uitgesproken, zal hij er toch niet in slagen de openbare denk wijze in de doekskens te draaien. Wij zullen er bij voegen dat een groot getal zijner vrienden die tentoonspreiding der openbare macht met een heel slecht oog aanzagen. De koffiehuishouders en de neringdoen de rs zullen het bij de aanstaande gemeen- tekiezingen indachtig zijn. (N. d. R.) De heer D'Huuettere. - Het zou heel kwellend zijn de vrouwen te verplich ten zich te ontmaskeren bij het veria ten der dansfeesten, als zij begeeren onbekend te blijven. Men zou ze moe ten gerust laten. De heer Colaert. Ik herhaal liet, enkel de buitensporigheden zullen on derdrukt worden. De onderrichtingen, daarover gegeven, zijn klaar en duide lijk. Wtj willen beletten dat men op straat schreeuwe en onkuische liedjes zinge en zij allen, die van de openbare zedelijkheid houden, zuilen ons goed keuren. Het besluit van 28 Februari is goed gekeurd. 2. Gemeentegelden nazicht der stads kas. Onlangs werd er overgegaan tot het nazicht der stadskas. Er is een over schot van 22,265-48 fr. overeenkomstig aan het kasboek. Goedgekeurd. 3. Bewaarscholenrekeningen van 1910. De rekeningen der stadsbewaarscho- lën beloopen in ontvangsten tot de som van fr. 5,994-48 De uitgaven tot deze van '5,868-27 Overschot fr. 126-24 De rekeningen der aangenomene bewaarscholen beloopen in ontvang sten en in uitgaven tot de som van 8000 franken. Goedgekeurd. 4. Muziekschoolrekening van 1910. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 8,300-00 De uitgaven tut deze van 8,151-20 Overschot Goedgekeurd. fr. 148-71 5. Keukeascliool rekening 1010. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 5,220-00 De uitgaven tot deze van 5,094-42 Overschot Goedgekeurd. fr. 125-58 6. Brandweer rekening '1910. De rekening beloopt in ontvangsten fr. 4,441-70 4,286-45 fr. 155-25 tot en in uitgaven tot Overschot Goedgekeurd. 7. Hulpkas der brandweer rekening 1910. De inkomsten beloopen tot fr. 739-68 380-00 De uitgaven tot Overschot fr. 359 68 Goedgekeurd. 8. Burgerwachtrekening 1910. De rekening der Burgerwacht be looptin ontvangsten en in uitgaven tot de som van 1015-40 fr. Goedgekeurd. De keer Begerem. Eu de zaak der schietbaan, a. u. b. De heer Colaert. De Staat verlangt een volledig bestek der werken. Wij hebben ons gericht tot den ontwerp- maker de heer bevelhebber Lemouche, maar hij heeft geweigerd. Wij zullen trachten z elf dat werk te doen en ik hoop dat, in onze eerstkomende ver gadering, wij de werken der schiet baan in aanbesteding zullen kunnen stellen. Ouder het liberaal bestuur en in 't bqgiu van het onze was er kwestie van jaren, dan Van maanden en van weken 't is maar eene kwestie van dagen meer. De heer' Bouquet. En alzoo gaat alles voorbij... (I) De heer D'Huveltere. en alles ver veelt,.. (2) De heer Bouquet. en alles breekt. (3) (Gelach). 9. Stadseigendommen grondverwis- seling. De Raad keurt de verwisseling goed, gedaan tusschen de stad en den ge naamde Beckaert, van eenen grond, hebbende eene waarde van 141-40 fr., gelegen-op de Statieplaats. 10. Stadseigendommen verhuring van een huis. De heer Voorzitter. De pacht van het huis der S' Janstraat, verhuurd aau den heer Liégeois, loopt op het einde en de huurder begeert haar niet meer te vernieuwen. De stad heeft een nieu wen huurder gevonden, de heer Jus tice de voorwaarden zijn dezelfde jaarlijksclie huur van 500 fr. voor 3, 6 of 9 jaren met voorafgaande opzegging- van 6 maanden. Goedgekeurd. '11. Weldadigheidsbureel vrijgevig heden ter gelegenheid der verleening van vergunningen voor begraafplaatsen. De Raad keurt verscheidene aanvra gen van vergunningen voor begraaf plaatsen goed. 72. Weldadigheidsbareel verhuring van goederen. De Raad keurt de last voorwaarden goed, betrekkelijk de verpachting van onroerende goederen, voor de jaren 1911 en 1912, aan dat liefdadigheidsbe- stuur toebehoorende. 13. Openbare feesten aanvraag van toelage al Paar denrijder ij b) Buiter kring c) Bijschool. De heer Colaert. Wij hebben van de Maatschappij der paardenloopstrij- den eene aanvraag ontvangen voor de gewone, toelage van 1500 fr., de stads- harmonie en de brandweer, mits eene kostelooze uitdeeiing van 1000 ingangs- kaarten voor werklieden. Aangenomen. De Ruiterskring zal dit jaar een groo- ten paarden rij d ersprij skai n p inrichten en vraagt een hulpgeld van 1000 fr. Dut feest zal in den Velodroom gegeven worden op 25 Mei eerstkomende en de Ruiterskring hoopt dat de stadharmo- nie er bare medewerking aan verlee- nen zal. De Schepenenraad is van ge voelens dat die toelage moet toegestaan worden, daar zulke feesten medehel pen om onze stad meer en meer te doen kennen. De heer Begerem. De'Ruiterskring zou zich boven eene aanvraag van toe lage moeten stellen, zooveel te meer, omdat ik uit goede bron weet, dat, op (1) Alles gaat voorbij Ja 20 jaren zijn heen sedert het sluiten der oude schietbaan en de belofte er eene nieuwe te stichten. (2) Alles verveelt Ja, M. D'Huvettere en wij geloven dat gij u verveelt gelijk wij, van de beloften van onzen eersten Magis traat. (3) Alles breekt Wij kunnen moeilijk gelooven dat M. Bouquet zich eene booze voorspelling toogelaten heeft tegenover on zen Stadhuisbaas P Het algemeen gelach door zijne spreuk verwekt, schijnt ons in dit geval onbetamelijk. Ten ware dat M. Bouquet zou gesproken hebben om niets te zeggen. (N. d. R.) zijn laatste feest, die kring eene winst van 12,006 fr. verwezeutlijk! heeft. De heer Colaert. Waarom niet 100,000 fr. zeggen. In plaats van winst was er een tekort van omtrent 800 fr. De heer Begerem. 100,000 fr. ware overdreven en dat is niet redelijk. Zal er later zooveel geld zijn voor ouze be roeps vereenigiugen Men zegt dat een invloedrijk persoon hun de verzekering gaf dat zij eene toe lage zouden krijgen. De-heer Fraeys. Dat zijn herberg- praatjes, dat. De heer Begerem. Neen het zijn geene berbergpraatjes. Ik ga naar geene herbergen, hoewel het geene misdaad is er te gaan. De heer Vanderghote vraagt als men kostelooze toegangskaarten uitdeelen zal. De heer Colaert. De kosten van in richting van dat feest zullen houg be loopen, en het zou moeilijk zijn koste looze toegangen uit te deelen. Een hulpgeld van 1000 fr. wordt ge stemd met eenparigheid min twee stemmen De heer Voorzitter. De Rijschool zal een openbaar feest inrichten den dag volgende op het feest van den Rui terskring en vraagt eene toelage van 500 fr. Het overige der uitgaven zal door de inrichters afgedragen worden. De heer Begerem. De stadsgelden zijn aan 't dansen. De heer Colaert. Het is zeker dat die uitgaven zekere zomerfeesten zul- len vervangen. Dank aan het wijslands bestuur verleent de Siaat ons 0000 fr. meer voor het gemeentefonds. (1) De heer Ft aeys. Men zou zich met de inrichters kunnen verstaan om aan het feest een iiefdadigen aard te geven. De ontvangsten zouden kunnen aan een liefdewerk besleed worden, de Teringlijders of den Druppel Meik. Dit laatste is een plaatselijk werk en het ware beter den Druppel Melk te ver kiezen. De heer Colaert. Voor mijn deel geef ik ook de voorkeur aan den Drup pel Melk, zooveel te meer omdat er te Yper geene teringlijders zijn. De heer Begerem. De Druppel Melk is maar eene poets, gij zult geen centiem hebben. Eenerzijds is de toe gang kosteloos, en, anderzijds, zendt men uitnoodigingen. De toelage van 500 fr wordt gestemd. De heer Bouquet vraagt als de stad de inrichting niet zou kunnen verkrij gen van eenen tram in de richting van Veurne rond 7 ure 's morgens. De eer ste tram vertrekt 0111 5 ure, de tweede roud 8 ure. De heer Colaert. Wij zullen onzen afgevaardigde, den heer Sobry, gelas ten dien wensch uit te drukken op de eerste vergadering der afgevaardigden. De heer Sobry vraagt dat de stad eenen muur bouwe, ten einde de over strooming te beletten van twee oever woningen langs de beek, komende van Dickebusch vijver. De heer Voorzitter vraagt aan den heer Sobry de zaak grondig te onder zoeken er dient geweten te zijn als de stad zich inetdatwerk moetbemoeien. De heer D'Huvettere wijst op feiten,, die bij den uitgang der dansfeesten en op den hoek der liroote Markt gebeurd [1] Dc heer Burgemeester spreekt den lof uit van het wijs landsbestuur zonder te glimlachen. Poetsenbakker, ga 1 [N. d. R.J in iin \m-aiMMi BE WEERGALM hoege-

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1