VIOOL met KAS ZONDAGRUST EIERLEGSTER *t lager onderwijs de overmacht van eene partij op de andere daar te stel len Overwegende dat de toelagen der openbare besturen maar zouden moe ten verleend worden aan de scholen, die het toezicht van den Staat aanveer- den en waar het onderwijs, dat een minimum van programma heeft door de wet vast te stellen, door gediplo meerde onderwijzers, onderworpen aan dezelfde verplichtingen als de on derwijzers der openbare scholen, zou gegeven zijn Overwegende dat het wetsontwerp het grondbeginsel der schoolverplich- ting huldigt, dat de vrije keus dei- school van den huisvader als uitvloei sel hebben moetdat de uitoefening van dat recht onmogelijk is in de Vlaainsche gewesten des lands in den huidigen toestand onzer schoolinrich- ting, het kloost.eronderwijs het eenige zijnde dat bijna overal bestaatdat het wetsontwerp, verre van verbetering in dien toestand te brengen, hem nog verergeren zal De Liberale Wacht, in algemeene vergadering van 9 April 1911, teekent protest aan tegen het neergelegd wets voorstel en wakkert zijne gekozenen aan het met alle middelen te bestrijden. Liberale Vereeniging. Dagorde. De bestuurraden der Liberale Ver- eeniging van het arrondissement Yper en der aangeslotene kantonale Veree- nigingen hebben, met eenparigheid, een dagorde van verzet gestemd, in den zelfden zin als de hierboven staande. Francs Arbalétriers. Tiï du 10 Avril 1911. Au Cercle et au Blason varié. T Haut totalHoflack Emile. 2e Haut total Brunfaut A. lr Moyen totalDeclein Fr. 2e Moyen totalDupont D. T Bas total Vandaele A. uitgeven, inderdaad hunne wezenlijke bestemming bereiken. Voor alle verdere inlichtingen wen de men zich tot het Algemeen Secreta riaat van de Bloem dei Koningin, 19, Sinter-Goedeleplein, Brussel. liL KA 11 Lil. Onze treinaansluitingen. Vraag gesteld door den heer NOLF, aan den minister van spoorwegen Indien, zooals de achtbare minis ter het zegt, de nieuwe trein die zal in gericht zijn aan het vertrek van Brus sel-Noord om 16 u. 7 niét kan verach- terd worden door de belemmering van het spoor tusschen Brussel en Dender leeuw, zou men niet eerder de nieuwe trein stichten aan het vertrek van Den derleeuw, met de betrekking te verze keren in deze statie aan den trein 3943 die Brussel verlaat om 16.30. De taaiste rijtuigen van dezen trein zouden kun nen losgemaakt worden om vooè't _te gaan op Kortrijk, en zoo deze oplossing moeilijkheden opbracht, de reizigers zouden slechts van trein te veranderen hebben te Denderleeuw, hetgeen een veel kleiner ongemak ware dan dit welk men nu wil opdringen, met ze tot drie kwart uurs te laten wachten in de statie van Kortrijk. Zou de achtbare minister het on derzoek der kwestie niet willen herne men? Antwoord van den minister Ik heb alle reden te denken dat de trein nr 3043, goed gebruikt en dik wijls ontdubbeld inden Zomer,heel enal ongenoegzaam zou zijn tusschen Brus sel (Noord) en Denderleeuw, indien hij nog reizigers opnemen zou voor de richting van Kortrijk. Ik doe niettemin overgaan tot een nieuw onderzoek der kwestie. Het Edelweisz der koningin. Daar de verjaardag van Hare Ma jesteit dit jaar op eenen Dinsdag valt, heeft het Bestendig' Midden-Comiteit van de Bloem der Koningin» besloten dat het feest van het Edelweisz zal ver vroegd worden tot op Zondag '23 Juli. Om alle bedrog te voorkomen zelfs waar het liefdadigheid geldt wordt be drog aangetroffen, het land wordt na melijk afgereisd door eenen persoon die niet officieel Edelweisz te zijnen bate poogt aan den man te brengen, heeft het Comiteit de volgende uitste kende maatregelen getroffen De otficiëele Edelweisz-bloemen zullen uitsluitend door de comiteiten geleverd worden aan de winkels, maar niet voor 1 Juli. De verkoop aan het publiek zal eerst op 17 Juli aanvangen om tot Zondag '23 Juli voortgezet te worden. Alleen de leden der verschillende comiteiten die den officieelen armband dragen zijn gemachtigd het Edelweisz te verkoopen in hunne gemeente, en de winkelszullenzich uitsluitend tot hen moeten wenden. De aangenomen winkels zullen eenen bijzonderen plakbrief ontvangen om in hunne uitstalling te plaatsen, ten einde duidelijk aan te toonen dat de door hen verkochte bloem de officieele is deze plakbrief draagt op de achter zijde eene etiket met de melding Eli sabeth 1911. Officieele gedeponeerde bloem. Tot heden hebben reeds meer dan 2,000 gemeenten den oproep van het Comiteit beantwoord en de aanvragen komen talrijk binnen bij het Algemeen Secretariatzelfs uit Engeland, Frank rijk, Duitschland, ja uit Canadade Belgen die buitenlands verblijven zijn er ook op gesteld deel te nemen aan de lieve manifestatie, die, dat kan men van nu af reeds zien, veel schitteren der zal zijn dan de voorgaande. Het menschlievend streven dat deze tweezijdige manifestatie in het leven riep, is te verheven dat het zou toege laten zijn dat de oneerlijke lieden zich meester maken van het geld dat voor ongelukkigen bestemd is. Alle Belgen zullen er dus goed op letten dat de tien centiemen die zij voor hun Edelweisz Velodroom van V per. Ten gevolge van slecht weder, is de koers van Zondag 9 April, vei schoven tot den BERICHT De ondergeteekende heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij de schulden, gemaakt door zijne vrouw, Celina VEROEST, niet meer zal er kennen. HENRI THERRY. Nieuwstijdingen. De Russische terroristen. De aanwezigheid van terroristen wel ke onlangs den exprestrein Warschau hebben geplunderd, en die worden nagezet door voetvolk, werd aangestipt in een boschje bij Turchin. Het bosch is omsingeld. Op het punt te worden gevangen genomen hebben de terro risten op de troepen geschoten. Deze schoten terug. Een soldaat werd ge dood, vele anderen zijn gewond gewor den- Be terroristen hadden twee doo- den. Men kon slechts twee bandieten machtig worden. In het bosch vond men 17,500 roebel. Gebeurtenissen in Marokko. Kanonvuur werd gehoord langs den kant van Dar-El-Maghzen, wat aanduidt dat de mehaliah den aanval der Beni M' Tirs afslaat, terwijl de Aeid-Joussi's de posten aanvallen, zuid-westwaarts van de stad. Talrijke handelaars sluiten hunne magazijnen. De Beni M' Tirs wierpen in de Oued- Fez, rivier stroomend door de stad, de lijken der soldaten der mehaliah. De openbare uitroepers zetten de bevol king aan geen gebruik te maken van het water. De rebellen werden op de vlucht ge dreven. Uneexposition a Charleroi Le Samedi 29 Avril prochain s'ou- rrira a Charleroi, sous le haut patrona ge du Roi des Beiges, une Exposition qui comprendra quatre grandes sec tions Une section internationale indus tries et produits de l'alimentation. Une section nationale: CEuvres d'art, mécanique, électricité, agriculture, horticulture, sylviculture. Une section provinciale Enseigne- ment, education, oeuvres sociales. Une section régionale (Hainaut, Bas sin de la Sambre et Entre-Sambre-et- Meuse; Industrie et commerce. A ces sections viendront s'ajouter des expositions et concours temporai- res d'agriculture et d'élevage, des con- grès, des conférences, des fêtes artis- 'tiques et sportives. L'Exposition s'étend sur une super- ficie totale de 25 hectares, dont 5 hec tares couverts. Les halls, divisés en deux groupes, dont le trait d'union est un dome mo numental de 45 mètres de hauteur, présentent une fagade de 350 mètres. 2 PAASGHDAIO, Maandag 17 April 1911, om 2 3/4 ure. 1°) Stoers van 100 km. in 3 reeksen 20, 30 en 50 km. achter zware MOTOS TICHOiY getrokken door Lucien. LUYCKEiX getrokken door Clément. OERUYTËG getrokken drNevejans. 2°) koers voor beginnelingen 30 km. in 2 reeksen van 15 km. MET VELE PREMIEN- N.B. Eene premie, namentlijk een prachtige velo, zal gratis verlot wor den tusschen al de personen in den Velodroom tegenwoordig. Alle dagen, rond 5 ure Eiitiutlneiueut der 3 Stayers Apotheker van dienst zijnde ZONDAG 16 APRIL 191 I ill. L. ALIÜSEAS, BOTERMARKT, n9. YPER. Te koop per occasie IN GOEDEN STAAT aan genadige prijs. Zich te wenden ten bureele van dit blad, Dixmudestraat, 53. Spoil Hippique. Paardenkoersow van Yper. Men verzoekt ons aan te kondigen dat de koersen, vastgesteld op 4 Juni I aanstaande, maar zullen plaats hebben den Zondag 25 Juni. DE Best Product om de Hennen zonder ophouden te doen EIE11EN LEGGEN ZELFS MET STRAFFE KOUDE Het eenigste dut goede uitslagen geeft Gauwdieverij te Brussel. Een koopman van Halanzy, nabij Virton, maakte Zaterdagavond alhier met twee personen, die met hem eene wandeling deden door de stad en hem de voornaamste monumenten van Brussel toonden. Na de scheiding, be- statigde de koopman de verdwijning zijner portefeuille, inhoudend eene som van 2,000 fr., welke hij van een kliént had ontvangen. Eene klacht werd bij de politie ingediend. Onder statieoverste door een trein verrast. M. Arnold Ponsart, onderstatieover- sle in de stad van La Pianche-Dampre- my, werd Zaterdag aldaar verrast door een koopwarentrein, komend van Lo- delinsart. M. Ponsard werd in eene gracht geworpen langsheen de spoor baan. Hij werd opgenomen met ver brijzeld kaaksbeen en afgesneden tong. De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht. Bij tuig ongeval te Gent. Zaterdagavond, 6 3/4 uur, geleidde Edmond Everaer, fabrikant in limona de, zijn rijtuig langs de Scheldekaai. Het paard gleed uit en Everaert en Josef De Mey, die zich bij hem op den bok van het rijtuig bevond, vielen op de straatsteenen en geheel de lading llesschen kwam terecht op hen. De kar is beschadigd en een honderdtal fles- schen zijn gebroken. Kindermoord te Aalst. Marie X..., die beschuldigd wordt haar kind om 't leven gebracht te heb ben, heeft Zaterdag bekentenissen af gelegd. Zij had het arme schaapje verwurgd en hetlijkje achter haar huis begraven. Daar ze evenwel een bezoek van het parket vermoedde, groef zij het lijkje twee dagen later weer op, en wierp het in een molenvijver, waar het door den molenaar ontdekt werd. Mijnheer M. MEIEB, tandmeester, heeft de eer zijne talrijke klanten bekend te maken, dat hij zich VOOBLOOPIG niet meer zal naar Yper kunnen begeven om geraadpleegd te worden en door nie mand zal vertegenwoordigd zijn. Niette min, diegene die begeer en M. Meier te raadplegen, kunnen zich begeven in zijn huis te Kortrijk, hoek dei Moeskroen- straat, 2, huis met koetspoort, bij het ge vang. Indien men eenige dagen te voren M. Meier verwittigd, kan men denzelfde dag, 's namidags uit Kortrijk vertrekken met de kunstige tanden. Nieis is te veranderen aan het voedsel. In het morgen eien doet men e^nen zeer GOEDEN soeplepel Ë1ERLEGSTER V00I' acht hennen. TV li.OOI» '"J :l"e Drogisten, Zaad- verkoopeks, Kruideniers in doozen van I kilo aan 1 10 fr. en in zakken van 2 1/2 kilos aan 2 fr. 60. Voorwaaiden van verkoop en bestel ling worden po tvrij aan ue handelaars gezonden Voor de personen diegeenen depothou der hebben in liuune streek, zenden wij 5 kilos voor 5 fr., en 50 cent. van vracht, hetzij 5 fr 50. 10 kilos voor 9 ff., en 1 ff. van vracht, hetzij 10 ff. 25 kilos voor 20 fr.en 2 fr. van vraeht, hetzij 22 fr. Félix MOULAKO Pabrik liue des Tanneurs, 207, frussel Velodroom van Yper. (Naamlooze maatschappijl. De Bestuurraad, heeft de eer het geacht publiek te berichten dat de in- gangprijzen en abonnementen voor het jaar 1911, vastgesteld zijn als volgt INGANGPRIJZEN Buiten de dagen van koersen 0.20 fr. De dagen van koersen Volksplaatsen 0.75 fr. Viragen 1.25 fr. Tribune 2.00 fr. Tribune voorbehoudene 2.50 fr. ABONNEMENTEN Van Familie '25.00 fr. Persoonlijke 10.00 fr. Van Coureur 5.00 fr. De abonnementen van coureur geven toegang op de Viragen. De persoonlijke of familie abonne menten geven toegang op de voorbe houdene plaatsen. Er is aan de heeren Aktionnarissen, Stichters der maatschappij en nog i'1 bezit zijnde hunner aktiën, eene vermin dering verleend van 50 °/0 op de Abon nementen. De abonnementen zijn verkrijgbaar bij den heer Directeur Robert Clincke- maille, Veurnesteenweg. PRIJZEN DER PLAATSEN Volksplaatsen, fr. 0-75 Viragen, fr. 1-25 Tribunen, fr. 2-00 Voorbehoudene, fr 2-50. La Poodeuse, Marque déposée Voor eene kleinigheid van tien centie men per maand en pet hen, verkrijgt men eene regelma ige legging alle winters, 't is te zeggen dat eene hen meer dan 100 eie ren meer zal geven op het jaar Als men uiirekend dal in den herfst en den winter de eieren het meeste kosten, ziet men dat hei gehru k der EIKKLEGSTEK eenegroo- te winst geeftverschillende volgens de soorten, van 10 tot 15 fianken 's jaars en per hen

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2