Lantaarnaansteker, VIOOL met KAS Velodroom van Yper. Schandelijke aanranding. ra nes A r ba 1 él r i e rs Mengelwerk. LOTGEVALLEN EENER WEES Te koop per occasie Nieuwstijdingen. Het stadhuis van Sehaei beek vernield door het vuur. BL ANKEIMBEKGHE De invloed der maan op het hout is zoo sterk, dat, wanneer een boom bij volle maan gekapt wordt, hij zeer spoedig berst. Dit is veroorzaakt door de overgroote meerderheid der sap pen, welke de boomen op dit tijdstip bezitten. Daarom hebben de boomen die bij volle maan gekapt worden, wei- nig weerde. Het hout wordt kort na het vellen door torren aangevallen, welke men soms in het buitenlandsch hout aantreft. Ook verrotten zulke boomen veel sneller dan wanneer men ze tijdens eenen anderen stand der maan velt, bij voorbeeld eerste of laat ste kwartier, want het sap klimt bij volle maan tot aan den top van den boom en daalt bij afnemende maan. De invloed is merkweerdig bij alle boomsoorten. Geweerkogels van water. Over het algemeen golden lood en andere meta len als de eenige materiaal waaruit geschut kon worden vervaardigd. Een Amerikaansch tijdschrift geeft thans afbeeldingen van hout en loodplaten, waarop geweren zijn afgevuurd, die niet alleen met looden kogels, maar met kogels van water geladen waren. Het water werd in een gewone pa troonshuls met de gebruikelijke lading kruit tusschen twee dunne wasplaatjes ingesloten. Toen werd op een afstand van 10 centimeters op een duimdikke plank geschoten en de waterkogel ging er glad door heen. Hij begreep er niets van. Eene maatschappij van wipschutters van X. (eene kleine gemeente rond Gent), had de toelating bekomen in de haven een stoomschip van 1,000 paardenkracht te bezoeken. Na alles van naadje tot draadje na gezien te hebben, ging men den stoo- mer verlaten als eensklaps de onder voorzitter eene vergetelheid deed op merken. Wij hebben de stallingen nog niet bezocht, riep hij. De stallingen vroeg men. Hier zijn geene stallingen. Hoe, hier zijn geene stallingen Waar plaatst men dan de duizend paar den waar men zooeven van sprak Eindelijk hadden wij Maandag, 2e Paaschdag, schoon weder Ook heeft het openingsfeeet wel gelukt en veel volk aangelokt. De verschillige koer sen werden dapper betwist. Hieronder de uitslagen Koers achter zware motos100 kilom.: 1. Tichon 2. Deruyter3. Luycken. Koers voor beginnelingen (30 kilom.) 1. Brugman 2. Stubbe 3. Vincent. Vrouw Eugenie Berten, oud 48 jaar, eclitgenoote van Lodewijk Demev, werkman van den ijzeren weg, wonend op den Steenweg van Rijssel, 34, te Yper, droeg Zaterdagmiddag het eet maal naar haren man, arbeidend op de spoorbanen in de richting van Zillebe- ke. Bij hare terugkomst, ter plaats ge zegd Het Koepeltje werd zij ge volgd door eenen kerel die haar wel dra inhaalde en zegde Ik wachtte naar mijn kameraad Op hetzelfde oogenblik greep hij vrouw Demey vast. Daar deze luidkeels om hulp riep, dreigde hij haar in een naburig water te zullen werpen. De bandiet duwde een zakdoek en de sjaal van zijn slacht offer in dezer mond. De vrouw wor stelde een kwartier lang krachtdadig en wanhopig met den laffen aanrander. Na haar schandelijk te hebben mi#* handeld, lietde kwaaddoener de vrouw, meer dood dan levend, los en dreigde nog haar te dooden indien zij eene klacht durfde neerleggen. Voorzien van een nauwkeurig signa lement van den dader, kon de gendar merie den plichtige weldra aanhouden in eene herberg. Na ten stelligste geloochend te heb ben, werd de vuige kerel in de tegen woordigheid gesteld van vrouw Demey die hem onmiddelijk herkende en uit riep Hij is het en niemand anders Hij droeg nog aan de lip eene wonde welke zijn slachtoffer hem had toege bracht tijdens de worsteling welke zij met hem had volgehouden. De bandiet werd vooreerst naar den amigo van Yper overgebracht en later door den heer onderzoeksrechter on dervraagd. Deze leverde een aanhou dingsmandaat ten laste van den plich tige af, die vervolgens in de gevangenis werd opgesloten. Tir du 17 Avril 1911. Aux Oiseaux. T Oiseau Hoflack Emile. 2e Oiseau Vanieuwenhuize G. DE 107 Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Elfde Hoofdstuk Een verhaal vol jammer. IN GOEDEN STAAT aa» genadige pi-ijs». Zich te wenden ten bureele van dit blad, Dixmudestraat, 53. S" NIKOLA AS. Door een trein ver rast. Het gespan van M. Desires Baei t werd verrast aan de barreel t ootbij .ff Pauwel, speelbalstraat, door een reizi gerstrein op de linie St-Nicolaas-lei - neuzen. Het paard werd gedood het rijtuig in spaanders gelegd De dnegewooeu, die er inzaten, werden op eene we de oeworpen, doch niet ernstig gewond. De machinist van den trein, het ge vaar bemerkt hebbend op eemge nie ters afstand van de plaats van bet onge val had terugwerkende kracht aan den stoom gegeven. De reizigers, op elkan der geworpen door dén schok, weiden door eene levendige paniek bevangen. Drie waggons werden vernield. Het parket opende een onderzoek ter plaats. OOSTKAMP. Schielijk overleden. De pastoor van Oostkamp, M. Datn- bre, Vrijdag uit Brugge thuis weerko mend werd door eene geraaktheid ge troffen en stierf schielijk. Hij liad den ouderdom van 71 jaar bereikt. ARDOYE. Doodelijk ongeval. G. HouLhoofd, van Ardoye, reed met zijn gespan over de baan van deze ge meente naar Roeselare. Op het ge hucht Tassche verschrikte zijn paard van den tram en ging op hol. Hout- hoofd werd op den grond geschokt en brak zich den schedel. Men nam noch slechts een lijk op. De ongelukkige was 45 jaar oud en vader van 8 kinde ren. RIJSSEL. Een geheimzinnig aflrag- gelaar. Men hield een persoon aan die, sinds eenigen tijd, delichtgeloovig- heid der Rijsselaars exploiteerde. Zich uitgevend voor kleinzoon van den her tog van Koerland, die uit Rusland ge dreven werd, wachte hij op eene erfe nis van verscheidene miliioenen, zoo beweerde hij. Verschillende personen leenden hem verscheidene sommen, verschillend van 50 tot 400 frank. Nu ondervraagd, zei de aftruggelaar den38-jarigen Alexander Lieb te wezen, geboren te Banka, in de provincie Koer land. Op hem vond men een akte van den burgelijken stand, op naam van David Scostiei, geboren te Amsterdam in 1876, stuk waarin werd geschrabd en geschreven bewoond door de wed. Carol. Daar wordt 's Zondags wel eens gedanst, en daardoor houden eenige jonkheden er hunne Zondagsche bijeenkomsten. Zonda» zaten er eenige jonge gasten I ustG aan 't zingen, toen ruzie ontstond. Een oenaamde Gasteleyn, oud 24 jaar, woQondö Ru.iTib6k.GSti aat, \ïg1 wGldrs., o-etrolfen door eendoodelij ken messteek waarop de overige vechters de vlucht namen. Een geneesheer verklaarde de wonde doodelijk het buikvlies was doorscheurd en een einddarm afgesne den. De ingewanden hingen uit den buik. Het slachtoffer werd naar het hos pitaal overgebracht. Later werd een persoon wonende op de Tassche, aan geduid als hebbende den messteek toegebracht. Eene tweede aanhouding werd ge daan, doch zal niet behouden blijven. De gekwetste is stervend. Eene echte ramp heeft die groote voorstad in rep en roer gesteld. Rond 7 1/2 ure bemerkte men vuur in eene plaats bij het politiebureelaanstonds snelden de pompiers ter plaats en over meesterden dapper het vuur. De over heden onderzochten de plaats waar het vuur ontstaan had en ontdekten er blazen die ontvlammend vocht hadden ingehouden. De brand was dus het werk van een kwaaddoener. Maar rond 10 1/2 uur, hernam het vuur meteen op verschillige plaatsen, en het bestrij den van.den brand werd zooveel te moeilijker, daar tengevolge van her stellingswerken, het gebouw omringd is met stellingen. Weldra was heel het dak de prooi der vlammen en alle po gingen tol bescherming waren te ver geefs. Gelukkiglijk kon men eenige schilderijen en papieren redden. Van het prachtig gebouw dat 2 a 3 millioen fr. heeft gekost blijft niets meer dan eenige verkalkte muren over. SAlSON BALNÉA1RE. ROESELARE. Een bloedig gevecht met noodlotiggen afloop. Paschen- Zondag, rond 8 ure s'avonds verspreide zich het akelige nieuws dat een man metmessteken was gedood. Op het gehucht Batavia, in de Brua- nestraat, v/ordt-de herberg De Bruane Voulez-vous ane belle chambre bten aérée Voalez-oous ane nourrüure saine et abonclante a des prix modérés Adressez-vous ehez M. Florent De Volder, prdprieiaire de IHótel d'Anversa dix pas de la Gare. (Wordt Voortjjtitl) OF DE Amelia zweeg eene poos. Geertrui sloeg hare armen om haar heen, en zij klemden zich aan elkander vast droefheid en smart maakte de vereeniging tussehen haar dier baarder dan ooit. Ik was toen, Geertrui, ve volgde Ame lia,een kind, gehecht aan wereldsche genoe gens en onbekend met eenig ander genot. Een tijd lang derhalve verkeerde ik in vol- slagene duisternis de duisternis der wan hoop Ik begon 'e gevoelen dat mijne licha melijke krachten terugkwamen en ik zag een nutteloos en ellendig leven te gemoe'. Gij kunt u geer: denkbeeld vormen van de ramp zalige uejrslachtigheid. waarin ik mijne dagen sleet Dikwijls heb ik mij zelve nader hand het verdriet verweten, dat ik mijnen ar.uen vader moet veroorzaakt hebb-m. die, hoewel hij er nooit van sprak, zich zeker met diepe smart de schrikkelijkste tooneelen herinnerde, die wij hadden beleefd, en we relden had willen geven (daarvan hen ik overtuigd), om het verledene te kunnen her roepen Doch eindelijk kwam er een dageraad in mijnen schijnbaar eeuwigdureuden nacht. Hij kwam in de gedaante van eenen dienaar van Christus, onze dierbare predikant Ar nold. die de oogeu van mijn verstand opeD- de, en mijne nu verzachte ziel de lamp des godsdienst, aanstak, mij den weg tot vrede aanwees, en mijne zwakke schreden tot die gezegende rust leidde, die zelfs op aarde voor het volk Gods overblijft. Geertrui vergat bijna haar eigen leed ter wijl zij naar Amelia's treurige geschiedenis luisterde, en toen deze hare hand op haar hoofd legde, en bad dat zij kracht mocht bekomen om hare beproeving geduldig te dragen, en daardoor wijzer en beter te wor den, voelde zij haar hart doordrongen van die liefde en dat vertrouwen, welke ons zoo zelden bezoeken, behalve in het uur van droefenis, en bewijzen dat wij alleen door lijden vo'maakt kunnen Worden. Twaalfde Hoofdstuk. Het uur van gevaar. Daar de heer Graham in zijnen brief had gemeld, dat hij voornemens was te Nieuw- York aan destoombooiwerf te z jn. om zijne dochter en Geertrui nij hare komst af te ha len, achttedokter Jeremy het ounoodig haar beide verder dan tot Albini te vergezell-n, waar hij ze veilig np de stoomboot kon be zorgen, om zich vervo pens met zijne vrouw over den spoorw g naar Bos'ou te begeven want mevrouw Jeremy was nu ongeduldig om te huis te komen en had bovendien g en lust om in zulk warm weder Nieuvs-York te bezoeken Goeden dag, Geerije, /.egde de dokter, toen hij aan boor i van do ri vierbootendie den a Hudson bevaren, afscheid van haar I nam ik vrees dat gij te Saratoga uw hart i hebt verloren gij ziel er niet zoo vroolijk j meer uit als toen wij daar kwamen Maar het kan ia zulk eeue stad toch uiet Ver ver- dwaald zijn, zou ik denken maak dus dat gij het terug vindt, eer ik u te Boston we derzie. Hij was nauwelijks vertrokken, en de boot zou over eenige minuten afvaren, toen eene vroolijke gropp heeren en dames aan boord kwam. die harder lachten en praatten dan Geertrui welvoeglijk vond en boven allen liet zich Isabella Clinton hooren, wier gezelschap haar blikbaar tot het doel van schertsenue plagerijen maakte waarover zij veinsde onvergenoegd en boos te worden, hoewel haar glimlachend en blozend ge zichtje duidelijk genoeg loonde, dat zij er zich door gestreeld voelde. Eindelijk gaven de veeibeteekenende gebaren van sommigen onder het gezelschap, dooreen halfgesmoord st - st vergezeld, te kennen dat er ie mand naderde, die hunne gezegden uiet mocht hooren en daarop vertoonde zich William Sullivan die met eenen reiszak aan de hand, eenen zuaren omslagdoek over den arm en een gezicht zoo ernstig alsof hij het verdriet van den vorigen avond nog niet vergeten had, Geertrui voorbij ging, welke hare floers voor haar gelaat had getrokken, en zich naar Isabella begaf, bij welke hij zijne vracht op eenen stoel neerlegde. Nauwelijks had hij echter een gesprek met Isabella aangevangen, of het luiden der bel gaf hen. die niet moesten medevaren, het teeken om van boord te gaan, en hij maak te zich haastig gereed om heen te gaan Dit doende kwam hij eenen stap nader bij Geer trui. tenen stap verder van haar met welke hij sprak, en zoo hoorde de eerste duidelijk zijne laatste woorden Als gij dan uw best wilt. doen om donderdag terug te zijn zal ik mijn best doen om ondertusschen niet on ge luldig 'e worden. Nog een oog-nhlik en de boot was onder- weg echter niet voordat eene rijzige ge- daante, die juist op het oogenblik van afva ren den waterkant bereikte, tot ontzetting der toeschouwers, eenen stouten sprong had gedaan over de kloof, welke het vaartuig reeds van den oever scheidde. Daarna begaf deze persoon zich naar het heerensalon, wierp zich op eene sofa, haalde een boek uit zijnen zak en ging zitten lezen. Zoodra de boot in vollen gang was en er eenige stilte op het dek was gekomen, zeg de Amelia zacht tot Geertrui Heb ik daar zooeven niet de stem van Isabfdla Clinton gehoord Zij is hier, antwoordde Geertrui, aan den overkant van het dek maar zij zit met den rug naar ons toe. Heeft zij ons niet gezien Ik geloof het wel. antwoordde Geer trui. Zij stond naar onzen kant te kijk-n, terwijl haar gezelschap stoelen voor zu'b schikte. En koos er toen een die naar een anda ren kant zag Ja. Misschien gaat zij naar Nieuw-Y"1'^ om mevrouw Graham up in zoeken. Zeer wel mogelijk, an twoordde Geer trui, daar had ik nog niet aan gedacht. Daarop volgd eene lange poos van stil'6, Amelia scheen zich in gedachten 'e verdie pen Eindelijk vroeg zij zeer zacht fluis'® rende Wie was de heer, die met. haar kwa® spreken, even voor dat de boot afvoer. Willie, was het bevend uitgebrachte antwoord Amelia drukieGe -rtrui de hand enzw«eg' Ook zij hal zijn laatst gezegde gehoord 6 de beteekenis d iar van gevo-ld jv;

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2