Stadsnieuws. Tegen de schoolwet. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 1n Juni 1911. Zevende jaar. i\r 29. ANTVERPIA i\og hel Journal en hel van den heer Fraeys. geslollei De vrees. Fene zegepralende intrede Eendracht maakt Macht. 1 mtchij tiende des BBonderduffS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Vlen schrijft in bij den Uitgever, biximidestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tégen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 4 fr. id. Het openbaar onderwijs is in gevaar De Staatsfinanciën het geld van iedereen worden geplunderd ten voordeele der kloosters. In 25 jaar, van 1884 tot 1909, schonk de katholieke Regeering aan de kloosterscholen 1 70 millioen frank. In 1909 kregen diezelfde scholen nog een bijgevoegd geschenk van EEN MILLIOEN 200 DUIZEND FRANK. De nieuwe ontworpen schoolwet zou nog eens aan de kloosters schenken 20 millioen frank 's jaars, voor onderwijs gegeven door 621J geestelijken, waarvan 2j8j geen diploma bezitten, 2383 broer- kens en nonnen die belofte van armoede gedaan hebben en de plaats innemen van 2385 wereldlijke menschen, dragers van bekwaamheids- diplomas, en die meestal een huisgezin tot last hebben. 500.000 kinderen krijgen onderwijs van mannen en vrouwen die niet bekwaam zijn. Waakt want Belgie gaat naar den ondergang De kloosters verrijken en 't Volk verarmt van dag tot dag Men ontsteelt aan de arme menschen hun stemrecht, zoo wil men ook thans hun de vrijheid van geweten ontfutselen. De armsten onder de armen zullen vervolgd en gebroodroofd worden. Wee hem die zijnen Schoolbon aan de kloosters niet zal schenken. Het katholiek vakblad De Hulponderwijzer zelf schrijft Weg met de schoolbons, bron van eenen tweeden en wreeden schooloorlog De katholieken willen kloostersateliers oprichten waar zij de kinde ren uitbuiten en millioenen winnen op het zweet en de gezondheid der arme kleinen. De begrooting van onderwijs, zal de begrooting der kloosters worden. ALARM Uw zuurgewonnen geld, uwe gewetensvrijheid, de toekomst uwer kinderen zijn in gevaar. Geheel het land komt in weerstand 1 De klerikale partij wil een sectarisch onderwijs in de plaats stellen van de onzijdige officiëele scholen. Zij wil een ras van gedweeë slaven maken, kiesvee, dat ter stembus wordt geleid zooals het vee naar de slachtbank wordt gevoerd. Zij wil heel het land onder den domper brengen om hare heerschappij TE VEREEUWIGEN 1 Medeburgers, rangschikt u aan onze zijde YVu willen dat alléén verplicht, wereldlijk en onzijdig onderwijs bezoldigd worde door den Staat, Provinciën en Gemeenten. Wij willen de nationale school, de school van elkeen, waar nie- mands denkwijze gekrenkt wordt. Wij willen dat onze kinderen opgevoed worden in de liefde tot elkander en niet in haat voor andersdenkenden zooals het in de klooster scholen gebeurt. W ij willen een geslacht van vrije, ontwikkelde, verstandige burgers! Wij willen ons België vrij behouden zooals onze vaderen van 1830 het met hun bloed bezegeld hebben VRIJ van alle godsdienstige denk wijzen VRIJ van alle buitenlandsche inmenging GROOT door de verstandelijke ontwikkeling zijner bevolking Wij strijden voor de toekomst uwer kinderen wij strijden voor de welvaart van het land Weg met de Kloosterwet! Weg met de Schoolbons Weg met het school wetsontwerp Schollaert PRAGHTCATALOGUS Men kondigt ons aan dat er te Kortrijk op 11 Juni eerstkomende eene betooging tegen de schoolwet plaats hebben zal. Het journal heeft gedacht te moe ten antwoorden op onze bemerkingen nopens de redevoering van den heer Fraeys, tijdens de inhuldiging van het portret des heeren Burgemees ters. Men moest er zich aan verwachten. De wierook roept om nog wierook. Eere, ook, zegt men, aan den heer Fraeys En, vooraf, valt men bovenarms op het oude bestuur, dat men, na tuurlijk, liever te beknibbelen had dati den schepene lof toe te zwaaien. Dit tot voorwendsel dienende aan dat. Het ware evenwel even goed ge weest niets te zeggen dan die ijdele en onrechtvaardige verwijtsels van den heer Fraeys te herhalen. Want, in een woord, men heeft niet kunnen ontkennen dat de oude liberale bestuurders veel gedaan hebben voor de vermeerdering van stedelijken rijkdom voor de verbe tering van den gezondheidstoestand voor de verhooging van de kunst schatten en van de verfraaiingen. (1) Alleenlijk is men hier en daar wat dubbelzinnig en men komt er toe aan de zorgen van 't huidig bestuur dat gene toe te schrijven, wat het opvat- tings- en ondernemingswerk der voorgangers geweest is zooals de overwelving der Yperlée het stelsel der waterleiding de inwendige ver siering der Hallen de vernieuwing van hunne onmetelijke daken de groote herstelling van den klokke- toren van 't belfort, enz., enz. Men erkent nochtans dat het libe raal bestuur de Maloulaan ontwor pen heeft, evenals een plan van ver kaveling der aanpalingen van de spoorhalle.... Maar haast men zich er bij te voe gen, aangegrepen door den spijt die bekentenis te hebben moeten doen, dat heeft maar den prijs van eenige bladen papier en van eenige boomen, zoo groot als kaarsen, gekost.... En men vraagt vervolgens heel fier wie heeft de Maloulaan gescha pen de plannen hermaakt en heel de statiewijk uitgevoerd met hare wandelingen en hare bloemperken Ja, 't is het huidige bestuur, antwoor den wij zonder aarzelen en wij voe ger er bij, 't is wel gedaan Maar, te dier gelegenheid en op onze beurt wie dan heeft ten voordeele der stad de gansche omheining der oude ves tingen verkregen en deze in die over- 1En, van den gezondheidstoestand ge sproken, waarover onze bestuurders zich elk oogenblik zooveel lof toezwaaien, moet men de verpesting herinneren, waarvan, maan den lang, de bewoners der Maloulaan en harer omstreken, over nauwelijks drij jaren, zooveel te lijden hadden en, onlangs nog deze, welke de geburen der Kaai moesten verduren, wanneer deze, maanden lang ook, vol lag met doode visschen (N. derR.) heerlijke parken herschapen die voor de stad dien bewonderenswaardigen gordel vormen, waaraan enkel die van Brugge en van Middelburg kun nen vergeleken worden Het zijn de voorgangers, is het niet waar Het is het oude liberaal bestuur dat, welk, wat men gebaart altijd te vergeten, min, veel min bronnen van inkomsten bezat, dan het huidige, (1) zonder te spreken van de overgroote aangroeiïngen der fortuin van de Burgelijke Godshuizen eenerzijds, van het Weldadigheidsbureel ander zijds, ook aan liberalen verschul digd, is het niet zoo P Liever dan daaraan te denken, spreekt men vol lust van de gas, met gevaar af, zoo het noodig ware, aan een der willekeurigste, der verba- zendste en, om alles te zeggen, der oneerlijkste daden te herinneren, die men zich inbeelden kan, zonder dat de uitslag opwegen kan tegen het hatelijke en de schande het spijts alles opgevat en uitgevoerd te heb ben Het Journal, eindigende, belooft voort te doen het zal voor morgen zijn, breekt het af. Hewel wij zullen zien welke nieuwe dwaasheden en stoeferijen morgen ter wereld brengen zal. De vrees voor de aanstaande kie zingen bekruipt onze meesters. Een hunner ondergeschikten be geeft zich bij zekere werklieden en maant ze aan, met hun alles te belo ven, (beloften, die zij overigens nooit houden) om door hunne stem mede te werken tot het behouden der kl'eri- kalen op 't Stadhuis. Die kiesbewerker, met de oogen vol tranen, beklaagt het lot, dat aan de werkende klas zou beschoren zijn, zoo, ooit onze arenden omvergewor pen werden. Het is dus allernoodzakelijkst, herhaalt die kiesdraver, dat gij voor de klerikale lijst stemmet, want, ik verduik het u niet, wij hebben niet eene stem meer te verliezen. Hoe dat alles de benauwdheid als het zweet doet uitbersten. De Harmonie der Oud-Pompiers, bij hare terugkomst uit Meesen, is Donderdagavond door duizenden Yperlingen aan de spoorhalle ont vangen, ingehaald en toegejuicht geweest. (1) Men herinnere zich dat het bijzonder fonds ten voordeele der gemeenten van 19 Oogst 1889 dagteekent, daags voor de aan komst der klerikalen op 't Stadhuis, men weet ook, op welke oneerlijke wijze. (N. der R.) DE WEERGALM Aan het Volk rNr (54 Zich wenden Pelikaanstraat, 48 a ANTWERPEN OF Bil DEN AGENT DER STREEK

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1