AlitoiA Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 15° Juni «911. 5 centiemen. Zevende jaar. i\r 31 Gemeenteraad van Vj»er. Hevig tusschengeval. Het II i iiistei'ie Seliollaerl leu gronde! J Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-OÖ, Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ö Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uilgever, Liixrnudeslraai, nr 53, te Yper. Be aankondigingen van ganscli België en t buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden Openbare zitting van den Zaterdag 3 Juni 1911 De openbare zitting wordt om 5 ure 25 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren ColaertBurgemeester - Voorzitter Vandenbogaerde, SchepeneFiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, raadsleden; Vanderdonckt, secretaris. Afwezig de heer Fraeys. De secretaris geeft iezing van 't ver slag der laatste zitting. In de geheime zitting heeft de Raad, ten voorloopigen titel, de heeren Cocle en Spotbeen benoemd als ambtenaars van het stedelijk bestuur. De heer Bouquet vraagt als de maat schappijen, die eene toelage verkre gen, er van verwittigd werden. De heer Voorzitter antwoordt verze kerend. i. Eeredienstaanbesteding der her stellingswerken aan de oude abdij van S" aarten. De heer Vooratter. Het schattend bestek beliep lot 180,769-73 fr. Vijf aannemers namen deel aan de aanbe steding de heeren Vandenkerckhove van Ingelmunster, 182,571-29 fr. An- gillis van Yper, 192,900 fr.Carron van Ardoye, 214,381-78 fr. Roose van Yper, 195,285-34 fr. Castelein van Ghistel, 168,482-06 fr. Het verschil tusschen de twee laag ste aanbieders nogal groot zijnde heeft de fabriekraad geaarzeld alvorens eene beslissing te nemen. Inlichtingen wer den aan 't gemeentebestuur van Ghis tel gevraagd over de eerlijkheid van den heer Castelein, de laagste aanbie der. Die aannemer werkt met zeven zonen en daardoor kon hij een veel lager aanbod voorleggen dan de ande ren. De fabriekraad heeft in zijne be raadslaging van 30 Mei beslist den heer Castelein aannemer te verklaren van de herstellingswerken der oude abdij van S' Maarten. De Raad heeft enkel nog die beslis sing goed te keuren. De heer D'Huvettere. In de over eenkomst op 2 Januari 1909 tusschen de Stad en de Kerkfabriek van S' Maar ten gesloten, was er spraak van eene erfpacht van 90 jaren; welnu, in den schriftenbundel is er geen enkel stuk, dat die erfpacht vaststelt. Wat meer is, als die pacht werkelijk bestaat, dan moet zij bij Koninklijk besluit goedge keurd worden. Veronderstellen wij dat men de werken aanvangtde kerkfa briek zal maar voor 20,000 fr. tus- schenkomen, de stad voor 40,000 en de ministeries van Rechtswezen en van Schoone Kunsten voor het overige. Maar, als, tengevolge van eene veran dering in 's landsbestuur of van welke andere oorzaak ook, de toelagen van Staatswege ons geweigerd worden, dan zal de stad uit hare kas moeten beta len wanneer zij verlangen zal de wer- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. PRAGHTCATALOGUS in' eq ken te voltrekken. Als er eene erf pacht bestaat is het noodig dat zij door een wettig stuk in regel en door Ko ninklijk besluit goedgekeurd worde zoo niet wij zullen in het willekeurige verkeeren. De heer Colaert. De heer D'Huvet tere komt een beetje late met zijne aanmerkingen. De heer D'Huvettere. Ik heb de zaak altijd opgeworpen in de afdeelin- gen. De heer Colaert. De overeenkomst tusschen de kerkfabriek en de stad is wel bepaald en vormt op haarzelve eene erfpacht. Als er een wettig stuk noodig geoordeeld wordt, het is nog niet te iaat om het te doen daarna zal een Koninklijk besluit het goedkeuren. Men moet eerst op de heropbouwing van de abdij wachten. De heer Begerem. En wien zal het onroerend goed toebehooren De heer Colaert. Aan de kerkfa briek, wier eigendom het is. De heer Begerem. Dus, voor 20,000 fr. zal de kerk een nieuw gebouw heb ben van eene waarde van 180,000 fr. Zoolang er geen Koninklijk besluit be staat, is er niets gedaan. De besturen hebben zich verbonden tusschen te komen door toelagen op drie dienstja ren te verdeelen maar als, tengevolge van verandering in 't Staatsbestuur, die toelagen niet meer verzekerd zijn, dan zal de stad ze mogen aanvullen. Het is dus onnauwkeurig te zeggen dat de stad zich maar verbindt tot de som van 40,000 franken. De heer Colaert. Zoo, gij meent dat men ons de beloofde toelagen zou kun nen weigeren De heer Begerem. Zekerlijk. De heer Colaert. Er is elk jaar op de begrooting eene som ingeschreven, bestemd tot onderhoud der gedenkge- bouwen. Nooit is de minste opmerking gemaakt en de kredieten zijn ons ver zekerd. De heer D'Huvettere meent dat wij een wettig stuk behoeven. De heer D'Huvettere. De erfpacht moet vastgesteld en door Koninklijk besluit goedgekeurd worden. De heer Colaert. maar elke over heid mag dien akt opmaken zonder tusschenkomst van eenen notaris, hetzij de burgemeester of eene burger lijke macht, zooals de kerkfabriek. De heer D'Huvettere teekent hevig verzet aan tegen de houding, die de Burgemeester aanneemt, door persoon lijkheden aan te halen. (Verbaasd heid). (1) De heer Colaert (zenuwachtig). Ik haal nooit persoonlijkheden aan. Ik beroep mij op al mijne medeleden zij zullen u zeggen als ik tot eene per soonlijkheid mijne toevlucht genomen heb. De heer Begerem. Zonder Konink lijk besluit zal alles ongeldig zijn wij zullen, wat niet bestaat, goedkeuren. Men schijnt te vergeten dat het de kerkfabriek is, die eigenaar is en tot de aanbesteding overgaat. Ik ben niet bevredigd en ik zal tegen stemmen. De heer Colaert. Gij doet daarvan wat gij wilt. De heer Begerem. Dat weet ik. Ik heb uwe toelating niet noodig. (Bewe ging). (2) De heer Colaert. Vooraleer eene erfpacht te maken, moet er eenen (1) Zooals men ziet blijven hunne betrek kingen door de openhertigste en de vol- maakste hertelijkheid gekenmerkt. Zonder verderen uitleg. (N. d. R.) (2) Pak vast, heer Colaert(N. d. R.) grondsteun zijn. Men kan toch geene pacht aangaan voor een gedenkge- bouw, dat in puinen valt. Het is voor eerst noodig dat de herstelling voltrok ken weze. Daarna zullen wij de erf pacht kunnen sluiten en een Konink lijk besluit zal ze bekrachtigen. Hoe wilt gij een onroerend goed, dat nog moet gebouwd worden, in erfpacht stellen. Wat de toelagen betreft, zij zijn ons verzekerd geen enkel ernstig be stuur zou aan zijne verbintenissen te kort willen komen. De heer Begerem. O neen. En de Kunstberg De heer Colaert. Maar dat is iets heel anders. De heet Vandenboogaerde. Alsdan, zouden wij allen lichtzinniglijk gehan deld hebben De heer Begerem. Geen enkelen Raadsheer heeft den schriftenbundel, voltollig, mogen onderzoeken. De he^r Colaert. Neen, dat is niet wel. Het is jaren dat de schriftenbun del ter beschikking der raadsleden is. De heer Begerem. Dat is niet waar. Over eenige dagen, toen ik er kennis wilde van nemen, was de heer secreta ris twijfelend. De heer Colaert. In de afwezigheid van den hoofdman, 't is mogelijk. De schriftenbundel bevat bijzondere brief wisselingen. De heer Begerem. Ik daag uit om te zeggen, waarop men zich steunt om de overeenkomst van 2 Januari 1909 goed te keuren. De heer Colaert. Wanneer het ge bouw opgemaakt zal zijn, zal de erf pacht gesloten worden en een Konink lijk besluit zal ze goed keuren. Het is onzin die pacht aan te gaan zoolang het gebouw niet in staat is. De heer Begerem. Maar gij moest alsdan van geene erfpacht spreken. De heer Colaert. Het was maar een eenvoudig voorstel. De heer D' Huvettere wijdt lang uit over de vraag te weten aan wien het onroerend goed toebehooren zal op 't einde der erfpacht, als de verdragma ker de kerkfabriek niet meer zal zijn. De heer Burgemeester breekt die uit wijding kort af met tot de stemming over te gaan. De aanbesteding is goedgekeurd, min de onthouding van den heer D'Hu vettere en de tegenstemming van den heer Begerem. 2. Weldadigheidsbureel verslag van goederenverhuring Die verpachting heeft 2,429 franken meer opgebracht dan de voorgaande. Goedgekeurd. 3. Weldadigheidsbureel vervanging van medehuring eener weide te Loo. De tegenwoordige huurder, de heer Karei Houtekiet, zet zijne pacht over aan den heer Arthur Snick, geneesheer te Boesinghe. Goedgekeurd. 4. Weldadigheidsbureelmildheden ter gelegenheid van het toekennen van vergunningen voor grafstede. Verscheidene aanvragen van vergun ningen voor grafsteden zijn toegestaan. De heer Voorzitter stelt de hoogdrin gendheid voor eener verkooping van goederen der Godshuizen, gelegen te Zillebeke. De heer D'Huvettere heeft de plans niet genoegzaam onderzocht en hij zou willen dat men die zaak tot de eerstko mende zitting verschuive. (De heer D'Huvettere begeeft zich bij den heer Colaert en spreekt vriendschappelijk met hem). De heer Begerem. Kijk, zij glimla chen nu naar elkander. (Gelach). De openbare zitting is om 6 u. 20 m. geheven. Het pleit is beslecht het ministe rie Schollaert ligt ten gronde In de stuiptrekkingen der laatste krachtopwelling, op den oogenblik dat de regeerende partij niet meer de meerderheid van het kiezerskorps vertegenwoordigt, waagde het de klerikale partij, in de persoon van de zaakwaarnemers der Roomsche gees telijkheid, een laatsten en beslissen- den slag te slaan, ten einde de kos ten harer politieke werking op den rug van den Staat te schuiven. Gebruik makende van het recht hun door de grondwet verleend, recht dat niemand er aan denkt hun te ontnemen noch te ontzeggen om scholen te openen naar vrijen keus en wil, hadden de klerikalen scholen gesticht doordrongen van Roomsch-godsdienstigen en politie- ken geest. Doch 't was hun niet voldoende meer de vrijheid te bezitten om scho len te stichten en die naar hunnen zin te besturen, het geld van den Staat moesten ze nog hebben. De klerikale regeering die niets te wei geren had aan hare kiesagenten, gaf het hun. Maar zooals de eetlust al etende komt, zoo vergden zij nog meer. Zij wilden thans, benevens het geld van den Staat, het geld van de Provin ciën en van de Gemeenten. Zij wilden dat de Provinciën en de Gemeenten die in hun onderwijs niets te zien hebben, die in hunne scholen den voet niet mogen zetten, verplicht zouden worden hen gelde lijk te ondersteunen. Zij wilden, langzamerhand maar zeker, het monopool van het Onder wijs in handen brengen van de kloos ters, de kweekerijen van kiesvee Dat kon ons Belgisch Volk, dat zich in 1830 vrij vocht van allen vreemden band en dwang dat zich in 1830 zijne eigen Grondwet, zijne eigen Vrijheden oplegde dat kon ons Vrije Volk niet gedoogen. Gansch het land kwam in weer stand, de strooming der gedach ten was overweldigend, machtig grootsch Erg onthutst, uit haar lood gesla gen was de Regeering toen zij de eerste voorteekenen zag van het verzet dat zulk eenen grooten weer klank in het land moest vinden. Dagelijks werd de stroom al mach tiger en machtiger onze Vertegen- UE TVEERCAL1H Voor Zich wenden Pelikaanstraat. 48 a ANTWERPEN OF BIJ DEN AGENT DER STREEK.

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1