Wetgevende Kamer. De gemeen telijke regies. mkmk Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 27" Juli I9H. 5 centiemen. Zevende jaar. Nr 57. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Uixïnudesiriat, nr*53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en ondeueekend toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Begrooting van Binnenlandsche Zaken. De heer VoorzitterHet woord is aan den heer Nolf. De heer Nolf. Mijnheeren, de achtbare minister heeft ons gisteren gezegd dat hij de spoedige bespre king wenschte van het wetsontwerp, neergelegd door ons achtbaar mede lid, den heer Furnémont, strekkende om aan jde gemeenten toe te laten zich te vereenigen voor de uitbating van zekere gemeentediensten. Hij heeft ook gezegd, als ik goed verstaan heb, dat de achtbare heer Colaert ook geneigd is een wetsont werp neer te leggen betrekkelijk de tusschengemeentelijke diensten. De heer Colaert. Ik heb een stel sel dat ik uiteengedaan heb. De heer Nolfen mijn acht baar Ypersch medelid heeft ons heden gesproken over hetgeen te Yper gebeurd is, tijdens het eindigen der gazvergunning, te dien opzichte beroep doende op mijne getuigenis. Mijnheeren, ik heb zekerlijk geen lust hier in al hare bijzonderheden de geschiedenis te verhalen van eene zaak, die maanden lang het voorwerp was der plaatselijke pennestrijden, maar het zij mij toegelaten verwon derd te zijn dat mijn achtbaar mede lid in hetgeen te Yper voorviel een bewijs kunne vinden om hier zijne voorkeur voor den tusschengemeen- telijken dienst te komen verzekeren, wanneer hij te Yper tegen de regie gestemd heeftinderdaad dat de uitbating geschiede door eene enkele gemeente of door eene vereeniging van gemeenten, het grondbeginsel blijft altijd hetzelfde. Welnu, te Yper, op het einde der gazvergunning, werd de uitbating in regie door den gemeenteraad ver worpen en de achtbare heer Colaert heeft het grondbeginsel der regie in den gemeenteraad bestreden. De heer Colaert. Gelijk ik het hier doe. De heer Nolf. Ons achtbaar me delid heeft zelfs niet gewild van de uitbating in vereeniging met den ouden begunstigde, de heer Valcke, een der eerlijkste nijveraars en die alle waarborgen aanbood. De heer Colaert. Wij konden niet anders handelen. De heer Nolf. De achtbare heer Colaert heeft inderdaad beweerd dat zulke vereeniging onwettig was niets is nochtans minder bewezen. tv - PRAGHTCATALOGUS in- 64 Niemand, inderdaad, ontkent aan eene stad het recht de gaz in regie uit te baten. Welnu, hoe kan men begrijpen dat eene stad, die het recht heeft al de gevaren te loopeo van eene nijverheidsinrichting, het recht niet hebben zou te bedingen dat zij maar een deel van die gevaren opzich nemen wil, door eene regie met rekening voor de helft aan te gaan met een begunstigde en tegen de waarborgen in de overeenkomst vastgesteld Hoe kan men verstaan dat de stad, die het recht heeft heel de uitbating van den gazdienst aan eenen bijzon dere te vergunnen, hem niet de helft er van of gelijk welk ander deel zou mogen toestaan, het andere deel den eigendom der stad blijvende Die het meerdere mag, mag voor zeker ook het mindere. Zijn vele gemeenten niet als aan- deelhebsters betrokken in naamlooze maatschappijen voor het bouwen van werkmanswoningen De stad Gent heeft, namelijk, het jaar zelf, waarop de gazvergunning te Yper eindigde, met eene naamloo ze maatschappij, die daar begunstigd was met de uitbating der electrici- teit, eene overeenkomst gesloten, die ontegensprekelijk eene vereeniging met aandeel daarstelt. De stad trekt eenen interest van 3 i/2 p. h. op de sommen door haar in de uitbating voor den aankoop van den grond, het bouwen en het van werktuigen voorzien der werkplaats gestoken. Na aftrek van dien interest zijn de winsten der begunstigde maatschap pij als volgt verdeeld een derde voor de stad Gent, een derde voor de maatschappij der tramwegen en een derde voor de begunstigde maat schappij Dat derde der winst aan de stad toegestaan is de tegenwaarde van de verschillende voordeelen door de stad aan de maatschappij vergund. Het is dus wel eene vereeniging met aandeel en die overeenkomst, door de stad Gent gesloten, werd door de bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen goedgekeurd. Maar de heer Colaert wilde noch van de volledige regie, noch van de gedeeltelijke. De heer Colaert. Omdat de wet het niet toelaat. De heer C. Huysmans. De uit bating van Luik antwoordt u. De heer Nolf. - En ik heb u ge antwoord door de overeenkomst te Gent gesloten, die door de bestendi ge deputatie goedgekeurd werd. Maar, ik herhaal het, gij vvildet niet van de volledige regie, noch van de gedeeltelijke, die u door den heer Valcke aangeboden was. En evenwel de gazinrichting van Yper, sinds zestig jaren bestaande, was een uitgelezen nijverheidszaak, die veel opbracht en die aan de stad jaarlijks inkomsten zou verschaft I hebben, welke zij zeer wel had kun nen benuttigen. Wat hebt gij in plaats daarvan gedaan? Gij zijt bij de betreurlijkste der oplossingen gebleven, (jij hebt eenvoudiglijk de vergunning uit ter hand, zonder openbare aanbesteding, toegestaan aan de firma De Brouwer en Desclée, eene in godsvruchtge- konfijte fir .7 a van Brugge, zelfs weigerende aanbiedingen te onder zoeken, die u door medeburgers, door de Ypersche groep, gedaan werden. De heer Colaert. Het staatsbe stuur heeft ons goedgekeurd. De heer Bertrand. Dat ver wonderd ons niet 't waren uwe vrienden De heer Nolf. Ik zal er komen. Het was eene bestuurlijke daad, die verfoeilijk heeten mag. Men ging zelfs zoo verre te beweren dat de openbare aanbesteding voor derge lijke zaken onmogelijk was. Het stadhuisblad drukte in volle letters De Raad heeft nooit het gedacht gekoesterd, meenen wij, de vergun ning in aanbesteding te stellen. Dat wordt niet meer gedaan, omdat, als iet gemakkelijk is een bouwwerk of eene levering in aanbesteding te stellen, het zoo niet is met eene dienst als de verlichting, waar het er op aankomt den vakman te ken nen, met wien men zich verbindt. De heer Rens. Men heeft te Aalst ook alzoo gehandeld. En 't is altijd dezelfde maatschappij die de vergunning bekomt, daar waar er katholieke meerderheden zijn. De heer C. Huysmans. Rechts- beschouwing van het ministerie van binnenlandsche zaken, andere rechts- beschouwing te Yper, andere rechts- beschouwing te Aalst De heer Nolf. De openbare aanbesteding werd niet meer gedaan, zegde men te Yper. Welnu, op 't oogenblik dat men die regelen schreef, deed de stad Leuven, zonder daarom het grondbeginsel der regie te verlaten, een openbaren oproep tot de gaz en electriciteitsmaatschap- pjjen, zoowel Belgische als vreemde, om aanbiedingen uit te lokken voor de stadsverlichting, hetzij door gaz, hetzij door electriciteit, hetzij bij middel der twee stelsels verbonden. Die oproep werd in verscheidene Belgische bladen ingelijfd en ook in vaktijdschriften van Frankrijk, Engeland en Duitschland. Er waren negen aanbiedingen. Te Leuven nam men zijne toe vlucht tot eene breede ruchtbaar heid te Yper werd alles verborgen gehouden. De heer Colaert. Maar neen Dat is allemaal besproken geweest de oude begunstigde is gehoord ge weest en hij heeft aan de Commissie verklaard zich niet gebeurlijk te wil len verbinden met een tusschenge- meentelijken dienst. De heer Nolf. Te Leuven werd eene vakcommissie ingesteld om de zaak te onderzoeken die commissie gaf verslag aan den gemeenteraad. Te Y'per was er eene commissie, waarvan niemand het bestaan kende en waarvan men nooit het minste verslag gezien heeft. Die geheim zinnigheid was noodig om de zaak aan de Brugsche vrienden te kunnen in handen stoppen en om alle hinde rende mededinging te vermijden. De heer MoycrsoenIk vraag u breede ruchtbaarheid geweest. De heer Kens. In alle geval is er geene openbare aanbesteding ge weest De heer Moyersoen. Er waren twee aanbiedingen. De heer VoorzitterLaat toch den redenaar voortspreken. De heer Nolf. Het was door on bescheidenheden dat men vernam dat er kwestie was de verlichting aan Bruggelingen te vergunnen en 't is alsdan dat er voorstellingen door Yperlingen gedaan werden, die al de moeite van de wereld hadden om zich de noodige inlichtingen aan te schaffen en die natuurlijk wandelen gezonden werden. De vergunning werd voor dertig jaar toegestaan aan eene bijzondere maatschappij, die te Yper eene fa briek ingericht heeft en de omliggen de gemeenten gaat verlichten, hare. uitbating tot verscheidene mir. of meer belangrijke gemeenten van 't arrondissement uitbreidende. De heer Colaert. Vergeet niet dat de zaak van den tusschenge- meentelijken dienst voorbehouden blijft. De heer Nolf. Het is waar dat de stad in de vergunnings overeen komst het geval voorzien heeft, waarin eene verandering in de wet geving ofwel eene omkeering in het bestuurlijk recht aan de gemeenten toelaten zou deel te nemen in tus schengemeentelijke ondernemingen. Zij heeft door bijzondere aanstip pingen de voorwaarden geregeld, waarin, gebeurlijk, de stad deelne men zal aan eene tusschengemeente lijke gazinrichting. De heer Colaert. Wat bewijst dat het mijne overtuiging is dat men niet anders handelen kon. De heer Nolf. Maar het is daar om niettemin waar dat het stadsbe stuur van Yper het tegenwoordige losliet om eene twijfelachtige en on zekere toekomst aan te vatten. Het kon rechtstreeks tot de regie gaan. De heer Colaert. Niet op al men heeft u gezegd dat men niet kon De heer Nolf. Hoe gij hadt uwe gaz niet in regie kunnen uitba ten De heer Colaert. Voor een stad van 18.000 inwoners Vraag aan uwe geburen wat zij er van denken. De heer VoorzitterGelief die woordenwisselingen te staken. De heer C. Huysmans. Vergeet gij 't voorbeeld van Maeseyck De heer Voorzitter. Spreek voort, heer Nolf. De heer Nolf. Ik zei dus dat de stad rechtstreeks tot de geheele of gedeeltelijke regie kon overgaan zij heeft het niet gewild. Zij verkoos eene verandering in de wetgeving af verschooning Te Aalst is er eene a-om zat oeuKHOi- ■uL/n. t.Ti aeuaf I m (I •()-« oom GLOóotelufi 1 imöelrul met liefo DE WEERGALM ELCIUM Bic BEST BIC/CIE Zich wenden PelikaanstrQat, 48 a ANTWERPEN OF BIJ DEN AGENT DER STREEK.

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1