Lantaarnaansteker, TUINDAG Mengelwerk. 9 Maal schappij der Oud Pompiers. 1911 te wachten om de tusschengemeente- lijke regie te bewerkstelligen, als de voorwaarden in de vergunningsover eenkomst gelascht als rechtzinnig kan beschouwd worden. Wat zal die nieuwe wet zijn, die de tusschengemeentelijke diensten toelaat Welke nieuwe verplichtin gen zal zij de gemeenten opleggen Voor welke uitleggingen, mis schien nadeelig voor de gemeenten, zal hare bewoording vatbaar zijn Wij weten er niets van 't Is dus het onzekere. En dan, zal de stad zich zoo ge makkelijk van den huidigen beguns tigde kunnen ontmaken De heer Colacit. - 't Is in de overeenkomst voorzien. De heer Nolf. ■- Wat er ook van zij, als de regie rechtzinniglijk be geerd was, leg ik mij niet uit waarom het Ypersch bestuur den tusschen- gemeentelijken dienst heeft kunnen verkiezen boven de uitbating voor de stad alleen Het was voor lang uitstellen wat men oogenblikkelijk kon verwezent- lijken en dat zonder noodzakelijk heid, vermits degazfabriek van Yper breed bestaan kon en dat hare zaken nog konden uitgebreid worden. Ik voeg er bij dat het zonder groot be lang was, want de gemeenten, die sindsdien door de fabriek van Yper verlicht worden, verbruiken weinig gaz en het is van hare toetreding niet dat de voorspoed der uitbating afhangt. De heer Persoons. Te Lokeren is er eene gazregie en zij brengt 30.000 franken winst per jaar op. De heer Nolf. -- De beslissing van den Raad van Yper is het voorwerp geweest van een beroep bij de be stendige deputatie, die, niet meer dan het Ypersch bestuur, aan de firma De Brouwer heeft willen mis hagen. Zij heeft de beslissing van den Yperschen gemeenteraad goedge keurd, alzoo inbreuk makende op hare bestuurlijke rechtspleging, die de openbare aanbesteding oplegt en de beslissingen der stad Oostende bij voorbeeld verbreekt, als deze er aan denkt hare spelen te vergunnen zonder tot de mededinging een op roep te doen. Een beroep werd den Koning toe gezonden. De zaak werd aan den Raad der mijnen onderworpen en de heer Minister van Landbouw stuurde op 18 December 1905, den volgen den brief aan den heer Gouverneur van West-Vlaanderen Ik heb aan den Raad der mijnen, als raadplegend komiteit zetelende, DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Vijftiende Hoofdstuk De liiiig verwachte, terug-gekomeu. Verlangde zij mij te zien vroegGeer- trui. Goede, oude vrouw Ik zal haar nog van middag gaan opzoeken en gij behoeft n niet ongerust over mij te maken, vrouw Prime Ik ben zeer wel. Ceertrui ging. Het was nu haar tweede dag van onzekerheid, en zij greep deze ge legenheid tot verstrooiing, gelijk alle ande re, met blijdschap aan. Zij vond jufvrouw Patty ineengekrompen van rheumatieke pijnen en met minder dan gewone zorg gekleed, bij een ellendig vuur tje gezeten, dat van wat spaanders en krui- len was aangelegl. Zij scheen echter tame lijk welgemoed te zij u, en heette Geertrui hartelijk welkom. De nieuwsgierigheid, welke haar altijd eigen was geweest, scheen met de gebreken des ouderdoms veeleer toe, dan af te nemen. Ontelbaar waren de vragen, welke, zij Geer trui deed, naar alles wat zij in het afgeloo- pene jaar zelve had beleefd, en wat er in de kringen, waarin zij verkeerd had, was voor den schriftenbundel onderworpen, betrekkelijk het beroep gedaan door den heer Valcke, eenerzijds, en eene groep Ypersche burgers, anderzijds, tegen een besluit der bestendige deputatie van West-Vlaanderen, dat de overeenkomst en het bijgevoegd kontrakt goedkeurt, gesloten tus- schen den gemeenteraad endeheeren Josef De Brouwer en deelgenooten voor de verlichting der lokalen en openbare wegen alsook der bijzonde re huizen. De raad der mijnen is van meening dat het beroep, gedaan door de groep Yperlingen niet aanneem baar, noch gegrond is en dat de heer Valcke geene bevoegdheid heeft om in beroep te gaan tegen de beslissing der bestendige deputatie van 12 Maart 1905, die, terecht, doet gelden dat er hier geene spraak kon zijn van ee»e tolrechtvergunning. Yd heer Colaert. -- En gij zijtdoor den raad der mijnen, die geene poli tieke instelling is, en die dus den grond der zaak niet meer te onder zoeken had, afgescheept geworden. De heer Nolf. -- Het beroep werd afgewezen, maar die verwerping be vat de goedkeuring niet der beslis sing van den Yperschen gemeente raad. Het is eene onaanneembaarheid enkel gesteund op de bewoordingen van artikel 76,2°, der gemeentewet, dat geen beroep bij den Koning aan vaardt in dergelijke zaken, de ver gunning, waarvan spraak is, geene tolrechtvergunning zijnde. Hoe zeer men aanhanger der ge meentelijke zelfstandigheidweze toch moet men die leemte in de wet be treuren en ik moet zeggen dat ik niet begrijp, waarom het artikel 76 der gemeentewet, dat daden van veel minder belang aan de koninklij ke goedkeuring onderwerpt, minder streng zij als het overeenkomsten geldt, die de toekomst der gemeen ten verbinden voor eenen tijd van dertig jaren, gelijk het hier het ge val is. Die zaak schijnt mij de aandacht der Kamer te verdienen, want sedert de Ypersche vergunning heeft de firma De Brouwer andere vergunin gen bekomen te Aalst, Ninove Me- chelen, Thielt, enz. Zij strekt heden hare werking uit over talrijke gemeenten van het vlaamsche land. Ik hoop dat de gemeentewet eens in den zin mijner opmerkingen zal kunnen volledigd worden. De heer Buyl. -- In het meeren- deel dier gemeenten en steden heeft men de belangen der lastenbetaalders gevallen. Zij liet eene bijzondere belangstel lingblijken voor alles wat te Sarotoga Am- ging, voor de nieuwste mode, die trien daar had gezien, en de gelegenheid, welke de plaats aanbood, om voordeelige huwelijks- verbintennissen te sluiten. Gij hebt dus nog geen levensgezel ge kozen vroeg zijnadat Geertrui al hare vragen met geduldige vriendelijkheid had beantwoord. Dat iseene waarlijk beklagens waardige omstandigheid. Niet, vervolgde zij met een geheimzinnig lachje en even met de hand wuivende, dat het ooit voor iemand te laat is om aan den echteliiken band te denken, welke dikwijls nog met voordeel door personen van vijftig jaar en nog ouder wordt gesloten en zeker gij, die nog in den bloeitijd uwer dagen zijt, behoeft niet aan een jeugdig minnaar te waanhopen. Evenwel, ik mag wel z«ggen, dat men zijn aanzijn verdubbelt, wanneer men het met eenen eensgezinden medegezel deeldt en ik had gehoopt, jufrouw Geertrui, dat gij en ik beide reeds voor lang zulk eene verbinte nis zouden gesloten hebben. De ondervin ding doet mij spreken, als ik ik verklaar dat bet beschermende der echtelijke vereenging eene der groote voordeelen daarvan is. Ik hoop niet dat gij het gebrek daarvan zijt gewaar geworden, zzgde Geer trui. Dat ben ik wel, jufvrouw Geertrui, al- lersmarteiijks gewaar geworden Laat ik u echter wel doen begrijpen, dat wat de groot ste marteling heeft moeten lijden, mijn in nerlijk gevoel is geweest de teederste en kwetsbaarste plek van ons gemoed Het spijt mij zeer, dit te hooren, ant woordde Geertrui. Ik had gedacht, dat gij, daar gij geheel alleen leeft, weinig gevaar kondet loopen om met menschen in aanra- geslachtofferd ten voordeele der fir ma De Brouwer. De heer Colaerl. - Gij spreekt dus de veroordeeling uit. Deze maatschappij richt voor Zon dag 30" Juli, om 2 1/2 ure, eenen pnjs- kamp in het lijnvisschen in, waaraanal de onder-officieren, muziekanten en oud pompiers uitgenoodigd zijn. Talrijke prijzen, aangeboden door de leden van het bestuur, zijn er aan be steed. De gewone leden der maatschappij mogen mededingen in de laatste serie, mits een inleggeld van 50 centiemen. De Harmonie der Oud-Pompiers zal de Liberale Vereeniging en de Liberale Wacht vergezellen naar Brussel, voor de groote betooging van 45 Augustus 1911. Het vertrek is gesteld rond 6 uur 's morgens de terugkeer te Yper om 9 uur, 's avonds. De leden, die begeeren deel te nemen aan bovengemelde betooging, zijn verzocht zich te laten inschrijven in het lokaal, de dagen van repetitie. Prijs van den koupon 3e klas, 4.60 fr. 2" klas 7.80. STAD YPER. Zaterdag 5 Oogst. Om 6 are 's avonds, Beiaardspel. Om 8 1/2 ure, Concert op de Groote Markt, door de Stadsharmonie. Zondag 6 Oogst. Om 10 ure, Uitgang der processie van O. L. V. van Tuine. Om 121/2 ure, Concert, groote markt, door de Koninklijke fanfare. Schieting met den kruisboog inge richt door de maatschappij De Vrije Kruisboogschutters Duivenprijskampen ingericht door verscheidene maatschappijen. Wedstrijd in Gaaibollen, ingericht door de maatschappij gevestigd Aux Trois lleurs de Lys Groote zes urenkoers in den Velo droom. Om 9 ure 's avonds, groote markt, nachtfeest, onder de leiding van M. Benoit Bredford, van Brussel, met de medewerking van Mac Daulay, draad danser, Vuurwerk en concert". king te komen, die uw gevoel konden kwet sen, of hen ten minste gemakkelijk kondet vermijden. O jufrouw Geertrut, riep de oude vrouw uit, op zulk eenen jammerlijken toon, dat zij hare toehoordster daardoor tot mede lijden zou hebben bewogen, als hij maar wat minder belachelijk was geweest. O, dat ik de vleugelen eener duif had, om mijne bloedverwanten te ontvlieden. Ik onnoozele daagt, dat ik hen ontkomen was, maar in het laatste jaar hebben zij mijneschuilplaats ontdekt, en ik kan hunne waakzaamheid niet langer ontsnappen. Nauwelijks kan ik mij van den schok van het eene bezoek her stellen dat naar ik overtuigd ben, met geen ander oogmerk gedaan werd dan om een inventaris van mijne bezittingen te ma ken en de lengte mijner dagen te berekenen of men ziet de gieren alweer om mijne woning zwerven Maar, riep de vrouw uit met verheffing van stem en een genoeglijk lachje, zij zullen in hunnen eigenen slrik vallen, want, ik zal hen allen to h foppen. Naam sprak jufrouw Pace met na- 'ituk Blijdschap bezielt mij bij de gedachte, dat zij niet vereerd zijn met eenen naam', dien zij niet waardig zijn te dragen. Neen, zij voeren eenen anderen naam een naam even gemeen als hunne eigene lage zielen. Zij zijn met hun dri-ë die in broederlijke betrekking met elkender staan en mij allen even zeer hatelijk zijn De eerste, een ver achte.ijke zotskap, komt bier om mij met zijn gezichr, dat hij voor deftig h -udt, bang temaken: h-j neemt mij tante, om aldus door zijne w. orden eene bloedver wantschap te do- n gelden, die bij zich dwa selijk verbeeld daar hil hem nauwer ver wantschap met mijn eigendom geeft De laatste woorden schreeuwde de gramstorige oude vrouw bijna grillend uit. En de twee Maandag 7 Oogst. Om 10 ure, in de Halle, prijsde*]; aan de leerlingen der Staatsmiddel g school voor jongens. Dare Opening der reeks Chineesche om schieting op St-Pieterswijk. 's Middags, Concert Groote markt Om 2 ure, Boomgaardstraat im denloop. non- Om 8 ure, Concert, Groote markt Dinsdag 8 Oogst. Schieting met den handboom in„ richt door de maatschappijSt Joris Om 10 ure, in de Malle, Muziekvon! dracht door de leerlingen der Muzièi school. K' 's Middags, Concert Groote markt Om 8 ure, Concert Woensdag 9 Oogst. Om 3 ure, in de Halle, prijsdeelin° aan de leerlingen der gemeenteschool voor meisjes, der St Janstraat. Om 8 ure, Concert Groote markt Donderdag 10 Oogst. Doortocht der Ronde van Belgie in aeroplanen zwaaing rond de Halle en St Maartenskerk. Om 4 ure, Zaalhof, Volksspelen. Om 8 ure, Concert Groote markt. Zondag 13 Oogst. Tentoonstelling-wedstrijd van her dershonden, ingerichtdoor de Ypersche Berger-club, in 't benedenverdiep der Halle. Duivenwedstrijden ingericht door verscheidene maatschappijen. 's Middags. Concert Groote markt. Inhuldiging van het vaandel der Fe deratie van Staatswerklieden Troost in Nood Om 5 1/2 ure, Vandenpeereboom- plaats, Luchtvaart door M. Jules Du- mortier van Brussel. Om 6 ure, Concert Groote markt. Om 9 ure, op het Minneplein, Vuur werk. Dinsdag 15 Oogst. Om 8 1/2 ure, Concert Groote markt, Woensdag 16 Oogst. Om 3 ure, in de Halle, prijsdeeling aan de leerlingen der jongensgemeen teschool. Donderdag 17 Oogst. I Om 3 ure, in de Halle, prijsdeeling [aan de leerlingen der meisjesgemeen teschool der Rijselstraat. Zondag 20 Oogst. Wedstrijd in het lijnvisschen, inge richt door de maatschappij De onaf hankelijke visschers Om 81/2 ure, Concert, groote markt. Onderscheidene feesten. Wedstrijden in verschillige spelen zullen plaats hebben op Tuindag en de volgende zondagen Feesten zullen ingericht worden in de buitenwijken. anderen, vervolgde zij even toornig, zijn bedelaars Dat zijn zij altid geweest en zui len zij altijd zijn. Laten zij het het wezen; ik verheug er mij over. Gij hoort mij jufvrouw Geertrui gij zijt een .jonge juffer, die een vlug begrip heeft, en ik zal van uwe nabijheid gebruik make.i, waarin ik. hoewel gij de beschuldi ging ontkent, misschien spoedig door een vurig minnaar zal gestoord worden, om eene gunst van u te verzi eken, gelijk ikeens wei nig lacht, dat ik ooit, zou moeten vragen. Ik heb u iioolig - ik heb u laten roepen, hier liet zij hare stem tot een gefluister dalen om den laatsten wil en het testament van julvrouw Pattv Pace te schrijven De bevende stein der oude vrouw duidde eene aandoening aan, waarin Geertrui niet nalaten kon te deelen. Het meisje gaf hare bereidwilligheid te kennnen om. zoo verin haar vermogen, was aan haar verlangen t0 voldoen, tegelik echter verklarende dat zij geheel onbekend was met de volgens de wet vereischte vormen van zulk een schrift. Tot Geertruides verwondering antwoord'!0 jufvrouw P-try daarop, dat zij in het bezit was van alle rechtsgeleerde kundigheden, die in dit geval te pas kwamen en ?n0 volkow en naar belmoren dicteerde zij 'e woorden van het gewichtige geschrift, dal het, naderhand naar den eisch door g«'u|' gen bekrachtigd, onderteek- nd en verged zijnde, na verloop van eenige maanden (oen julvrouw Patty werd opgeroepen. 0[T) van hare aardsche goederen rekenschap geven \rij van alle om auwkeurighed0" en gebreken, en eene volkomen geldige 0 schikking over hare nalatenschap bleek e zijn (W. v-) OP DE iS$i (SSi

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2