Hoe men handelt TUINDAG 101I heid, meen ik, dat ik het genoegen en de eer had met den heer C. Huysmans kennis te maken, die er leeraar was. Hoeveel leerlingen telde dat gesticht Twee of drij in elke klas. De heer C. Huysmans. Twee of drij Wij hadden er vier of vijf in de twee rhetorieken en een tiental in de tweeden. Zekere klassen telden zelfs dertig tot veertig leerlingen. De heer Colaert. Waarom heeft men dan dat College afgeschaft na een bestaan van eenige jaren Dat is de vraag die ik u stel. Gij hadt een uitste kend voorbeeld gegeven met een dier zeldzame onderwijsgestichten in te richten, die aan het initiatief en aan de mildheid der liberalen te danken zijn. Waarom hebt gij het laten vallen De heer Nolf. Wat de ouders be- geeren, 't is een Staatsgesticht en niet een vrij gesticht. De heer Colaert. Ik weet het wel maar wat wilt gij dat ik daarop ant- woorde De ouders hebben altijd vele begeerten zij willen het kosteloos lager onderwijs, zij willen het kosteloos middelbaar onderwijs, zij willen ook het kosteloos hooger onderwijs. Er zijn er zelfs die vragen dat de toe komstige vlaamsche hoogeschool te Yper ingericht zij. (geglimlach.) Om al die verlangens te verwezent- lijken zijn er middelen noodig. Hoe zult gij ze aan den Staat en aan de gemeenten verschaffen De gedane vraag schijnt mij dus niet ernstig en ik dring er niet verder op aan. De heer Cavrot. Gij vreest het olk De heer Colaert. Wij vreezen den ondergang van den Staat en de ge meenten. De heer Voorzitter. Het woord is aan den heer 0. Huysmans. De heer C. Huysmans. Mijnheer'en, de achtbare heer Colaert heeft zooeven eene redevoering uitgesproken, die volkomen onlogisch is. Inderdaad, 't is hij, die, in den ge meenteraad van Yper, het stadscollege wilde in standhouden. Ware hij aan zijné toenmaalsche zienswijze getrouw gebleven, hij zou moeten nevens den heer Nolf staan om de inrichting van een nieuw atheneum te Yperteeischen. Verzet van den heer Colaert.Gij wilt een officieel gesticht van middelbaar onderwijs hebben en behouden gij hebt dat gedacht verdedigd en ik herin ner mij uwe uitgelezene redevoering van dien tijd, in den gemeenteraad uit gesproken. Nu, integendeel, verdedigt gij eene tegenovergestelde stelling. De heer Colaert. Het is iets heel anders een bestaande gesticht voor onderwijs niet af te schaffen en een nieuw gesticht in te richten. De heer C. Huysmans. Gij aan- veerdt dus het kwaad als het gedaan is. Welnu, de kleine burgerij dringt meer en meer in 't middelbaar onder wijs meer en meer poogt de kleine burgerij tot in de hoogeschool te gera ken, en het is, in eene nieuwerwetsche samenleving, noodig middelbare on derwijsgestichten te hebben en te ontwikkelen, die aan allen toeganke lijk zijn. Herinnert u het welgekende beeld van Pestalozzi, dat zoo klaar vertoon- beeldt hetgeen wij op dat gebied nastreven. De beroemde opvoeder heeft het onderwijs aan een gebouw met drij verdiepingen vergeleken. De hoogeschool op het derde verdiep gehuisvest is eene kamer wel versierd, maar weinig bevolkt. Op het tweede verdiep vinden wij het middelbaar onderwijs, de houding is nog aannemelijk, maar men ont waart er veel meer leerlingen. Op het gelijkvloers, eindelijk, is het lager onderwijs, de leerlingen zijn er op een- getast in donkere en slecht verluchte holen. Is het mogelijk van uit het ge lijkvloers over te gaan tot de tweede en. derde verdieping Neen. Er is noch ladder, noch trap. Enkel de bezittende klas heeft toegang tot hoogere geestesontwikkeling. Ziet daar, Mijnheeren, den nieuwer- wetschen toestand onder oogpunt van ouderwijs. Wij zouden willen een ge bouw optrekken, dat aan de kinderen van aide maatschappelijke klassen toe laat over te gaan van het gelijksvloers naar de tweede en derde verdiepingen, vrij en kosteloos. Iedereen moet zich kunnen ontwikkelen in al de kringen van het onderricht en de geestesont wikkeling. De heer Colaert. 't Is théorie. De heer Huysmans. Het is geene theorie 't is de ware staatkunde van morgen, en ik neem nota van de on derbreking over een oogenblik uitge gaan van de banken der uiterste rech terzijde. Wij willen de kostelooze bij woning Wij willen dat al de leerlin gen kosteloos in het hooger, in het middelbaar en in het lager onderwijs aanveerd worden. Het is eene hervor ming voor morgen en wij zullen nooit een goed alzijdig onderwijs hebben voor de werkersklas zonder de volle dige kosteloosheid inalle graden. Heeft de arbeidersklas niet zooveel recht op een hooger onderwijs als de burgerij De heer Cavrot. 't ls de ware voor uitgang. De heer C. Huysmans. Ja, ziet daar de ware vooruitgang. Bijgevolg moeten wij de stelling van den heer Nolf tegen over die van den heer Colaert en, als de heer minister gewetensvol den toe stand wil nagaan, dan zal hij zich aan sluiten bij de aanvraag der tegenpar tijen. Daar men straks gesproken heeft van de algemeene prijskampen, be treur ik ook dat men niet regelmatig elk jaar de leerlingen der latijnsche klassen aanveerde om mede te dingen voor de hedendaagsche talen. Men roept de leerlingen der latijnsche klas sen om mede te dingen in 't Grieksch en 't latijn, maar men roept ze niet regelmatig voor de levende talen. De heer Colaert. Gij waart daar straks tegenstrever der prijskampen. De heer C. Huysmans. Ik heb geen 't minste vertrouwen in de prijskam pen. Maar daar zij bestaan, moet men ze, ofwel afschaffen. De heer Colaert. Of ze uitbreiden. De heer C. Huysmans. Volkomen., en ze op eene ernstige wijze inrichten, want men moet al de leervakken in rekening doen komen en niet alleen diegene, welke bijzonderlijk in de bis schoppelijke colleges onderwezen wor den. Als de de achtbare heer Van Merris, die mij daar zooeven onderbroken heeft, die kwestie eerstdaags wil be spreken, dan ben ik te zijner beschik king, daar ik een weinig van den stiel ben. De heer Voorzitter. Het woord is aan den heer minister van wetenschap pen en kunsten. De heer Poullet, minister der weten schappen en kunsten. Bij den aan vang van zijne vraag, nopens het atheneum van Yper, heeft de heer Nolf erkend dat het getal der athenea, door de wet bewaald, nu bereikt is. Het behoort mij dus niet een athe neum te Yper te stichten. Als er wijzi gingen aan de wet hoeven gebracht te worden, dan kan het iniatief der Kamer zoowel als dat van 't Staatsbestuur dat voorstellen. De heer Nolf. Zult gij het onder steunen De heer Poulletminister van weten schappen en kunsten. lk zal heden geen uitleg geven over de noodzakelijk heid een dergelijk gesticht in 't leven te roepen, om de eenvoudige reden dat als wij die bespreking moesten aan vangen, wij in een algemeenen rede twist zouden vallen het ware, in wer kelijkheid, het gansche vraagstuk der deelneming van den Staat in het onder wijs in België opwerpen. Ik beloof nochtans aan het achtbaar lid dat, ter gelegenheid van de alge meene bespreking van mijne eerstko mende begrooting ik duidelijk stand nemen zal in die kwestie. in steden, door liberalen bestuurt. Ofschoon de gasvergunning der stad Verviers maar in 1916 afloopt, stelt de gasmaatschappij reeds voor het gaz te leveren aan 10 c. den kubiekmeter, met voorwaarde het kontrakt 25 jaren te verlengen. De koolputten van Ougrée-Marihaye bieden aan het gaz te leveren aan 5 cen tiemen tot 5.000.000 kubiekmeters en aan 4 centiemen, indien men de 5.000.000 kubiekmeters overtreft De zaak wordt onderzocht. En zeggen dat wij, hier te Yper, 15 centiemen moeten betalen voor gaz, dat dikwijls ongezuiverd en krachte loos is. Wat denkt er onze Poperingsche burgemeester, M. Colaert ovei. Te Brussel, hebben de ontvangsten van het gaz beloopen tot fr. 7,384.0 k)-->o en de uitgaven 4,765.308-29, lajende een overschot van fr. 2,618.341-2 G (zegge twee millioen, zes hondeict achtien duizend, drie honderd een-en- veertig fr. en vier-en-twintig centie men,) ten voordeele van de gemeente kas. Het gaz te Brussel wordt uitgebaat onder vorm van gemeentelijke regie. Al de stadsgebouwen en de straten worden verlicht en nog wint de stad, alles afgerekend, zuiver bijna drie mil lioen frank. Ziedaar, vrienden, hoe men bestuurt in liberale steden Maakt de vergelijking tusschen deze wijze van bestieren en die dezer kleri kale meesters en gij zult overtuigd zijn dat het hoog tijd is dat die klerikale dweepers die op ons stadhuis zetelen, met aanstaande Oktobermaand buiten- gekegeld worden Wal is dan iiel L. S. Wat is dan toch het Zuiver Algemeen Stemrech,t dat de klerikalen zoo erg bekampen Is het eene nieuwigheid, is het iets onrechtvaardig Heeft de liberale partij dan zulk eenen ontzag lijk grooten stap gedaan Volstrekt niet. Het is de eenvoudige toepassing van de formuul die sinds jaren door de liberalen wordt verdedigd en in het liberaal programma staat neergeschreven. Sedert het jaar 1906 besloten de ver- eenigde liberale linkerzijden van Ka mer en Senaat toe te treden tot het princiep van het Zuiver Algemeen Stemrecht op 25 jaren, voor de verkie zingen van Kamer en Senaat. Alleen bleven nog de provinciale en gemeen te verkiezingen, waarvoor zij eene tweede stem vergden voor den vader van familie op 35jarigen ouderdom. Dat was dus heteenigstenog bestaande voorbehoud en 't is van dat onbedui dend voorbehoud dat de liberale partij thans afstand doet. Waarlijk, wie, die met gezond ver stand begaafd is, kan beweren dat de liberale partij, door die toegeving van zulken ondergeschikten aard, zich ver nedert voor de socialistiche partij en afstand doet van hare waardigheid 1 Neen, door toe te treden tot het ge lijkheidsprinciep tusschen al de bur gers, neergeschreven in onze grond wettelijke keure, heeft de liberale par tij zich integendeel met waardigheid opgeheven en heeft zij getoond dat zij hare princiepen van vrijheid en gelijk heid getrouw is. Wij willen niet langer dat er Belgen blijven van l3te, 2"e en 3de kwaliteit, we willen niet langer dat de Belgen in on- derdeelen gerangschikt worden. Allen hebben we dezelfde hoedanigheid van Belgvan den hoogsten minister tot den armste der burgers vertegenwoor digden we allen hetzelfde gemeenebest, hebben we allen dezelfde plichten en is het dus maar rechtvaardig dat we ook allen dezelfde rechten hebben. Ziedaar het princiep dat wij hier reeds verdedigden, zelfs van voor de verklaring der liberale linkerzijden, en dat thans door eene onschatbaar kleine toegeving van wege de gematigste ver tegenwoordigers in 's lands Kamers, thans algemeen komt gemaakt te wor den. Ziedaar nu wat die groote stap is welke door de liberale partij komt ge daan te worden en waarom wij naar het zeggen der klerikale kranten, zelf moord zouden plegen. Het is integendeel de klerikale partij die zich zelve moordt, die zelve haren val bewerkstelligt door hare halsstar- nge verdediging der middeleeuwsche voorrechten van ongelijkheid tusschen de burgers. En die politiek heeft niets dat ons moet mishagen we hopen integendeel dat voor het meerder wel der antikle rikale Regeering van morgen, de kleri kale partij in hare boosheid volharden Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM STAD YPER. 5 Oogst. van Zaterdag Om 6 ure 's avonds, Beiaardspel Om 8 1/2 ure, Concert op de Groot Markt, door de Stadsharmonie. Zondag 6 Oogst. Om 10 ure, Uitgang der processie v O. E. V. van Tuine. Om 121/2 ure, Concert, groote markt door de Koninklijke fanfare. Schieting met den kruisboog ingp richt door de maatschappij De Vrii Kruisboogschutters J6 Duivenprijskampen ingericht door verscheidene maatschappijen. Wedstrijd in Gaaibollen, ingericht door de maatschappij gevestigd Ahy Trois tleurs de Lys Groote zes urenkoers in den Velo droom. Om 9 ure 's avonds, groote markt nachtfeest, onder de leiding van m' Benoit Bred ford, van Brussel, met de medewerking van Mac Daulay, draad danser, Vuurwerk en concert" Haandag 7 Oogst. Om 10 ure, in de llalle, prijsdeeling aan de leerlingen der Staatsmiddelbare school voor jongens. Opening der reeks Ghineesche cibel- schieting op St-Pieterswijk. 's Middags, Concert Groote markt. Om 2 ure, Boomgaardstraat, Hon denloop. Om 8 ure, Concert, Groote markt. Dinsdag 8 Oogst. Schieting met den handboog, inge richt door de maatschappij St: Joris», Om 10 ure, in de Halle, Muziekvoor- dracht door de leerlingen der Muziek school. 's Middags, Concert Groote markt. Om 8 ure, Concert Woensdag 9 Oogst. Om 3 ure, in de Halle, prijsdeeling aan de leerlingen der gemeenteschool voor meisjes, der St Janstraat. Om 8 ure, Concert Groote markt. Donderdag 10 Oogst. Doortocht der Ronde van Belgie ir aeroplanen zwaaing rond de Halle er St Maartenskerk. Om 4 ure, Zaalhof, Volksspelen. Om 8 ure, Concert Groote markt. Zondag 13 Oogst. Tentoonstelling-wedstrijd van her dershonden, ingerichtdoor de Ypersche Berger-club, in 't benedenverdiep der Halle. Duivenwedstrijden ingericht door verscheidene maatschappijen, 's Middags Concert Groote markt. Inhuldiging van het vaandel der Fe deratie van Staatswerklieden Troost in Nood Om 5 1/2 ure, Vandenpeereboom- plaats, Luchtvaart door M. Jules Du- mortier van Brussel. Om 6 ure, Concert Groote markt. Om 9 ure, op het Minneplein, Vuur werk. Dinsdag 15 Oogst. Om 8 1/2 ure, Concert Groote markt Woensdag 16 Oogst. Om 3 ure, in de Halle, prijsdeeling aan de leerlingen der jongensgemeen- teschool. Donderdag 17 Oogst. Om 3 ure, m de Halle, prijsdeeling aan de leerlingen der meisjesgemeen teschool der Rijselstraat. Zondag 20 Oogst. Wedstrijd in het lijnvisschen, ing° richt door de maatschappij De bnat- hankelijke visschers Om 81/2 ure, Concert, groote mark' Onderscheidene feesten. Wedstrijden in verschillige sPel^' zullen plaats hebben op Tuindag en at volgende zondagen. Feesten zullen ingericht worden h' de buitenwijken. De omstandigheden der wedstrijd®" zullen door bijzondere plakkaten a gekondigd worden. Gedaan in zitting te Yper, den Juni 1911. De Burgemeester-Voorzitten R. Colaert. De Secretaris, H. VaiNder Donckt. Zcli

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2