Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, dixmudestraat. tlcS1 bell"6rijt" —r-rp De aanstaande gemeenlekiezingeu. Mengelwerk. 121 DE LOTGEVALLEN EENER WEES I» 0 L H 1 ft G H Sb. De aanslaande gemeenlekiezingen BEKieHT Lijst der Apothekers ■tl. A. WISCttESSEU, l Wij igeven hieronder de lijst der klerikale raadsleden, die in October eerstkomende moeten herkozen wor den. Voor de reeks van 8 jaren De heeren Colaert D'Huvettere. Iweins d'Eeckhoutte. Lemahieu. Sobry. Struye (overleden). Vandenboogaerde. Vanderghote. Voor de reeks van vier jaren Er zal moeten voorzien worden in de vervanging der heeren Boone en Vandenpeereboom, overledenen In de gemeentekiezingen van 25 October 1903 bekwamen de klerika- len gemiddeld 2260 stemmen de liberalen 2070 stemmen. De heer Colaert werd gekozen enkel met 50 stemmen boven de vol strekte meerderheid en de heeren Lemahieu en Vandenboogarde had den maar eene stem meerderheid en dat dank aan de bijbrengst der stem men die hun verleend waren door twee kiezers, gekende klerikalen, van hunne politieke rechten beroofd en die aan de kiezing deelnamen spijts de wet. De eene dier klerikalen beschikte over 4, de andere over 3 stemmen. Op 20 October 1907 bekwam de klerikale lijst, rekening houdende der vermeerdering van het getal kie zers, 2530 stemmen, de lijst der ge meentebelangen 1088 en de liberale lijst 1,240 stemmen. Eene verplaatsing van 4° stemmen was voldoende om een kandidaat der lijst van de .Ypersche belangen en een der liberale lijst te doen door gaan. Wij vernemen dat onze vrienden van Poperinghe en van Wervick be sloten zijn den strijd aan te gaan in October aanstaande. ,V -• Te Yper, als men zekere geruchten gelooven mag, zou de Ypersche Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Vijf tiende Hoofdstuk De ltMig verwachte, teruggekomen. Geertrui vergezelde Willie naar de voor deur. De regen had opgehouden, maar de wind floot over het voorplein. Het scheen koud te zullen worden. Willie knopte zijnen jas dicht, terwijl hij Geertrui beloofde haar den volgenden dag nog eens te komen bezoeken. Gij hebt geen overjas, zegde zij Het is een koude avond en gij zij t aan een heet kbmaat gewoon. Gij moest liever dien doek mede nemen. En zij nam van het hoedenrek eenen dikken schotsen omslagdoek, die daar altijd hing om bij dergelijke gelegen heden gebruikt te worden. H'J dankte haar, hingden doek over zijnen arm, en haar toen bij beide handen vattende, zag hij haar oen oogenblik ■strak aan, alsof hij nog iets wilde zeggen, dat hem op het hart lag. Daar hij echter zag, dat zij voor zijnen teederen blik hare oogen nedersloeg, liet hij hare handen los, wenschte haar met lichtbare ontroering goeden nacht en ging éen stoep af. groep deze maal eene volledige lijst vorenstellen. Men weet dat, over 4 jaren, zekere van die kandidaten zich voorbehouden hebben, de ver bintenis aangaande in 1911 op de bres te staan, daar zij het bestuur in zijnen hoofdman, de heer Colaert, wilden treffen, die in de eerstkomen de Octobermaand herkiesbaar is en die de man der Bruggelingen was in de zaak van de gaze. De lijst der Gazemannen zou dus volgender wijs samengesteld zijn de heeren Bu- taye Arthur, advokaat, Froidure Robert, handelaar, Lapiere Georges, nijveraar, Valcke Alfred, nijveraar en Vermeulen Henri, brouwer. Maar dat alles zijn maar loopende geruchten. De Dauweoveeren. Wij lezen in de Union blad der schutters, het verslag der prijs uitreikingen van de verschillende prijskampen van 1911. Verscheidene dezer plechtigheden hadden op het Brusselsch Stadhuis plaats, onder het voorzitterschap van den heer Schepene Steens. In eene der redevoeringen, bij die gelegenheden uitgesproken, brengt de heer Kolonel van den Corput eene welverdiende hulde aan het Brus selsch gemeentebestuur, dat het schieten op breeden voet begunstigt, maar tot onze groote verbazing zien wij dat de achtbare Kolonel er eene heel bijzondere hulde bijvoegt, aan het Ypersch Gemeentebestuur gebracht, voor het feit dat de voltrekking der schietbaan er goed vooruit gaatff Wij denken niet dat de achtbare Kolonel, voorzitter van de Vereeni- ging der schuttersmaatschappijen van België, spotsgewijze gesproken hebbe wij zijn meer geneigd te ge looven dat hij in dwaling gebracht werd door eenigen vriend, te dienst willig, van ons stadsbestuur. Wij verzoeken dus onzen burge meester, ten ware hij zich, gelijk de gaai, wille versieren met de veeren van den pauw, de hulde te weigeren, die hem voor het aanzien des lands van de hoogte van het spreekgestelte van 't Brusselsch Stadhuis gebracht werd. Neen, zeker, hij heeft ze niet ver diend. Geertrui bleef met de hand aan de deur staan, tot zij hem den weg op hoorde rijden; en toen haastig de deur sluitende, snelde zij heen om zich in hare kamer op te sluiten. Hoe standvastig zij ook bij die lang gehoopte en toch gevreesde ontmoeting was gebleven hoe kalm en natuurlijk zij ook hare rol had gespeeld, begaf haar nu toch al haren moed. en, terwijl zij de dagen, weken en maanden van vernieuwden omgang met haren vriend te gemoet zag, gevoelde zij dat het moeilijk ste van haren strijd nog aanstaande was. Indien zij Willie geheel veranderd had gevonden indien hij als een loszinnige wereldling, een ijdel saletjonker, of als een hardvochtig man van zaken was teruggeko men in een van welke karakters zij zich balt verbeeld had dat hij zich vertooneh zou indien hij haar met koude stijtheid, met gevoellooze onverschilligheid of gedwongene verlegenheid had begroet, had zij terw ij 1 zij hem verachte, beklaagde of laakte misschien kunnen leeren, hem minder lief te hebben. Doch hij was teruggekomen, manhaftig en vriendelijk. Hij had dezelfde ongeveinsde warmte yan gevoel, dez-lfde bezorgde tee- derheid aan den dag gelegd.Kortom, hij was de Willie, aan wien zij altijd gedacht had, van wien zij gedroomd haddien zij lief had. Het was duidelijk, dat hij, terwijl hij eene andere zijn hart schonk, haar toeh nooit geheel vergeten had terwijl hij Isa bella beminde, zou hij toch altijd eene vriendschappelijke, bijna broederlijke gene genheid voor Geertrui blijven koesteren Meer dan dit had hij haar nooit willen geven. Zij moest zich dns gewennen aan de wreede noodzakelijkheid van hem dag aan dag te zien, het verhaal zijner liefde voor eene andere te hooien, en hem alle geluk en blijdschap te wenschen, gelijk eene zuster Slechts zes weken scheiden ons nog van de gemeentekiezingen. Op 15 October aanstaande zullen onze medeburgers ter stem bus geroe pen worden om uitspraak te doen over de manier op dewelke onze sta^ bestuurd wordt. Sedert de klerikalen het stadhuis veroverd hebben, zeg; ons, vriend lezer, wat er nog te bekomen was voor andersdenkenden, hoe verdien stelijk en geleerd zij ook wezen mochten' Niets, absoluut niets Zelfs niet één plaatsken van stiatevager Klerikaal zijn dit is te Poperinghe de eersteen voornaamste vooi waarde om iets te bekomen. Niemand zal dit betwisten, iedereen weet dat. Waar zijn onder andere de ge- zondheidswerken die te Poperinghe uitgevoerd zijn geweest sedert de klerikalen het bewind der stad in handen hebben Wat hebben burgemeester Van Merris en zijne vrienden verwezen lijkt in onze stad Niets, volstrekt niets Ja, toch zij hebben iets gedaan Reglementen gemaakt zoodanig veel reglementen zelfs dat ze niet behoorlijk kunnen uitgevoerd wor den. En aangaande het bestuur, wat is het anders of vriendjesbestuur De feiten over een paar jaar voor gevallen in den Dis en de Hospicen zijn daar een klaar bewijs van. De gemeentescholen zijn ontvolkt geworden ten voordeele der aange- nomene scholen, die alle jare, van de stad alléén, duizenden franken opstrij ken Poperinghenaars, oogen open en zend die bestuurdersnaar den duivel. AAN DE OUDERS. Daar de taalkwestie in België voor 't oogenblik druk besproken wordt, schijnt het ons een plicht toe uw wel willende aandacht te vestigen, op den toestand waarin de jongelingen, die zich tot den Handel of Nijverheid voor bereiden, of later eene betrekking, aan welk Administratie ook,zouden wil len bekleeden, zich bevinden. eenen goeden en teederen broeder zou doen. Zij moest eene liefde leeren bedwingen, welker innigheid en vnur haar tot nog toe nauwelijks bekend was geweest, en die lief de in vriendschap herscheppen. Toen zij aan dit alles dacht, was het haar onmogelijk hare aandoeningen te bedwingen, Zij wierp zich op haar bed; drukte haar gezicht in het kussen en schreide. Weldra werd er aan de deur geklopt. Meenendi dat zij naar de theetafel werd geroepen, zegde zij, zonder op te staan Zij t gij daar, Jane Ik zal van avond niets gebruiken. Dat is het niet, jufvrouw, antwoordde het meisjemaar ik kom u eenen brief brengen. Geertrui sprong op en opende de deur. Een kleine jongen gaf hem mij over en liep toen weg zoo hard het kon, sprak het meisje, baar een pakje ter hand stellende, bij zegde dat ik het u dadelijk moest geven. - Breng mij licht, sprak Geertrui. De meid ging om eene lamp te halen terwijl Geertrui ondortusschen poogde te raden wat een pakje van zulke buitenge wone grootte en dikte kon bevatten Zij hield het, voor onmogelijk, dat zij zoo spoe dig antwoord van den heer Amory kon bekomen. De volgende morgend was de vroegste tijd waarop zij dit verwacht had. Van wien kon het dan komen? Terwijl zij z.ch nog zat te verwonderen, bracht Jane de lamp bij welker licht zij terstond de hand herkende. Den omslag openbre kende, vond zi] daarin verscheidene dicht beschrevene blaadjes papier, welker inhoud zij doorlas met al de gretigheid en aandacht, welke het gewichtige en inzonderheid voor Wij achten het volstrekt noodigvoo dergelijke jonge lui in staat te wezen betamelijk Nederlandsch en Franse te lezen, te spreken, en te schrijven Deshalve veroorloven wij ons u a Kostschool, die aan het Koninklijk At henceum te Oostende gehecht v' warm aan te bevelen. Dit onderwijsgesticht staat, tenue vol ge van de tal rij keen uitstekende uit" slagen, die de leerlingen jaarlijks in Examens en in den algemeenen Wed strijd behalen, zeer goed aangeschre ven. De moderne talen Nederlandsche Fransch, Engelsch en Duitsch worden er met speciale zorg onderwezen. Wat ook niet te verwaarloozen valt is dat de leerlingen alhier eene zuivere en gezonde lucht inademen, wat een heilzamen invloed op de lichaamsge steltenis nitoefend. F. Fourmarier-Dumon, Bestuurder. v»n dienst zijnde v;iu '.s mi'Hliigs l«l 10 uren s'avouils ZONDAG 10 SEPTEMBER 1911 Bezoek aan de Tentoonstelling van Charleroi. Gebruik makende van het oprecht Zomerweder namen eenige vrienden en ik, de gelegenheid te baat, om een bezoek te brengen, aan het schilder achtig Walenland, met zijne bergen er, dalen, fabrieken en koolmijnen. Wel natuurlijk dat wij niet nalieten een bezoek te brengen aan de Tentoon stelling van Charleroi. Onmogelijk is het ons al hetgene te beschrijven wat daar te bewonderen was toch mogen wij zeggen, dat vooral één paviljoen onze bijzondere aandacht trok en dit der firma DELHA1ZE Adolphe C°. De toegang vrij zijnde, stapten wij maar even vlug binnen. Daar kregen we te zien in natuur en deels op afbeel dingen, de gansche voortbrengst en inrichting der fabrieken dier firma. We hadden ook de gelegenheid aldaar eeni ge verversching te nemen, die het zij gezegd, zich goed lieten smaken. Wij mogen dus wel met rede zeggen, dat de firma Adolphe DELHAfZE C', de goede faam die zij overal geniet, wel verdiend. Ten hoogsten voldaan verlieten wij de tentoonstelling om onze reis voort te zetten. - Zestiende Hoofdstuk. Geschiedenis van den vader. Het geschrift luidde aldas Mijne dochter, liefderijk, teerhartig meis je Nu uwe eigene woorden mij bemoedi gen, door de verzekering dat mijne ergste vrees ongegrond was (de vrees dat mijn naam reeds voor uwe oogen was bezoedeld, en uw vader door uw jeugdig hart tot snhande was gedoemd), nu ik mij op" kan beroepen als een onpartijdige getuige, wil ik u de geschiedenis van mijn leven openbaren ei terwijl ik uwe afkomst slaaf, wil ik hopen dat ten minste mijt) °n" bevooroordeefd kind, in spijt van de om rechtvaardigheid der wereld, haren vader zal gelooven, vertrouwed en liefhebben. Ik zal niets verbergen. Ik zal terstond met die ontdekkingen beginnen, waarvoor ik meest bevreesd ben. en op latere op e deringen vertroewen oen het donkere van mijn verhaal te verminderen. De heer Graham is mijn s,'e^va^er' en mijne gezegende moeder, die ree<8 g overleden is, was, in alle opzichten, be a dat d« natuurlijke betrekking ont eene ware moeder voor Amelia Aldus v bonden met hen die u het dierbaarste zjL scbeidde ik echter van hen met eenen z ren vloek beladen want niet alleen het mijne noodlottige hand, haat mij .0 niet, Geertrui die de arme Am" nachtelijke duisternis dompelde, maa halve dat gruwelijk bedrijf, ben ik de oogen mijner medemenschen eene andere schandelijke n.'sdia s dig. Wordt Voortgtttt-) OP DE

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2