Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. ambin-I otkljünflel SCHOOLREIS HEROPENING DER KLASSEN. 53, Dixmudestraat, YPER. liet nieuw Telefoontarief. Mengelwerk. 123 Lijsl der Apothekers ill. J. DE IIOUCK, Dal heiiim. Hunneniesiwe kanclidalen Alle Schoolboeken aan den/.el IV! en prijs der uilgevers koS:;,g overw-idigd'geen te^st-d Hunne volksgunst De nationale schooi. De gaz aan 15 centiemen ment oyer zoovele millioenen bonis beschikt, zou het deze inkomrechten toch wel een tijdje moeten kunnen missen. In plaats van te trachten door eene loensche wet twintig millioen's jaars aan de schatrijke kloosters te bezor gen, zou de klerikale regeefing beter doen wat minder millioenen belastin gen te heffen op het voedsel en andere levensbehoeften van de neringdoenden en werkende klassen. lasiasöfiwsisssics'ffls'fifflsïss Het heeft lang geduurd eer we een nieuw telefoontarief kregen, dat. maar het inzicht van den minister van ijze- renwegen, posten, telegrafen en tele fonen, zooveel mogelijk iedereen be vredigen zou. Menige proef is gedaan geweest, maar telkenmale, zoohaast het ontwerp aan de dagbladen werd bekend gemaakt, gingen er te veel klachten op. Nu hebben we er een. Het stuk be slaat verscheiden bladzijden in het Staatsblad van Zaterdag, 16 dezer. Ziehier de voornaamste bepalingen ervan De verschillende plaatselijke netten zijn gerangschikt in drie klassen, waar van de jaarlijksche abonnementsprij zen gesteld zijn volgens het getal aan sluitingen met elke hoofdverbinding, voor eenen eersten gewonen telefoon post binnen den omtrek van 3 kilome ters, in rechte lijn, gemeten van de plaats af bepaald als middelpunt van het net. Die abonnementsprijzen zijn de volgende Tot 1000 aansluitingen 110 fr. Van 1001 tot 10,000 120 fr. Van meer dan 10,000 130 fr. Boven en behalve dezen grondprijs betaalt de abonnent het vast jaarlijksch huurgeld voor 't getal gesprekken dat hij gekozen heeft, als volgt Tot 1200 gesprekken 40 fr. Tot 2000 60 fr. Tot 3000 80 fr. Tot 4500 105 fr. Tot 6000 130 fr. Tot 8000 160 fr. Tot 10000 180 fr. Van boven de 10,000 gesprekken moet de geabonneerde een bijgevoegd abonnement nemen. Is het getal gesprekken grooter dan 1200, dan wordt in het geheel een op geld geheven van 20 fr. tot 2000 ge sprekken en nog 20 fr. meer voor meer dan 2000 tot 3000 gesprekken. Boven de 3000 tot 4500 een opgeld van 25 frank. Boven de 4500 tot 6000 nog 25 fr. bij. Boven de 6000 tot 8000 30 fr. opgeld. Boven de 8000 tot 10,000 20 fr. DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch TWEEDE DEEL. Zestiende Hoofdstuk. Geschiedenis van den vader. Wij waren in de bibliotheek langer dan een uur bij elkander geweest, toen de heer Graham eensklaps binnentrad en naar mij toekwam met een gezicht, welks barsche strengheid ik niet licht zal vergeten, ik stoorde mij echter niet aan die veirassing, op welker waarschijnlijke gevolgen ik mij voorbereid achtte. Ik was echter weinig voorbereid op den aard der beschuldigingen, die ik werkelijk moest hooren. Dat hij mij mijne ongehoorzaamheid zou verwijten aan verlangens, Welke hij op allerlei wijzen verstaanbaar genoeg had te kennen gegeven, en zelf nog duidelijker dan te voren zijn besluit zou aankondigen, om eene scheiding tusschen Amelia en mij te maken, verwachtte ik als zeker, en daarop Was ik met mijne antwoorden gereed maar toen hij mij met eenen stroom der grootste scheldwoorden overlaadde toen bij raasde en tierde, en mij lage, baatzuch tige verachtelijke oogmerken toeschreef, die nooit in mijn gemoed waren opgekomen deden verbazing en gramschap mij ver stommen. De houders van hotels, spijshuizen, koffiehuizen, enz., die hunne telefoon posten gewoonlijk ter beschikking van 't publiek stellen, mogen daarvoor ten hunnen voordeele, een recht heffen van 5 centiemen per gesprek aan een derden persoon bezorgd. Daarvoor moeten zij een bijgevoegd jaarlijksch huurgeld betalen van 12 fr. voor meer dan 4500 tot 6000 gesprekken en van 35 fr. voor meer dan 6000 tot 10,000 gesprekken. Er worden zesmaandelijksche abon nementen afgeleverd voor het gebruik van toestellen en toebehoor ten, binnen de grenzen yan 't gesticht van den abonnent. Voor deze zesmaandelijksche abon nementen wordt een afslag verleend van 30 op den jaarlijkschen grond prijs. Elk gesprek bekomen in een open baar bureel van elke gewestelijke groep, kost 10 centiemen en mogen 5 minuten duren. Gesprekken tusschen verwijder-de bureelen mogen 3 minuten duren en kosten iedei 30 centiemen tot op 60 km. afstand. 75 centiemen boven de 60 tot 125km. 1 frank boven de 125 km. van dienst zijnde van \s middags lol 10 urni s'iuoiui.s ZONDAG I OCTOBER 1911 DIXMUDESTRAA T, n" /6', YPER. Onze geestelijkheid be,:int zich te bewegen met het oog op de aanstaan de gemeentekiezingen. Onze onderpastoorkes, door den Staat betaald, werpen zich openlijk in den strijd der partijen. Die disci pels van den Heer zijn ingelicht over het doen en laten der kiezers. Aan de eenen beloven zij gouden bergen en de anderen bedreigen zij met het vuur der hel. Zij hebben geen den minsten af keer voor het afbedelen der stem men van gekende en overtuigde so cialisten. Als het er op aankomt onze meesters te redden dan vreezen onze kapelaantjes het roode spook niet. Is dat alles niet walgelijk Moest Christus terug op de wereld komen, hij zou zich haasten om al die valsche discipels uit den Tempel te jagen. De nieuwe kandidaten der kleri kale partij zijn gekend. Het zijn de heeren Karei Baus, Ernest Seys en Felix Struye. mm* Bi!%' ,i B. M. K SS Mi A A M» NIEUWE EOLLECTiE Schoolcahiers in allen aard. Maar dit was nog niet alles. In tegen woordigheid van het edelaardige meisje, dat ik aanbad, legde hij mij eene schande lijke misdaad te last eene valsche hand teek°ning en beweerde dat mijne schuld zoo pas ontdekt, maar ontwijfelbaar was. Was ik te voren gramstorig geweest, na werd ik razend Ik hief mijne hand op en balde mijne vuisten. Wat ik zou gedaan hebben, weet ik niet. Of ik woorden zou hebben gevonden om mijne onschuld te handhaven, om de logen terug te kaatsen, en eene beschuldiging te weerleggen, die even onverwacht als valsch was dan of ik, wanneer de drift mi j de stem benam, den beschuldiger uit den weg gedrongen, misschien neergeveld zou hebben, om heen te gaan en in de opene lucht tot bedaren te komen kan ik nu slechts gissen want een angstige gil van Amelia bracht mij tot bezinning, en toen ik mij om keerde zag ik haar flauw op de sofa neer zinken. Alles vergetende, behalve den oogen- schijnlijk stervenden toestand, waarin dit ontzettend tooneel haar gebracht had, vloog ik haar ter hulp. Er stond een tafel naast haar met eenige fleschjes daarup. Haastig greep ik wat ik voor een eenvoudig reukwa tertje hield, en in mijne ontroering goot ik het fleschje in haar gezicht ledig. Ik weet niet van welken aard het vocht eigenlijk was maar dit is onverschillig de wer king daarvan was maar al te vreeselijk en duidelijk De daad u as geschied de nood- lollige daad en het was mijne hand, die haar uitvoerde Plotseling tot bewustheid gebracht, door de ondragelijke pijn die zij votide, sprong het arme meisje van de sofa op, vloog, de armen boven het hoofd zwaaiende, ais razend door de kamer, en kroop eindeljk in eenen hoek in elkander. Ik volgde haar, niet minder ons'eld dan zij kon wezon maar zij stiet mij met hare handen van zich af en bleef tegelijkertijd aanhoudend gil len. De heer Graham, die eeri oogenblik versteend was blijven staan, vloog nu als razend op mij toe. In plaats vau mij te helpm om de arme Amelia van den grond op te nemen, en we! verre van medelhden te hebben met mijnen toestand, die nauwe lijks minder beklagenswaardig was dan de hare, overviel hij mij met eenen stort vloed van smaadwoorden en verwijten en met eene woestheid, nu verdubbeld door dat hij mij voor de eenige ooorzaak van het ongeluk hield, schreewde hij, dat ik zijn kind had omgebracht. Met zulke woor den, die mij nog in de ooren klinken, joeg h'l mij de kamer en het huis uit eene gè- welddadigheid, waaraan ik, door berouw O welk een schrikkelijke nacht en dag volgden daarop Ik kan er u geen denk seld van geven, hoe ik die doorbracht. Ik zwier buiten door het veld en dwaalde den o Helen nacht in de opene lucht rond be hendig pogende mijne gedachten te ve'rza- en tot bedaren te komen maaï de morgen vond mij nog ir, eene koortsige spanning en bi|na ijlhoofdig Toen het weder licht werd, begon ik echter Te be grijpen, dat het noodig was een of ander Amelia's treurigen toestanden mijn ana «tig verlangen om de ergste gevolgen van het droev.g ongeval te vernemen drönaen oOeHnTk 1" „fr h,°uT Graham te beff Tl'T d« 'k bra"-»l»iing«U.,lat,lechtfitïï Men moet wel gelooven dat volksgunst, welke onze meester, e nieten, fel afneemt. §e~ Sedert verscheidene maanden roeren zij hemel en aarde otJT gunst der Ypersche kiezers te h winnen. er- In al de wijken der stad werd grootmoeders beurze wagen w'V opengezet om kiesfeesten te bek gen. Juist voor de stemming gjno. klerikale partij over tot de vaand l wijding van de katholieke j0n Wacht gevolgd van verschelde? feestelijkheden. ne De stadskiosk aan de Oud-p0 piers geweigerd, werd aan de lieden van 't Volkshuis door onze meeste toegestaan. Het is de medehulp van het be stuur ten dienste der klerikale pro' paiganda. De klerikalen deden in de stad plakaten uithangen betrekkelijk de schoolwet. De liberale school is er op ver beeld door een kind in 't blauw be kleed de socialistische school door het rood spook ten slotte de natio nale (klooster) school vormt den bloemtuil van de prent. De leerlin gen steken in drijkleurige kleedij. Het te bereiken doel is gemakke lijk te raden: zij trachten in de jonge verstanden, van af de prilste jeugd den haat en de verachting diep in te planten. Maar wat doen de klerikalen met de staatsscholen In welke soort brengen zij de mid delbare scholen, de koninklijke athe nea en de normaalscholen Zijn dat inderdaad de ware, de eenige nationale scholen niet De maker van dat klerikaal pla- kaat zal er zijne kosten bij inschie ten. Hij zal enkel de gapers en de armen van geest kunnen overtuigen, Door den wil van Mter Colaert, hebben de klerikalen eene overeen komst gesloten, die de Yperlingen voor dertig jaren verbindt en ze ver plicht de gaz aan 15 centiemenden kubiekmeter te betalen. Het voorstel van den Yperschen overschot mijner toelaag voor het viererideelsjaar bestond, mijne kleederen en eenige kostbare geschenken van mijne moeder, in de kamer die ik daar bewoond had. Ik scheen dus niets anders te kunnen doen dan ten minste nog eens daar heen terug te keeren en met dit besluit sloeg ik den weg naar de stad in, met voornemen om, indien dit noodig was. ten einde nauw keurig le weten te komen hoe Amelia me bevond, haren vader order de oogan 1 treden. Toen ik echter het huis nader e, aarzelde ik en durfde niet verder gaan- heer Graham had mij reeds met detoor"'» ste woorden overladen, mij zelfs met.^ weid gedreigd als ik ooit weder over Z'J" drempel durfde komen f en ik vreesde anj vurigen geest aan eene ontroering te waarbij ik in openlijk verzet zou un komen tegen den man, dien ik reeds genoeg had berokkend. Door mijn n°T(_ 1 tig bedrijf van den vorigen dag - ®e drijf van welks schrikkelijke geVOjjf„ toen reeds een somber voorgevoe had ik het levensgeluk van zijn aange kind verwoest on zijne dierbaarst j verdonkerd. Dit was genoeg. Om ee'uy j Ie wereld te winnen, wilde ik mllD® niet vergrooten, door de hand op tegen den man, die, hoe onrechtva ook een onschuldig jongeling bad e' reeds eene al te strenge verge 1 gevonden Ik wist we) dat zijne grams1 chap anier bedaard zou zijn, en dat ffaS spreken maar al te zeer geseh1'pril geschikt mijne oploopendheid tot razernij u len, en besloot dus voorzichtig ,H ik hem in den weg kwam 1 (Wordt Voorts OF DE ASSORTIMENTBOEKE» nemen ,0°r «-»,1 a I I m 'vauv ijl- mi r ia 1 m J~~J«uAVIM

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2