Lantaarnaansteker, Na den kiesstrijd. De uitslagen in het land. De uitslagen in ons arrondissement. EEN ZEGEPRAAL. Mengelwerk. 124 De verklaringen onzer hoofdmannen. België zal niet langer de verdrukking van de klerikale partij dulden. Ziedaar de grootste beteekenis van de genieen- tekiezingen. De Regeering is thans als een zin kend schip, dat niet meer kan gered worden. Nagenoeg in aMe gemeenten gaat de klerikale partij achteruit. In de groote steden wordt de kleri kale partij door het kartel verpletterd, terwijl in kleine gemeenten en buiten dorpen liberalen en socialisten het be wijs van hun stijgende macht leveren. De kiesstrijd had een algemeen poli tiek belang. De klerikale Regeering wist waarvoor er gestreden werd. Thans moet zij ook met de uitslagen van de gemeentekiezingen afrekenen. Weg met de klerikale verdrukking, leve het Zuiver Algemeen Stemrecht zoo klonk de leus van den strijd. Het kiezerskorps is aan die leus getrouw gebleven. Bij de wetgevende verkiezingen kan het kiezerskorps zijn wil nog veel beter uitdrukken. Zooals voor de gemeenteverkiezin gen hebben wij wel is waar ook het meervoudig stemrecht, maar er is geen vierde stem, en bovendien moet men slechts 25 jaren oud zijn en een enkel jaar indezelfde gemeente wonen. Het kiezerskorps is dus nog meer demokratisch, en het zal nog beter het belang van den strijd voor Zuiver Alge meen Stemrecht inzien. De klerikale Regeering heeft haren eigen val bewerkt. Zij heeft hare schoolpolitiek tegen het openbaar onderwijs willen ver scherpen zij bleef aan de kleine ge meenten de eerlijke toepassing van de Evenredige Vertegenwoordiging wei geren. Door hun oorlog aan het openbaar onderwijs wilden de klerikalen nieuwe geslachten van klerikale kiezers oplei den zoo dachten zij de toekomst van hunne partij te verzekeren. Hun afkeer voor een eerlijke Even redige Vertegenwoordtging en voor de eenmaking der kieswetten werd inge geven door hun verlangen geen enke len tegenstand vanwege de liberalen en de socialisten in de buitengemeen ten te ontmoeten. Zoo dachten de klerikalen beter aan het roer te kunnen blijven. Die plannen liggen in duigen. Nu weten zij werkelijk niet meer waar ze moeten naartoe gaan. Willen de liberalen en socialisten thans flink vooruit, dan wordt de kleri kale Regeering weggevaagd. Aan dien strijd zal gansch België wil len deelnemen ook de Vlaamsche DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Zestiende Hoofdstuk. Geschiedenis van den vader. Ik moest hem spreken, om de valsche be schuldiging, die hij tegen mij ingebracht had, te wederleggen maar niet binnen de muren van zijn eigen huis. waar zijne lij dende dochter was. In het kantoor, waar men zegde, dat ik het valsche papier had gemaakt, en in het bijzijn der andere kler ken, wilde ik openlijk de daad ontkennen, en hem uitarten om die te bewijzen Maar eerst moest ik Amelia zien of van haar hooren. Eer ik den vader ontmoette, moest ik den aard en de uitgebreidheid van het leed kennen, dat ik hem in zij n kind had toege,- voegd. Hiertoe moest ik echter wachten, tot ik, in de duisternis van den volgenden avond verscholen, onopgemerkt in huis kon ko men. Zoo zwierf ik dan den geheelen dag in eene voortdurende marteling ro d, zonder voedsel te proeven, zonder rust te nemen of naar een van beide te verlangen, altijd aan mijn lievelinge, de ongelukkige Am-lia, denkende. De uren schenen eindeloos lang te zijn. Die dag van angstige onzekerheid hg' mij in het geheugen als ware hij een gewesten zullen niet ten achtere blij ven, wanneer die werking bet volle vertrouwen geniet van hen, die hun Vlaanderen vrijer, edeler en schooner willen. Het liberaal kiezerskorps heeft ove ral zijn plicht volbracht, zelfs al wer den er in sommige gemeenten kandi daten opgedrongen die in onze Vlaam sche gewesten veel meer tot het verle den dan tot de toekomst van de liberale partij behooren. Maar wij die weten wat er in het ge moed van ons volk aan het woelen is, wij hebben ook als plicht te zeggen Gij allen, che de vrijzinnige politiek in onze Vlaamsche gewesten wilt voor uithelpen, gij allen zult verplicht wor den te luisteren naar de stem die thans van toren tot toren begint te dreunen met de trillingen van een zegeklok. De politieke vrijmaking is met de verstan delijke belangen van onze bevolking vergroeid. Wij beleven thans den da geraad van dat bewustzijn, maar wan neer het eenmaal machtig en sterk genoeg is, dan zal het zich door niets en niemand meer laten vernederen. Hopen wij dat het Zuiver Algemeen Stemrecht spoedig moge zegevieren. De alzijdige belangen van België, en vooral van onze Vlaamsche gewesten zullen er machtig veel bij winnen. zegepralen de anti-klerikalen en wor den meerderheid, daar waar ze min derheid waren. Te Etterbeek, Molenbeek, Ander- lecht, Elsene, worden veel stemmen bijgewonnen. Te Mechelen, waar het aartsbisdom gevestigd is, worden 8 klerikalen bui ten gekegeld en vervangen door 8 libe ralen. Te Brugge worden7 katholieken ver vangen door 4 liberalen en 8 demo craten. Schoone zegepraal. Te Oostende winnen de katholieken 3 zetels. Te Kortrijk worden 4 liberalen ge kozen. Het was 54 jaar dat er niet een liberaal meer in den raad zetelde. Te Thourout, waar er altijd slechts katholieken in den raad v/aren, zijn 3 liberalen gekozen. Te Dixmude zijn 3 liberalen gekozen. Te Staden zijn er ook 3 liberalen gekozen. Te Moeskroen zijn 2 liberalen en 2 socialisten gekozen. De katholieken hebben maar 1 stem meerderheid. Te Dottenijs, 3 liberalen gekozen. Te Knocke, 3 liberalen gekozen. Te Avelghem en te Lombartzyde zijn liberalen gekozen. Te Rousselaere en te Meenen blijven de klerikalen aan, maar de anti-kleri- kalen winnen vele stemmen. Te Veurne, Nieupoort, enz. win nende antiklerikalen honderden stem- men. Triomf der antiklerikalen, i Het Kartel zegepraalt in de hieron- derstaande steden, de uittredende ka tholieken verslagende.: Te Brussel met 25,277 tegen 13,186. Te Antwerpen met 36.312 teg. 27.927. Te Gent met 24.637 tegen 14,538. Te Luik met 28,756 tegen 16,280. Te Charleroi met 5,182 tegen 2,192. Te Verviers met 7,162 tegen 4,640. Te Namen met 5,066 tegen 4,436, de 11 uittredende klerikalen bijten 't zand en de meerderheid wordtantiklerikaal. Te Leuven, waar het gevallen kabi- netshoofd M. Schoilaert, op rang stond, zegepraalt het kartel op 1200 stemmen. Te Bergen met 1200 st. meerderheid. Te Schaerbeek, 10.502 tegen 9,307. Te St Gilles, 9.344 tegen 4.833. Te St Joost-ten-Noode, 4,803 tegen 2.660. Te Laeken met 713 st. meerderheid. Te Vorst, 3,247 tegen 1,852. Te Koekelberg, 1,650 tegen 700. Te Ukkel, met 150 st. meerderheid. Te Thienen met 1,106 st. meerderh. Te Genappes, Braine l'Alieud, Hoei, Bourg-Léopold, Looz, Virton, Athus, Arlon, Gosselies,Marchiennes,Perwez, Peccp La Hulpe, La Louvière, enz. enz. geheel jaar van ehende geweest. De avond kwam eindelijk, bewolkt en met eeneri zwa ren nevel, die, toen ik de straat naderde, waarin <le heer Graham woonde, alles om hulde en het huis verborg tot dat ik er vlak tegenover was. Ik sidderde toen ik de koets van den doctor voor de deur zag staari want ik wist dat doktor Jeremij zijne bezoeken bij Amela langer dan eene week had gestaakt en begreep dus dat hij na het ongeluk weder moest geroepen zijn. Hem daar vindende en het dus warschijnlijk achtende, dat de heer Graham te huis was, wilde ik nog niet binnen gaan, maar bleef, geheel in den dich ten mist versoholen, eene gelegenheid staan afwachten om navraag te doen Een paar malen ging jufvrouw Ellis, de huishoudster den trap op en af, gelijk ik door het raampje naast de deur kon opmer ken, waardoor ik den geheelen garg kort afzien en daarop kwam dodtor Jeremy langzaam naar beneden, door den heer Gra ham gevolgd De doktor wilde haastig heen gaan maar de heer Graham hield hem op, om hem naar de lijderes te vragen, gelijk I ik uit den angst kon opmaken, die op 't ge zicht van mijnen stiefvader gèteekend stond, terwijl hij, met de eene hand op den schou- j der van den ouden huisvriend, dezen in de oogen zocht telez n. De doctor stond met den rug naar mij toe, en ik kon zijne ant- j woorden alleen opmaken uit den in- druk, dit-ri zij op den vrager te weeg brach- ten, wiens bekommerd gezicht hoe langer j hoe treuriger werd, bij ieder woord, dat den eerlijken en waarheidlievenlen geneesheer I ontviel, wiens gezegden voor ieder die z^ne bekwaamheid kende orakelen waren. Ik had dus geene verdere getuigenis noo- dig om mij de overtuiging op te dwingen dat Amelia's lot beslist was en terwijl ik met medelijden den bedroefden vader be- PROVEN. Getal stemmen 602. Partij stemmen katholieke lijst Baron Mazeman g. Decae Théodore g. Haeghebaert g. Top Amand g. Desmytter H. Partijstemmen 209 liberale lijst 295 280 Van Lermytte g. 377 244 255 251 235 WERVICK. 2892 stemmen. - Volstr. meerderheid 1342 Klerikale lijstMM. G. Delefortrie, 1377 H. Deleu, 1350 Servule-Leroux, 1417 J. Vandertneersch-Bigo, 1416J.Vanraes,1396 A. Verhaeghe, 1400. Gekozen voor 8 jaar. De liberalen hebben bekomen MM. R. Degroote, 945 st. J. Glorieux, 802. M. G. Croymans, 309 stemmen. M. Dumon, klerikaal, is gekozen voor 4 jaar, met 1480 stemmen tegen M. E. Breyne, liberaal, 1054. NEER-WAASTEN. Lijst nv 1 MM. Bonte, 155 stemmen, g. Dekerle, 165 g. Dumoulin, 152 g. Ghes- quiere, 161 g. Lijst nr 2 M Bosschaert, 122 stemmen. PLOEGSTEERT. 1,423 stemmen. Nietige en witte brief jes, 38. Volstrekte meerderheid, 693. schouwde, en sidderend dacht aan de heil- looze vergissing, die ik begaan had, gevoel de ik dat de ongelukkige man mij niet met meer bitterheid kon vlo-ken Welk een diep berouw ik echter koesterdeen altijd bleef koesteren over mijn aandeel aan het ongeluk van hetarme meisje, kon ik echter niet verge ten wat deheerGrah un zelf daaraan had toe gebracht, en debeleedigingenenonrechtvaar- digheden liet vergeven, die mij zoodanig had den verbijsterd, dat mijne hand, die haar bij stand wilde biedeneen werktuig tot haar ver derf was gewordenen toen ikterstond n a het vertrek der doktors, mijn stiefvader insge lijks den stoep zag afkomen en heengaan, en b'j het licht der straatlantaarn opmerkte, dat de smartelijke uitdrukking van zijn ge laat vérdwenen was, en vo r het gewone voorkomen van bedaardheid, eigenwaan en heerschzuchtige aanmatiging had plaats go- maakt, tei wij I ik uit de forschheid waar mede hij zijnen wandelstok op de steenen zette, kon opmaken, dat hij verre was va-> mijne nederige, berouwvolle gemoedstem ming te deelen, hield ik op met een mede lijden aan hem te verspillen, dat hij zoo weinig scheen te vereischen of te verdienen en mij zeiven alleen beklagende, beschouw de ik zijn barsch gezicht met eene ziel, die geen ander gevoel voor hem koesterde dan dat van onbegrensden haat. Deins niet voor mij terug, Geertrui, ter wijl gij deze openhartige bekentenis vari mijn hartochtehjk en dat op dat oogenblik geheel verbijsterd gemoed leest. Gij weet misschien niet wat haten is maar zijt gij ooit beproefd geworden zoo als ik Toen de heer Graham den hoek der straat om was, naderde ik het huis, opende de deur met mijn eigen sleutel, en trad binnen. Het was zeer stil in huis. ea in de beneden- Lijst der algemeene belangen MM. Char let, 730 st. g. Cousin, uittr. lid, 806 -g Mahieu, id. 735, g. Mullie, id. 774 g I Therry, id. 806, g. Verbeke, id. 795, g Afgescheiden M. Vandenberghe, 560 st KOMEN. Volstrekte meerderheid, 1008 stemmen. Lijst 1, (gezegd 3e blauwe) MM. Louis Bonte, 859 stemmen Paul Ferrant, 851 Haghedooren, 852 Hughe, 848 Lannov' 867, gekozen Verschoore, 846. Lijst 2, socialisten MM. J. Desbonnets 91 stemmen A. Goudsmet, 91 E. Gryson' 100 A. Minnekeer, 92 Ed. Six, 91 Dés' Warlop, 92. Lijst 3 (gezegd de roode) MM. Léon Berghe, 1040 stemmen, gekozen Emile Bonte, 1025, g. D'Ennetières, 1046, g. Masquelin, 1018, g. Soete, 1018, g. Van' dewynckele, 999. De oude meerderheid is dus nog vertegen- woordigd door 6 raadsleden op 11 HOUTHEM. Stemmen 405. Volstrekte meerderheid 203. Katholieke lijst: MM. Bonduel, 211 st. g. Grousset, 195, g. Leterme, 210, g. Ter- segale, 214, g. Courceile, 195. Lijst n' 2 M. Bartier, 195 stemmen, ge kozen door de E. V. POPERINGHE. Is serie klerikalen MM. Boucquey, 1911 stemmen; Dequeker, 188Ó; Devos' 1970 Lebbe, 1879 Hector Vandenberghe' 1836 Stanislas Vandenberghe, 1898, geko zen. Liberalen MM. Beheyt, 1011 stemmen; Masschelein, 1016; Vandoorne, 1116. Onafhankelijke kandidaatM. Vandecas- teele, 549 stemmen. est Toespraak van Burgemeester Max. Naast de vreugde die ons vervalt, gevoelen wij ook dankbaarheid voor allen die hebben medegewerkt tot de zegepraal van dezen dag. De zegepraal heeft een dubbele be teekenis. Zij is de besliste veroordee ling der politiek van de regeering en van hare schoolontwerpen en tevens gaf zij gelegenheid aan de Brusselsche bevolking baar volle vertrouwen uit te drukken, in hare gemeentemagistraten aan wie ze de taak heeft toevertrouwd Brussel steeds grooter, steeds schoo ner te maken. Het kiezerskorps heeft beslist zijn wil te doen kennen, namelijk een einde te zien stellen aan de klerikale heer schappij en heeft aan de regeering uit drukkelijk verbod opgelegd zijne nood lottige schoolpolitiek door te drijven. Het land zoo lang reeds in slaap ge wiegeld, is eindelijk ontwaakt de vaandeldrager der katholieke partij, M. Schoilaert, ligt in 't zand en ver dwijnt in het niet. Een woord van dank dus, aan dezen die het anti-klerikaal samengaan heb ben bewerkt in de Kamer. Aan hen kamer was niemand te zien. Ik ging zonder gerucht te maken naar boven, en trad aan het einde van den gang een kamertje binnen, dat in Amelia's kamer uitkwam. Hier bleef ik eeneu langen tijd wachten, zonder eenig geluid te hooren of iemand te zien. Eindelijk vreezende dat de heer Graham spoedig zou terugkomen, besloot ik naar mij e eigene kamer te gaan, die eeni verdieping honger was, mijn gelden eenige weinige voorwer pen van waarde, dat ik niet wilde achterla ten, bijeen te zamelen, en,mij dan naar de keuken te begeven en wat ik van Amelia wenschte te weten aan vrouw Prime, de keukenmeid, te vragen, eene goedhartige vrouw, van wie ik h *t zeker achtte, dat zij nog mijne vriendin zou zijn Ik had het eerste ven tn jn voornemen volvoerd, en was den achtertrap afgegaan om vrouw Prime op te zoekeutoen ik eens klaps jufvrouw Ellis ontmoette, die uit de keuken kwam. Deze vrouw was eenige we- k»ri vro'ger in huis gekomen, ten einde tul spioen te dienen en mijnen omguig mei Amelia te verhinderen, en om die reden was z j mij onuitstaanbaar Zij was met al het gebeurde hekend en er hij tegenwoordig go- veest toen ik de deur werd uitgezet. ToeD zij rnij zag bleef zij staan, gaf een gi611 wille uegloopen als voor een will dier, wanneer ik zonder twijfel op dat oogenblik geleek, want honger, ellendeen woeste wan hoop moeten op mijne trekken te lezen zijn geweest. Ik sneed haar der. weg af, en noodzaak'e haar om te biljven staan en naar mij te luis- teren. Eer ik mijne angstige vragen nog kon uitbrengen, werd het t rgsie dat ik vreest door hare uitroepingen bevesiigd. Wordt Voortgezet.) OF DB

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2