1 Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag 9" November 1911. 5 centiemen. Zevende jaar. i\r 52. Gemeenteraad van Yper. De les van 15 October 1911. Naar de ontbinding der kamers. lYaar de Ontbinding. Gebroeders Van Coillie, Eendracht maakt lacht. Verschijnende des iïonderduys Vires acquirit eundo. INSCHRIJVEN'-SPRITS Voor den buiten Eon jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Mhn handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, Uixinudestraat, nT 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en K *<*hi.trlijke aankondigingen mogen gezonden worden, ten bnreele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en on.lerteekend to* te zenden Openbare zitting van den Zaterdag 28 October 1911. De openbare zitting wordt om 5 ure 7 m. geopend. Zijn tegenwoordigdeheeren Colaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys en Vandenbogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvéftere, Bouquet, Sobry, Lemahieu, Biebuyck en Bege- rem, raadsieden N. Boudry-, dd. se cretaris. Afwezig de heer Iweins. Het verslag der laatste zitting wordt goedgekeurd. In geheime zitting worden de heeren Laheyne, vrederechter en Poupart, geneesheer gekozen wederzijds als eer ste en tweede kandidaat om wijlen den heer Boedt op te volgen, als lid van den Bestuurraad der Staatsmiddelbare School. In de aangenomene lagere school voor jongens wordt de op rustgeld ge- stelde hulponderwijzer, de heer Sey- naeve, vervangen door den heer Re- naerts. De heer Sobry vraagt wanneer de waterleiding zal geregeld worden. De heer Colaert. Binnen eenige weken zal de regelmatige waterleiding hernomen zijn. De heer Voorzitter geeft lezing van een ministerieel schrijven in antwoord op eenen beklagshrief van den Sche- penraad. Men hoort er uit dat de zalen der spoorhalle met gaz zullen verlicht worden dat de verwarming en het gemak der treipen van het bestrièk Yper verbeterd zullen worden dat andere gunstige maatregels weldra zul len genomen worden. De heer Colaert. Men antwoordt niet op onze vraag oin eenen wagen van 2" klas voor rookers aan eiken trein te hechten. De heer Begerern. De minister is geen rooker niet waar De heer Colaert. Ik meen van neen. De heer Vanderghote. Hij is op flesschentrekker. (1) 1. Stedelijk bestuur neerlegging der stadsrekening van 1910. Op het bureel neergelegd. 2. Stedelijk bestuurneerlegging van 't verslag des jaars 1910. Op het bureel neergelegd. 3. Stadseigendomrneft verkoop van een deeltje grond. Er is sprake van een stukje grond van 24 m. dien de stad voor 50 fr. ver koopt. Goedgekeurd. 4. Stadseigendommeti verwisseling van grond met den staat, overeenkomst. De heer Voorzitter- Het geldt eene te doene verwisseling van grond, ten gevolge der overeenkomst, tusschen den staat en de stad gesloten voor het bouwen eener gendarmerie kazerne op de Esplanade. Men zal weinig, zeer weinig aan de vestinge n raken, en niet zooals men mij heeft doen zeggen, dat men er niet aan raken óou, zelfs niet op de breedte mijner tong- Goedgekeurd, min twee onthoudin gen, de heeren D'Huwettere en Bie buyck. (0 Welke harde waarheid, heer werk- mans-raadsheer. (N. detR.) 5. Stadseigendommen herstelling van j het huis met houten gevel De heer Voorzitter. Het houten huis is in eenen zeer erbarmelijken toestand. Het bestek voor het stevig maken van dat overblijfsel der vervlogen tij den, eenig in zijn slach, beloopt tot 6000 franken, wat met de 3000 fr. koop prijs eene som uitmaakt van 9000 fr. De versletene planken zullen door oud eiken vervangen worden. Goedgekeurd met eenparige stem men. 6. Weldadigheidsbureelaankoop en neerlegging van Belgische rentebrieven. De Raad laat de neerlegging toe van 20,000 fr. Belgische rentebrieven der 2® reeks, aan 3 °/0 om de opene reke ning van dat liefdadig bestuur te ver- grooten. 7. Bewaarscholen begrooting voor 1911. Die begrooting beloopt voor de be talende bewaarscholen in ontvangsten en uitgaven tot de som van 5,995 fr. Voor de kostelooze tot 8,000 fr. Goedgekeurd. 8. Huishoudschool begrooting voor 1912. Die begrooting bedraagt in ontvang sten en uitgaven de som van 5.2^0 fr. Goedgekeurd. 9. Museum rekening van 1910. In ontvangsten, fr. 2,257-21 In uitgaven, 424-57 Dus een overschot van fr. 1,832-64 Goedgekeurd. De heer Bouquet vraagt waar men is met den tram Yper-Belle. De heer Colaert. De studies wor den voortgezet. De heer Bouquet. Gij moet aan dringen. De heer Colaert. Ik meen dat de lijn begrepen is in deze, waaryan het aanleggen besloten is. Eene kleine wijziging werd aan den te volgen weggebracht. De heer D'Huvettere vraagt dat men het uur eenmake, dat de drij wijzerpla ten van het uurwerk verschillig aan wijzen. De heer Fraeys. Er is een gebrek aan de getande wielen. De openbare zitting is om 5 ure 35 minuten geheven. 't Was, in de laatste tijden, 'n mooie bezigheid de klerikale bladen te lezen. Daags na de kiezing van 15 Octo ber waren z'ailen het hoofd kwijt, ze liepen rond gelijk 'nen hoop struis vogels met den kop onder de vleu gels, ze wisten niet hoe zij zich zou den gekeerd of gewend hebben. De volksuitspraak was toch zoo overmatig geweldig tegen hen uitge vallen dat zij het niet verkroppen konden. Ai de hoofdsteden des lands, bui ten ééne, ontsnapten aan de klerikale partij. In allen werden hare verte genwoordigers, die reeds zitting in de Gemeenteraden hadden, met klank buiten geschopt. De bevolking der groote steden gaf alzoo op tastende wijze te kennen dat zij het klerikalism en de klerikale regeering veroor deelde. De pil was moeilijk om te slikken, ook zagen wij weldra de klerikale struisvogels den kop terug omhoog steken en, om aan hunne volgelingen den moed een weinig weder te schen ken, met groot gèbaar verklaren dat dé kiezing van 15 October volstrekt niet beteekende wat de antiklerika len er uit afleiden, in tegendeel dat zij het waren die vooruit kwamen. We verliezen de zetels, zegden zij, maar we winnen wel 2000 stemmen bij in de groote steden Die vinding, die waarlijk van geen sterken geest getuigde, deed hare ronde in de klerikale pers en al de sakristijblaadjes drukten ze over. Zoo dachten ze eenigszins den triomf van het Kartel te matigen maar ze geloofden zelf geen dem van wat ze zegden. Het gold inderdaad veel minder, den 15 October, van stemmen bij te winnen dan wel door het kiezers korps een zeer gematigd kiezers korps, menschen van 30 jaar en meer te doen verklaren of het de poli tiek van het Kartel goedkeurde, of het een samengaan van liberalen en socialisten zou hebben bijgetreden en of het instemde met de regeering van morgen. Dat was de zaak en dat de schat rijke burgerij van Antwerpen, de groote handel en de machtige fortui nen van Brussel, de groote nijver heid van Luik en Gent, zulk samen gaan hebben goedgekeurd dat is de machtigste triomf welke een politiek idéé, een politiek strijdplan, eene politieke werking hebben ooit beko men Dat kan de klerikale pers niet weg vagen en dat is de eerste leerrijke gevolgtrekking uit de kiezing van 15 October. Verklaringen van een katholiek volksvertegenwoordiger Het klerikaal blad La Presse van Antwerpen, meende te mogen schertsen over de gebeurlijke ontbin ding der Kamers zoo wist het te vertellen dat, indien minister De Broqueville zich daartoe nog niet besloot, hij enkel handelde uit mede lijden met de liberale partij, die naar allen schijn, verpletterd en vergruisd uit dit avontuur zou komen, daar de uitslagen der algemeene verkiezin gen niets anders kunnen en mogen zijn dan een schitterende zegepraal voor de katholieke zaak. Terwijl La Presse zich aldus vergreep aan oudewijvenpraat, legde een der hoofdmannen van de katho lieke partij, de heer Harmiunies, Kamerlid voor Bergen en onder voorzitter der Kamer, verklarin_en af, die groote opschudding verwek ken De heer Harmignies, inderdaad, ukt de biecht sprekend, heeft in eene vergadering van vrienden gezegd AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. dat de regeering, wat er ook gebeu- re, vast besloten is de ontbinding der Kamers uit te spreken in de maand Februari en te doen overgaan tot algemeene verkiezingen voor Senaat, Kamer, Provincie en Ge meente, nadat het aantal nieuwe parlementsleden en gemeenteraads leden zal vastgesteld zijn door de uitslagen der volksoptelling. De heer Harmignies zou er zelfs aan toegevoegd hebben dat de re geering haar volledig vertrouwen in den uitslag der verkiezingen heeft betoond'en vanwege het kiezerskorps de goedkeuring van hare politiek verbeidt. Die laatste verklaring laten wij onverlet. Alle partijen gaan ten strijde met de vaste overtuiging te overwinnen en men zou de katholie ken weinig moeten kennen, zoo men verwacht dat ze, vóór de kiezing reeds, gaan jammeren over hunne nederlaag, wanneer wij gezien heb ben, na 15 October, dat ze zelfs nog victorie kraaien bij het balsemen hunner wonden en het verbinden van blutsen en builen in de gemeentekie- zingen bekomen. Wat van dit alles dient onthouden te worden is, dat de regeering de vlag moet strijken voor de openbare meening, die de ontbinding der Ka mers vergt, toegeeft aan den wil van 't volk, waartegen men, in Belgie, niet regeeren kan. Door twee opeenvolgende uitspra ken heeft het kiezerskorps de kleri kale regeering en met haar de kleri kale politiek veroordeeld. De kiezingen van 15 en 22 October hebben inderdaad bewezen dat de klerikale partij in minderheid is te genover de vereenigde antiklerika len en dat zij dus ten onrechte het bewind van het land in handen houdt. In een manifest, dat al de liberale mandatarissen van Kamer en Se naat zijn bijgetreden, is die toestand duidelijk uiteengezet geworden en de gedragslijn aangetoond welke onze Vertegenwoordigers in 's lands Kamers besloten hebben te volgen. Acftociu>te oaitTuietjtai bij ui; OuslslraatROUSSELAERE. V. DE WEERGALM CT? :Hl1?"fS?f"'rffiS '--7 w wbjuwiii' -»r ffumr.' 'iraw—

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1