d'Extension Universitaire B Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. m ueie&L Donderdag, 30" November 1911. 5 centiemen. Achtste jaar. Nr 3. Verse hij netède des Sfionderdags. GEHELE l> ETUDES (icoieeolcraad van Vjiér. Gebroeders Van Loillie, Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Mhn handelt bij overeenkomst. ET'' Y P R E S. Extension de l' Université Libre de B RU XEL LES Coin s cle M. CHAIIGOIS, professeurala Facultédes'sciencesappliquées A. STRONO Villi en 6 ieqons, a vee projections lumineuses Dimanche 3 Décembre 1941, La Torre; Mouvement diurnc. Dimanche 10 Décembre, La Luiie. Dimanche 17 Décembre, Mouvement annuel de la Ter re. Dimanche 7 Januier 1912, Le Soleil. Dimanche 14 Janvier, Le Syistèmc Solaire. Dimanche 21 Janvier, L'Univers Sidéral Openbare zitting van den Zaterdag 18 November 1911. De openbare zitting wordt om 5 ure 5 m. geopend. Zijn tegenwoordigdë heerenColaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys en Vandenbogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, biebuyek, Begerem, Baus en Seys, raadsleden N. Boudry, dd. secretaris. De heer Voorzitter gaat aanstonds tot de dagorde over met de aanstelling der hèeren Baus en Seys als gemeente raadsleden. Zij leggen den eed in 't Vlaamsch af. De heer Colaert vindt dat men geluk kig mag zijn over den uitslag der ge- meentekiezingen van 15 October laatst leden. Dat bewijst genoegzaam dat onze kandidaten de openbare genegen heid voor hen hadden. De nieuw gekozenen zullen het stadsbestuur tot steun zijn. (1) Het verslag der vorige zitting wordt goedgekeurd. In geheime zitting heeft de Raad het afleggen eener grondpandinschrijving, door de Godshuizen aangevraagd, toe gestaan. Op aanvraag van eenen raadsheer, vangt men de bespreking aan van het laatste punt der dagorde. (i) Als het door den dwang is, uitgeoe fend op 8o tot 85 oudemannekens door dezen, uitgeoefend op de 733 huisgezinnen, die bestendig ondersteund worden en jaar- Sks 50.177 franken hulp ontvangen van de odshuizen en van het Weldadigheidsbu reel, waarvan al de plaatsen in handen der klerikalen zijn door de ministerieele tus- schenkomst bij het personeel der Staats Weldadigheidsschool en door het koopen der stemmen van de meervoudige kiezers, dat men de volksgenegenheid verwerft, dan mag men er fier over zijn. De gepoetste Poperingnaar mag zich gelukwenschon over den bijval in die voor waarden genoten tijdens de gemeente kie zingen van 15 October laatst. De eerlijke lieden denken er anders over. N. der R. Men schrijft in bij den Uitgever, bixtmidestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gahsch België en 't buitenland evenals de Notarial» en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten hu rede van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege naamd» artikels uiterlijk tegen Utjnsdag middag vrij en onderiéekend toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. 11. Eeredienst Kerkfabriek van St Maar tens wijzigingen aan de herstel lingswerken der oude Sl Maartensabdij Er vloeit uit eene beslissing der kerkfabriek van St Maarten, waarvan de heer Voorzitter lezing geeft, voort dat deze het gezamentlijk plan der herstel lingswerken aan de St Maartensabdij zou willen zien wijzigen1° het bouwen van een torentje om den Oostmuur steviger te maken 2° vervanging der brikken door steen van Enville voor de kanteelen. De algeheele onkosten dier veranderingen zouden 20.000 fr. bedragen. De heer Voorzitter geeft lezing van eene nota van den Schepenraad over die wijzigingen het besluit er van is dat de Schepenraad ze verwerpt met 2 stemmen tegen i, meenende dat men den Oostmuur steviger kan maken bij middel van ankers en eiken balken. Wat meer is, dient men zoo weinig mogelijk te boawen en zooveel men kan te herstellen. De kerkfabriek zou er zich de handen uit wasschen voor die nieuwe uitgaven en de stad zou ze alleen moeten afdragen. De Raad keurt de besluiten van de nota van den Schepenraad goed met 8 stemmen tegen 1 (de heer Iweins) en 5 onthoudingen (de heeren Fraeys, D'Hu- vettere, Sobry, Lemahieu en Bie buyck.) 10. EeredienstAanbestedingsverslag van de bochten van den zuidelijken kruisbeulc der St Maartenskerk. Verdaagd tot eene eerstkomende zitting. 2. Stedelijke gelden rekening der stad voor 1910. De gewone ontvangsten beloopen tot fr. 394.216-03 De gewone uitgaven tot fr. 350.973-72 Overschot op 't gewone fr. 43.242-31 De buitengewone ontvangsten be loopen tot fr. 333.720-54 De buitengewone uit gaven tot fr. 277.811-91 Overschot op 't buiten- ewone Algemeen overschot Goedgekeurd. fr. 55.908-63 fr. 99.150,94 Stadseigendommenvraag tot aankoop van grond. De heer Voorzitter. De heer Schmidt had den aankoop gevraagd, op de Sta tielaan, van een deeltje grond. Daar het maar voor den heer Schmidt alleen kan dienen, zijn wij niei tot de open bare verkooping overgegaan. Welnu de bestendige Deputatie komt die ver kooping te vernietigen. Wij moeten buigen en lot de openbare verkooping overgaan van eenen grond van 5 x 30 150 vierkantmeters op eenen instel- prijs van 15 fr. (1) De heer D'Iluvettere. Ik geloof dat er een tijdverloop van 4 jaren verleend is vooraleer te moeten bouwen 't is lang. De heer Colaert. Men kan toch niemand verplichten seffens te bou wen. Met eenparigheid goedgekeurd, min 2 onthoudingen,de heeren Vanderghote en D'Huvettere). (1) Zal het Godshuizenbestuur dit jaar overgaan tot de openbare aanbesteding voor al de voorwerpen, noodig in de Godshuizen gestichten In het tegenovergestelde geval, zou het voor de bestendige Deputatie eene goede gelegenheid zijn om van de Godshuizen te eischen dat zij zich de eischen der wet naleven. N. der R. 4. Openbaar onderwijs lijst der recht hebbenden aan kosteloos onderwijs. Het Weldadigheidsbureel komt tus- schen tot het beloop van 8 franken per hoofd in de kosten van onderwijs van 463 jongens en 164 meisjes. Goedgekeurd. 5. Muziekschool begrooting voor ■1912. De begrooting voor 1912 beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van 8.300 franken. Goedgekeurd. 6. Nijverheidsschool begrooting voor ■1912, De begrooting voor het dienstjaar 1912 bedraagt in ontvangsten en uitga ven de som van 10.720 fr. Er is eene lichte verhooging, daar er in 1912 eene prijsdeeling is. Goedgekeurd. 7. Burgerlijke Godshuizen over dracht van kredieten. De raad keurt met eenparige stem men de overdracht van kredieten goed voor de twee rekeningen der Gods huizen. 8. Eeredienstbegrooting voor 1912 der kerkfabriek van St Pieter. De begrooting voor 1912 beloopt in ontvangsten tot de som van fr. 12.052-34 In uitgaven tot fr. 11.884,76 Overschot fr. 167-58 Goedgekeurd. 9. EeredienstBegrooting voor 1912 der kerkfabriek van St Jacobs. De begrooting voor 1912 beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van 14.741 fr. Goedgekeurd. Ondervraging van den heer Biebuyck over het niet naleven der gasovereenkomst. De heer Voorzitter verleent het woord aan den heer Biebuyck, raadslid, die aan den Schepenraad gevraagd had te mogen ondervragen ovor bet niet nale ven van de overeenkomst door de gasmaatschappij De heer Biebuyck. Ik begeer de aandacht van den Raad te vestigen op de toepassing en de dracht van de gas overeenkomst. Ik zal u eerst doen opmerken dat er een zeker laten begaan bestaat van wege den begunstigde der gaze. Inder daad, het onderhoud der lampen van de openbare verlichting laat veel te wenschen de verlichtende kracht is veel te klein, op de Groote Markt, van de 25 lichters, die er staan, zijn er een twintigtal, waarvan de ruiten ge broken zijn eindelijk, de weerkaat- sers, die, denk ik, tot iets moeten die nen, zijn van eene volstrekte onwerk- dadigheid. Ik vestig de aandacht van den Schepenraad op die feiten met verzoek aan de gasmaatschappij wel te willen vragen stipt de overeenkomst na te leven en vooral artikel 25. Maar laten wij die kleine dingen daar. Sedert eenige jaren zijn er moteurs met petrooi, met gaz of met arm gaz door de nijveraars of de handelaars gebezigd. Zij nemen zulks te baat om (1) Het is eene aizweeping in regel van de nichtjes gaze. Groet, heer Fraeys van Veubeke N. der R. zich bij middel der eiectriciteit te ver lichten. Welnu, het gebeurt dat een eigenaar, onroerend goed langs beide kanten der straat bezittende, deze m.ét een luchtkabel moet dwarsen om den electrischen stroom naar zijne eigen dommen te leiden. Dat is namelijk het geval met de St Jozefs nijverheids school. Maar de gasmaatschappij meent te mogen inbreuk maken op dat recht, dat mijns dunkens onbetwistbaar is. Zij verklaart den alleenhandel der ver lichting te bezitten. Voor zooveel het de openbare verlichting met gaze be treft, is zij in haar recht. Voor de bij zondere verlichting, hetzij met gaze of met eiectriciteit, is zij het niet meer. En inderdaad de overeenkomst is Uit drukkelijk nopens dat punt. Zij spreekt alleen van de verlichting door de gaze. De stad heeft, volle vrijheid haar te doen verlichten door de eiectriciteit. Ware er te Yper een electrisch mid denbrandpunt, men zou den electri schen stroom kunnen benuttigen voor onze trams de verlichting buiten stad kunnen uitbreiden. De stad moet zelfs de voorkeur niet geven aan de gas maatschappij. Alle vrijheid is haar op dal gebied gewaarborgd. Elke bijzon dere heeft het recht zich zelf met gaze, met eiectriciteit of alle andere mapier te verlichten en de straat over te gaan, om de inrichting der verlichting te doen met de machtiging van den Sche- penenraad. Tot bewijs zijner stelling haalt hij uittreksels aan uit het verslag der zit ting, waarin de overeenkomst besloten werd. Eene lange bespreking ontstaatdaar- over tusschen de heeren D'Huvettere enColaert. Ten slotte legtde heer D'Hu vettere uit wat toen zijn gedacht was en neemt niet aan dat men hem dwaas heden doe zeggen. De heer Begerem komt tegen de lang dradigheid dier ondervraging open der woordenwisselingen die er uit voort spruiten. Hij kan er de dracht niet van schatten, vermits hij in 1905, tijdens de besprekingen, geen deel maakte van den Raad. Als besluit van zijne ondervraging, vraagt de heer Biebuyck aan den Sche- penenraad de verlichting bij middel der eiectriciteit ter studie te leggen. De voorkeur moet zelfs aan den heer De Brouwer niet gegeven worden- (1) 1Dat zal de zaken der aandeelhebbers van de gazmaatschappij niet bevoordeeli- gen, heer Biebuyck. Wat zal er de heer Deken van denken N. der R. m*ÊÊÊ$ aex 1 'tfiaaat fu/xiuduxtoioofl clcltl: Z>?\4 %nbujvtfiicc -V8 (Je Pi (LcLut-iüboaab €aaaii:^ivttoetjtlaC^c6: HIJ DB Oostslraat, BOUSSELAERE. WEERGALM ML.a&3BBBEE jj8

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1