d'Extension Universitaire Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. CE it CE E ICE IE DES Salle de la Bourse, rue Carton, Pour la protection de la Nature en Belgique Achtste jaar. Xp 10. COEHES CE Ue inaeiil der Drukpers. Gebroeders V.vx C'oillie, Donderdag, 18° Januari 1912. Eendracht maakt Macht. f erscltijneniie des SPotèderdug», Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ET Y P RE S. Extension de l' Université Libre de BRUXELLES Cours de M. CHAItjGOIS, professeura la Faculté des sciences appliquées ASÏB ONOMII1 en 6 legons, avec projections lumineuses Dimanche 21 Janvier, a 3 heures précises au CAFÉ DE LA BOURSE, Jeudi 25 Janvier 191 2, a 15 heures, par M. Ie Professeur MASS ART, de i'Université libre de Bruxelies. Sujet avec projections lumineuses. Gemceuleï'aad van Yper. Openbare zitting van den Zaterdag 13 Januari 1912. De openbare zitting wordt om 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys en Vaadenbogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Üiebuyck, Begerem, Baus, Seys, Struye, raads leden N. Boudry, dd. secretaris. Het proces-verbaal der laatste zit ting wordt zonder opmerkingen goed gekeurd. In geheime zitting heeft de Raad het ontslag van den heer Spotbeen, van zijn ambt van stadsbediende, aanvaard. 1. Instelling van nieuwe raadsheeren. M. Fraeys, eerste schepen, zit voor. De heer Colaert, herkozen den 15°" Oktober 1911, voor een termijn van 8 jaar, beginnende met P Januari 1912, legt den eed af in 't vlaamsch. Nadeze eedaflegging, geeft M. Fraeys het voorzitterschap over aan M. Colaert. De heer Voorzitter ontvangt de eed aflegging der volgende raadsheeren Vandenboogaerde, Vanderghote, D'Hu- vettere, Sobrv, Iweins, Lemahieu en Struye. 2. Kiezing van een Schepen. M. Vandenboogaerde wordt als sche pen herkozen voor 8 jaar, met 13 stemmen tegen 2 witte. De heer Vandenboogaerde bedankt den Raad voor de eer dien hij hern heeft aangedaan, met zijn mandaat te vernieuwen. De heer Burgemeester wenscht de gekozenen geluk en verheugt Ach over de volledige samenstelling van den Raad. Het bestuur zal voortwerken op dezelve gedragslijn tot heden in werke gesteld de noodige herstellingen en verbeteringen aan onze gebouwen toe brengen de groote openbare werken voltooien dit alles m mate der nood wendigheden en der geldmiddels. In den loop van het jaar zal men de be- damming van Dickebuschvijver verwe zenlijken. De heer Burgemeester ver klaart dat hij voort zal besturen met groote matigheid en zonder iemand te kwetsen. Het bestuur zal zorge dragen voor stadsgelden en voor de belangen van al de inwoners. Onze nationale leuze is Eendracht maakt macht en dit toe passende, zullen wij samen werken tot groei en bloei van onze lieve stad. Mededeeling De heer Voorzitter geeft lezing van een brief van den minister van spoor wegen, in antwoord op de vraag dei- stad, wagens van 2° klas voor rookers te hechten aan de treinen komende en vertrekkende van Yper. De minister vind dat, gezien de weinige reizigers welke in dit geval zijn, hij aan deze vraag niet kan voldoen. M. Colaert. Er valt niet den mi nister geluk te wenschen over dit ant woord. De heer Voorzitter geeft ook nog lezing van een verzoekschrift ingediend door de ouders wier kinders de beta lende meisjesschool der St Janstraat verkeeren, en protest teekende tegen de verhooging van 't schoolgeld. De heer Burgemeester verklaart dat de stad volkomen in haar recht is met dit schoolgeld te verhoogen. Immers er zal nu in die school niet meer be taald worden dan in andere steden in scholen van denzelfden aard. Boven dien, de ouders die hunne kinderen daar zenden zijn bemiddeld, en kunnen toch wel het noodige schoolgeld be talen. Men heeft gevraagd of er kinderen zijn die kosteloos het onderwijs ont vangen. Wij volgen het reglement dat toelaat eene vermindering toe te staan wanneer er twee of drie kindereu van hetzelfde huisgezin de school bijwonen. Men beweert ook dat de stad geld wint. Dat is mis en het bewijs daarvan is dat in plaats van 1200 fr. voor de lagere school en 300 fr. voor de be waarschool te ontvangen voor de laatste drie maanden van 1911, we maar 1178-50 fr. en 234 fr. ontvangen heb ben, 't zij een verlies voor de stad van 87-50 frank. Het is niet bewezen dat het school geld voor 1912 voldoende zal zijn om de onkosten te dekken. Wij hebben dus gehandeld in volle recht en hebben de opmerkingen der onderteekenaars van het verzoekschrift niet van doen. Wij zijn voorstanders van de vrijheid van onderwijs en willen het openbaar onderwijs op denzelfden voet plaatsen met het vrij onderwijs. Voor wat het onderwijs in 't Vlaamsch betieft, dit zal later onderzocht worden en de ouders zullen bij tijds verwittigd zijn. 3. Werkrechtersraad herinrichting. De Raad neemt eene beraadslaging aangaande de herinrichting van Men Werkrechtersraad, waarvoor kiezingen plaats zullen hebben met aanstaande Aprilmaand. De Raad stelt de verschillige nijver heidsklassen vast, die de YVerkrech- tersraad zuilen uitmaken. 4. Buurtspoorwegenuitbreiding Ploeg- steert-Bizetsamensmelting van kapi- hXm. De heer BurgemeesterDe tram van Waasten zal uitgebreid worden door eene bijgevoegde lijn vertrekken de van Waakten - Pont-Rouge - Gheer- Ploegsteert naar de Bizet (grens). Deze lijn zal deel maken van de Intercommunale en al de belang hebbendegemeenten vragende samen smelting der kapitalen. Deze lijn zal profijtig zijn voor Yper en zij zal eene goede opbrengst verwezenlijken. De samensmelting der kapitalen wordt gestemd met 13 stemmen tegen 1 (M. Begerem) en eene onthouding, (M. Biebuyck). 5. Kerkfabriek van S' Pieters proces verbaal van pacht van goederen. De Raad keurt dat proces-verbaal goed. 6. Waterleiding werken aan Dicke- buschvijver. De heer Voorzitter. Het lastenko- hier bevat eene nota met alle noodige inlichtingen. Het ware wenschelijk dat de heeren raadsleden daarvan kennis namen, ten einde de bespreking te ver gemakkelijken. De herberg bij den vijver zal door de stad aangekocht en afgebroken worden. Later zal eene nieuwe herberg opge maakt zijn, die een beter uitzicht zal hebben eene schuilplaats voor rijtui gen en automobielen zal ook aangelegd worden. 7. Stadseigendommen opzegging van een pacht. De Raad stemt toe in de opzegging van pacht, door het Kollegie voorge steld, der herberg aan Dickebusch- vijver gelegen, en verpacht aan M. Vermeulen-Feneau. De heer Bouquet maakt eenige op merkingen aangaande de vuilnisdienst en de openbare zitting is geheven om 6 ure. Men kent de heilige vrees welke 'de klerikalen koesteren nopens de de verspreiding van de vrijzinnige dag- en weekbladen. Die vrees alleen betuigd hoe weinig recht zij in hunne schoenen loopen, terwijl zij van 'nen anderen kant het bewijs levert dat onze strijd eerlijk is, dat hij geleverd wordt voor recht en waarheid, dat onze bladen de raen- schen voorlichten en hun de hoop en het betrouwen brengen in betere tij den voor 's lands huishouden. Die betere tijden zullen nochtans niet gegeven worden door de kleri kale n, maar door onze leiders, door het demokratisch antiklerikaal mini sterie dat zal ontstaan uit de alge- meene volksraadpleging van 2n Juni aanstaande. En dat mogen de een voudige menschen, die kruipen moe ten onder de veelvuldige lasten wel ke op hunne schouders drukken die verpletterd liggen onder den heer- schenden ongelijken maatschappelij- ken toestand die verdrukt worden door edele kasteeiheeren en over- 'moedige pastoors dat mogen die eenvoudige menschen liet weten en daarom wordt de lezing van onze dag- en weekbladen hun verboden daarom is de vrijzinnige drukpers slecht Slechte gazetten O het dondert er alle weken van af den stoel der waarheid op die gazetten die slecht zijn ja 'tis waar, slecht om dat ze licht brengen waar duisternis was Slecht, omdat ze 't einde voor zeggen van een heerschappij die de verotting heeft gebracht in de magi stratuur, in het onderwijs, in de Staatsfinanciën, in aide ministeries Slecht, omdat ze het aandurven met alle oneerbiedig geweld te schudden aan die twee ineengestrengelde afgo den adel en geestelijkheid, die ons Volk dom willen houden, die ons Volk willen verknecht houden aan hunne heerschappij die ons Volk willen blijven uitzuigen tot hun bei der van elkander afhankelijk geluk. En daarom zijn die bladen slecht Ons blad wórdt in die razende aanvallen niet vergeten. Wij ook zijn een slecht blad In sommige dorpen doet men de menschen verzoekschriften onder teekenen opdat het postbeheer hun de vrijzinnige bladen niet meer zou bestellen die hun worden gezonden. Ziedaar wel hunne vrees en die vrees, we zeggen het tot onze eer en bekennen het zonder omwegen, is gewettigd Is het niet de vrijzinnige drukpers die, in den lande, de machtige bewe ging heeft verwekt onder wier druk-, king het hatelijk school wetsontwerp Schollaert en Schollaertzelf gevallen zijn Is het niet de vrijzinnige druk pers die de noodlottigheid van dit ontwerp heeft voorgelicht tot in de verwijderste hoeken van het land Is het niet de vrijzinnige drukpers die aan de klerikale partij den gena deslag heeft toegebracht waaronder zij op 15 Oktober laatstleden reeds half is bezweken. Welaan dan, laat ze maar donderen op onze bladen, de slechte druk pers maar onzen strijdlust zullen ze niet in bedwang houden. We zul len, we moeten doordringen tot in het kleinste hoekje, tot in het meest verwijderde gehucht. Niet zoo zeer in de herbergen waar ze worden ge stolen, maar in de woningen der ver drukten zullen we dringen, in de ne derige huisjes der landlieden, op pachthof en erve, waar ze gelezen worden door landbouwers en knech- -as -ü» m -as -a m BIJ DL Oust straal, UOUSSELAERE. DE WEERGALM Men schrijft in hij den Uitgever, bixfnudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van ganseh België en 't buitenland evenals de Notariale ea Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten hnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag raiddag vrij en onderteekend toe te zenden. L'Univer» Nidéral 4 VELOMAKERS vraagt AGENTSCHAP V WIELRIJDERS vraagt GRATIS -LUXECATALOGUS san T.iE ANTVERPIA CYCLE Dy ltd, 48, PELIKAANSTRAAT, ANTA'ERPEN.

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1