Stadsnieuws. Volk, vergeet het niet De politieke toestand te Rousselare. Een en ander. De school derS' Janstraat Twee malen en Iwee gewichten. Wij vragen eenen meier. Ziju wij voor 50 j aren verbonden ten, daar vooral moeten onze bladen worden besteld. Daarom doen we beroep op al onze vrienden van stad en buiten en vra gen hun ons in de matehunner krach ten te steunen door ons nieuwe le zers bij te brengen. Men vergete het niet de strijd voor ons blad is de strijd voor de vrijzinnige gedachte de strijd voor ons blad is de strijd voor zijne eigene politieke overtuiging de strijd voor ons blad is de strijd tot vrijmaking van het reeds al te lang verdrukte Volk. Het postabonnement voor het welk men kan inschrijven bij den briefdrager, op het postbureel of bij onzen Uitgever, kost slechts 3 fr. 's jaars. Aan de vrienden van den buiten die eene doelmatige propaganda voor zijne verspreiding willen maken ge ven wij het rpiddel om hunne kosten te dekken. Welaan, vrienden, dat iedereen zich aan 't werk stelle en. het zijne bijbrenge tot verspreiding van ons blad. Zoolang de wereld bestaat, is de kle rikale partij immer de bondgenoot ge weest van den adel en van de machti gen dezer aarde, om het werkende volk te onderdrukken. Zoolang de wereld bestaat, heeft de klerikale partij zich immer verbonden met de sterken om den arbeid der ar men en der nederigen uit te buiten. Sedert 1884 regeert de klerikale par tij in België en speelt zij heer en mees ter zij zou al de mogelijke hervormin gen tot stand hebben kunnen brengen om het lot der nederigen, der werkers, der noodlijdenden te verbeteren. En... zij heeft niets gedaan. Ja toch zij heeft de kloosters inillioenen toege worpen zij heeft millioenen aan prachtwerken besteed zij heeft milli oenen geschonken aan hare vriendjes zij heeft de Staatskas geplunderd zij heeft twee milliard, 't is te zeggen 2.000 millioen moeten leenen zij heeft het land op den boord van den afgrond ge bracht. En wat heeft zij gedaan voor de wer kende klas Niets.. Ja wel, zij heeft aan de ouderlingen van 65 jaar, versle ten door den arbeid en die omkomen van ellende, een pensioen van 9 centen daags verleend. Dm zich aan het bewind te behou den, heeft de klerikale partij voor,geen enkel middel teruggedeinsd. Zij heeft hare tegenstrevers belasterd zij heeft hen schandelijk beticht godsdienstver volgers te zijn zij heeft duizenden lichtgeloovige kiezers afgeschrikt die, uit vrees van eene doodzonde te bedrij ven, hunne ware vrienden niet durven aankleven. Maar het uur der gerechtheid zal weldra slaan, want het volk ondervindt al meer en meer dat het door de kleri- kalen misleid en bedrogen is geworden het volk verstaat al meer en meer dat de klerikale partij zijn doodsvijand is. En onvermijdelijk sluit het volk zich al meer en meer met ons aan om de achteruitkruipers te bestrijden en de zegepraal te gemoet te trekken Zondag namiddag werd eene alge- meene vergadering gehouden van den Liberalen Volksbond van het ar rondissement Rousselare-Thielt. Deze vergadering diende als voorspel der wetgevende kiesstrijd zij had een groot getal liberalen vergaderd en talrijke afgevaardigden der gemeenten van het arrondissement waren er tegen woordig M. De Laere werd er opnieuw, met algemeenheid van stemmen, eerste kandidaat uitgeroepen. Hij bedankte uit ganscher harte en verzekerde uit al zijne krachten te werken. Als eerste plaatsvervanger, werd advokaat J. Hoste junior, gèkozen. An dere welgekende liberalen uit de ver- schillige kantons, zullen de lijst volle- digen. Advokaat Hoste heeft de politieke toestand uiteengelegd, oproep gedaan tot de eendracht van allen en de vaste hoop doen uitschijnen die de liberalen stellen in den tegenwoordigen strijd. -TS cs rs cs aesss Nieuwe postzegels met de beeldenaar van Koning Albrecht, zullen einde der maand Februari wordeh in omloop gebracht. Vooreerst zal de zegel van 10 centiemen aan de beurt komen, daarna deze van 2 en 5 centiemen. Dezegel van 10 centiemen stelt het Staatshoofd voor, in borstbeeld en van voren gezien de teekening is allerbest gelukt. De zegels van 2 en 5 centiemen, on derscheidenlijk bruin en groen, stellen den klimmenden leeuw voor. Er zullen nieuwe zegels van 40 cen tiemen en 5 fr. worden in omloop ge bracht. Men weet dat de telegramzegels afgeschaft zijn en de postzegels mogen gebruikt worden voor het frankeetferf van telegrammen. De gesproken talen in Belgie. De cijfers der bevolking, gerangschikt naar de gesproken talen, worden nu bekend gemaakt. Er zijn, in ronde cijfers, 3,100,000 Belgen die uitslui tend Vlaamseh spreken 2,800,000 die uitsluitend Fransch spreken en 900,000 die de twee landstalen machtig zijn. Een groot aantal Belgen spreken drie en vier talen. Nieuute spoorhallen te Brussel. Er zullen drie nieuwe spoorhallen te Brus sel moeten gebouwd worden. Deze der Noordstatie is toevertrouwd aan bouwmeester Saintenoy deze der Luxemburgstatie aan bouwmeester Horta en deze van het Gentrum aan bouwmeester Acker. De Brusselsche voorstad Schaarbeek is de vijfde grootste gemeente van het Rijk geworden. Zij had op 31 Decem ber 1911 eene bevolking van 85,282 inwoners. Vooraleer vijf jaar zijn ver- löopen zal Schaarbeek gewis 100,000 inwoners bezitten. De bouwnijverheid heett er, inder daad, haar toppunt van bloei bereikt. In 1911 heeft men er niet minder dan 708 nieuwe huizen gebouwd en twee nieuwe wijken wachten alweer op de bouwers. Eene fortuin voor oude postzegels. De ingenieur Hoiitscher, van Boeda pest heeft zijne verzameling oude post zegels verkocht aan eene firma dezer stad, voor de kleinigheid van 840,000 kronen. De verzameling bestond uit 17 al bums, en men zegt dat de zegels van Spanje alleen, die de ingenieur Ho iitscher bezat, 170,000 kronen waarde hebben. De protestatie der ouders. Het verzet aanteekenen der ouders is niet lang achterwege gebleven. De gemeenteraad heeft een verzoek schrift ontvangen, door de eenparige huisvaders onderteekend, dat verzet aanteekende tegen de stemming van den Raad waardoor het schoolgeld verhoogd werd en tevens tegen de bedreiging van den heer Sobry, in de school het Vlaamseh regiem op te dringen, waarvan niemand weten wil, buiten den heer Sobry, die zijne kinders naar de vrije scholen zendt en zal blijven zenden en den heer De Vloo, jonkman, versch te Yper aangeland, die de noodwendigheden onzer bevolking niet kent en die niet weet wat hij geteekend heeft. Wij geven hieronder de verzetaan- teekening der huisvaders, wrier wil, wij twijfelen er geenszins aan, geëer biedigd zal zijn, namens de vrijheid, die den klerikalen zoo duurbaar is (wanneer er van hen alleen sprake is). Aan de heeren Voorzitter en Leden van den Gemeenteraad der stad Yper. De ondergeteekende, huisvaders, wier kinderen de lessen der betalende stadsmeisjesschool volgendoor d dagbladeren vernomen hebbende dat de Gemeenteraad besloten heett het maandelijksch schoolgeld van op -> franken te brengen voor het bijwonen der lessen van dat gesticht, nemen de eerbiedige vrijheid te doen opmerker dat, huns inziens, de stad ten hunne opzichte verbonden is gelijk zij van hunnen kant verbonden zijn ten op zichte der stad door de vaststelling van 't schoolgeld. Zij meenen dat zij in den loop van 't schooljaar het leen niet hebben eene vermindering te eischen van 't schoolgeld, gelijk zij denken dat de stad ook geenszins het recht heelt het te verhoogen binst het loopende dienstjaar. Er bestaat, tus- schen de twee partijen, eene zwijgen de overeenkomst, die niet mag opge zegd worden voor het einde van het loopende jaar en na eene verwittiging, het nieuwe schooljaar voorafgaande. Overigens rekening houdende van de ontvangsten van het schoolgeld van de eerste drie maanden, hetzij 1246 fr., dekken de jaarlij ksche in komsten (schoolgeld en toelagen) niet alleen de gewone uitgaven van het gesticht, maar ook de bijkomende uit gave? voortvloeiende uit de benoeming eener nieuwe onderwijzeres. De in komsten zijn, overigens, nog vatbaar voor verhooging door den aangroei der schoolbevolking. De ondergeteekende ouders verzoe ken u diensvolgens, Mijn lieer en, ten minste wel te willen den maatregel op- schorsen, door den Gemeenteraad ge nomen, maatregel, dien zij aanzien als niet gewettigd en op ongelegen tijd toegepast. Anderzijds, zou het schijnen dat een lid der vergadering den Raad zou aan geraden hebben te besluiten dat, in 't toekomende, het Vlaamseh de voer taal in de school zijn zou. De onder- geteekenden, waarvan gëene enkele van den Vlaamschen Arrondissements- bond deelmaakt, die het oorgedacht dier beweging opgevat heeft, teekenen eenparig verzet aan tegen elke beslis sing van dien aard. Allen zonder on derscheid zenden hunne kinderen naar die school, ten emde hun het onderwijs in 't Fransch te doen geven. Onder dat opzicht dus is de wil der ouders duidelijk uitgedrukt en moet, denken de ondergeteekendèn, wet zijn. Alle tegenovergestelde maatregel zou van natuur zijn om de school te ontvolken. Het is nu of nooit het ge val van rekening te houden van den wil der huisvaders, wil, dien men zoo gaarne en zoo krachtdadig inroept in andere omstandigheden. Zij durven hopen, Mijnheeren, dat gij wel zult willen rekening houden van hun verzoekschrift en bidden u hunne onderscheidene groetenissen te willen aanvaarden. Yper, den 30 December 1911. (Volgen de handteekens). Wij hebben hierboven het verzoek schrift afgekondigd door de ouders, wier kinders de school der St Jan straat bijwonen, aan den Gemeente raad gericht en eenpariglijk en met reden verzet aanteekende tegen de ongewettigde beslissing, door onze meesters genomen, van het school geld, in die school betaald, te ver hoogen. Gelijk het verzoekschrift het zeer wel zegt, en wij hebben het in eene reeks artikels bewezen, de jaarlij ksche Ontvangsten in de schoo der St Janstraat (schoolgeld en toe lagen) dekken niet alleen de gewone onkosten der school, maar zijn meer dan voldoende, rekening houdende van de opbrengst der laatste drie maanden, hetzij 1246 fr., om in de bijkomende uitgaaf te voorzien, voortspruitende uit de benoeming van eene nieuwe onderwijzeres Spijts dat alles, heeft de Raad met een doel, dat gemakkelijk te raden is, gemeend het schoolgelc met 12 franken per leerlinge te moe ten verhoogen, wat voor de honderd kinders, die de school bijwonen voor de stad, eene bijkomende ont vangst van 1200 franken 's jaars uitmaakt. Wij herhalen het, die twaalfhonderd franken maken eenen ONGE WETTIGDEN LAST uit dien men de ouders opdringt i Welnu, terwijl onze meesters zoo zonder recht of reden de huis? zinnen der stad troffen, die voortcL rend de stadsscholen boven de tholieke scholen blijven verkieze!~ schreef de Raad in 't duikertje (want geene de minste uitleggjn werd gegeven) in de stadsbegrootin! eene toelage van 1 500 franken voor de Mariaschool. Die school genoot in 1911 eene toelage van 750 franken. De begrooting voor ig,2 voorziet boven de toelage van 7r0 ranken eene nieuwe toelage van 1500 franken. Men treft dus zonder noodzake- ijk beid de ouders, die hunne kinders naar de stadsscholen sturen, maar men grijpt diep in de stadskasse om 't Is noe de kloosterscholen toelag leenen Het is waarlijk stichtend! wat onze klerikalen het stelsel noe- men der vrijheid van den huisvader. «Bü<as> tGwusBS «®s sauss*® as Tot op heden is de benoeming van den heer Colaert als Burgemeester van de stad in het Staatsblad niet verschenen, hoewel de heer Colaert op Nieuwjaarsdag officieellijk ont vangen heeften dat het «Staatsblad» de mandaten der Burgemeesters ver nieuwd heeft in alle plaatsen, waar geene betwistingen te voorzien wa ren. Waarom dan is de Meier van Yper niet begrepen geweest in de lange reeks der gedane benoemingen Geheim De uitleggingen gaan hunnen gang. Men zegt dat de Meier in tweespalt is met zijnen Raad nopens de benoe ming van den Gemeentesekretaris. Hij zou zijnen kandidaat hebben en de Raadsleden zouden de voorkeur geven aan zekere onzer medebur gers, die men met wil van kant zet ten. Om kort te zijn, het vuurtje smeult en de weddingen zijn ge opend. Men zegt ook dat de heer Fraeys het overboordwerpen van den heer Colaert met geen slecht oog zou aanzien. Pak u weg, opdat ik mij daar zette ln afwachting, blijven wij altijd zonder Meier Het is nochtans niet mogelijk dat zulks blijve voortdu ren lieve Hemel wat zou er van ons geworden Eene groep geabonneerden van de gaze aan 15 centiemen, alsook een groot getal verbruikers van de KluL tegaze aan wie de gaze omtrent '25 centiemen den kubiekmeter kost, vra gen ons, in de tegenwoordigheid der huidige omwenteling in de gaznijver- heid en de voordeelige overeenkomst door de stad Oostende in aanmerking nemende, als het niet noodig ware een verzoekschrift aan den heer Gouver neur te sturen, om te verkrijgen dat de stad Yper verplicht weze te onderzoe ken als het mogelijk is de overeen komst op te zeggen, die haar voor 30 jaren aan den gas voortbrenger De Brou wer verbindt In deze tijden van duur leven, is het inderdaad hard den werkman 25 cen tiemen te zien betalen voor de gaze, die de stad gelijk te Oostende, zou kunnen verkrijgen aan 4 centiemen den kubiekmeter. Wij' zijn van gevoelen dat het ver zoekschrift te gepaster ure komt en terzelfdertijd aan de Stad en aan den Gouverneur zou mogen gestuurd wor den. Wij hopen, overigens, dat de heei Burgemeester, die plechtig verklaag heeft, dat wij getopt zijn door de heer De Brouwer, wel zal willen 20O' veel vurigheid gebruiken, om ons w ontlasten van de uitbuitingsmaatschap' pij, als hij gebezigd heeft om ons te ve binden. Wij zullen, evenwel, zoo verre u|e' gaan hem te vragen zijne sjerp, geijj over 6 jaar, in de weegschaal te werP om den heer Gouverneur de bekrab tiging af te dwingen 1 J 1, 1 h1111 0 men rS'UF1 wv.v.

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2