Lantaarnaansteker, Mengelwerk. LOTGEVALLEN EENER WEES Soviélé üovjile des Francs Arbaiélriers. Lijsl der Apothekers M. F. VA* WINDEKENS CHE NILS CAVBAU J het zouden gedaan hebben. Het was zich begoochelingen maken. Mons Colaert, aangemoedigd door het gegrinnik der heeren Biebuyck en Begerem en op een schimpenden toon, die de maat geeft van de groote inschikkelijkheid, waarmede hij zoo hoog oploopt, heeft het verzoek schrift der ouders ontleed, trachten de het belachelijk te maken, wat hem een kleinen bijval verwierf on der zijne verstandige medewerkers van den Raad, die altijd bereid zijn om mede te doen als heter op aan komt onaangenaam en onrechtvaardig te zijn jegens al deze, die zich durven onttrekken aan hunne kliek. Maar wij betwijfelen zeer dat de onwel voeglijke houding van Mons Colaert en zijne medeleden hetzelfde ont haal vinde bij de ouders, die meen den zich te moeten tot hem w enden. Komen wij nu tot de beweegredens van Mons Colaert. De heer Colaert neemt niet aan dat de stad kunne verbonden zijn tegenover de ouders voorwat de vaststelling van 't schoolgeld be treft, .niet meer, zegt hij, dan de ouders het zijn tegensver de stad voor de betaling van een geheel jaar! Zeker stelt de stad het schoolgeld vast, gelijk zij het verstaat, maar er valt te weten als het wel eerlijk en rechtschapen handelen is van binst het schooljaar de voorwaarden van het schoolbijwonen te wijzigen, waarop de ouders zich gesteund heb ben om de school te kiezen voor hunne kinders. Er valt niet te vit ten, zulke beslissing schendt de rechten der ouders en wij betwijfe len sterk, dat, moesteen bestuurlijk of ander rechtsstelsel zich aanzetten over de kwestie, zich voegen zou naar den zin van de stelling der stad. Mons Colaert heeft ook gezegd dat de stad zich in de noodzakelijkheid bevond het schoolgeld te verhoogen om de uitgaven te kunnen afdragen. Wij hebben reeds meermaals dat ge zegde weerlegd wij kunnen afzien weer te keeren op hetgeen wij daar over reeds zegden. Wij hebben onze berekeningen gesteund, niet op cij fers, die wij vooruitzetteden, maar op uitweidende cijfers door de kle rikale bladen zelf gegeven, door het Nieuwsblad namelijk, die uit goede bron ontving, vermits zij overeen stemden met de cijfers aan den Raad in globo verschaft door Mons Colaert zelf. Welnu die cijfers gaven voor de DE 136 Uit het Engelsch. TWEEDB DEEL. Achttiende Hoofdstuk. De, Vereeniging. Hij was tot op eeoe enkele schrede afstands van de blek gekomen waar Philip hem stond te wachten, toen hij getroffen door den strakkeo en de houding des vreem- delings, staan bleef, voor een oogenblik in de arendoogen van zijnen stiefzoon staarde, daaroop wankelde, zich aan den schoorsteen mantel greep, en gevallen zou zijn, indien Philip niet was toegesprongen en hem naar zijnen leuning stoel had geholpen, die tegen over de sofa stond. Nog geen woord was er gesproken. Plin- delijk riep de heer Graham, die, nadat hij op zijnen stoel was neergezonken, zijnen stiefzoon nog bleef aanstaren, op eenen toon vol ontroering en verwondering uit Phi lip Amory 0 mijn God Ja, vader zegde Amelia, eensklaps opstaande en haren vader bij den arm vat tende het is Philip hij, wien wij zoolang onder de dooden hebben gerekend, is onsbe houden en in gezondheid teruggegeven. De heer Graham stond van zjjnen stoel op, en zwaar op Amelia'sschouder leunende, naderde hij nogmaals Amory, die met over eerste drie maanden eene schoolont- vangst van 1246 fr., wat voor het geheele jaar eeneontvangst daarstelt van 4984 fr. uit hoofde van het schoolgeld, wat met de toelagen van Staat en Provincie (332 franken) het geheel der ontvangsten op 5316 franken bracht tegen 4075 franken uitgaven. De heer Colaert heeft be grepen in hoeverre die cijfers hem nepen en hoezeer zij de gansche on rechtvaardigheid van den maatregel deden uitschijnen, genomen door het stadsbestuur, het schoolgeld ver- hoogende, wanneer de huidige ont vangsten een overschot gaven ruim voldoende om de bijkomende kosten te dekken, voortspruitende uit de benoeming eener nieuwe onderwij zeres met eene aanvangswedde van 1100 fr. Hij kwam met nieuwe cijfers voor den dag, die wij natuurlijk maar kunnen aannemen onder alle voorbehoud. Naar de laatste inlich tingen door hem in de zitting van 13 dezer gegeven zouden de ont vangsten van de eerste drie maanden maar beloopen tot 1178-50 fr., wat voor de vier trimesters ons 4717 fr. schoolgeld geeft, te voegen bij de l 332 fr. hulpgelden, hetzij dus eene geheele ontvangst van 5046 fr. tegen 4075 fr. uitgaven Het is dus nog dat nieuw cijfer niet, dat de verhoo ging van 't schoolgeld wettigt, ver mits op eenige franken na de huidige ontvangsten toelaten de nieuwe uit gaven af te dragen, de jaarwedde der nieuwe onderwijzeres er in be grepen. In plaats van te spotten met het verzoekschrift der ouders, had Mons Colaert beter uitgelegd hoe hij, in die voorwaarden, den nieuwen last wettigt, dien hij zonder eenige reden aan de huisgezinnen opdringt. Het z^n begoede huisgezinnen, heeft hij gezegd. Het is geene reden om ze uit te buiten. Maar de personen, die hunne kinders naar de lagere school der St Janstraat zenden, zijn verre van alle rijke lieden te zijn. De school is bijgewoond door vele kin deren, die tot de kleine burgerij be- hooren en het is waarlijk stichtend dat er in den schoot van onzen kleri- kalen Raad geene enkele stem op ging om de belangen dier familiën te verdedigen, waarvan er zekere in hunne begrooting ernstig zullen ge troffen zijn. Maar wat geeft dat «Wij hoo- ren niet naar de opmerkingen der aanzoekers riep Mons Colaert. Hij had kunnen er bij voegen er is maar sprake van liberale ouders. En elkander geslagene armen, onbewegelijk staan bleef. Zijne wankelende scheden duid den eene zwakheid aan, die men nog nooit bij deu forschen ouden man had opgemerkt, en de hand, die hij naar Philip uitstak, beefde zichtbaar. Doch Philip deed geene beweging om die aangebodene hand te vatten, en sprak ook geen woord. De heer Graham keerde zich naar Amelia, en vergetende dat hare blind haar verhin derde om deze minachtende afwijzing op te merken riep bij half treurig, half met bitter heid uit Ik kan hem niet laken God weet dat ik den jongen onrecht heb ge daan Hem onrecht gedaan riep Philip «ut, met eene stem zoo zwaar, dat zij bijna dreigensklonk. Ja wel hem onrecht ge daan Zijn levensgeluk verwoest, zijnen jeugd verloren doen gaan, zijn hart bijna gebroken en zijnen naam geschandvlekt Neen, riep de heer Graham uit, die het hoofd onder deze beschuldigingen had laten zinken, tot dat hij de laatste hoorde dat niet, Philip dat niet. In dat opzicht heb ik u nooit benadeeld. Ik had mijne dwaling ontdekt, eer ik u in de oogen van iemand anders te schande had gemaakt. Gij erkent dus die dwaling Dat doe ik dit doe ik Ik schreef u een bedrijf toe, dat naderhand bleek door mijn vertrouwdsten klerk bepleegd te zijn. Ik vernam bijna onmiddellijk de waarheid maar te laat, helaas om u terug te roepeo. Toen kwam de tijding van uwen dood en begreep ik dat het kwaad onherstelbaar was. Maar het was niet vreemd, Philip; dat moet gij toegeven. Archer was over de twintig jaren bij mij op het kantoor geweest, en ik meende hem volkomen te mogen vertrou wen. terwijl deRaad hun zonder mogelijke verrechtvaardiging 1200 fr. ontfut selde, schreef diezelfde Raad, zon der eenigen uitleg, 1500 fr. nieuwe toelage in voor eene klerikale school Daarna, kan men nog twijfelen dat onze meesters overtuigde aanhangers zijn van de vrijheid van den huis vader Ten slotte, om zijne aanspraak te eindigen, heeft de heer Colaert ge sproken over het gebeurlijk gebruik van het Vlaamsch als voertaal en hij heeft aangekondigd dat eene beslis sing zou genomen worden voor den aanvang van het nieuwe schooljaar. Wij weten wat zulks zeggen wil. De ouders, eenpariglijk in hun verzoek schrift, hebben uitdrukkelijk ver- klaaard dat zij het behoud van het huidig stelsel vragen, er bij voegen de dat het Vlaamsch stelsel van aard zijn zou om de school te ontvolken. Welnu daar het enkel dat is, wat onze meesters zoeken, zullen wij ze voor het einde van het toekomend jaar dat. vernielingswerk zien uitvoe ren. Zij zullen het Vlaamsch stelsel invoeren uit haat tegen het stadson- derwijs dat zij voor zending heb ben te verdedigen. Zij zijn geene Vlaamschgezinden zij willen het Vlaamsch stelsel voor hunne kinde ren niet, maar zij zullen het den kin deren van de school der St Janstraat opdringen, spijts den wil der ouders wier vrijheid eens te meer onder de voeten zal vertrapt zijn. Zij zullen het hun opdringen opdat zij, gelijk Mons Colaert de vermetelheid had het uit te schreeuwen, verplicht we zen hunne kinders elders te zenden Welnu, elders, is naar de klerikale scholen, de eenige, die in onze stad bestaan. Ziet daar de mannen, die ons on ophoudelijk spreken over de vrijheid van den huisvader Wie dan zal houden staan dat wij ongelijk hebben te zeggen dat in hunne taal en hunne houding er niets anders is dan hui chelarij en logen Waartleeritigen. Het is noodig aan iedereen de waardeeringen te doen kennen van eenige onafhankelijke mannen, die de Gemeenteraadszitting bijwoon den, waarin er sprake was van het verzoekschrift der huisvaders, die verzet aanteekenden tegen de ver hooging van het schoolgeld der be talende lagere school voor meisjes van de St Janstraat en die opkwa- O neen, antwoordde Ph:iip het was niets vreemds, dat gij als er een misdrijf gepleegd was, het zonder bedenken aan mij moest toeschrijven. Gij dacht dat ik tot alle kwaad in staat was Ik was onbolijk, Phiüp, hervatte de heer Graham, maar ik had we! eenigen re den. Ik had wel eenigen reden. Misschien, antwoordde Philip. Dat wil ik wel toegeven. Laten wij elkander dan de hand ge ven, zegde de heer Graham, en het verlede- ne pogen te vergeten. Philip weigerde niet voor de tweede maal aan dit verzoek ie voldoen, hoewel de wijze, waai op hij dit deed, weinig harte lijkheid of bereidvaardigheid aan den dag legde. De heer Graham, die nu de zaak voor af gedaan scheen te houden, haalde ruimen adem, alsof hij een last had afgeworpen die jaren lang op zijn geweten had gedrukt (want hij had een geweten, hoewel het niet zeer teeder was) en zich in zijnen leuning stoel neerzettende, verzocht hij te mogen hooren, watPhilipin dien tijd twintig jaren wedervareu was. De hoofdzaken dezer geschiedenis waren spoedig verhaald. De heer Graham luisterde met aandacht en vroeg naar de bijzonder heden met eene belangstelling waaruit bleek dat hij, gedurende een langen tijd van be rouw en wroeging, aanmerkelijk gunstiger over zijnen stiefzoon had leeren denken, wien hij zich nooit kon herinneren, zonder dat zijn hart door zelfverwijt werd gepij nigd. Amory was buiten staat eene voldoende opheldering te geven ov jr het gerucht van zijn eigen dood, waarvan doctor Jeremy's correspondent te Rio als eene ontwijfelbare men tegen den hatelijken maatre^ welken den Raad zal nemen om fw Vlaamsch als voertaal in het onder wijs dier school op te dringen. Ziehier die waardeeringen Als de heer Begerem spottend geroepen heeft dat het zuiver, recht is, wij zeggen, wij, dat het eene zuivere deugnieterij is van zulke jezuïetische middelen te gebruiken om te beproeven alzoo tot de afschaf, fin" dier school te geraken. Hopen wij dat de Yperlingen eindelijk de oogen openen zullen Hoewel die woorden niet heel en al met de wellevendheid stroken maken wij ze toch aan ons volk be kend. Het zal alzoo op de hoogte zijn van de verontwaardiging welke het gedrag onzer bestuurders in dit eeval verwekt. Lundi 22 Janvier 1912. Tm OFFERT PAR LE CONNÉTABLE. Cercle Oiseau Pinteion Félix. T Haut total Dehollander. 2° Bas total Brunfaut. T Moyen totalDepuydt. 2° Moyen totalDeweerdt Gh. 2° Bas total HoflackErn. 2C Haut totalDewanckel. van dienst zijnde van 's middags tot 10 ure 's avonds ZONDAG 28 JANÜAUI 1912 RIJSELSTR.AAT, YPER IRSTENBERG Furstenberg Een en ander. Twee Karnavalstoeten. Men weet dat ter gelegenheid van zijn XXVjarig bestaan de Bruss§lsche kring Les Gais Lurons een grooten vasten avondstoet inricht met flinke beloo ningen voor de deelnemende kringen en vereenigingen. Deze stoet is bepaald op Half-Vasten, daar het weder waarschijnlijk gunsti ger zal zijn op dat tijdstip dan op vas tenavond. Nu, van oudsher, heeft Schaarbeek de gewoonte op Half-Vasten een kar- zekerheid bericht had gegeven. Toen men echter in overweging nam, wanneer die tijding ontvangen was. kon men het voor waarschijnlijk houden, dat de correspon dent des doctors dit nieuws van Philip's pa troon had vernomen, die eenige weken voor zijn eigen dood alle reden had om te geloovt odat de jongman het slachtoffer was geworden der besn ettelij ke ziekte, welke toen in de ongezonde streek, waarin hij zich ophield, heerschte. Philip zelf moest zich bijna evenzeer ver wonderen, dat zijne vrienden ooit van zijne vluchten en de plaats, waarheen hij zich begeven had, hadden vernomen. Dit was e hter gemakkelijker te verklaren, daar het schip, waarmede hij vertrokken was, ter stond naar Bosten was teruggekeerd, en zich verscheidene personen onder het scheepsvolk bevonden, die wel in staat wa ren de inlichtingen te geven, voor welke de mensi'hlievende doctor eenige maanden vroeger eene milde belooning had uitgeloofd eene omstandigheid, die toen de algemeene aandacht had getrokken en bij de terug komst van het schip nog niet vergeten was- Hoe vreemd en romanesk velen der ge beurtenissen ook mochten zijn, die thans aan het licht kwamen, scheen niet zulk eenen indruk op het gemoed van den heer Graham temaken, dan de zonderlinge om standigheid, dat het meisje, hetwelk hij on der zijn dak had laten opvoeden, en dat hem ofschoon er wei eens een strijd van belan gen en meeningen was ontstaan, eindelijk dierbaar was geworden, nu de dochter van Philip bleek te zijn. Toen hij nadat bet ver haal ten einde was gebracht., de kamer ver' liet eri weder de eenzaamheid zijn<r bibli otheek ging opzoeken, mompelde hij meC dan eens bij zich zeiven Wordt Voortgezet.) OF DB 1 -\£ j®S<SS(SK®S?SBS®S®S,fiSgS!SK>agSaSSj®S®S J®5 Fpancs Frco. 1 DOMICILE ANDERLECHT:Ttl: 62 84 ANDERIECHT Téi; 62 84

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2