Stadsnieuws. Ylaamsch Tooneel. Sous l'Epaulette Zendelingen. Stelselmatig wordt dag in dag uit den lof gezongen van de zendelingen, die in verre streken het kristen geloof gaan verspreiden onder voorwendsel van de beschaving te dienen. Als klerikale gazetten om de kwe zeltjes te verschrikken en de goedge- loovige menschen te intimideeren aan 't jeremieeren gaan over Frankrijk, over Portugal en de vervolgingen waaraan de geestelijken blootstaan, dan wordt er onveranderd gewezen op de groote verdiensten van de zendelingen, die hun leven gaan wagen in de verre afgelegen landen, tusschen wilde men schen, om hun daar de beschaving te gaan brengen en het licht der kriste- lijke liefde. Tot in de wolken worden zij dan opgehemeld, als heiligen. Wij willen erkennen, dat de meesten van die menschen oprecht meenen goed te stichten. Maar ze meenen ook dat zij alleen de ware jacobben zijn, dat zij de eenige ware apostelen zijn van het eenige ware geloof dat zij alles mogen doen om de zielen uit de klauwen van den duivel te redden en dat alles wat daar buiten gaat uit den booze is. Die overschatting van hun zelve en van het doel dat zij nastreven, moest on vermijdelijk tot misbruik lijden, wan neer zij niet door den kontrool der openbare opinie in toom worden ge houden. Dat is eens te meer gebleken uit de ondervraging door volksvertegenwoor diger Vandervelde gericht tot den Mi nister van Koloniën naar aanleiding van schreeuwende misbruiken in Congo gepleegd door katholieke zendelingen. De echtheid van de feiten door M. Vandervelde aangehaald werd door minister Renkin bevestigden, uit vrees dat er nog meerdere wraakroepende feiten zouden aan 't licht gekomen zijn, dierf de klerikale meerderheid het voorstel tot onderzoek niet aanne men neergelegd door de antiklerikale linkerzijde. Men merke wel aan dat de socialis tische leider geenszins AL de zende lingen aansprakelijk maakte voor de gepleegde misdaden en dat M. Paul Hyrnans, de liberale leider, in denzelf den zin het voorstel tot onderzoek toe lichtte. Dat weten de klerikalen maar ai te wel, doch zij geven zich den schijn het niet te weten en thans, aangevoerd door de Jezuieten, gaan zij van stad verkonden dat de antiklerikale volks vertegenwoordigers AL de katholieke zendelingen van laakbare feiten in Congo gepleegd, hebben beticht. Dat is eene onwaarheid noch de godsdienst, noch de katholieke missiën over't algemeen werden aangevallen. De linkerzijde heeft slechtsden eisch gesteld dat nog in de missiën, noch 't is gelijk waar in België's Congo, er misbruiken zouden gepleegd worden en dat, indien er bestaan, deze zouden beteugeld worden in stede van door den Minister van Koloniën in den doof pot te worden gedompeld. Nog altijd de kwestie der betalende meisjesschool der SÉ Janstraat. 1 Aan 't lieuwsblad In een zijner laatste nummers, schrijft 't Nieuwsblad dat de liberale gazetten de katholieken verwijten van twee maten en twee gewichen te hebben, omdat zij eenerzijds, het schoolgeld voor de betalende lagere meisjesschool van i fr. te maande hebben verhoogd, en anderzijds, zon der er iets van te reppen in de open bare zitting van den gemeenteraad, dus op eene onwettige manier een nieuw hulpgeld van 1500 fr deden inschrijven op de de begrooting van 1912 voor de Mariaschool. Het onnoozele Nieuwsblad zegt dat de betalende meisjesschool de school is der welhebbende liberalen. Hoe is het toch mogelijk, voor zoo'n god vruchtig blad, alzoo te liegen im mers, het weet heel goed dat het meerendeel der kinders die gezegde school bijwonen niet de kinders zijn van welhebbende liberalen, maar van ouders uit alle standen, werklieden, kleine bedienden en neringdoeners aller gezindheden, die zich eene groo te opoffering opleggen om hunne kin ders een degelijk en goed onderwijs te verschaffen. Het is enkel uit haat en nijd voor het officieel onderwijs, en uit spijt dat die school zoo bloeiend is, dat onze fanatieke dompers, door allerlei tergende middels, ze ten onder wil len brengen. Daar en daar alléén is de waarheid Maar dergelijke beken tenis moet men nooit van een dom persblad als 't Nieuwsblad verwach tende zijn. In voorgaande nummers reeds hebben wij met cijfers tot staving genoegzaam bewezen dat de school door hare eigene middels kan be staan. En, eerder dan verminderen, zal het getal leerlingen nog steeds toenemen. Voor hetgeen de 1500 fr. aangaat, als hulpgeld toegestaan aan de Ma riaschool, wij hebben dit feit doen uitschijnen omdat het gekonkelfoesd werd door onze kadodders met ge sloten deuren, zonder de minste openbare bespreking. Alzoo doende, hebben wij klaarblijkelijk de onwet telijke en loensche handelwijze van onze stadhuismannen willen doen uitschijnen. En dit nogmaals, is een bewijs dat de klerikale kopstukken zelf overtuigd zijn dat hunne manier van handelen tegenover de betalende lagere meisjesschool onrechtvaardig en enkel gekenmerkt is door hun fa natisme, daar zij in 't duikertje die 1500 fr. verleend hebben aan de Mariaschool, met het gedacht dat nooit iemand het zou gemerkt hebben Daarover, nog eens, rept het Nieuwsblad geen woord op dat punt is het doof-stom 't Nieuwsblad eindigt met te vragen of de katholieken het recht niet heb ben hunne kinders naar de katholie ke scholen te sturen en of zeverplicht zouden moeten zijn ze te zenden naar de officieele scholen zonder god, waar meesters en kinders, onver schillig of vijandig zijn aan den ka tholieken godsdienst Kan men grooter dwaasheden uit kramen de meesters in onze offi cieele scholen zijn aangesteld door ons katholiek stadsbestuur en in de stadsschool namelijk, zijn het groo- tendeels meesters die of uit St Mi- chiels of uit St Aloisiusschool komen die, bij elke gelegenheid benoemd worden. In de meisjesschool zijn gee- ne onderwijzeressen benoemd zonder volledige bewijzen van aachtmoedige onderdanigheid aan onze kadodders, betuigd te hebben. Al het gezever van 't Nieuwsblad is dus niets anders dan Veurne-Am- bachtschen flauwen priet praat Nog de benoeming der gemeentesecretaris. Zaterdag laatst kwamen onze raads- heeren bijeen om over te gaan tot de benoeming van den gemeentesecre taris, in vervanging van M. Vander- donckt, Men ouden beschermeling van Mons Colaert. Zooals wij het reeds zegden in een voorgaande nummer, is M. Julien Antony, de kandidaat van de meer derheid der raadsheeren. Niettegenstaande, verzet Meester Colaert zich hardnekkig tegen die benoeming, willende, trots alles, zijn kandidaat opdringen. Ehwel wat is er Zaterdag ge beurd Hoor liever. De meerderheid der raadsheeren wilde M. julien Antony als gemeentesecretaris. De heer Bur gemeester wilde er niet van weten en verklaarde dat, indien de gemeen teraad zich naar zijn gedacht niet wilde voegen, hij de benoeming van den gemeentesekretaris ging ver schuiven tot een onbepaald tijdstip. Het meerendeel der Raadsheeren wilden hunne zienswijze niet veran deren en den heer Tzar-autokraat... Colaert verklaarde de benoeming verschoven. Hewel lezers, wat zegt ge van die komedie En zeggen dat, voor enkele weken nog,den Poperingschen Burgemeester plechtig verklaarde dat de gemeenteraad (de raadshee ren bijgevolg) al de kwestiën onder zochten en beslisten, en het Schepen- collegie slechts die beslissingen van den Raad uitvoerde. Hetgeen Zaterdag is voorgevallen in de geheime zitting van den ge meenteraad bewijst eens te meer dat onzen eersten magistraat er plechtig om gelogen heeft Hebben de groote mannen van den Raad, als de Begerem's, de Sobry's, de D Huvettere's, de Biebuyck's en tutti qua.nti dan niets meer te praten en zou het dan waar zijn dat- onzen katholieken gemeenteraad samen gesteld is uit een paljas en veertien 1 poesjenellen, die niets mogen doen dan buigen en duim leggen Voorwaar, we zijn ver gekomen onder't beheer van Tzar Colaert I, die groot© verdisMJügjer d@r wr@®oisie!igi§§©ii tegen (ie Yperiingen. Schrikkelijke brand ie Yper. Het krankzinnigengesticht gedeeltelijk afgebrand. Zaterdag morgen, rond 8 1/2 ure, is een schrikkelijke brand ontstaan in het krankzinnigengesticht voormannen in de Thouroutstraat gelegen. De pompiers zijn rond 9 1/4 are toe gesneld en hebben zooveel zij konden gepoogd het vuur te overmeesteren, i Om 9 1/2 ure kwam eene afdeeling i van het bataljon van het 3e linie ter plaats om de orde te verzekeren. Rond 10 ure was de brand bijzonder hevig geheel het uitgestrekte gebouw was omringd van vlammen. Men vreesde zeer voer de kapel en het huis van den bestuurder. Met haast, redde men de kostgan gers, boven de 300 verscheidene on der hen, erg ziek, waren lastig geluk- kiglijk heeft men geene* ongelukken te betreuren gehad. Om 11 ure was de brand nog altijd even indrukwekkend en ondanks de pogingen der pompiers kon men het vuur niet meester. Om 12 ure gelukte men erin het vuur te omschrijven. Het Noordergedeelte, de Kapel en de huizen van den be stuurder en 't personeel ontsnapten aan de prooi der vlammen. Al de krankzinnigen werden gered in 't Noordergedeelte van het gebouw. Het krankzinnigengesticht werd op gebouwd over een vijftiental jaren, naar de plannen van ingenieur Coo- mans en kostte aan de Burgerlijke Godshuizen van Yper een millioen. De branddienst was niet ingericht in dit groot gebonw, waar boven de 300 kostgangers wonen. De schade mag berekend worden, zonder overdrijving, op 100,000 frank. Gelukkiglijk is deze bedekt door de verzekering bij vier maatschappijen. De brand is ontstaan, rond 81/2 ure, in het waschkot, maar men weet niet juist op welke manier. Men denkt nochthans dat het vunr reeds ver scheidene uren moest aan het smeulen zijn, daar de brand opeens zoo hevig was. M. H.Vermeulen zag een dikke rook die uit het waschkot opsteeg en hij tele foneerde onmiddelijk naar het politie- bureei om de pompiers te verwittigen die eerst na 9 ure afkwamen. mimtm Ter herinnering ien de mutualiteiten. De maatschappijen van onderlingen bijstand die het bijzonder eereteeken verlangen ten voordeele van hunne be- heerders, moeten voor den 31 A/aart van ieder jaar, hunne aanvragen laten geworden aan den hoer Minister van Nijverheid en Arbeid, hetzij recht streeks, hetzij doortusschenkomstva het verbond bij hetwelk zij aangesW zijn. De aanvragen na dit tijdperk binnen gebracht zullen niet meer kunnen on derzocht worden ten opzichte -..-r-"c van rip uitreiking der eereteekens van 7 maand Juli. Daarenboven is het te wenschen dat de maatschappijen dit uiterste tijdsti niet afwachten en dat zij den Heer Mi nister hunne voorstellen van in het bp gin des jaren laten geworden, met be paling van aard en duur der bedienin gen door de belanghebbenden ----- - 1 vervuld, Puik, prachtig was de vertoonino j.l. Zondag door onze dappere Vlaam sche Ster gegeven De Schouwburg was weeral geperst vol en 't was deftig volk ook. Heel het verfijnde deel onzer Vtaarnsche bevolking was daar bijeen gestroomd en allen hebben er zich vermaakt en genoten dat het prettig om zien was. Ook was het programma heel mooi. Eerst vertolkte men Plicht, tooneel- spel in één bedrijf, een meesterstukje in zijnen aard, doorweven met de stichtendste zedelessen en met de aandoenlijkste tooneelen. Het werd meesterlijk weergegeven. De juffers Zulmaen Jeanne De vers waren oprecht subliem en verrukten de ffeele zaai door haar natuurlijk en gevoelvol spel, De heeren L. Vancampo, D. Devers, Fl' Slosse en M. Bories maalden hunne personnaadjes met meesterhand en zij oogstten ook den grootsten bijval in. Daarna volgde, De 146 aan tafel een perel van een blijspel in drij be drijven, kluchtig, voi gezonden geest van 't begin tot het einde en doorspekt met de leerrijkste toestanden. Wat men er gelachen heeft gaat alle gedacht te boven. Het was ook opperbest ver tolkt. De juffers Zuima en Jeanne Devers, J. Windels en A. Bories wa ren volop in hare rol en speelden als om prijs. Mej. Adrienne Bories, eene nieuwelinge, heeft getoond dat zij uit nemend veel aanleg heeft voor de kunst en zij heeft aan 't publiek zeer wel bevallen. Bloemen en kransen bij de vleet voor die kundige speelsters. Zij hebben het wel verdiend. De heeren K. Wolf, J. Tasseel, Fl, Slosse, G. Pottel, K. Deweerdt en D. Devers wisten zich goed in 't vel te steken der personen die zij te schep pen hadden. De mindere rollen waren zeer goed weergegeven door Alf. en Arth. Philips, A. Luyten en M. Bories. Een hartelijk bravo I voor al die moe dige tooneelisten. De figuratie was talrijk en goed af gericht, de kostumeering rijk en smaakvol, de taal zuiver en duidelijk gesproken, de tooneelschikking en grimeering waren wel gelukt en de gebaren natuurlijk en gepast voorde toestanden. Ook was de bijval over groot. Het was een echte kunstavond, die onze zoo goed befaamde Sterrelingen ter eere strekt. Hulde en dank aan hen voor al het heerlijk genot,'dat wij daar smaakten Natus. Soeiété Ho va Ip des Francs Arbaléf riers. Lundi 5 Février 1912. Blason Varié ■:M Tik offert pak le Gouverneur. lr Haut totalHoflack Em. 2e Bas total Hoflack Fr. 36 Moyen total Dupont V. Théalre d'Ypres. Nous avons le plaisir d'annoncer a nos lecteurs que ia Tournée Raimbert, la mème qui a remporté tant de suc ces, sur notre scène, avec la comédie du Manage de MUo Beulemans viendra nous dormer, Vendredi, 9 Fé vrier prochain, a 8 heures du soir, une representation extraordinaire de pièce militaire en cinq actes, de Arthur Bernède. Gette piece a obtenu le plus gi"31^ succes dans toutes les 1du pay3 et de 1'étranger oh eile a éte represen tee. i ff VI 1 i

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2