BERICHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 15" Februari 1912. 5 centiemen. Achtste jaar. l\f 14. Weg met de Belastingen Toeslaiid <ler West-Vlaamscbc tram bedienden. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 -Vlen schrijft in bij den Uilgever, üixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen varr ganscli België en 'l buitenland evenals de Notarial! en Keelilerlijk# lankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad Vlen wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en oii.le.rieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. gjgr- Ter gelegenheid van KARNAVAL verschijnt De Weergalm aan staande Woensdag niet. De Klerikale Meerderheid heeft geene Belastingen gestemd. Neen, 't Is 't Katje In 1884 hebben de klerikalen den kiesstrijd aangegaan onder den kreet van Weg met de Belastingen En ze overwonnen. Nu hebben ze al 27 jaar geregeerd en ze willen thans doen gelooven dat ze gedurende dien tijd geene belastin gen gestemd hebben. Dat is neven de waarheid. Naar hunnen strijdkreet van 1884 te oordeelen, zouden zij de belastingen, door de liberalen gestemd, afgeschaft hebben. Verre van daar Zij hebben ze niet alleen behouden, maar nog menigvul dige belastingswetten bijgestemd. Ze willen dat niet geweten hebben omdat al die wetten deels in 't. geniept ge stemd werden, deels ook omkleed met allerlei voorwendsels om het volk zand in de oogen te strooien. Voor klaarziende menschen kunnen zij evenwel die wetten niet verdoken houden. Zij die er door getroffen zijn, kennen er den prijs van. Opdat onze tegenstrevers ze niet zouden loochenen, laten wij hier in 't kort de opsomming van die wetten vol gen, naar tijdsorde gerangschikt '18 Juni 1881, Inkomrechten op vreemd Vee en vreemd Vleesch. De wet van 18 Juni 1887 stelt een inkomrecht op het vreemd vee en het vreemd vleesch. Deze wet werd gewij zigd door eene andere van 30 Januari 1892. De inkomsten ingevolge deze wetten beloopen tot de som van Ir. 1,750,000.7A) komen wel ten voordeele der gemeenten, maar de beenhouwers en vleeschverkoopers moeten ze toch betalen en de verbruikers ook, of schoon onrechtstreeks. 19 Augustus 1889. Vergunningsrecht. Deze wet eischt van de herbergiers een vergunningsrecht van 60 fr. tot 200 fr. volgens de bevolking der ge meenten, die verdeeld zijn in 5 klas sen. Dat recht heeft omtrent 5 mil. en half per jaar opgebracht. Deze som komt ook-wel ten bate der gemeenten, maar het zijn toch de herbergiers die haar moeten betalen. Waar zou anders het staatsbestuur, met al zijne andere inkomsten, het geld halen om de ge meenten te ondersteunen 6 Juli 1891. Patenten op Winkels en Samenwerkende Maatschappijen. Door die wet worden de winkeliers en de samenwerkende maatschappijen getroffen. De winkeliers, die al zoo veel patentrechten moeten betalen. En de klerikalen, die gedurig zéggen dat zij de winkeliers en andere neering- doeners beschermen Woorden, maar geene oorden 17 Juni 1895. Rechten op de Sterke Dranken. De wet van 17 Juni 1895 verhoogt het accijnsrecht per Hectoliter brande wijn aan 50° van 64 fr. tot 100 fr. ook vermeerdert zij de inkomrechten op de sterke dranken, in den vreemde' gestookt, en op de opgelegde eetwaren bij middel van brandewijn. Deze wet had voor gevolg dat, van 1896 tot 1897, de opbrengst der accijns rechten 18,493,000 plus 22 percent voor het gemeentefonds of 22 1(2 mil- lioen fr. meer bedraagt dan het vorig jaar, en die stijging zal wel ieder der volgende jaren eerder vermeerderd dan verminderd zijn. 1 Juli 1895, Tolrechtenen Voedingstoffen. De wet van 1 Juli 1895 zegt Een bijzonder inkomrecht kan geheven worden op de voedingstoffen, waarvan de gelijkaardige inlandsche produkten onderworpen zijn aan de wetten en re glementen betrekkelijk de vervalschin- gen. In 1896 waren de tolrechten met 8 mülioenfr. verhoogd! In hét reglement der stotrekening zegt het rekenhof dat die verhooging het gevolg is van de wet van 1 Juli 1895. Wie heeft die 8 millioen verhooging alweer betaald De winkeliers recht streeks en onrechtstreeks de verbrui kers, want als de tolrechten vërhoogen op eene koopwaar, doen de winkeliers die waar opslaan. 12 Juli 1895. Rechten op de Kunstboter. Deze wet eischt \an de fabrikanten van margarine en andere kunstboter een accijnsrecht van 5 fr. per 100 kgr. Dat recht heeft het eerste jaar 299.000 fr. opgebracht. In 1910reeds459.000fr. 17 April 1896. Rechten op den Tabak. Eene wet van 17 April 1896 heeft het accijnsrecht op den tabakkweek ver vangen door een accijnsrecht van 15 fr. per 100 kgr. op de inlandsche tabak soorten en op de inlandsche niet be werkte tabaksoorten. Die v/et- belast ook de ingevoerde ci- garen en cigaretten meteen inkomrecht van 600 fr. per 100 kgr. en de niet gefa- brikeerde uitlandsche tabaksoorten met een recht van 75 fr. per 100 kgr. Zij eischt ook van de winkeliers, die ze verkoopen, een vergunninsrecht van 5 fr. tot 500 fr. volgens de klas en van de fabrikanten en kooplieden een ver gunningsrecht van 5 fr. tot 1000 fr. De gevolgen van die wet zijn dat van 1896 tot 1897 de acbijnsrechten ver meerderd zijn met 696.000 fr. en de in komrechten met 2.142.000 fr. En zeggen dat voor ieder der volgen de jaren die vermeerderingen niet al leen dezelfde gebleven, maar veelal nog geklommen zijn, naarmate het grooter verbruik. 30 December 1896. Rechten op den Wijn. De wet van 30 December 1896 ver hoogt de inkomrechten op den wijn in flesschen van 23 fr. tot 60 fr. den Hecto liter. Het inkomrecht voor de wijnen in vaten wordt gebracht op 20 fr. den Hectoliter. 29 December 1899. Vaartrechten. Door de wet van 29 December 1899 worden de vaartrechten verhoogd De schippers hebben nog niet genoeg te lijden van de konkurrentie, die de Staat hun met zijne ijzerenwegen aan doet, de Staat zelf verhoogt nog de be lastingen op het vervoer te water, 't Ver wondert ons niet dat de vaartrechten zouden verminderd worden. Maar de Staat heeft geene ooren langs dien kant. .Rechten opslaan, ja maar verminde ren Nooit, zoolang er klerikalen aan 't bewind zijn. 30 December 1901. Rechten op het Bier. Deze wet richt voor de brouwers een ander stelsel van belastingen in, dat met 1904 in voege is gekomen. Van dat tijdstip af mogen zij hunne grond stof niet meer per knip aangeven, maar de hoeveelheid koorn, die zij gebruiken. Het eerste jaar bracht dat gewijzigd accijnsrecht 476,000 fr. meer op, daarin begrepen 35 percent voor het gemeentefonds. N. B. Dat gemeentefonds of hulp kas voor de gemeenten is voor onze meerderheid altijd een voorwendsel geweest om belastingen te heffen of te verhoogen. Nog onlangs in eene der laatste Kamerzittingen heeft het mi nisterie met die gemeente-hulpkas ge schermd. 18 Februari 1903, Nogmaals Rechten op Sterke Dranken. Volgens deze wet wordt het accijns recht op de sterke dranken gebracht van 100 fr. (zoo hoog gebracht reeds door de wet van '17 Juni 1895) op 150 fr. den Hectoliter. Zij verhoogt de in komrechten op den alcohol met één zesde. De toepassing dezer wet bracht reeds 4,051,000 fr. in de schatkist van den Staat plus eenige honderdduizende ÏQ de hulpkas der gemeenten. Herbergiers en iikeurverkoopers moesten het rechtstreeks en de ver bruikers onrechtstreeks betalen, maar, ziet ge, Vwas eene- wet tegen het drankmisbruik en... de gemeenten hadden er ook voordeel van. Het leeuwenaandeel kwam evenwel in de Staatskas. 21 Augusti 1903. Rechten op de Suiker. Vroeger was het accijnsrecht op de suiker berekend op de hoeveelheid en de dichtheid van het voortgebrachte sap. De wet van 21 Aug. 1903 verander de dat stelsel en stelde nu een vast recht van 20 fr. per 100 kgr. echt voort brengsel Voor de vreemde suikers werd het accijnsrecht vervangen door een vast inkomrecht van 20 fr. per 100 kgr. De toepassing dezer wet bracht al weer van het 1" jaar af 6,700,000 fr. meer in de staatskas. Dat was nu wei geene nieuwe belas ting, enkel eene hervorming maar de snikerfabrikanten en winkeliers recht streeks en het publiek onrechtstreeks, moesten en moeten nog den prijs van die hervorming betalen. Wij hee- ten dat eene verhooging van belasting. 28 December 1904. Wet opdeNaamlooze Maatschappijen en de Stilhandelaarsge- zelschappen (Sociétés en Commandites) Deze wet doet door die maatschap pijen die wij kunnen noemen ak- tiën gezelschappen en hunne beheer ders en bestuurders patentrechten be talen, waar ze vroeger vrij van waren. 29 Maart 1906. Wet op de vreemde Maatschappijen. De bepalingen dezer laatste wet doen patentrechten betalen door vreemde maatschappijen, die hier handelshuizen of handelsvertegenwoordigers hebben Door toepassing dezer twee wetten brengen de patentrechten jaarlijks over het millioen meer op dan vroeger. Algemeene Gevolgen van al die Wi tten. M. Denis, socialistisch volksvertegen woordiger, een man, die om zijne be kwaamheid, eerlijkheid en bezadi.gheid algemeen geacht wrordt, en naar wiens woorden al de Kamerleden, zelfs de klerikale, met eerbied luisteren, heeft de gemiddelde jaarlijksche verhooging der belastingen op de verbruikswaren sinds 1896, geschat op 20 tot 21 mil lioen fr. Het is wel waar dat onze mees ters de rechten op den koffie {2 1/2 mil lioen) en die op de thee (50.000 fr.) af geschaft hebben, iets waarmee de kle rikalen in der tijd groot beslag hebben gemaakt. Maar dan blijft de gemiddelde jaarlijksche verhooging nog 18 millioen franken. Van 1885 tot 1912, dat is juist zoo lang als de klerikalen aan 't bewind zijn, hebben zij de tol-en accijnsrech ten verhoogd met 81 mülioenfr. of om trent 60 per honderd van de geheele verhooging der rechtstreeksche en on- rechtstreek.sche belastingen. In 1885 beliepen zij tot 91,060,000 fr. Nn zijn zij geklommen tot 171,925,000 fr. of van 15,50 tot 23,20 fr. per inwoner. Dat de klerikalen dus niet zeggen dat zij geene nieuwe lasten of vermeerde ring van lasten ingevoerd hebben. De neeringdoeners en vooral de werklie den en geringe burgers weten er an ders van te spreken en zij zullen zich dat met de algemeene kiezingen wel herinneren. Het is nu ook wel de moeite weerd van aan de menschen te komen vertel len dat de godsdienst in gevaar is als zij na 27 jaar geregeerd te hebben de lasten en patenten van allen aard met 81 millioen fr. vermeerderd hebben en dus de groote oorzaak zijn van het duur leven. Neen, degodsdienst is niet in gevaar, maar het land is in gevaar als de kleri kalen nog langer aan 't bestuur blijven. Zoo er bedienden zijn die waarlijk te klagen hebben, dan zijn het wel de trambedienden en hoe die menschen zoo lange verduldig zijn, is zelfs niet begrijpelijk. Het publiek dat van den tramdienst gebruik maakt om vroeger ter bestem ming te komen of om aan het slecht weder te ontsnappen, denkt voorzeker niet eens hoe deze bedienden hun brood moeten verdienen en aan welke gevaren zij blootgesteld zijn door het te afmattend en te lange uren werk dat deze bedienden moeten afleggen. Hunne broodwinning ook is er ver van benijdenswaardig, want zij werken waarlijk voor spotloonen. Een juist en volledig onderzoek desaangaande heeft waarlijk wraakroepende feiten doen vaststellen die niet langer mogen geduld worden. Ziehier een kort verslag over dit onderzoek DE WEERGALM MöN HANDELT BIJ OVEREENKOMST. Hi H: Hi Hi Hi H* Hi Hi Hi Hut# VELOMAXÉRS vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS I 11 LUXECATALOGUS aan THE'SfviRFIA CYCLE Ct Ltd, AS. PELIKAANSTRAAT, UTMOK»,

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1