Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 7n Maart 1912. Achtste jaar. i\r 17. De vier Mill ioen voor de Onderwijzers. De sehooue ziel van i kind. Loffelijke Voorbeelden. Vet'sc hij stemde des Donderdags, Vires acquirit eundo. Eendracht maakt Macht. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3?00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. De klerikale bladen bazuinen den Lof van het Staatsbestuur en liegen dat ze zweeten. Het volgende artikel van Le Pays Wallon wordt door de klerikale pers overgenomen Het is eene opoffering van ver schillende millioenen per jaar, die het staatsbestuur zich zoo mild getroost ten voordeele der onderwijzers onzer gemeente- en aangenomen scholen bij uitsluiting van de onderwijzers der vrije en ondersteunde scholen. Het is dat staatsbestuur, dat men be schuldigt van samenspanning tegen het officieel onderwijsdat men be schuldigt, de onderwijzers der ge meentescholen als parias te behande len dat men beschuldigt, het onder wijs onder de menigte niet te willen verspreiden. En deze bestatiging krijgt eene nog bespottelijke!' beteekenis als men denkt dal deze, die dergelijke beschul digingen uitstrooien, juist de mannen zijn, die nooit eenen rooden of blau wen duit aan de scholen toegestaan hebben. Van nu af zal men weten waar de- oprechte vrienden van het onderwijs, de ware verdedigers der volksopvoe ders, de ware steunstokken van het volksonderwijs zich bevinden. Tegenover het geschreeuw der te genstrevers stellen de katholieken daden. Wat blufWat blufDe klerikalen kunnen toch nietsdoen zonder hunnen eigen lof daarover aan de vier hoeken des lands uit te trompetten. En wanneer stellen ze die daden Als ze niet meer weten wat uitfineeren om zich nog een beetje recht te hou den als ze op alle manieren hunne onverschilligheid voor bedienden en werklieden 27 jaren lang hebben doen blijken als ze op het punt staan, den berg af te rollen, dan grijpen ze met volle handen het geld uit de staatskas en deelen het uit, wel zorg dragende, het grootste paart voor hunne bescher melingen te houden. Dan zeggen ze aan allen, ook aan dezen, die maar van de brokkelingen deelen Ge ziet wat we voor u doen. Denkt er aan als 't kiezing is. Alles wat ze in de laatste maanden gedaan hebben, is niets dan kiespropaganda voor hunnen winkel, die zoo deerlijk achteruitgègaan is, dat ze nu tegen heug en meug tot de minderen moeten gaan om hunne stem af te bedelen, ten einde hem te red den. Tot over enkele jaren nog spra ken ze zoo niet. Ze lieten dan zien dat ze de meesters waren. Nu is 't heele- maal anders. En als ze nu in hunnen eigen lof maar zoodanig niet logen en zich zoo valsch niet als volksvrienden aanstel den Doch wij laten liever de belangheb benden zelf spreken. Wij zullen daar meer over hooren. Wat het Journal des Institu- teurs aan Le Pays Wallon antwoordt. «Wij mogen deze nota, zoo vol zichtbaar kiesbelang en leugentaal, zonder antwoord niet laten voorbij gaan. 1 Het is onjuist dat de onderwijzers der vrije en ondersteunde scholen uitgesloten zijn in het krediet van 4 millioen. Wel integendeelzij zijn Men schrijft in bij den Uilgever, bixrmidestraat, nr S3, te Yper. l)e aankondigingen van gansch België en 'i buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureeie van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. meer begunstigd dan de gemeenteon derwijzers. Artikel 1, littera G. van het konink lijk besluit over de verdeeling der 4 millioen zegt cc Eeue bijgevoegde jaarwedde van 200, 100, 300, 200 fr. zal toegekend worden aan de onderwijzers, onder wijzeressen, hulponderwijzers en hulp onderwijzeressen der aanneembare scholen. En artikel 2 voegt er bij Eene bijgevoegde wedde van 50 fr. per reeks van 4 dienstjaren, met maximum van 300 fr. zal toegestaan worden aan de onderwijzers en onder wijzeressen der gemeente- en aange nomen scholen van de 3% 46 en 5e klassen, aan de hulponderwijzers en hulponderwijzeressen der gemeente en aangenomen scholen van al de klassen, alsook aan de onderwijzers, onderwijzeressen, hulponderwijzers en hulponderwijzeressen der aan neembare scholen. Terwijl maar enkele klassen van ge meenteonderwijzers eene bijwedde krijgen, wordt deze toegekend aan AL de onderwijzers der aanneembare scholen. Ook wordt de verhooging van 50 fr. per reeks van 4 jaren dienst niet toe gestaan aan de schoolhoofden der le en 2" klassen terwijl zij gegeven wordt aan AL de schoolhoofden der vrije scholen, gelijk tot welke' klas zij be- hooren. 2. De klerikalen beweren dat de on derwijzers niet als verstootelingen be handeld worden. Voor het oogenblik willen wij de plagerijen en de vervol gingen van vroeger vergeten en maar denken aan de duizenden onderwijzers wier jaarwedde tot zooverre vermin derd werd dat zij te weinig hadden om te leven en te veel om te sterven, of die op wachtgeld gesteld werden met een hongerloon, dat eenige jaren later nog al afgenomen werd. Deze onder wijzers waren geene verstootelingen, neen, het waren geschandvlekte mis dadigers, wier groot kwaad bestond in trouw gebleven te zijn aan hunnen eed en aan de wetten van het Belgisch volk. Doch laat ons daarover heenstappen. In weerwil van het krediet van 4 mil lioen, blijven de gemeenteonderwijzers verstootelingen. De meesten der andere bedienden en ambtenaars hebben al opslag ge kregen sedert Januari 1911 de onder wijzers hebben moeten wachten tot 1° October. En laat ons eerst onze jaarwedden yergelijken met deze der bedienden van ijzerenwegen, posten en telegra fen, der treinwachters, der tol- en ac cijnsbedienden, enz. Zijn wij geene parias Zijn de kristen onderwijzers van ons gedacht niet 3. De socialisten en de liberalen heb ben voor de scholen nooit geenen duit gegeven 9 Om daarover een gedacht te hebben moet men maar eene vergelijking ma ken tusschen de loonroosters van de onderwijzers der antiklerikale mid denpunten en deze der klerikale ste den en dorpen in Vlaanderen. En zijn het de klerikalen niet, die onder de wet van 1879 de bevolking in opstand gebracht hebben tegen den onderwijzer, onder voorwendsel dat hij de gemeentelijke budgetvreter was? Zijn het de klerikalen niet, die tij dens de kiezingenvan 1884 geroepen hebben Weg met de schooltak- 9 sen En ziet men ten huidigen dage nog niet hoe de Kempische pastoors de katholieke gemeenteonderwijzers aan vallen, die rijk worden ten koste der fastenbetalers I 4. De onderwijzers zagen hunnen toe stand merkelijk verbeterd door hetschool- wetsontwerp Schollaert Maar de officieele en ook de kristene onderwijzers zijn het eens om te be kennen dat het ontwerp eerder nadee- lig was aan den stoffelijken toestand van het personeel. Van een anderen kant schatte de volksvertegenwoordiger Verhaegen, in eenen brief aan La Flandre Libérale, op tivee millioen de voordeelen, voor zien door het ontwerp Schollaert. En eenige maanden later deelt men ons vier millioen uit. De liberalen en socia listen hebben dus gelijk gehad, deze wet niet te bespreken, en ze hebben ons eenen grooten dienst bewezen. 5. De daden der klerikalen kennen wij en de meeste kristen onderwijzers kennen ze ook. Deze daden hebben slechts tranen en tandengeknars ver wekt. De onderwijzers zullen er aan denken op 2 Juni. Zoo spreken de mannen, die bevoegd zijn in de zaak en de hatelijkheden on zer tegenstrevers gezien en gevoeld hebben. En nu komt de klerikale pers een kroontje vlechten voor de verdrukkers van het officieel onderwijs en de offi cieele onderwijzers omdat ze hun nu eene aalmoes toewerpen om hunne stem te kunnen afbedelen tegen de aanstaande kiezingen Foei Is dit alles geene officieele poging tot omkooperij op groote schaal Ver dienen onze meesters niet voor het gerecht gedaagd te wordenZe zouden dan misschien ook beweren dat er geene genoegzame bewijzen zijn en dat die omkooperij niet veel aan den uit slag der kiezingen veranderd heeft. Dat laatste zou wel kunnen waar zijn. De onderwijzers zonder geloof gunsten toewerpen en tegen de kiezingen hunne stem afsmeeken Waar gaat het naartoe Ja, ja, de klerikalen weten van alle hout pijlen te maken ze zijn voor alles in staat in kwestie van kies propaganda. Het is onder voorwendsel van bezui niging en lastenvermindering dat de klerikalen hunnen strijd tegen de schoolwet van 1879 aangegaan hebben. Het kwam er ook op aan de schoone ziel van het kind te redden zooals het klonk in hunne straatgezangen zoowel als in hunne gebeden en kerk- ceremoniëen. Overal rezen er kloosterscholen op. Jongens die nooit anders gedaan had den dan de koeien te wachten, schoen en kleermakersgasten die niet eens be kend zijn met de vier eerste regels der cijferkunde en die heel zeker niet het minste begrip van opvoedingsleer had den, zag men zoo eensklaps tot katho lieke schoolmeesters hervormen. Maar het was niet genoeg die scholen te stichten en dit zonderling onderwij zerskorps te bakken dat vergde geld, veel geld en de katholieke schoolpen ning werd op grooten voet ingericht. De rijke katkolieken werden door den pastoor gedwongen tot het betalen van eene jaarlijksche bijdrage bur gers, werk- en landlieden werden alle weken eenige eet ten afgetrom- meld en, wie niet wilde geven, liep ge vaar, indien hij zaken deed, door die vertegenwoordigers eener religie van vrede en liefde geruïneerd te worden. Het ging zoo ver dat op vele winkels en werkhuizen van katholieke bazen, er alle weken op het mager loon der werklieden eenige centen ten voor deele der klerikale papscholen werden afgehouden. Wie zich daartegen wilde verzetten werd onmeedoogend afge dankt. De schoollasten wogen zwaar op de beurs der groote katholieke heeren en nochtans, tot voor de kiezingen van 1884 bleven zij schreeuwen dat het voor de ziel van 't kind was en dat, zoo de liberalen scholen wilden, zij die zouden moeten betalen met hun eigen geld zooals de katholieken. Maar nauwelijks waren zij meester van 't land of de schoolwet werd veranderd, niet in het belang van de ziel van 't kind maar in het belang der groote katholieke heeren, het is te zeggen dat die scholen, onderhouden met hun ei gen geld, op den last der gemeente werden geschoven overal waar de katholieken de meerderheid in handen hebben. Wat de godsdienstkwestie betreft, daar bekommerde het katholiek minis terie zich weinig om onder de libe rale schoolwet had de priester even veel gemak als nu om den catechismus in de scholen te komen aanieeren, en, indien hij het niet deed, bewijst dit enkelijk dat onze geestelijkheid de be langen van eene politieke kliek hooger stelt dan de religie. Ondertusschen hebben de klerikale kasteelheeren, rijke kanunniken, bisschoppen en vette paters den last der katholieke scholen grootendeels overgedragen aan de re geering en aan de provintie en ge meentebesturen, maar daarmede is de gelddorst van paapmans niet bevre digd zij willen maar altijd meer en meer voor de schatrijke kloosters en daarom zouden zij de belastingschul digen c< 20 millioen frank 's jaars meer willen doen opbrengen. Met bijzonder genoegen stippen wij aan dat het Willemsfonds meer en meer, ofschoon nog niét genoeg, doel matige waardeering bekomt. Zoodra hei laatste verslag der Gentsche afdee- ling liet blijken, dat de geldmiddelen niet meer toerijkend waren om de steeds toenemende kosten der biblio theken te dekken, ontving de voorzit ter, prof. P. Fredericq, kort achtereen twee sommen van honderd frank van twee edelmoedige volksvrienden. Die hebben begrepen dat het toenemen der kosten juist het bewijs was van toenemenden leeslust bij ons volk, en dus van het onberekenbaar nut der volksbibliotheken. Spijtig is het, dat VELOMAKERS vaagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS LUXECAÏALÜGÜS TUflmtRPU CICtE Cl Ltd, 18, PELIKAAHSTRMT. DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1