Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. De verkiezing is nakend. De V ier Groote Sleden. Mengelwerk. 141 LOTGEVALLEN EENER WEES Gemeenteraad van Yjjer. Aan de Yperlingen. igiettieinen uit de Vlaan- deren weg te nemen. De haastigheden van een verwaanden klerikaal Kiekendieven. ven dat het land zich in eenen zoo bui tengewonen voorspoedigen toestand bevond. Ondanks den duren tijd, die zoo zwaar op de kleine burgers en werk lieden drukt, willen de kierikalen ons doen gelooven dat wij nog in de vette jaren zijn. Waarom er dan niet van geprofiteerd om eenige kruimels van de zoogezegde rijk gedekte tafel ten voordeele van de noodlijdende te doen afvallen Maar neen. Zij lanterfanten en sluie ren uit, jaren lang en dan, op 't laatste knipke, als er geen tijd meer over is, zelfs om de gewone zaken af te hande len als de Kamers gaan ontbonden wor den, onder de vrees van hun doods vonnis door het kiezerskorps te hooren uitspreken, komen eenige klerikale ministerieele knechten, handlangers van Arthur Verhaegen en C", een laat- sten stok in 't wiel te steken, door het aanbieden van een onvolledig en slecht bestudeerd wetsontwerp. 't Is waarachtig den bluf der kies- reklame en de politieke schaamteloos heid te ver drijven. De klerikale partij brengt aldus voor de oogen van alle nadenkende burgers het beeld van den dronkaard die, on der een aanval van delirium tremens, onder den invloed der hevigste pijnen, belofte van nalatigheid doet. De klerikale beloften wegen juist niet meer of beter dan dronkemans be loften. De kiezers hebben er meer dan ge noeg van en zij zijn vast beraden er een einde aan te stellen. Men bemerkt dit. maar al te wel aan de herstelling van grieven en naleving van oude belofen. Zoo werd alweer aangekondigd dat voortaan machinis ten, stokers en remdraaiers van het spoor een loontoeslag zullen ontvan gen na 13 uren dienst per dag te heb ben gedaan en daarbij op schadever goeding zullen recht hebben wanneer zij na het 15" uur dienst, buiten hunne verblijfplaats weerhouden zijn. Was het waarlijk wel noodig dat de verkiezingen zou naderen om deze rechtmatige eischen van verdienste lijke staatswerklieden in te willigen De vier groote steden varPBelgië en hare voorsteden vertegenwoordigen meer dan het vijfde gedeelte der Bel gische bevolking. Inderdaad, terwijl in 1856 het cijfer der inwoners van die gemeenten DE Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Twintigste Hoofdstuk De Belooniiig. Dat de eeuwigheid, in hare afwezigheid, het lot van haren vader koD peslissen, was de gedachie, die ik in mijne verontwaardi ging op h. t punt was van uit te spreken maar ik b dwong mijdaar ik mij niet al te veel wilde aanmatigen in eene zaak, waa rin ik mij geen gezag kon toekenen, en ook bevreesd was om Isabella noodeloos te ont rusten. Indien onder mijne beweegredetien eenige zelfzucht vers -holen was, lieve Geertrni, en deze mij overmatig ongeduldig maakte om de dochter naar den posttezien terugkeeren, waarop zij door haren plicht geroepen werd, was het mijn verlangen om zelf van de zorg voor mijnen zieken vriend ontslagen te wor den, en mij naar haar spoeden, van wie ik zulk eene warme begroeting verwachtte, als ik haar zo zeer smachtte te brengen. Kunt gij u dan verwonderen, dat uwe ont vangst mijn van verlangen kloppend hart door eene ijskoude deed bevangen Maar gij begrijpt nu de oorzaak van die koelheid, zegde Geertrui, hem aanziende door de tranen, welke eene blijde ontroering slechts 595,810 bedroeg, klom het cijfer tot 1,571,387 in 1910. Ziehier de vergelijkende cijfers voor de vier steden Antwerpen en voorsteden, in 1856, 117,482 inwoners in 1910, 398,255 inwoners. Brussel en voorsteden, in 1856, 250,593 inwoners in 1910, 720,346 inwoners. Gent en voorsteden, in 1856,118,045 inwoners in 1910, 210,428 inwoners. Luik en voorsteden, in 1856,109,690 inwoners in 1910, 242,357 inwoners. Het zijn zoozeer niet de steden zelf dan wel hare voorsteden die zich op buitengewone wijze hebben uitgebreid en bevolkt. Openbare zitting van den Zaterdag 9 Maart 1912. De openbare zitting wordt om 5 ure 20 m. geopenj|. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys en Vandenbogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, lhebuyck, Begerem, Baus, Seys, Struye, raads leden N. Boudry, dd. secretaris. Het proces-verbaal der laatste zit ting wordt zonder opmerkingen goed gekeurd. In geheime zitting heeft de Raad de benoeming van een gemeentèsecreta- ris verschoven tot later tijd. De Raad keurt het besluit goed door den burgemeester genomen ter gele genheid van Carnaval. Een wensch wordt gestemd ten voor deele der stichting eener algemeene pensioenkas voor de gemeentebeamb ten. De rekening der stadsbibliotheek sluit met een te kort van fr. 57-10. Verders worden nog de rekeningen goedgekeurd van de stadsharmonie, het pompierskorps, de hulpkas der pompiers, de bewaarscholen en de stadshuishoudschool. De rekening en de begrooting van het Weldadigheidsbureel kunnen niet onderzocht worden, daar ze in de sec tien nog niet overzien werden. De heer Iweins geeft lezing van het verslag over de rekening 1910 en de begrooting 1912 der Hospicen. Reke ningen en begrootingen worden goed gekeurd. haar thans in de oogen bracht. Gij weet nu waarom ik mijn hart niet durfde laten spre ken. En dat was dan alles riep Willie uit, En gij zijt nog vrij, en ik mag u nog lief hebben Vrij van alle banden, lieve Willie, behalve die, waarmede gij zelf mij reeds van mijne kindscheid af hebt omstrengeld. En nu, hart aan hart gedrukt, fluisteren zij elkander de zoete geheimen toe der wederzijdsche genegenheid, die in hunne kindscheid werd geplant, in hunne jeugd werd opgekweekt, door scheiding en gemis werd versterkt en door beproevingen werd volmaakt, om al de jaren van hun volgend leven te zaligen en te heiligen. Maar, Geertje, riep Willie uit, torn zij weder kalm en vertrouwelijk naast elkander zaten en onbeschroomd over het verledene spraken hoe kondt gi] voor een ooge blik denken, dat Isabelle Clinton het vermogen zou hebben om u uit mijn hart te verdrin gen Ik voor mij heb u nooit zulk een on recht aangedaan, want toen ik meende dat ik door een ander verdrongen moest zijn, verbeeldde ik mijdat die ander een held moest wezen, wiens schitterende eigenschap- pen nauwelijks meer konden overtroffen worden. En wie zou Isabella kunnen overtref fen zegde Geertrui hierop Kunt gij u ver wonderen. dat ik voor uwe trouw siaderde wanneer ik aan hare schoonheid, haren glans in de modewereld, h-are afkomst en haren rijkdom dacht, en mij daarbij herin nerde, hoe dat alles in volle kracht aan uwe oogen en aandacht werd opgedrongen Maar wat is dat alles, Geertje, voor wie haar zoo goed kennen als wij doen Moet een trotsch oog en eene smadelijk op- De overeenkomst, aangaande eet bouwen van een muur voor de recht trekking der Doorgangstraat, gesloten tusschen M. Proot, brouwer, en cie stad, is bepaald aangenomen. De Cercle Equestre» verkrijgt eene toelage van 2.000 fr. voor een rij feest. 500 kaarten zullen aan de werklieden uitgedeeld worden. Eene gift ter waarde van ongeveer 40 frank, gedaan aan St Maartenskerk, wordt verworpen. Een jachtrecht van goed toebehoo- rende de Hospicen, wordt toegestaan aan M. Dedeurwaarder van Alver mg- hem. Aangaande de wijzigingen die zullen worden toegebracht aan Dickebusch- vijver, doet de heer Baus opmerken dat de oevers op eene andere mariiei zullen gemaakt zijn dan deze van Zille- bekevijver, die maar slecht zijn. Drie perceelen bouwgrond worden verkocht op de Maloulaan en de Statie- laan, aan 15 fr. de v. m. het eerste, van 210 v. m.het tweede van 150v. tn. en het derde van 165 v. m. De Raad stemt eene toelage voor een prijskamp voor rundvee, alsook een hulpgeld voor de geitenprijskamp. De heer Bouquet ondersteunt een brief der Hofbouwmaatschappij, vra gende dat de stad eenige medalies zou ten dienste stellen der maatschappij, voor een prijskamp van étalages op Witten-Donderdag. De Raad stemt daarin toe, De heer Baus vraagt dat men den gemetsten oever aan de Meenenpoort zou vermaken. Hij klaagt ook over de slechte toestand der buitenvesten. De heer Burgemeester antwoordt dat zulks de schuld is der gasmaatschappij en dat zij zal verzocht worden dien weg in orde te brengen. De openbare zitting wordt om 7 ure geheven. ren weggenomen worden, en Yn zal bijgevolg geene soldaten hebben. Geene Rijschool meer Geene rp gimentschool meer Geen bataljon voetvolk meer Dus, als het katholiek ministeri aan blijft dan zal Yper geen enkeU soldaat meer hebben Honderden huizen en kwartieren zullen te hurgn blijven! De handel en nijverheid nu reeds aan het kwijnen, zullen 'nou o-rooter gevaar loopen en onze lieVg stad zal een doodsch boerendorp worden i Aan de Yperlingen te denken aj, het treurig lot, dat hun door Het dagblad. La Croix van Parijs, een blad heel en al gekonfijt in de votie, geeft de volgende inlichtingen over de legerontwerpen, waarmede de heer de Broqueville, dienstdoende minister van oorlog, in het hoofd loopt Het plan der legerhervormingen i) van den heer de Broqueville is van Namen en Luik te voorzien van sterke zekerheidsbezettingen, van de ruiterij de ooster- en zuider- grenzen te doen naderen, gf© Dus luidens die hervormingen zul len de garnizoenen uit de Vlaande- het treurig jol, ucl uun a00r het katholiek ministerie voorbehoudenis] ■m f,*m-rss«ès> Er wordt in stad van niets anders gesproken dan van eene klucht- treurspel, dat in een koffiehuis der stad, tijdens de vastenavonddagen gespeeld werd door eenen vermomde en eenen der woeligste kierikalen. Voor eene onschuldige vasten avondpoets stelde onze snoever zich in eene heilige gramschap. Niet te vreden de vermomming afgerukt te hebben, viel nog bovenarms op den ongelukkige, dien hij in zoo een deerniswekkenden toestand bracht dat het bloed op de mouw spatte van zekeren kommandant, bij het tooneel aanwezig. Als die oploopende klerikaal de klucht niet verdragen kan, hij moet maarte huis blijven, in plaats van in de koffiehuizen van zijnen Jan te gaan maken op de vastenavondda gen. Hij zal derwijze vermijden, vooral in vastentijd, de goddelijke wet te overtreden en zich niet bloot stellen met de strengheden van het gerecht kennis te moeten maken. Het is niet met slaande beweeg redens dat men gelijk bekomt. De ridders van den haak en van de S nijptang hebben in de omstreken weer j van hen doen spreken. In den loop der verleden week heb ben zij in drij hennenhokken gebroken en zijn er in gelukt verscheidene hen nen en eenen haan van waarde te roov.en. De politie waakt. Wij hopen dat zij weldra de schuldigen bij den kraag vatten zal. getrokkene lip niet den indruk van alle schoonheid vernietigen Kan uitwendigen glans de ruwheid van het gemoed veront schuldigen, of edele geboorte natuurlijke gebreken bedekken En wat geld betreft, waartoe heb ik ooit begeert, dan om het te kunnen gebruiken tot geluk van u en van hen En daarbij wierp hij eenen blik op de graven van zijne moeder en zijnen grootvader O Willie Gij zijt zoo belangloos Niet in dit geval. Al had Isabella de schoonheid eener Venus en de wijsheid eener Minerva bezeten, dan had ik toch niet kun nen vergeten, hoe weinig geluk ik vinden kon aan dé zijde eener vrouw, die, zich geheel aan najagen van vermaken wijden de, alle vatbaarheid voor natuurlijk gevoel had verloren en onverschillig «as voor de heiligste plichten. Ik zou mij zeiven, zoowel als u ontrouw zijn geweest, mijne dierbare, indien zulke karaktertrekken,' als Isabella gedurig liet uitblinken, mijne liefde voor u hadden kunnen verzwakken. Eu nu dat kleine speelmakkertje, wier beeld ik zoo teeder bewaarde, tot een bevallige en bemin nelijke vrouw gerijpt te zien, debekoorlijk- heden, die zij reeds b*zat, bekroond te vin den door eene schoonheid, die haar onher kenbaar voor mij leed worden, en te wepen dat haar hart mij nog toebehoort o Geertrui, dat is al te veel geluk Ik wenseh- te dat ik er iets van kon mededeelen aan hen, die ons beiden zoo lief gehad hebben 6 Eu wie kan zeggen, dat zij er niet in deeiden dat de geest van oom TrUe daar met omzweefde, om getuige te zijn van de v -rvnlln g zijner hoopvolle voorspeldn- gen dat de oude grootvader daar niet was vr?8s i:' voor eene blijde zekerheid te zien piaats maken en dat de ziel der zachtaardige moeder op dat blik niet op bemelsche vleugelen boven zweefde, en niet die blijdschap smaakte, het droomgezicht, afgemaald dat haar vereeniging van den zoon en de dochter harer liefde liet aanschouwen, wanneer de een, door hare teedere zorg voor alle geva ren behoed en aan de macht der verzoeking ontrukt, in de armen der andere zou terug gebracht worden, die door lang en geduidig volharden in het weldoen, zulk eene alk wenschen vervullende belooning bad vpr worven Een en Twintigste Hoofdstuk Lie lit en Kust De zon wierp lange schaduwen over l'e gras en was haren ondergang nabij, toe" Geertrui en Willie opstonden om he®11 e gaan. Zij verlieten de begraafplaats doofeeD ander hek dan dat, waardoor Geen rui binnen gekomenHier vond Willie nog rijtuig, waarmede hij gekomen was, het paard zich had weten los te maken '81 den boom. waaraan het met de teugels wa vastgebonden, en den weg was afg® zooveel gras etende als het lustte of vond groeien, en nu in de lucht snuhel1 heen en weer stond te kijken, alsof h®! de terugkomst van zijnen meester ffan pende, op het punt was om geheel w®g loopen Willie greep het echter zonder ro08'tfl'^| alsof het dier blijde was na zijne lange Weder in beweging te komen, bracb in een half uur voor de deur van dei' Graham. Zoodra zij het, huis in het gezicht kGL bespeurde Geertrui, die met den geV - gang van het huishouden bekend was, J er iets. buitengemeens moest plaats 8 Wordt VoortfWl <27^3 MKWiPtlA c-7^3 cïrea <z7t=a -^rsa X OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2