Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, Mengelwerk. LOTGEVALLEN EENER WEES By (\e socsaiisie». Verandering van treinuur De heer Minister der Spoorwegen heeft besloten dat het vertrekuur van den trein 2900, die Brussel-Noord verlaat om 16 u. 7 m. om 16 u. 30 m. DE 144 Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Een en T wintig-ste II oof ilstuk Licht en Kust zal vertrekken van den in October tot 31 Mei, en alzoo te Sotteghem de aansluiting zal verzekeren met den j trein die uit Charleroi om 16 u. 54 vertrekt. Doch het tegenwoordige treinuur zal moeten behouden blijven van den in Juni tot den in October om reden van de belemmering der spoorlijn gedurende de zomermaanden. De reizigers van Yper zullen over dat nieuws verheugd zijn, dat eene verbetering daarstelt. Merken wij op dat de oplossing, die nu tot stand komt, deze is, welke door den heer Nolf aangeduid werd in de vraag door hem op 21 Novem ber 1911 in de Kamer gesteld en die volgenderwijs uitgedrukt werd De heer minister heeft, in een antwoord, dat hij mij in Maart 1911 gaf, wel willen erkennen dat het ver trekuur van den trein nr 2900, die Brussel (Noord) om 16 u. 7 m. ver laat om te Kortrijk te 17 u. 38 m. aan te komen, niet heel en al aan de wenschen beantwoordt van de belanghebbende bevolking, omdat de reizigers te Kortrijk verplicht zijn nog al lang op de treinaansluitingen te wachten De heer minister voegde er bij dat hij alsdan het middel niet zag om dien trein later te doen vertrek ken om reden van het drukke ver keer op de baan van Brussel naar Denderleeuw, en hij somde mij de treinen op, die op dat deel tijdens de zomermaanden rijden. Vele dier treinen na het badsei zoen afgeschaft zijnde, zou de heer minister ons geene voldoening kun nen geven gedurende de overige maanden van het jaar Voegen wij er ook bij dat die ver andering van treinuur, door al onze reizigers gevraagd, door het Journal d' Ypres bestreden werd, dat altoos vindt dat alles volmaakt is in de be treurenswaardige. aansluitingen, die wij verduren moeten. Bij de klerikale». Wij lezen in het Journal de Rou- baix Vergadering van den al- gemeenen Raad der Katho lieke en Bewarende Veree- niging van het arrondisse ment Yper. Men mag op nagenoeg vijfhonderd het getal dei- leden schatten, op die vergadering in het Volkshuis aanwezig. Zij had voor doel de afschaffing van kels 10 en li der standregeler en de wijziging van artikel 12 voor te ste len, alsook van de aanvaarding den poll aan te vragen van al betalende leden der Vereeniging. De heer Alex. Berghman opende het vuur der bespreking met klaar en krachtdadig, eerst in 't vlaamsch en daarna in 't fransch, het recht te doen uitschijnen, dat de katholieken hebben aan den poll deel te nemen en het nut van dezen met het oog op de leefbaarheid der partij. De heer Thevelin predikte de- eensgezindheid der partij aan. De heer Dejaegher, onderpastoor te Poperinghe, neemt vervolgens het woord namens de plaatselijke be stuurraden van het Westland. rlij wijst op het gevaar dat zou kunnen ontstaan door het verbreken der be staande gebruiken. De achtbare volksvertegenwoordiger van Pope ringhe, de heer Van Merris, op wiens verdiensten de spreker in t voorbij gaan wijst, is langdurig toegejuicht. De heeren Lebbe en Vanderghote meenen, de eerste, dat men eerst den poll moet tot stand brengen om hem daarna in te richten de tweede, van hem maar te regelen na de wij ziging van de huidige verordening. De heer Colaert, na gewezen te hebben op het gevaar dat men loopt door den tijd te verspillen in nutte- looze besprekingen, stelt de inrich ting- voor van den poll per gemeente, maar met ernstige beperkingen. De heeren Bruneel en Begerem nemen daarna het woord. Verschillende voorstellen worden gedaan te midden van een warboel van ondervragingen, voorstellen van poll of behoud van wat nu bestaat. Ten slotte, gaat de vergadering uit een zonder eenigen uitslag, daar de stemming, volgens de eene, geldig, volgens de andere nietig is. Wij lezen in Le Peuple Een liberale misslag. De zetel van Yper. Zekere liberale bladen gaan voort te beweren en hunne aanhaling is tot in onze kolommen geslopen dat de beslissing van den Socialisti- schen Bond van 't arrondissement Yper, bij welke onze vrienden af zonderlijk zullen strijden, de be meestering van den zetel, welken de heer Nolf bekleedt, door jle len onvermijdelijk maken zou a' I Eene op punt stelling drin„ op. Het is voorzeker de Werkfl partij niet, die eenen Kamer,?" doen verliezen aan de tegen- tijen. 'Par. Hare afgevaardigden hebben de liberalen gevraagd de sociallst in de grensstreken zeer talrijk meer als nietige hoeveelheid te I zien. Zij hebben hun voorgesteld kartel te sluiten met bovenelkan(? g stelling, wat aan de kiezers?' Werkliedenpartij toeliet zich te n len, zonder de herkiezing Van ee, afgevaardigde der tegenpartijen gevaar te brengen. De stelselmati I ontoegevendheid heeft dat voorst? verworpen, den zetel van den l? Nolf alzoo in gevaar brengende Die verantwoordelijkheden moes ten vastgesteld worden. Dat gedaan zijnde, mogen wij zeE, gen dat onze Ypersche gezellen der strijd moediglijk begonnen zijn. a hebben hunne kandidaten aan? - duid, het zijn de burgers Gustaaf i Croymans, apotheker August De I Brouwere, schrijver van 't syndicaat der bouwwerklieden, en Emiel Gry. son, syndicale schrijver. En in eene groote fneeting met tegenspraak, die op Zaterdag 5 April, om 7 u. 30, In den Visscher» f te Yper zal plaats hebben, zullen del volksvertegenwoordiger August Del Bunne en de kandidaten de handel- wijze der Werkliedenpartij verrecht- veerdigen. W ij hebben aan de socialisten 1 geenen gedragsregel voor te schrij- i ven, die, met te beslissen den strijd in ons arrondissement aan te gaan, I in volle onafhankelijkheid en onder 1 hunne, verantwoordelijkheid alleenI handelen. Wij hebben ook'geenszins'! hunne houding te beoordeelen. Maar L Le Peuple haalt de vrees aan van zekere liberale bladen. Wij weten) niet welke dagbladen hij bedoelt. Al wat wij kunnen zeggen, 't isI- dat die liberale broederbladen heeif slecht ingelicht zijn over den toe-, stand in ons arrondissement en dat, I zoo zij hem beter kenden, zij, gelijk wij, overtuigd zouden zijn dat, spijts r de afscheuring der socialisten, del liberale zetel behouden zal blijven: en met eene groote meerderheid in de aanstaande kiezing. Het is 12 jaren dat, wij naar del kiezingen gaan te midden der zwarte voorspellingen. Tot nu toe hebben wij' er ons steeds wel bij bevonden, Het zal nogeens alzoo zijn op 2 juni. (Wordt Voortij^1' verandering van de armbesturen, die er van afhangen, na zich sleept, 't Is 't gene te Yper gebeurd is, tijdens de omverwerping van het liberaal bestuur al de bestuurle den der Godshuizen en van het Weldadig heidsbureel zijn vervangen geweest, spijts de erkende diensten, die zij in het volbien- gen hunner zending bewezen hadden. Die inmenging der politiek in de weldadigheid is een kwaad, dat wij eensgezind zouden moeten uitroeien en het hulpmiddel, dat zich van zelfs aanduidt, 't is van de even redige vertegenwoordiging toe te passen in de samenstelling dier bestuurraden. De heer Daens. Dat is hoogst noodig. De heer Nolf. De gelijkaardigheid dier bestuurraden is een kwaad, gelijk de een zelvigheid der rechtbanken er een ander is. Het nazicht in zake der weldadigheid dringt meer dan overal elders op, want de beslissingen der besturen van 't goed der armen zijn zonder beroep 't is dus in den schoot dier besturen dat de behoeftigen van alle denkwijze verdedigers moeten vinden. De heer Daens. Zeer wel De heer Nolf. Het recht van beroep tegen de uitgebrachte oordeelvellingen be staat niet en de inrichting van het recht van beroep in deze zaak is eene der hervor mingen die zich aan onze aandacht opdrin gen. De heer Daens. Dit is eene groote, nuttige waarheid. De volkspartij bijzonder lijk zou daar moeten vertegenwoordigd zijn. De heer Nolf. De achtbare heer Visart heeft ons gisteren gewezen op verscheidene hervormingen die men zou moeten verwe- zentlijken. Hij stelde de versmelting voor der Godshuizen en der Weldadigheidsbe- sturen, de inrichting van een hoogeren raad van de openbare weldadigheid, alsook de inwetboekstelling der wetten en beslui ten .over die zaak. Ik voeg er bij dat de dienst der weldadigheid ernstiglijk zou dienen toegezien te worden. Men moet wel erkennen dat de bewaking door de sehe- penenraden dikwijls maar in schijn bestaat, want het gebeurt dat dezelfde personen tevens nazieners en nagezienen zijn. Te Yper is de plaats van voorzitter van het Godshuizenbestuur bekleedt door een schepene. Er zijn dus een heele reeks hervormin gen, die het voorwerp zouden kunnen zijn van bijzondere wetten. Ik beveel ze aan in de ernstige aandacht van den heer minister van rechtswezen. Dat hij ze dus voordrage in afwachting dat eene algemeene wetge ving, de verplichte verzekering tegen de gebrekelijkheid, tegen de ongewilde werk loosheid, tegen den ouderdom en de ziekte inrichtende, de weldadigheid kome bevrij den van de lasten, die haar hedendaags overladen. Zeer welop de banken der tegenpartijen). - -^-ti -f- V m r ^-i f «^25 Jwa £528 OP DE Terwijl het gezelschap aldus bezig was, werd de deur geopend en traden Amory en William Sullivan, zonder aangeduid te wor den, binnen. Indien een van beiden alleen was geko men, zouden de meesten van het gezelschap toch reeds verwonderd hebben opgezien maar nu zij te zamen en blijkbaar in goede verstandhouding met elkander kwamen, was er niemand onder de aanwezigen (de kinderen alleen uitgezonderd), op wiens gelaat de verrassing niet duidelijk zichtbaar was. De heer en mevrouw Graham waren ech ter te zeer aan het verkeer in beschaafde gezelschappen gewoon, om eenig verder blijk van dat gevoel te geven, dan door eenen eersten blik, en stonden op om het bezoek met voegzame beleefdheid te ontvan gen. De eerste groette Atnory, wien hij des morgends g'Zien had, met ten onachtzaam knikje en stelde hem vooi aan den heer Clinton (zonder evenwel aan de tusschen 8&Q bestaande betrekking melding te maken^ en wilde betn daarop ook aan mevrouw Graham voorstellen, maar werd door baar van die moeite ontheven, dewijl zi] de ken nismaking te Baden nog niet vergeten had. Daar Willie reeds met het gezelschap bekend was, behoefde hij alleen aan Amelia voorgesteld te worden, en toen dit toevallig verzuimd werd. wierp hij eenen schalkschen blik naar Geerirui en zette zich op de hem aangeboden plaats naast Isabella, met welke bij vervolgens in gesprek trad terwijl Amo ry op dezelfde wijs door mevrouw Graham werd in beslag genomen. Jufvrouw Geertrui, fluisterde Fanny, zoodra de gestoorde rust van het gezelschap Was hersteld, en keek onder het spreken naar Willie, dat is de heer met wien gij van avond gereden hebt. Ja, ik weet het, wel, vervolgde, toen zij zag, dat Geertrui bloosde en haar door eenen wenk tot wij gen wilde brengen, terwijl zij verschikt rondkeek, alsof zij vreesde dat iemand dit gezegde zou gehoord hebben. Is bet Willie, Geertrui Is het mijn Sullivan Geertrui was al meer en meer verlegen, terwijl de ondeugende Fann£ haar met vra gen bleef dringen, en Isabella, die met een gevoel van jaloezij had opgemerkt.dat Wil lie's oogen meer dan eens naar de tafel zwierven, haar ultvorschend aanzag. Het toeval kwam haar echter te hulp. De werkmeid kwain het dagblad brengen en poogde de deur te openen, tegen welke Geertrui baren stoel had gez-t zoo had zij gelegenheid om op te staan e;. het blad, be nevens eene onbeduidende hor Jschap. aan te nemen. Terwijl zi] hiermede bezig was stond de heer Clinton van zijnen sto I op, ging met den slepmden tred van eenen nas herstelden zieke de kamer door, deed Wil lie aachjt eene vraag, nam. toen bij een he wil aaji vestigend antwoord had ontvangen, Isa bella hij de hand en Ainory mot haar nade rende, zegde hij met diepe aandoening Mijnheer, mijnheer Sullivan zegt mij dat gij het zijt, die mijne do hter het leven hebt Amory ston op, sloeg zijnen arm om Geertrui heen, die juist met het nieuwspa pier in de hand naar den heer Graham wilde gaan, en daar zij het gezegde van den heer Clinton uiet had gehoord, die liefko zing met eenen blijden glimlach aannam. Hier,- mijnheer Chnton zegde hij, is zij, die het leven van uwe dochter heefc gered. Het is waar, dat ik met haar naar land zwom, maardatdeed ik in de verkeerde meening, dat ik mijne eigene geliefd doch ter redde, weinig denkende, dat zij hare schijnbare eenige kans op behoud aan eene andere zou overlaten. Ja. zoo doet gij, Geertrui Dat was Wel va-i u te denken riepen Kitty en Fanny te gelijk, zich haastende om vooraan te ko men in den kring, die zich om Geertrui ver zamelde Mijne lieve, edelaardige Geertrui fluisterde Amelia, terwijl zij. op Amory's arm leunende, Geertruides hand aan hare lippen bracht. 0 ueertrni riep Isabella, tPet iranen in de oogen. Dat wist ik niet. Ik had het nooit gedacht. Uwe dochter riep de schelle stem van mevrouw Graham, die Isabella iu de rede viel. Ja_, roijnedochter, God zij Tank sprak Amory met eerbied, eindelijk aan haren onwaardigen vader teruggeven, en gij hebt hier geene geheimen, lievelinge Geertrui sehu ide haar hoosd en zag naar Willie om, die nu naast haar stond, - en door hem met blij iscbap aan haren' getrou- wen minnaar afgestaan, die haar veei beter verdient. Eu met deze woorden legde hij hand in die van Willie. Er volgde eene korte poos van stilte Allen waren getroffen door het plechtig- van dit tooneel. Toen kwam de-heerGraiw» nader, drukte het. jonge paar hartelijk le hand, vaagde haastig zijne oogen afennaffli volgens gewoonte, de wijk naar de biblio theek. Geertrui, sprak Dan y, haar hij baar kleed trekkende, om gehuor te krijgen, ''0 luid fluisterende, zijl gij verloofd? ^'1 ge met hem verloofd Ja, antwoordde Geertrui zacbt, verlan gende om zoo mogelijk Fanny's uïeuwsgie righeid te voldoen en haar tevens tot zij gen te brengen. O ik ben zoo blij Ik ben zoo blij juichte Fanny, en huppelde door de rond. Ik ben ook blij sprak de kleine Gra®^ spot dig dien vroolijkeu toon vattend®3- stak Geertrui haar mondie toe om eenen te ontvan'gen. En ik ben blijde, sprak de beer Cliut01', zijne handen op die van Willie en Geerr leggende, die nog in elkander waren ge® tea-, dat edele, heldhaftige meis]e, da met geene woorden zou kunnen da" met geene schatten beloonen, eene "*ar-J, belooning heeft gevonden in de liefde ees der weinig mannen, aan welk® liefhebbend vader met volle gèthisthe' geluk van /,ijn kind mag toevertro"ffe" Door zooveel aandoening uitgepu,?|L de heer Clinton nu over eene P'ol?j;j|; flauwheid te klagen, en werd door naar zijne kamer geholpen. ,1

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2