Vereeniging Vandevenne, Victoor Eudoxe, Nolf Ernest, Glorie Robert, Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. 5 centiemen. Achtste jaar. .V 23. Dotiderchrg, 18" April 1912. "STfc Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Sïonderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad - Een jaar, Fr. 3-riO Men handelt bu overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel-. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. zal geleverd LiiecaJe Sc Grondwettelijke van 't Arrondissemetti Ypsr. De liberale en grondwettelijke Ver eeniging van 't arrondissement Yper kwam Zaterdag, 6 dezer, in algemeene vergadering bijeen om hare kandida ten voor de aanstaande wetgevende kiezingen aan te duiden. Te drij uren stipt opent de heer A. Masschelein, die de heeren Bossaert, Victoor, Nolf, Brunfaut, Glorie en an dere Bestuurleden aan zijne zijde heeft, de zitting en legt uit in welke voorwaarden den strijd worden. Den 27 December laatst, zegt hij, ontving de Vereeniging van den Socia listen Bond van 't arrondissement den volgenden brief Na die lezing herinnert de lieer -Mas schelein dat de socialistische voorstel len, in bovengemelden brief bevat, ouderworpen geweest zijn aan de t stemming der aangeslotene kantonnale I Vereenigingen, en aan het gevoelen van al de afgevaardigden van den bni- ten, die ze eenpariglijk verworpen hebben, ze als ongelegen en zelfs ge vaarlijk aanziende hij voegt er bij dat ln de algemeene vergadering van 3 Maart de Vereeniging van 't arrondis sement Yper eenpariglijk, min 2 stem den, en 2 onthoudingen die zienswijze goedgekeurd heeft. Hij doet uitschijnen dat er eene maand vetioopen is sedert dat die be slissinggenomen werd en dat, uit-atle I hoeken van 't arrondissement, het I Restaur niets dan goedkeuringen ont vangen heeft. Anderzijds wijst hij er op dat de so- cialistische partij reeds hare kandida- ten aangeduid en hare propaganda begonnen heeft. In die voorwaarden verklaart de al gemeene vergadering hare vorige be- slissi ngen bekrachtigende, dat er geene reden is om de voorwaarden van den strijd in ons arrondissement te wijzi gen en zij gaat over tot de aanduiding der kandidaten. De heer Masschelein deelt vervol gens aan de vergadering mede dat het noodig is een nieuwen toegevoegden kandidaat voor de Kamer van Volks vertegenwoordigers aan te duiden niet, zegt hij, dat de heer Victoor, wiens verkleefdheid aan de liberale partij genoeg gekend is, ons wille ver laten maar omdat, verlangende dat ons arrondissement in den Senaat ver tegenwoordigd zij, wij aan den heer Victoor gevraagd hebben, wetende dat men zich nooit te vergeefs tot hem richt, wel te willen toegevoegde kan didaat voor den Senaat worden, met, als werkelijke kandidaat de heer Van- devenne, uittredend Senator, die, voor het oogenblik alleen de arrondisse menten van Kortrijk en Yper vertegen woordigde. De heer Victoor, aanveerd hebben de, stel ik u voor, Mijnheeren, besluit de heer Masschelein, wel te willen de kandidaturen der heeren Vandevenne en Victoor, als kandidaten voor den Senaat toejuichen. Voor de Kamer, gaat de heer Voor zitter voort, is de keus van 't Bestuur natuurlijk gebleven op den heer Nolf, uittredend volksvertegenwoordiger als werkelijke kandidaat en op de lieer R. Glorie, advokaat, als toegevoegde kandidaat. (1 oe juiching en). De vergadering heeft stellig het recht andere kandidaturen voor te dragen in dat geval zou er moeten tot ëenen poll overgegaan zijn. De voorstellen van 't Bestuur zijn met eenparigheid goedgekeurd en de Voorzitter kondigt de,bepaalde kandi daturen af dér heeren Notaris te Sweveghem, als werke- kelijke en Burgemeester te Meesen, als toe gevoegde kandidaat voor den Se naat, en der heeren uittredend volksvertegenwoordi ger te Yper, als werkelijke en advokaat te Yper, als toegevoegde kandidaat, voor de Kamer. De Voorzitter geeft vervolgens het woord aan den heer volksvertegen woordiger Nolf. De heeren Victoor en Glorie bedan ken op hunne beurt voor het vriende- WEERGALM Men schrijft in bij den Uitgever, Luxinödesl ganseli Isèlgië en 't hnitenlnnd evemls de Nol gezonden wordeu ten hu reel e van dit blad nn.'inide aiiikels uiterlijk terjen Iijnsdajf. raidd raat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van anale en Rechterlijke aankondigingen magen Men wordt vriendelijk verzicht alle hoege- ag vrij en onderteekend toe te zenden. Komen, den 27 December 191 1. Aan den Leer Schrijver der Liberale Ver eeniging, te Yper. In zijne vergadering van 24 dezer beeft dé'Socialistische Bond mij gelast u de be slissingen te doen kennen, dien hij geno men heelt, nopens de wetgevende kiezin gen van de aanstaande Junimaand. Onze Pond heeft beslist 1° Dat gezien de toenadering der twee partijen in gansch bet land, hij verlangt in ons arrondissement den kartel te zien slui ten tusschen de twee partijen, (liberale en socialistische) met de toepassing der boven- elkander plaatsing 2" Dat onze partij de kiezers zou mogen aanzetten nevens den naam van onzen kan didaat te stemmen, die de derde op de lijst f zou staan 3° Dat onze twee partijen den strijd elk langs zijnen kant zou leveren, opdat elk- eene der partijen'hare onafhankelijkheid i behoudeom haar programma te verdedigen 4° Dat, in geval de gekozen liberale kan didaat den steun der socialiste stemmen zou noodig hebben, die nevens den naam van onzen kandidaat zouden uitgebracht zijn. om gekozen te worden, een vierde deel van den duur des mandaats aan de socialistische partij toekome wij meenen dat het daar het middel is, opdat de tegenpartijen het j meest stemmen mogelijk in ons arrondis sement-behalen, aangezien elke partij eene poging zal in 't werk stellen voor die over eenkomst. Gelief zoohaast mogelijk dezen brief aan uwe Vereeniging mede te deelen en gij zoudt ons zeer verplichten kondet gij ons een antwoord geven voor 24 Januari eerst- komende, dag, waarop onze Bond zijnp maandelijksche vergadering houdt. Hopende dat de Liberale Vereeniging 1 onze voorstellen welwillendzalonderzoeken, Ontvang mij ne dienst willige groeten issen. Voor den Socialistenbond van 't arrondissement Yper, De Schrijver, GOUDSMEDT, A. Volkshuis, Komen. asgSIHflHlllliÉ>MWWmaH llllfll II De heer Nolf begint met de vergadering te bedanken over het vertrouwen waarvan zij hem een nieuw bewijs geeft met hem opnieuw kandidaat voor de Kamer uit te roepen. 't Is de eerste maal, zegt hij, sedert 1900, dat de antiklerikale partijen met afzonder lijke lijsten den strijd aangaan wat ge beurt, moest gebeuren het is niet moge lijk aan eene politieke partij te vragen zich gedurig achter de onthouding te verschan sen. De socialistische partij heeft het vurig verlangen zich eens te tellen is het oogen blik goed gekozen om het te doen Dat is eene vraag, die niet behoort door de liberale partij opgelost te worden. Wat meer is, de beslissing is door de socialisten genomen. Hunne kandidaten zijn aangeduid en hunne propaganda is tegonnen. Sprekende over het kartel, dat door de socialisten voorgesteld was, zegt de heer Nulf dat hij niet tusschengekomen is in de onderhandelingen,die aangeknoopt werden en dat hij geen deel aan de besprekingen en de stemmingen genomen heeft die er op volgden. Hij drukt op de verklaring, die onder dat opzicht namens het Bestuur ge daan werd en waaruit het blijkt dat het is na een eenparig gedacht der verschillende aangeslotene kantonnale Vereenigingen en der afgevaardigden van den buiten ontvan gen te hebben, dat de Liberale Vereeniging van 't arrondissement besloten heeft den strijd met afzonderlijke lijsten aan te gaan. De heer Nolf verklaart dat hij van mee ning is, daarin de zienswijze van den alge- meenen Raad der werklieden partij deelen- de, dat de aanbieding van gemeene lijsten vele zwarigheden heeft en dat men zulks in regel moet vermijden. Hij neemt nochtans aan dat heel ernstige redenen kunnen inge roepen worden ten voordeele van het kartel, wanneer deze verschijnt als eenig middel om datgene te verbeteren, wat ons stelsel van evenredige vertegenwoordiging als ge- brekelijk vertoont. Onder onze huidige kies wetten zijn de sterkste partijen inderdaad bevoordeeligd ten nadeele der zwakste par tijen. Het kan dus gebeuren dat in eene om schrijving de tegenpartijen belang hebben hunne verscheidene lijsten boveneen te plaat sen, ten einde met meer kans van bijval te strijden tegen den gemeenen tegenstrever. Het kartel is dan een middel van wettige verdediging. Het is dus een kwestie van gelegenheid, die mën dient op te lossen met zich onder 't oogpunt der noodzakelijkheden van elk ar rondissement te plaatsen. De heer Nolf doet uitschijnen dat de door de socialistische partij aangegaan noodzake lijkerwijze moest uitdraaien op eene in be schuldigingstelling van den liberalen volks vertegenwoordiger en hij haalt de twee verwijten aan die hem toegestuurd worden. Zij hebben betrek op de stemmingen, die hij uitgebracht heeft over de kwestie van het algemeen stemrecht, en over het voor stel van afschaffing van het artikel 310, on der vorm van wensch uirgedrukt, tijdens de bespreking van het koninklijk adres. De heer Nolf zegt dat hij, met te aanveer- den kandidaat van de Vereeniging te zijn in de algemeene kiezingen sedert "1900, nooit andere verbintenissen aangegaan heeft dan deze van in de Kamer het pro gramma der liberale partij te verdedigen en te ondersteunen. Toejuichingen In zake van algemeen stemrecht is hij on derhanden genomen geweest door de socia listische dagbladen, omdat hij, daarin het voorbeeld, door de heeren Paul Janson en Jooris Lorand gegeven, volgende, geweigerd heeft het algemeen kiesrecht aan 21 jaren te stemmen. Hoe had hij anders kunnen handelen zon der eenerzijds het programma der Vereeni ging, waarvan hij de zaakgelastigde is sedert 1900 en dat het algemeen stemrecht maar aanneemt aan 25 jaren, te miskennen, zonder anderzijds verbintenissen te verbreken, aan gegaan in den schoot der liberale linkerzijde, die zich heden geheel en gansch aangesloten heeft bij het algemeen stemrecht aan 25 jaren, vereenigd met de algeheele evenredige vertegenwoordiging. Levendige goedkeu ring j Dat programma, dat hetgeen is van heel de liberale partij, blijft dat van de Ypersche liberalen het werd vastgesteld tengevolge van eene rechtzinnige overeenkomst, die wij willen eerbiedigen, 't is datgene, dat wij aan de kiezers zullen aanbieden, die het op 2 Juni eerstkomende zullen goedkeuren, gelijk zij het sinds 1900 goedgekeurd heb ben Langdurige toejuichingen). De heer Nolf voegt erbij dat de socialis tische partij hem ook de stemming verwijt, die hij uitgebracht heeft over het voorstel van artikel 310 af te schaffen. Hij heeft, inderdaad, tegen de afschaffing, door de socialisten ondersteund, gestemd maar hij heeft de herziening gestemd, door de libe rale partij voorgesteld en in dezer naam door den heer Paul Janson verdedigd in de volgende bewoordingen Ons bijvoegsel, dat de afschaffing van artikel 310 van het Strafwetboek vraagt, is gewettigd geweekt door nog al talrijke rechterlijke beslissingen, die den geest der wet schijnen miskend en eene ware ongelijkheid geschapen te hebben tus- schen den werkbaas en den werkman. Wij achten, 't is de denkwijze der leden van de linkerzijde, in wier naam ik de eer heb te spreken, dat het noodig is dat ar- tikel 310 van het Strafwetboek te herzien en die kwestie aan een ernstig en grondig onderzoek te onderwerpen. Het schijnt ons geraadzaam de middelen »'op te zoeken om de zoo betreurlijke twis- ten, die tusschen het weik en het kapitaal ontstaan, anders op te lossen dan door de werkstaking en de werkhuissluiting, 't Is dat wij, nevens de werkstaking, die een recht is voor den werkman, de werkhuis- sluiting hebben zien opdagen, veel meer te duchten om reden der onmetelijke kapi- talen, waarover de nijveraars beschikken. 't Is daarom dat wij vragen als er geen werkdadiger middel van overeenkomst bestaat nopens de kwestie der dagloonen en der andere moeilijkheden, die tusschen werklieden en bazen oprijden. Het kan in niemands gedacht komen van daden te wettigen, die, tijdens de werkstaking, van misdadigen aard zijn, zooals smaadwoor- den en bedreigingen, de slagen en ge- welddaden. Zietdaar het karakter van ons bijvoeg- sel en, zooals het is, schijnt het mij dat het door heel de Kamer kan gestemd worden De "heer Nolf denkt niet dat die kwestie verbitteren kan, vermits reeds hoogge plaatste magistraten en die men niet ver denken zal oproerige denkbeelden gedach ten te deelen, de onbillijkheden van artikel 310 aangeklaagd hebben. Het is noodig dat de vrijheid van het werk beschermd worde. Maar niemand vraagt dat zij het weze door eene wetsbepaling, die tot willekeurigheid aanleiding geven kan. Maar, gaat de heer Nolf voort, is het wel het oogenblik om tusschen de tegenpartijen zulke vragen te gaan opwerpen Wij hebben beter werk te doen, zegt hij. Wij hebben eerst en vooral te denken dat misschien ons eene eenige gelegenheid ge geven is om het staatsbestuur omver te werpen en om een einde te stellen aan 27 jaren klerikale overheersching, waarvan wij liberalen en socialisten, meer dan wie ook te lijden hebben. Wij hebben het openbaar onderwijs te verdedigen en herin te richten in alle gra den. Wij hebben het land te begiftigen met eene eerlijke kieswetgeving, gesteund op het zuiver eenvoudig stemrecht, en op de algeheele evenredige vertegenwoordiging, die aan alle partijen toelaten zal vertegen woordigd te zijn in den schoot der bestu- lende vergaderingen, zonder te moeten hunne toevlucht nemen tot kiesovereen- komsten, die altijd nadeelig zijn voor hen, welke ze dulden moeten. Wij hebben de verdediging des vader lands te verzekeren en ons leger op volksge zinder grondslagen in te richten, met den diensttijd tot het volstrekt noodige te ver minderen. Wij hebben goede orde te stellen in ons openbaar geldwezen, dat het huidig staats bestuur maar kan in evenwicht houden door zijne toevlucht te nemen tot allerlei loensche middelen en door de gedurige daling der Staatsrenten te veroorzaken. Wij willen ook het land begiftigen met eenen réesem maatschappelijke wetten, die de arbeiders tegen de ellende beschutten moeten, in geval van ziekte, vroegtijdige gebrekkelijkheid, ongewilde werkloosheid en ouderdom. Wij hebben een einde te stellen aan eene huishoudkundige politiek, die het leven onophoudelijk duurder maakt. Wij hebben ten slotte onze pogingen te vereenigen om een stelsel van dweepzucht en uitsluitingszin omver te werpen, dat maakt dat, sinds 27 jaren, alle gunsten, alle ambten in ons land den klerikalen alleen voorbehouden worden. Herinneren wij ons eerst en vooral, op dit uur, dat de vijand zich rechts bevindt en dat het tegen het klerikalism alleen is dat de tegenpartijen hunne slagen moeten richten. Langdurige toejuich i ngen).

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1