STEMT Di Kiezers Groote MEETING M. MECHELYNCK, Stadsnieuws. BERICHT KIEZINGEN YPER. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Op Zondag 26 Mei Donderdag, 23" Hei 1912. 3 centiemen. Achtste jaar. Xr 28. Kiezers van Yper het arrondissement al zoo: Mil Will gij geluk en voor spoed in ons Vaderland Herbergiers, wilt gij de afschaffing van hel hate lijk vergunningsrecht kleine burgers, land- houwers, neringdoeners, will gij eene juistere ver deeling der bekistingen Werklieden Wilt gij hel pensioen van 1 frank daags bekomen Stemt allen voor nummer zoowel voor kamer als voor Senaat. om 5 ure slipt, in de Zaal der Oud-Pompiers. Provinciale kjezi ng aan de klerikale bladen. kweekingsprijskamp en klerikale politiek. Eene liberale beloo«in<jr te Staden. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des DonderdagsVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5O Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Uixfnudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dtjnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. van 2 Juni 1912. en KANDIDATEN VOOR HET SENAAT. WAWOEVEWtyE Plaatsvervanger VICTOOR KANDIDATEN VOOR DE KAMER VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. WOLF ■n1 Plaatsvervanger GLORIE SPREKER volksvertegenwoordiger. Vooruit voor een nieuwe poll De provinciale kiezing voor 9 Juni aangekondigd zijnde, mag men zich verwachten Alexander de Overwel diger, door zijn eersten bijval aange moedigd, ook zijn grof geschut te werke te zien stellen, om zijne kandi daten door den poll te doen uitroe pen. Hij is er wel niet in gelukt Mons Colaert in 't zetelke te zetten de groote beheerder onzer buurt spoorwegen moest die gelegenheid niet afwachten om zich te doen in de doekskens draaien de heer Van Merris, de handige bokser, wandelen te zenden was ook niet gemakkelijk, maar hij kon ten minste de heer Be- gerem zoetjes inpakken, die, zonder de plaatsvervanging, zich tevreden stelde met eene plaats, waarop geene de minste hoop voor hem*bestaat, en bijdragen zal ten bate onzer twee Meiers Ziet ze daar ten strijde, die geko zenen van den Poll verzekerd als ze zijn dat de heer Fraeys de Veubeke te Kemmel een bijval zonder voor-* gaande bekomen zal door met al het talent dat men hem toekent uit te leggen, waarom men hem bo ven den heer Bruneel de Montpellier verkoos als kandidaat voor den Se naat en waarom ook, na zoo wel de landbouwers, in den persoon hun ner kandidaten in den Poll, miskend te hebben, zouden zich niet mogen verheugen in een gunstig onthaal bij onze landbouwersbevolking, vooral te St Jan, waar Benoni, uit dank baarheid voor de les van nederigheid die hem zoo gevoeliglijk gegeven werd, ze wel zal willen voorsteilen Ook, na zoowel de zaak vooruit geholpen te hebben de oneenig- heid onder de leiders zaaiende, een van hen, op welke beleefde wijze, naar zijne haardstede terugzendende, de landbouwbelangen miskennende door de heerschzucht der landbouw- kandidaten af te keuren waarom zou de groote bewerker van den Poll bij zijne eerste overwinning stil blij ven De heer Begerem, slechts derde werkelijke kandidaat zijnde, wanneet- de drij plaatsen van bijgevoegde open blijven, heeft getoond dat men zich moet kunnen onderwerpen Waarom zou Benoni 't zelfde niet doen Zouden de menschen van Kemmel zich ergeren als de Poll hunnen Burgemeester aan den kant schoof Waarom zouden de land bouwers zich kwaad maken als men de heerschzucht hunner kandidaten misplaatst vond Vermits, om den Poll te miskennen, de bewarende Vereeniging, zonder nog te spreken van aanduiding door den Poll, namen als kandidaten uitroept, die op eene lijst stonden, welke verworpen werd! Ook waarom eene tweede maal zijne toevlucht nemen tot die Poll komedie om de kandidaten aan te duiden voor de provinciale kiezing van den 9 Juni Zou men die plaatsen niet kunnen voorbehouden, om deze te troosten, die door den vorigen Poll niet aan- veerd werden en, om hen aan te moedigen, die, vooraleer zich in een rechterstoel neer te zetten, eene po litieke rol willen spelen Ware er geen gevaar om de komedie te her halen Want als zekere Schepene der stad misschien moest wenschen aizoo'een zijner vrienden, edeljager van Boesinghe, buiten te kegelen, en ais eenig andere heerschzuchtige het in zijn hoofd stak den heer Vanneste, burgemeester van Woesten, uit den zadel te lichten, zou men nog wel zeker zijn van den uitslag en vooral, zou men bij de kandidaten nog dezelfde onderwerping ontmoe ten Onnoodignogeen nieuw voorbeeld van oneenigheid te geven, het zou overigens te laat komen, want de kiezers zullen reeds den 2 juni be wijzen dat zij er tot aan de keel heb ben van heel de klerikale komedie De stad Brussel heeft besloten de lasteraars onzer oflicieele scholen te vervolgen in schadevergoeding. Zaterdag laatst, 18 Mei had er te Yper eenen prijskamp voor rundvee plaats, over eenige dagen geleden was er ook een prijskamp voor het geitenras. Waren wij in de kiestijd niet, nie mand zou daar bijzonder op letten, maar gewoonlijk heeft de geiten prijskamp in de Oogstmaand (Tuin- dag) plaats en die aanvullende rund veeprijskamp heeft nooit plaats ge had. Waarom dan die vervroeging en waarom die prijskamp meer Maar omdat er op 2 juni kiezing is voor de Kamers en dat zekere klerikale politieke mannen verlangen die goe de landwerklieden en pachters dom prijzen te verteederen, want gewoon lijk waren de premiën voor den gei tenprijskamp maar van 700 franken in plaats van 1500 franken op heden en daarbij de 2000 fr. prijzen meer voor het rundveeras aangeboden. Welnu, wat belangwekkender is, die prijskampen worden met de hulpgel den van 't staatsbestuur, van de pro vincie en van de stad gegeven, 't is te zeggen met het geld van al de lastenbetalers liberalen gelijk kle- rikalen en die hulpgelden dienen dus gedeeltelijk om de liberalen te bestrijden met hun eigen bijdragend deel. Dat legt heel 't huidig stelsel bloot de politiek in alles gemengd, zelfs in louter huishoudkundige zaken Maar is dat te verwonderen als men de samenstelling kent der bestuurraden van die syndikaten een advokaat- burgemeester, kandidaat voor de Kamer eën pastoor een drukker en een staatsbouwkundige,gekomen uit de zeer katholieke hoo_,eschool van Leuven, ambtenaar, die zich buiten de partijtwisten zou moeten houden, als de-ministerieele omzendbrieven geschreven waren om op allen toege past te worden, zelfs op de klerika- len Dus allen onbevoegd, geene de minste kennis hebbende van kwee king en landbouw, behalve de laatste misschien. Het is waar dat die heeren een in richtende bestuurraad vervangen hebben, die hen in bevoegdheid en waarde overtrof, maar waarvan de politieke diensten door de klerikale oversten niet hoog genoeg geschat werden. Men is voorzeker niet zeer dankbaar in de klerikale partij, want deze, die verwijderd werden, waren nochtans allen goed gekleurde kleri- kalen. Men vraagt zich anderzijds af hoe een der nieuwe leden zich houden zal, die door mjn ambt belast is het gebruik der hulpgelden te bewaken en zijn oordeel uit te drukken over het toekennen er van Mag men ter- zelfdertijd rechter en partij zijn Is het ook nauwkeurig dat zekere be dieningen betaald zouden zijn, wan neer de bedieningen in dekweekings- syndikaten kosteloos zouden moeten uitgeoefend worden, als het belang der kweeking de overheerschende bezorgdheid waren Pachters, kleine kweekers, opent de oogen dat bewijst u dat men u, onder den dekmantel van prijskamp, aan 't foppen is en stemt allen voor de liberalen, die voor u ware vrien den zullen zijn. Genoeg uitsluitings politiek de landbouw en de kweeking zijn maat schappelijke en wetenschappelijke kwesties, waarin er geene pastoors voorvechters, wijkmeesters (aalmoe zeniers) noch andere politiekers noo- dig zijn. Zondag laatst had eene betooging plaats te Staden, ter gelegenheid der inhuldi ging van het nieuwe blauwe vaandel der Liberale fanfaren Ste Cecilia, aange boden door den eere-voorzitter, heer Neyrinek. Een veertigtal maatschap pijen, waaronder 10 muziekkorpsen, namen deel aan den stoet, die gansch 't. dorp doortrok. Er waren minstens5.000 betoogers te Staden nog nooit had men er zooveel volk gezien. Na den stoet werd eene meeting ingericht in open lucht op de plaatse. Namen er op volgentlijk het woord, de heeren Juluis Hoste, De Laere, kandidaat voor de WEERGALM nsa O O

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1