Eene kleine vraag. Wat willen de liberalen altijd advokaten M. Paul Janson. Advokaten, en Stoeferij ikAAilkAAil Aan de werklieden der grens. Het pensioen van EEN fr. daags Twee beduidende kiezingen. i Hoed af Kamer van hel arrondissement Rous- selare-Thielt Baeckeroodt van Brugge en VanBieshrouck van Oostende. Iede- redevoering werd met onophoudend I iandgeklap begroet de geestdrift was i en toppunt gestegen nog nooit in Vlaan deren, beleefde men zulke dag. -* Onze dappere harmonie de Oud- l 'ompiers heeft insgelijks deelgenomen aan de botooging van Staden. Bij hare aankomst begaf zij zich naar het kas teel van den eere-voorzitter, M. Ney- rinck, voor wie eene stukjes uitgevoerd werden. Om 2 ure s'namiddags, bij de aan komst van den bijzonderen tram van Rouselare, waar er ten minstens 600 personen de hoofden der liberale par tij van Rouselare gevolgd hadden werd eene dappere Brabangonne gespeeld door onze harmonie. In geheel liet land door, zelfs daar waar er geen kartel gesloten is, zijn de oppositiepartijen tak koord om slechts te strij den tegen de klerikalen hoe komt het dan dat hier, in 't arrondissement Yper, de socialisten alleenlijk de liberalen aanvallen. Is het onwetendheid of verraad Het zuiver algemeen stemrecht aan 25 jaar vereenigd met de algeheele evenredige vertegenwoordiging voor al de kiezingen. Een goed onderwijs voor allen met vrije keus der school voor den familie vader. Goede maatschappelijke werken, die de werklieden waarborgen tegen de ziekte, tegen de gebrekkelijkheid of tegen de werkeloosheid het ver schaffen aan de oude werklieden, door den arbeid versleten, van een pensioen van één frtink daags Eene juistere verdeeling der belas tingen, door deze af te schaffen die Wegen op de levensmiddelen der volksklas. De afschaffing van het vergunnings recht- Het is zeker omdat de socialisten hetzelfde vragen, dat^zij alles in werke stellen om de liberale kandidaten te bestrijden en de kiezing te verzekeren van een derde klerikaal indien het mogelijk ware Gelukkiglijk, de liberale kandidaten, de heeien VANDEVENNE VICTOOR WOLF en GLORIE zullen zegepralen zonder hen en tegen hen De Fakkel orgaan der socialisten van het arrondissement Yper, maakt gebruik van den naam van Paul Janson om onze liberale kandidaten te bevech ten, en te doen gelooven dat M. Paul Janson, voorzitter der liberale linker zijde, de liberalen van 't arrondisse ment Yper en hunne kandidaten zou afkeuren! Waar verduiveld heeft de Fakkel dit wel gevonden 't Is waarlijk eene verdoling Maar aangezien M. Paul Janson, de liberale leider, met recht zoo hoog ge prezen is door de socialisten, en daar zijnedemokratieernietbetwijfeldis,hoe komt het dan dat M. Nolf aangevallen is door de socialisten, alhoewel hij de zelfde stemmen uitgebracht heeft ge lijk M. Paul Janson, in de kwestie van 't artikel 310 en in de kwestie van het zuiver algemeen stemrecht aan 21 jaren Wie kan er dat uitleggen Wij ver staan er ons niet aan. Wij beperken ons met te verklaren dat geheel de pennetwist door de so cialisten tegen onze kandidaten gericht ontbreekt aan goede reden, aan open hartigheid en aan eerlijkheid. Hoe IH. Paul Janson zijne stem en die zijner liberale collegas verrechtveerdigd heeft aangaande het artikel 310. Ziehier de woorden door M. Janson zelf uitgesproken in de Kamerzitting van 7 December 1910, om het voor stel te verrechtvaardigen, door hem neergelegd namens de liberale linker zijde en betreffende de herziening van dit artikel «Ons bijvoegsel, dat de afschaffing van artikel 310 van het Strafwetboek vraagt, is gewettigd geweest door nog al talrijke rechterlijke beslissin- gen, die den geest der wet schijnen miskend en eene ware ongelijkheid geschapen te hebben tusschen den werkbaas en den werkman. Wij achten, 't is de denkwijze der leden van de linkerzijde, in wier naam ik de eer heb te spreken, dat het noodig is dat artikel 310 van het Strafwetboek te herzien en die kwes- tie aan een ernstig en grondig on- derzoek te onderwerpen. Het schijnt ons geraadzaam de middelen op te zoeken om de zoo betreurlijkc twisten, die tusschen het werk en het kapitaal ontstaan, anders op te lossen dan door de werkstaking en de werkhuissluiting. 't is dat wij, nevens de werkstaking, die een recht is voor den werkman, de werkhuissluiting hebben zien op- dagen, veel meer te duchten om reden der onmetelijke kapitalen, waarover de nijveraars beschikken. 't Is daarom dat wij vragen als er geen werkdadiger middel van over- eenkomst bestaat nopens de kwestie der dagloonen en der andere moei- lijkheden, die tusschen werklieden en bazen oprijzen. Het kan in nie- mands gedacht komen van daden te wettigen, die, tijdens de werksta- king, van misdadigen aard zijn, zoo- als smaadwoorden en bedreigingen, de slagen en gewelddaden. Zietdaar het karakter van ons bij- voegsel en, zooals het is, schijnt het mij dat het door heel de Kamer kan gestemd worden. Al de leden der liberale linkerzijde hebben het voorstel van den heer Janson gestemd, M. Nolf erin begre pen dat belet toch niet dat de Fakkel M. Nolf bestrijd Hoe >1. Paul Jansou zijne stem en die zijnet* vrienden vereclitvaardigd heeft aangaande de kwestie van het Z. A.. S. aan 21 jaren. M. Paul Janson heeft zich onthouden \yanneer het gold het zuiver algemeen stemrecht aan 21 jaren te stemmen, door de socialisten voorgesteld, en dat tevens het stemrecht toekende aan de mannen en aan de vrouwen. Hij zegde nament.lijk Het programma der Liberale lin- kerzijde is genoeg bekend en het is niet noodig dat ik het herleze. Het is den uitslag van eene eerlijke over- eenkomst, die juist voor doel had de zegepraal van het algemeen stemrecht voor provincie en gemeente te verze- keren. Dus is het een eerlijke plicht voor de liberalen zich te behouden bij de formuul die zij aangenomen hebben en het bewijs daarvan is dat de libe- rale linkerzijde de dagorde gestemd heeft vragende de gelijkheid voor al de burgers in zake van kiesrechten. Ten slotte, alhoewel wij ons pro- gramfna algeheel behouden, kunnen wij geene wijziging stemmen, die de zaak die wij verdedigen zou kunnen doen mislukken met er kostbare toetre- dingen ervan te ontnemen M. Nolf heeft zich onthouden met de andere leden zijner groep en zijne handelwijze, overeenkomstig met het programma der Liberale Associatie van Yper, wiens gekozene hij is, heeft nooit beknibbeld geweest. Dat is zoodanig waar, dat M. Nolf herkozen werd in 1906 en 1910 zonder de minste tegenkanting van wegens de socialisten En nu dat het liberaal programma verbreed is, dat de dubbele stem der familievader weggelaten is, nu dat ge heel de Liberale Linkerzijde toegetre den is aan de formuul van het zuiver algemeen stemrecht aan 25 jaren, ver eenigd aan de evenredige vertegen woordiging, stellen de socialisten alles in werke om den zetel der oppositie in ons arrondissement te doen verliezen Dat is redelijk, he De sucialiste 's ver/.e- l*.ei-<l van de nederlaag. Elke stem aan deze lijs* gegeven Is eene VERLOREM stem. Stemt dus voor ii De socialisten van ons arrondisse ment willen door geene advokaten meer vertegenwoordigd worden. Sedert lang, zegt de Fakkel, zenden de duitsche werklieden naar het Parlement, in plaats van advokaten, de bekwaamsten onder hen, de schrijvers of voorzitters hun ner sijndikaten deze kunnen veel beter hunne belangen verdedigen dan al die bur- gersadvokaten die niets kennen van het werkmansleven. Ohé heeren advokaten die op de so a- liste banken der Kamer zetelen maakt i ve 1 pakskens 1 Te beginnen met MM. Vandervelde, advokaat Destrée, advokaat Royer, advokaat Piérard, advokaat Meysmans, advokaat Brunet, advokaat en kandidaat te Charleroi Pastuur, advokaat en kandidaat te Charleroi Vinck, advokaat en kandidaat te Brussel enz., enz. De Ypersche socialisten willen maar ver tegenwoordigd zijn door schrijvers van sijn dikaten en't is daarvoor zeker dat zij als eerste kandidaat voorstellen den heer Croy- mans..... oud-apotheker en grondeigenaar te Wervick. Wel, wel, de socialisten van ons arron dissement zijn toch geen redelijke menschen De pastoor in de kerk, de burgemeester alleen mees ter op liet gemeentehuis. Dat willen de liberalen. Wanneer men de Fakkel leest, het socia list gazetje, zou men denken dat de liberalen niets gedaan hebben, toen de Fransche Kamer eene wet wilde stemmen, waardoor een taks zou gelegd worden op de belgische werklieden die naar Frankrijk gaan arbeiden. Wat zegt gij van deze handelwijze, kie zers der grens, die u allen nog zeker wel herinnert dat M. Nolf naar Ploegsteert is gekomen, waar hij vast beloofde de noodige voetstappen te doen om te beletten dat de wet die reeds door de Kamer gestemd was, zou doorgedreven worden Denken de socialis ten dan dat gij alreeds vergeten hebt dat de heeren NOLF, Vandevenne, Ozeray en Asou te Brussel voetstappen gedaan hebben bij den minister van buitenlandsche zaken en dat M. Lorand eene ondervraging deed in de Belgische Kamer En ook nog dat hij met andere liberale volksvertegenwoordigers onderhandelingen had met Parijs Indien de Fakkel dat al vergeten heeft, zult gij u herinneren dat al die voetstappen bij het fransch goevernement goeden bijval hadden en wilt gij een geteekend stuk om het te bewijzen, ziehier dan den brief welke M. Nolf toen ontving van zijn medelid, M. i Franck. Waarde Collega en Vriend M. Nolf, j Gevolg gevend' aan de wenschen van ver scheidene onzer liberale collegas, heb ik te P'ai ijs, bij mannen van gezag, die o. ze overtuigingen zijn toegedaanstappen a n- gewend om mede te werken tot het niet doordrijven der reeds door de Frans he Kamer gestemde belasting op de Belgis he werklieden door er de onrechtvaardigh id van te doen inzien. I)par deze vraag u zeer veel belangs. ü- i ling heeft ingeboezemd, heb ik het genoei en I u te melden, dat naar de mij gegeven >r- i zekeringen bedoelde belasting niet :al doorgaan de heele bepaling op dit p: nt wordt van het hangend budjet gescheiü n. Het gevaar schijnt dus afgeweerd. Ik wensch er uwe nijverige werklied'n- bevolking geluk mede en blijf in alle vri endsch apUw toe gen egen (get.) L. FRANCK. En nu, vrienden kiezers, oordeelt over de waarde der aanvallen van den Fakkel en andere socialiste strooibladjes voor de oude werklieden. De Kamer is in bezit van twee ontwerpen Door wie werden ze neêrgelegd Het eene door M. May, liberaal kamerheer van Nijvel het andere door M. Warocqué liberaal kamerheer van Thuin. En zeggen dat de Fakkel dat niet weet of niet wil weten 1 Met de laatste gemeentekiezingen, hebben de socialisten gestreden, in ons arrondisse- ment, te Komen en te Wervick. Ziehier de bekomene uitslagen TE KOMEN j De volstrekte meerderheid was 1008. j De lijst 1, gezegd de blauwen, heeft ge middeld 857 stemmen bekomen. De lijst 2, socialisten, bekwamen Desbonnets 91 Goudtsmedt9 1 Gryson E OOMinnekeer92; Six 91 ;Warlop9'i. De lijst 3, gezegd de roode, bekwamen gemiddeld 1030 stemmen. TE WERVICK. De volstrekte meerderheid was 1342. De klerikalen behaalden gemiddeld 1390 stemmen, tegen 945 aan de liberalen en 309 aan den socialist. I Men is dus verre van de 4000 stemmen waarvan de Fakkel spreekt, 't Is waar dat in 1896, de socialiste lijst voor de Kamer 4000 stemmen behaalde maar de Fakkel vergeet te zeggen dat de liberalen niet stre den in 1896 en dat een groot deel der stem men bekomen door de socialisten, uitgebracht waren door liberalen die liever eene antikle rikale stem uitbrachten. Dat bewijst genoeg dat de liberalen niet allen zouden stemmen voor de socialistenen bijgevolg dat het kartel hier in ons arrondis sement ons veel stemmen zou hebben doen verliezen 1 Wij lezen in den Eclaireur In 1900, wanneer Lambot en Leclercq als socialisten voorgesteld werden door de klerikalen, bekwamen zij in 't kanton Pas- schendaele meer dan 200 stemmen van kiezers die dachten hunne stemmen te geven aan overtuigde socialisten. (geteekend) E. Gryson. Ziedaar wat M. Gryson, socialist kandi daat schrijft en beweert En ziehier de officieele cijfers bekomen door de heeren Lambot en Leclercq le en 2e kantons Yper 91 stemmen. Kanton Meessen '75 Kanton Passchendaele 12 in plaats van meer dan 200 Kanton Rousbrugge 24 Kanton Poperinghe 31 Kanton Wervick 58 Is het nu hetoogenblik niet om te roepen KIEZERS men bedriegt u Maar tot welk doel Weg mei de klerikalen die maar 9 centen per dag geven aan den arme afgesloofde werkman voor het maatschappelijk werk der Liberalen Kamerzitting van 12 Maart 1897, btadz. 857. M. VANDERVELDE, socialist kamer lid, in eene redevoering waarin hij recht doed wedervaren tegenover de lasteringen door de klerikalen en zelfs door socialisten naar de liberalen gericht, zegde tot de klerikalen Komt niet beweren dat men iets ge daan heeft voor 1886, want ik bevind mij voor een klerikaal bestuur en eene klerikale meerderheid, en ik heb het recht te zeggen, dat al hetgene gedaan weid op maatschap pelijk gebied, voor 1886, het werk is van tie liberale gmrtij en di* niet tegenstaande al de tegenkanting «lei* klerikale minderheid. Ik denk niet dat gij het zijt die de wet gemaakt hebt van 1851 op de maatschap pijen van onderlingen bijstand, de wet van 1859, op de werkrechtersraden of wel ook nog de wet van 16 Maart 1865 op de alge- meene spaar- en lijfrentkas, en die men aan Frère-Orban verschuldigd is men verweet hem, wanneer hij deze instelling deed, dat hij aanslag pleegde aan de familiegevoelen^ met de kinders te onttrekken aan hunne plichter jegens hunne ouders. Gij zult ook ten uwen prof ij te de wetten niet aanhalen die het leven minder duur ge maakt hebben, daar gij de afschaffing df octrooirechten bekampt hebt. Anseele. Redevoering van Sl Nikola 1904. Ik erken volgaarne dat tot hiertoe de hervormingen en verbeteringen ten voor deele der werkende klas meer uit de ranë,er der liberalen zijn gekomen dan uit die e klerikalen.

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2