ama&jim mm De beteekenis der stemming'. ,'^r.^r f yp yp \a de kie/jn». Vrije Burners Vloed en aan t werk De heer Struye heefl zijne kieziug le danken aan de socialisten. i\ieuwslijdmgeu. Lijst der Apothekers ill. J. DECHIEVKE, De nederlaag van Zondag mag ons niet ontmoedigen. Ook kunnende klerikalen met hunne triomf zoo hoog niet oploopen, want deze zal van zeer korten duur zijn, en is niet alleen te danken aan hunne schandalige propagandamiddelen, uit- kooperij in 't groot, leugen, laster, en vervolging, maar meest nog aan het onrechtvaardig kiesstelsel daat aan al de buitenlieden 2 en 3 stemmen geeft en dat de arrondissementen op zulke manier verdeelt dat de klerikalen er al het voordeel uit trekken. Luistert In de kiezing van Zondag werden in geheel het land 1,266,604 stemmen uitgebracht door liberalen, socialisten en dpmokraten, dus teg-en het gou vernement. De klerikalen behaalden 1.343,963 stemmen, deze van den afzonderlijken klerikalen Cousot te Dinant, erbij ge rekend Maakt dus maar een verschil van 77,359 stemmen op 2 millioen en half stemmen. Zij zijn dus wel gekomen wanneer zij zullen roepen dat de anti klerikale partij verpletterd is Indien de zetels regelmatig moesten verdeeld worden, zouden die 77,359 stemmen maar 5 zetels inbrengen en zou de meerderheid der klerikalen geen 16 maar wel 5 zetels moeten zij n Van een anderen kant is die schan- dige kieswet derwijze geschikt dat om een gekozone te hebben in Roeselaere 9850 stemmen moet hebben. In Nijvel 16875, in Mons 15643, in Brugge 10845, enz. In Doornik - 56999 st. 3 antikl. gek. In Leuven 56865 st. 4 kle. In Roeselaere 49254 st. 5 kle. In Thuin 38329 st. 2 libe. In Brugge 32527 st. 3 kier. In Nijvel 43977 st. 2 libe. In Thurnhout 40772 st. 4 kier. In Luik 131882 st. 9 libe. In Antwerpen 135028 st. 12 kier. In Charleroi 127000 st. 8 libe. Hebt gij ooit iets schandaligergezien. Het is dus hunne uitkooperij alleen niet die de klerikalen aan 't bestuur van 't land houden, maar grootendèels het kiesstelsel dat binnen kort moet en aal veranderen. Gij ziet dus dat men geen moed mag laten vallen en wij alleen het slachtof ferzijn van twee grooteonrechtvaardig heden tiet meervoudig Stemrecht en de Vervalschte Evenredige Vertegenwoor diging. Moedig weer op de bres vrienden en ten strijde voor recht en vrijheid, on der den kreet van Weg met de Vervalschers 1 Leve het algemeen Stemrecht Als wij het recht hebben ons over den uitslag der kiezing van Yper te verheugen, moeten wij toch erken- nen dat de stemming van Zondag .2 juni een ernstigen achteruitgang daarstelt van de liberale partij in het overige des lands. In bijna al de arrondissementen wint de klerikale partij een aanzienlijk getal stemmen. De liberalen hoopten op eene zege praal en verslagenheid heerschte toen de tijdingen van overal de on- wederleggelijke voorteekens eener nederlaag aan brachten, die de grootte aannam van eene ware uiteendrijving. De oorzaken Het is niet twijfelachtig dat bedrog en omkooping er voor een breed deel tusschen zijn. Nooit werd zooveel goud in de weegschaal geworpen en, feit zonder voorgaande, men heeft dezen keer het staatsbestuur eene ware officieele omkooperij zien in richten, die, tot 's avonds voor de stemming, zich voordeed door het uitdeelen van gunsten, het toezenden van betalingsbevelen, overeenko mende met loonverhoogingen en ver meerderingen van jaarwedde, die sinds jaren te vergeefs aangevraagd werden. Het is onloochenbaar dat de stemming van 2 Juni daardoor ver- valscht werd, maar als men denkt dat het bedrog en de omkooping de gewone wapens der klerikalen uit maken, moet men wel elders de beteekenis zoeken van onze neder laag 't Is het kartel, dat verslagen werd, 't is het verbond of als men 't verkiest de toenadering der linker zijden, die veroordeeld geweest is. 't Is de politiek van den blok, die door het land afgewezen is. Zekerlijk is het kartel maar een uitweg, een stemmingsmiddel. Maar dat zijn beteekenissen, die de kiezer niet vat. Hij ziet maar een ding, 't is de gemeenzame lijst en die is voor hemde versmelting, het verbond De algemeenmaking van het kartel in Belgie heeft duizenden kiezers van ons doen afkeeren, die ons tot op heden hun vertrouwen schonken, de eene onthielden zich met een wit briefje te geven, de andere zijn rechtstreeks naar de klerikalen over gegaan. De uitslag, welken deze laatste te Brussel bekomen, waar zij meer dan 20.000 stemmen bijwonnen op de vorige kiezingen, is onder dat opzicht stichtend genoeg niemand kan er zich aan misgrijpen. En wat zich te Brussel voorgedaan heeft, kwam ook overal elders voor en zou ook in ons arrondissement gebeurd zijn, ware het kartel er niet met een parigheid door onze vereenigingen \erworpen geweest en hadden wij niet. tijdens heel dezen kiesstrijd, zoo hevig aangevallen geweest door de socialisten, die,alles deden, wat in hunne macht was, om den heer Nolf te doen vallen, wat bewezen heeft dat wij hunne bondgenpoten niet waren. Spijts dat alles, waren er kiezers, die aarzelden ons hunne stemmen te geven, enkel uit vrees van mede te werken aan de aanstelling van een staatsbestuur der verbondene linker zijden zij staken het onder de stoe len niet weg. 't Is dus de vrees voor de socialis ten, die de eerste oorzaak was van den achteruitgang der liberale mach ten in het land. En 't is daarom dat het hoogst noodig is, als de liberale partij het vertrouwen van ons volk wil herwinnen, dat zij luide en opent- lijk verklaart eene op haar eigen be staande partij te willen blijven en dat zij hare daden met hare verklaringen in overeenstemming brenge. liet is ook noodig dat zij van morgen af den strijd aanvange om een beter stelsel van evenredige vertegenwoordiging te bekomen, derwijze dat er geene verlorene stemmen meer zijn, wat aan elke partij toelaten zou afzonderlijk testrijden, zonder kartel of welkdanig verbond ook. Daags na onze neder laag moeten wij, Vlaamsche libera len, meer dan ooit den hereenigings- kreet doen weergalmen Leve de volledige evenredige vertegenwoor diging, voorwaarde onzer toetreding tot het zuiver algemeen stemrecht. En, onder dat opzicht, spijt het ons dat de verklaring van het bureel der linkerzijde er niet over spreekt. Doch als de vrees voor het kartel de eerste oorzaak van onzen achter uitgang was is het anderzijds onbe twistbaar dat de veldtocht, dien men in het land gevoerd heeft onder den kreet van Weg met de kloosters de bevolking van ons afkeerde en haar letterlijk radeloos maakte. Men zag er, in geval van overwinning van het kartel, de invoering van eene Combistenpolitiek in, waarvan onze bevolking, diep aan haar geloof ge hecht, hoegenaamd niet hooren wil, niet meer dan wij overigens. De on dervinding, tijdens de kiezing van 1906 opgedaan, die eenen achteruit gang van onze gedachten kenmerk ten tengevolge der Fransche inven tarissen, had de oogen moeten ope nen aan hen die onze propaganda besturen en die onzen buiten en zelfs onze steden zoo weinig schijnen te kennen. De klerikalen hebben, ter gelegenheid der laatste kiezin gen den veldtocht hernomen, dien zij in 1906 met bijval geleverd hadden. Zij hebben de beeldekens in groot getal verspreid, waarop de kartellis ten verbeeld stonden de kerken be stormende, de zusters in de'gasthui zen verjagende, de godsdienstige zinnebeelden verbrijzelende, enz. Zij hebben den schepter der vrijmetse larij gezwaaid. Zij richtten in de kerken predikingen in, waarin paters, als te Oostvleteren, uittreksels lazen uit de Kamerverslagen betrekkelijk aanvallen tegen den godsdienst door socialiste afgevaardigden gedaan, de heeren Demblon, Furnemonten Ler- wagne aanhalende. Zij hebben de redevoering van den heer Vander- velde tegen de missionnarissen ten bate genomen. In een woord, zij hebben het gods dienstig gevoel onzer bevolking op gehitst en zij zijn erin gelukt, met te toonen dat de kartelsluitende libera len in akkoord met de socialisten sa mengingen, vele kiezers van ons af- keerig te maken, die ons nooit hun volle vertrouwen ontzegd hadden men moet het wel zeggen dat de plakbrieven, te Brussel uitgegeven en de kaart der kloosters voorstel lende, waaronder men «Weg met de kloosters lezen kon, wonderwel hun spel bevoordeeligd hebben. Dat is zoodanig waar dat in ons arrondis sement, waar die plakkaten door onze liberale Vereeniging afgekeurd wer den, de klerikalen er zich van be dienden om ten hunnen profijte en tegen ons propaganda te maken. Wij hebben inderdaad ons postkaarten kunnen bemachtigen, die een afdruk sel droegen van dien plakbrief en die uit Brussel aan buitenkiezers opge stuurd werden Dat zijn onbehendigheden en fou ten, waarover wij niet kunnen ver antwoordelijk gesteld worden, maar waarvoor wij ongelukkiglijk, gelijk de anderen betalen. Mocht de les van 2 Juni aan allen profijtig zijn. Het is grootelijks tijd dat de liberale partij zich hervatte, 't Is door eene politiek van gematig- heid, van verdraagzaamheid, van vrijheid voor iedereen, en ons wel wachtende van elke verdachtmaking, dat wij moeten trachten den verloren grond teherwinnen. Zwichten wij ons die rol door klaarziende klerikalen te laten spelen, 't Is onze partij, die de partij van het juiste midden moet blijven aan dien prijs alleen zal de toekomst ons toebehöoren. Leve de volledige evenredige vertegenwoordiging De nieuwgekozenen hebben hunne kiezers bedankt. 't Is wel Maar hunne kiezers zijn. hun nog levendigere dankbetuigingen en eene nog grootere erkentenis verschuldigd niet waar r Talrijk zijn nog, in ons arrondisse ment, eertijds zoo diepgrondig libe raal, de liberalen, die, 'na den val van wijlen den heer Alfons Vanden- peereboom, van groote en hoog ver eerde gedachtenis, gedurende lange jaren geleden hebben, omdat zij, in de Kamer, noch in het Senaat, gee- nen vertegenwoordiger meer had den. En rond hen is er een heel ge slacht ontstaan, dat, in dezelfde grondbeginselen opgevoed, denzelf den spijt gedeeld en dezelfde verne dering ondergaan heeft. De wet op de evenredige vertegen woordiging is eindelijk hun komen toelaten hunne vertegenwoordigers in de Wetgeving te hebben. Van af 1900, de heer Ernest Nolf, en een weinig later, de heer Eudoxe Victoorde heer Robert Glorie, meer onlangs, hebben, met eene ware zelf- verlooching, zonder de minste baat zuchtigheid, heerschzucht of ij del heid, aanvaard kandidaten te zijn aan de liberalen toelatende nuttiglijk hunne verlangens te dienen met be hulp van die geëerbiedigde namen en van, dank aan die namen, een breed programma, gekenmerkt door ver draagzaamheid en recht voor ieder een, te verdedigen programma be vattende, namelijk de eerbied voor en het behoud van onze grondwette lijke instellingen en vrijheden het vervolgen en verwezenlijken van eiken waren vooruitgang, zoowel op huishoudkundig en staatkundig als op zedelijk en maatschappelijk ge- bied de klimmende verbetering van het lot der kleinen en nederigen de voldoening der wettige grieven dezer laatste de wijziging der kieswetten, die te'veel bedrog mogelijk maken en dat alles onder den waarborg van een burgerlijke macht, vrij en onaf hankelijk gemaakt van elk geestelijk gezag. Van kiezing tot kiezing is de bijaal toegenomen en, deze maal nog, heb ben de stemmen door de liberale lijst behaald het noodige getal overtrof fen en de hoop en de voorzeggingen der tegenstrevers verijdeld. Heel zeker is die uitslag gedeelte lijk aan de getrouwheid der kiezers verschuldigd doch hij is, voor het grootste deel aan de persoonlijke po gingen der kandidaten zelve te dan ken aan de onvermoeibare ver kleefdheid, die zij in den strijd ont plooiden aan de waardigheid, de taaie volharding evenarende, waar mede zij de propaganda geleid en den strijd bestuurd hebben in dezen veldtocht, lastig en gevaarlijk boven alle, met, boven hen, het staatsbe stuur, gebruik en misbruik makende van al zijne macht voor hen, de klerikalen en al hunne geduchte in vloeden en ten slotte, de socialisten tusschen de beenen Eere en hulde aan hen en aan hen ook, gansch onze erkentenis en al onzen dank, van ons, hunne ver plichten Wij lezen in de Independance beige van den 6 Juni 1912 Het is met algemeenen spijt dat de Oostendsche liberalen vernomen heb ben dat, bij gebrek aan eenige stem men de uitstekende senator Verbeke bepaald weggecijferd was tengevolge der vierhonderd witte briefjes, door de socialisten in de stembus gesteken, met wie men nochtans het kartel ge sloten had. M.Verbeke had zijn zending met eene merkwaardige bevoegdheid en eenen vlijt vervuld, toonende hoe goed hij op de hoogte was der zaken, die hij behandelde. Wij voegen onzen spijt bij dien der Oostendsche liberalen. De heer Struye inag eene fiere kaars aansteken voorde socialisten, 't is waar dat klerikaten en socialisten elkander opperbest verston den geestelijken en klerikale kopstuk ken uit ons arrondissement, die wij kennen, gingen de liberale kiezers vin den om ze aan te zetten, voor de lijst der socialisten te stemmen Dienst voor wederdienst, do lieer Struye zal ongetwijfeld zeggen wij zijn effen. OOSTENDE. Ontevreden soldaten. Vrijdagavond, rond 10 üurj zongen een 50-tal soldaten van de opgeroepen klassen en gelogeerd in de stallingen, door Leopold II gebouwd op de Kö- ninginnelaan, de Internationale en zij riepen A bas la Calotte De on derofficiers konden hen niet doen zwij gen. Op zeker oogenblik verbrijzelden deze soldaten de ruiten der lokalen met fl esse hen en met bajonetten. Dezelfde feiten hadden reeds denvo- rigen avond plaats gehad. De krijgsoverheid heeft een onder zoek geopend. van dienst zijnde ZONDAG 16 JÜNI 1912. STATIESTRAATYPER V "X O

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2