01 Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. 5 centiemen. Achtste jaar. Nr 35. Verschijnende des /donderdags. Gemeenteraad van Yper. Onze tegenstrevers. Her ideaal Rijwiel Wordh f Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor dun buiten Een jaar, Fr. JÏ-OO. Voor stad Een jaar, Fr. ~-T>0 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijf! in hij den Uilgever, Dixinudestraat, n1 53, le Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notanale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen I fr. id. Openbare zitting van den Zaterdag 20 Juni 1012. De openbare zitting wordt om 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordigde luieren Golaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys, Schepene Fiers, Vandergliote, D'llu- vettere, Bouquet, Sobry,Iweins, I ,ema- hieu, Biebuyck, Begerem, Bans en Seys, raadsleden N. -Boudry, dd. se cretaris. De héeren Vandehboogaerde en Struye verontschuldigen zich de zitting van dien dag niet te kunnen bijwonen. liet verslag der laatste vergadering wordt zonder opmerkingen goedge keurd. 1. Stadseigendommen verslag voor de aanbesteding van werken aan Parnas- s us-Ilof. De heer Voorzitter. Volgens de oorspronkelijke plans en bestekken was er een portaal voorzien aan den hoofdingang. Er werd besloten dit voorgebouw weg te lalèn en na uitleg gingen van den bouwkundige, zullen de gipsenkroonlijsten vervangen wor den door steeneri kroonlijsten. Het aanbod van den heer Roose, dat tot 13.883 fr. beloopt, bevat die werken in min en in meer. De Raad keurt dat aanbod goed. 2. EeredienstSl Maartenskerk bou wing van bijhoorigheden aan het zuidelijk portaal. De heer Voorzitter geeft lezing van 't verslag, dat hij over die zaak opge maakt heeft. De overeenkomst, tus- schen de Stad en den Kerkraad geslo ten, vermeldt dat er een bijgebouw zal moeter.'gebouwd worden om tot be schutting te dienen van zekere voor werpen, die vooreerst plaats vonden in de abdij. De hoek, gelegen tusschen dekens kapel en deze van S( Anna is eene gunstige plaats. De twee besturen zijn op dat punt t'qkkoord. Dezelfde eensgezindheid bestaat niet tusschen hen, die zich met de verfraaiingder kerk bezighouden. Zij zijn evenwel t' akkoord om die ledige ruimte heel ongelukkig te vinden. Het voorgelegd ontwerp schijnt het vraagstuk op de gelukkigste wijze op te lossen. Daar de twee schoormuren zich nietop dezelfde aflijning bevinden, kan er geene spraak zijn daar een sclminschen muur op te trekken. Het voorgesteld bijgebouw gaat uit van den schoormuur der kruisbeuk om de de kens kapel te vervoegen, alzoo eenen overgang uitmakende tusschen die twee gebouwen van verschillende tijd vakken. I-fet zal versierd zijn met een sierlijk torentje. Het cijfer der geheele uilgaaf be draagt 14.751-38 fr. en de stad zou er in tusschenkomen voor een zesde. Later, ter gelegenheid der herstelling van dat deel der kerk, zou men de opening van bet groote toegemetste venster bewer ken, dat bestaat achter de schilderij van de kruisverheffing. Na eenige op merkingen der heeren Baus en Biebugck verklaart de heer Voorzitter dat de Commissie der Monumenten haar laatste woord daarover zeggen zal. De Raad keurt die werken goed, buiten de heeren Baas, Iweins d'Eeck- hontte en Biebugckdie zich onthou den. 3. Eeredienst Sl Maar tenteer k, bou- iving van eene naald op den toren. De heer Burgemeester. Tot hiertoe heb ik nog geen enkele wettiging van dit werk in de oudere of nieuwere o<>r konden gevonden. Wij vinden in onzen toren dezelfde evenredigheden als in dien der Onze Vrouwkerk van Brugge, maar kleiner. De tijpvan den naald der S' Jakobskerk zou kunnen gekozen ge weest zijn, vermits het deze is der naal den van Zee-Vlaanderen. Nochtans de grondsteun van den toren van S' Maar- tens rijker zijnde, beantwoord liet voor gelegd ontwerp beter aan de geheel heid. Ik reken er op verslag te geven over dat ontwerp op de naaste zitting. 4- Burgerwacht Begrooting voor 1013. Die begrooting beloopL 1700 fr. Van de Schietbaan sprekende, ver klaart de heer Burgemeester dat die zaak nu in de bevoegdheid valt van den minister van Nijverheid en Arbeid, en hij hoopt wel dat zij een gunstigen alloop zal hebben. 5. Stadseigendommen grondverkoo- ping. De heer Voorzitter. De Schepen- raad vraagt om eenen grond op de Ma- loulaante mogen in prijs stellen alsook eenen streep grond, die den eersten met de Grachtstraat verbindt. Voor het deel op de laan is het aanbod 15 fr. den v. m. en voor het andere deel 10 fr. De heer Sobry (in 't Vlaamsch). Men moet vermijden dat er in de Gracht- straat eene enkele poort in plaats van eenen puntgevel gebouwd worde. De heer Voorzitter. Het zal nage leefd worden, zooals het gedaan werd voor het huis van den heer Veys. De heer Schepene Fraeys heeft voorge steld van in die straat boomen te plan ten. 6. Burgerlijke Godshuizen verkoop van een bebouwden grond te Dickebusch. De brief der Godshuizen, waarvan de heer Voorzitter lezing geeft, meldt dat de huurder van dien grond, eige naar van vervallen gebouw, dat daa rop staat, verlangt dat gebouw te her bouwen en vraagt, terzelvertijd om het deeltje grond te koopen, waarop het staat. Er is een in 't oogspringend voor deel voor de Godshuizen om die ver- kooping toe te staan. De Raad geeft een gunstig advies. 7. Openbare feesten toelagen voor feesten a) van den I I b) van den 21 Juli. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief uitgaande van verscheide ne maatschappijen der stad, die eene toelage van 250 fr. vragen voor het feest van den 11 Juli. Dat feest zou een concert door de Koninklijke Fanfaren, een redevoering door den heer De- meuninckover Conscience, Vlaamsche volksliederen en een beiaardconcert bevatten. In commissien in geheime zitting, was men van gedacht 150 fr. toe te staan en dat programma te laten uitvoeren. De heer voorzitter stelt eene toelage voor van 350 fr. voor het feest van den 21 Juli, dat heel en al vaderlandsch is. Met eenparigheid goedgekeurd. 8. Gemeentekernlis programma. De heer Voorzitter geeft lezing van dat programma, dat wij later zullen afkondigen. De heer Voorzitter stelt voor het rond cijfer van 6.000 Ir. te stemmen. De heer Begerem vraagt als de con certs der harmonie in dat cijfer begre pen zijn. De heer Voorzitter. Neen. Er valt te bemerken dat wij zooveel doen als de andere jaren en het is nochtans 'geen kieziiigsjaar. De openbare zitting is om 6 ure ge heven. n W ij, liberalen, hebben drij soorten van tegenstrevers Fanatieke tegenstrevers Verstandige tegenstrevers Onwetende tegenstrevers. Die «fanatieke tegenstrevers» zijn ver uit de ergste en de gevaarlijkste. Zulke lieden vinden voor alle zonden vergiffenis, behalve voor eene li beraal zijn. Die zijn vader en moeder vermoord heeft, kan nog op zalig heid hopen de liberaal niet. Zijn toestand is hopeloos en hij is ver doemd, waar hij staat. Die tegen strevers aanzien zich als met een apostelschap bekleed en alle midde len zijn voor hen goed, als zij maar dienen om de liberalen in den grond te boren. Leugen, laster, broodroo- verij zijn hunne gewone wapens en zelfs tot ware schelmstukken kunnen hen niet afschrikken, op voorwaarde dat zij nuttig wezen om het eindelij- ke doel te bereiken. Tusschen hen vindt men mannen die overtuigd zijn wij beklagen ze maar men vindt er ook, die het niet zijn en wier fanatisme berust op per soonlijk belang, op kleingeestige baatzucht, en veelal ook op onover winbare domheid. Deze laatsten mis prijzen wij. Wij hebben verstandige tegen strevers en met deze vinden wij ons op ons gemak die mannen ver staan dat het belachelijk en dom is van te beweren dat zekere partij al tijd en in alles zou gelijk hebben en andersdenkenden altijd en in alles ongelijk. Zulke mannen onderzoeken voor hun zelf zij redeneeren, zij vra gen en zien, en ver van te zeggen Ik geloof dit en dat omdat mijne partij dit en dat voorschrijft lezen, zoeken en vormen zij zich een ge dacht voor hun eigen. Als de fanatieken hen komen zeg gen Gij moogt met zul ken of zul ken persoon in geen gemeens komen dan antwoorden zij En waarom niet Meent gij misschien dat ik zoo dom ben, dat ik tegen hem mijn woord niet zou kunnen doen Als de fanatieken hen bevelen Geene liberale gazetten te lezen vragen zij En waarom niet Se*- deri wanneer moet het recht bezwij- k"ii voor het onrecht Zulke mannen achten wij, en of schoon wij hunne gedachten onver poosd bestrijden met rechtzinnige en hoffelijke middelen, toch kunnen wij hen onze vriendschap schenken. Wij weten dat zij ook rechtzinnig zijn cn dat zij misprijzend al de vuiligheid verachten, die fanatieken ons naar het hoofd gooien. Zulke mannen, zeggen wij, kun nen onze vriendschap hebben. Wat meer is, wij moeten hun gezelschap zoeken, want in de verstandige, open hartige tegenstrevers zien wij aan staande partijgenooten, die, eenmaal dat zij ons zullen kennen gelijk wij zijn, en niet gelijk de laster ons af geschilderd heeft, niet aarzelen zul len zich bij ons te voegen, om van vrienden die zij waren, partijgenoo- ten te worden. Wij hebben «onwetende tegen strevers en hun getal is overgroot. Als wij klerikale vergaderingen bijwonen of klerikale stoeten zien voorbijtrekken, dan kunnen wij niet nalaten ons met eene pijnlijke ont roering af te vragen Wat gebeurt er in al die geesten welke overtui ging bezielt al die gemoederen Brave, doorbrave ongelukkige on wetenden Vreest niet dat een woord van lagen smaad of honend misprij zen aan onze pen zal ontsnappen. De man, die in de duisternis is opge kweekt, kan zich geen gedacht vor men van het licht hij is te beklagen en niet te verachten. En de duister nissen, die u omringen zijn toch zoo groot, dat het bijna een mirakel is indien gij er aan ontsnappen kunt. Mannen, die er alle belang in had den u in onwetendheid te houden, om zelf meester te blijven, hebben u van kindsgebeente af geleerd De liberalen zijn slechte men- schen En gij hebt ze geloofd i De liberalen willen de kerken slui ten en den godsdienst vernietigen En, eilaas, gij hebt ze geloofd Zoo kwam een oud versleten grij- zaard bij onze kandidaten, die op kiesronde waren Ach, mijne hee ren, als 't u belieft, indien gij geko zen zijt, dan zal ik ,toch zeker niet moeten sterven zonder priester aan mijn doodsbed Ach goede, arme bedrogene bevolking van ons Vlaandrenland, 't is voor u bijzonderlijk, dat wij wer ken en schrijven 't is aan u bijzon derlijk, dat wij zoo beminnen, dat wij zouden willen de oogen doen opengaan, om u te doen zien in wel ken schrik kei ij ken- poel van verval gij gedompeld ligt Arme kleine kinderen van uwe groote vaderen, 't is aan u dat wij zouden willen doen verstaan wat v r ij h e i d is doen gevoelen welke dwingelandij uwe schouders te neer drukt, wel wetende dat uw oud Vlaamsch bloed, alhoewel verkild, toch niet verstorven is in uwe aderen en dat uwe vuisten nog machtig genoeg zijn om de ketens te kunnen breken die ze vastknellen, eenmaal dat gij ze zult gewaar worden. Nooit DEp] ^STeH doL

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1