De Belgische Rente aan 80 Fi' KEURING TUIND A G Ei» nu Gespaard Een ongelooflijke historie Onverklaarbaar Gemeenteraad van Yper. Stad Yper. I WEEIMIUGE Programma Bonnot en Garnier Was het de minister zelve die zijn eigen lof deed maken Het is ten hoogste laakbaar dat fraude en omkooperij zoo openlijk bekend werden'en dat er zelfs zoo weinig zedelijkheidsgevoel bij die bedriegers heerschte, zoo weinig schaamtegevoel We zijn goed geleverd met een landsbestuur dat gevestigd is op be drog en omkooperij. En 't is des te erger, daar ten slotte de centen benoodigd voor die omkooperijen toch maar uit onzen zak zullen komen Er is geen zaad meer in 't bakske. In de klerikale Métropole van verle den Vrijdag 5 Juli, staat te lezen onder den titel Wijze raadgevingen Na een langdurig onderhoud met het bestendig komiteit der begrooting, heeft de heer Levie, minister van finan ciën, aan al zijne kollega's eenen brief geschreven om hun aan te raden, met het oog op het evenwicht van het bud- jet, de strengste spaarzaamheid in acht te nemen bij alle uitgaven, die kunnen verminderd worden. Onder andere las ten die zwaar op de begrooting van 191,1 zullen drukken, noemt de heer Levie de pensioenen in den krijgs dienst, de jaarwedden der ondewijzers en der talrijke beambten van den Staat. En dan zijn nog andere lasten in 't vooruitzicht,de goedkoope woningen, de bescherming der kleine burgerij, de werkmanspensioenen. (1 fr. per dag zeker voor de oude werklieden, die dé liberalen a 1 Lij cl gevraagd hebben en die altijd geweigerd werd). Het Staatsbestuur heeft reeds ver klaard dat het een zeer groot belang hecht aan de nauwlettende en eerlijke benuttiging van de openbare pennin gen De achtbare minister van finan ciën, deze woorden herhalend, voegt erbij dat het beginsel der ware spaar zaamheid zich bevindt in de dagelijk- sche en strenge inachtneming van voornoemden regel. Hij bevestigt dat ergeene kleine bezuinigingen zijn hij maant de ambtenaars en bedienden aan, in iedere omstandigheid en op elk oogenblik daaraan te denken des te meer dat het budget zeer veel grooter zal zijn dan dat van het loopende jaar.» Sukkerdonders, dat is eene heel an dere taal dan vöör de kiezingen. Dan was er geld bij hopen om het in over vloed rond te strooien voor de Staats bedienden, van wie onze meesters stemmen af te bedelen hadden en nu wordt men gewaar dat de Staatskas diep, zeer diep in de krotte zit. Vöör de kiezingen mocht het geld van den Staat met. volle grepen weggesmeten worden, en nu bengelt de noodklok in 't gehucht, waar de ministeries staan. Nu is er armoe in 't land Nu moet er gespaard worden. Wat zal dat sparen wel zijn 9 Eene massa staatsbedienden, aan wie nog vöör 2 Juni opslag of andere voordeelen beloofd waren, hooren van niets meer. In sommige diensten heb ben de beambten weken lang naar hunne pree moeten wachten. Maar wat 't schoonste van ai is tal van onder wijzeressen, aan wie op 't laatste mi nu fje voor de kiezingen nog opslag was gestuurd, hebben thans bericht gekre gen dat de bureelen hun een te groote verhooging hebben toegekend en dat ze een bepaalde som in de kas van den ontvanger van belastingen zullen moe ten terug storten. Zie, dat is al een eerste uitwerksel van de aangeprezen spaarzaamheid. We zullen er nog wel andere zien. Al de dienstoversten zullen een juist berekende begrooting krijgen, veel te klein om hun personeel voor de nauw gezette dienstuitoefening naar waarde te betalen en er zal daarbij nog eene premie zijn voor deze, die 't meest over houden. In den Toldienst zullen onze meesters dedoeaniers 's Winters laten bevriezen en 's Zomers laten verstikken in oude wagons en houten kotjes, die beter zouden voor hondenkotten dienen. En ze zullen het geld dat door den handel voor overuren betaald wordt, opstrij ken en in de staatskas sluiten. In de postkantoren zullen de men- schen, zooals vroeger, moeten wachten en blijven wachten eer ze postzegels kunnen krijgen mandaten kunnen ont vangen of verzenden of van hunne spaarcenten afgeraken dat alles om dat er zeven op tien winketten geslo ten zijn. Nu zal 't misschien nog erger worden men zal nog wel trachten een postbediende meer af te schaffen. In het beheer der ijzerenwegen zal men nog minder vernieuwingen en herstellingen doen dan vroeger, men zal de oude lokomotieven en wagons laten rollen tot dat ze langs den weg in stukken vallen er zullen in de staties nog minder kaartjesgevers dan vroeger zijn en of de reizigers klagen dat ze te lang moeten wachten en zoo hunnen trein missen, zezullen aandedoofmans deur bellen. Men zal zoo weinig moge lijk bedienden aanstellen en zoo weinig mogelijk onkosten aan spoorbanen en rollend materiaal doen. Dat alles om door besparingen de weggesmeten rnil- lioenen trachten m te winnen. De minister van Oorlog zal nog meer soldaten dan vroeger naar huis zenden, nog minder krijgsoefeningen houden, nog meer schietgetuig en schietvoor raad laten verwaarloozen, want daar zal moeten gespaard worden. In het rechtswezen zal men zoo wei nig rechters aanstellen, dat de proces sen maar zullen voor de pinnen kun nen komen als geen enkele der betrok ken partijen nog juist meer weet, waar van er spraak is. Sparen, sparen in alle openbare diensten. De schatkist is leeg gepompt en er moet weer duimkruid inkomen. Sparen, dus altijd maar sparen al moesten'de belanghebbenden putten in de steenen klagen en de kleine be dienden voor eene droge korste brood zitten. De klerikalen zijn nu toch weer gewonnen en als 't nog eens kiezing wordt en onze meesters weer in gevaar zijn, zullen ze weer geld strooien en met spek schieten. De heer P. Cnudde, secretaris van den Belgischen Onderwijzersbond, laat in de Flandre Libérale de volgende kluchtige bijna ongeloof lijke historie verschijnen Het is geschied te Mullem-bij- Synghem, tusschen Oudenaarde en Gent. Op 2 Juni, dag der verkiezin gen, waren twee gendarmen daar gekomen en verwittigden den burge meester dat drie militieklassen wer den onder de wapens geroepen, in het vooruitzicht, zegden de gendar men, eener mogelijke revolutie. De burgemeester, een ouderling van bij de 8o jaar, die niet te best meer hoort, had verstaan dat de re volutie reeds aan den gang was en hij deed al de mannelijke inwoners van Mullem te wapen roepen om het geboortedorp te verdedigen. Te 8 uren 's avonds stonden de krijgers, gewapend met oude geweren, pisto len, rieken, gaffels en vlegels, net als onder boer Van Ganzen, in den Boerenkrijg, vechtens gereed op den steenweg van Oudenaarde naar Gent ter hoogte der twee herbergen Moriaanshoofd en Het Strop >-. Zij waren vast besloten er onder te kappen en te kerven zoo de socia listen van Gent of de kartelmannen van Synghcm het tipje van hunnen neus vertoonden ook werd de gene- verflesch druk aangesproken. Van 6 uur 's avonds tot i uur 's nachts, bleef de gewapende bende post vat ten en ten slotte, geen vijand of geen omwentelaar ziende opdagen, werd besloten maar te gaan slapen. Bovenstaande historietje zou wei voor een grapje kunnen doorgaan, doch het is ongelukkiglijk echt ge beurd. Ziedaar de verlichte massa, die de klerikale regeering op 2 Juni heeft gered. Er dient bijgevoegd dat Mullem sedert 28 jaar zijn officieel onderwijs heeft afgeschaft, en den onderwijzer heeft wandelen gezon den, en dat thans de vroegere school lokalen twee aanpalende herbergen geworden zijn, boven eene dewelke het verkwikkelijk opschrift prijkt In de Gemeenteschool Arm Vlaanderen 't Is ongeloollijk, en nochtans zoo. De Belgische Rente, dank aan de handelingen van het goevernetnent der Nationalen Voorspoed die ten laste der Staatskas al de onkosten heeft ge legd zijner oflicieele omkooperij om het bewind te kunnen behouden, is gevallen op 80 franken. Orn zich geld te verschaffen is het goevernetnent verplicht eene nieuwe leening aan te gaan, waarvoor het moet 4 y„. 't Is de ontegenhoudelijken val der rente 3 Men beweert wel is waar dat de Schatkistbons die men nu uitgeven zal bij vijfjaar zullen terug betaalbaar zijn, en dat het goevernement wel meent de uitgifte te kunnen doen van het 3 Het is dus maar eene klucht te meer. Renteniers en dragers van Belgische rente, wien men de gevolgen der aan komst van een antiklerikaal goeverne ment heeft doen duchten, benedijcl de grimlachende heer de Broqueville. Hij heeft recht aan al uw dank hij is... uw verlosser Gelezen in de Gazet van Antwerpen van Vrijdag 28 Juni 1.1. M. de Broqueville in Frankrijk 1 Er had, Dinsdag, in de prefektuur van Clermont-Ferrand een groot di ner plaats ter eere van M. de Broque ville, onzen eersten minister, die op dit oogenblik te Chastel-Guyon ver blijft. Er werden heildronken ingesteld door den prefekt en onzen minister, die beiden deden uitschijnen hoe goed de bettrekkingen tusschen de twee lan den zijn. j Weihoe! het land waar, volgens de klerikalen, paters en nonnen wegge jaagd worden, het land bestuurd door geuzen en socialisten, het land van Bonnot en Cie, daar gaat onze hoofdmi nister de Broqueville uitrusten en... zich laten ophemelen Wat zal de goedgeloovige kudde daarvan denken, aan dewelke dezelfde 1 Gazet van Antwerpen bij elke ge legenheid, wijsmaakt dat Frankrijk j een broeinest is van bandieten en menschen zonder eer of geweten i Openbare zitting van den Zaterdag 13 Juli 1912. De openbare zitting wordt om 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys, en Vandenboogaerde, Schepetie' Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bou quet, Sobry, Iweins, Lémahieu, Bie- buyck, Begerem, Baus, Seys, Struye, raadsleden N. Boudry, dd. secretaris. Het verslag der laatste vergadering- wordt zonder opmerkingen goedge keurd. 1. Eeredienste aanbouw van eene naald op den toren van Sl Maarten. M. de Voorzitter geeft lezing van een breedvoèfig verslag nopens deze kwes tie. De naald die op St Maartenstoren zou gebouwd worden zou in denzelfden trant zijn als deze die op St Jacobsto- ren is opgezet geweest. De kost van deze naald zal beloopen tot 89.430 fr de tusschenkomst der stad is van een zesde, zij dus 14.905 fr. Mde Burgemeester zegt dat deze wijziging aan St Maartenstoren niet alleen zou goedgekeurd worden dooi de kunstenaars maar ook door de in woners der stad. De tusschenkomst der stad in de uitgave voor het bouwen eener naald op St Maartenstoren is gestemd met 12 stemmen en 3 onthoudingen IIH. D'hu- vettere, Bouquet en Biebuyck. 2. Weldadigheidsbureel proces-ver- baal van verpachting van buitengoe deren. De Raad keurt eenpariglijk dit proces verbaal goed 3. Weldadigheidsbureel mildheden ter gelegenheid van vergunningen van grafkelders. Verscheidene mildheden zijn gestort ten voordeele van het weldadigheids bureel, voor vergunningen van grond voor grafkelders op het kerkhof. 4. Burgerlijke godshuizen aankoop van een huis te Yper. De Burgerlijke Godshuizen hebben de aanvraag gedaan om een huis te koopen gelegen achter het Nazareth, van eene grootte van 1 are en 15 cen tiaren. De schatting ervan bedraagt 4000 fr. Daar de Godshuizen zinnens zijn de twee oude mannenhuizen in één te brengen, hebben zij dit huis noodig. Eenparig aanvaard. 5. Stadsharmonie toelage voor deel neming- aan een muziekaal feest. Eene toelage van 150 fr. wordt ge stemd om aan de Stadsharmonie toe te laten deel te nemen aan het muziekaal feest dat op Zondag 28 Juli te Komen zal plaats hebben. G. Wederdienstverachterde rekening van 1911 krediet. Eene rekening van 1250 fr. van leve ring van kolen, dagteekende van 1911 zal moeten vereffend worden bij mid del van een krediet te nemen op de begrooting van 1913. Aanvaard. '7. Openbaar onderwijs vraag tot stichting eener handelsafdeeling in de Staatsmiddelbare school. Een verzoekschrift, onderteekend dooreen groot aantal ouders, vraagt destichting van eene handelsafdeeling. Niemand verzet er zich tegen en dit ontwerp is met eenparigheid aanvaard. Bij hoogdringendheid wordt de re kening der Staatsmiddelbare school nog goedgekeurd. De ontvangsten beloopen tot fr. 35.419-35 De uitgaven tot 35.303-45 Overschot 115-90 De zitting wordt geheven om 5 u. 40. VAN EN O IC WICHTEN van 1£» .lull tot 7 Oogst 191? in de Kleine Botermarkt.- STAD YPER 191:2 Zaterdag 3 Oogst Ten 0 ure s'avonds, Beiaardconcert. Ten81/2ure, Concert, Groote Markt, door de Stadharmonie. Zondag 4 Oogst Ten 10 ure, Processie van O.-L.-V. van Thuyne Ten 121/2 ure Concert, Groote Markt, door de Koninklijke'Fanfare. Kruisboogschieting in den doel, in gericht door de maatschappij Les Vrais Arbalétriers Handboogschieting aan de Pers, in gericht door de maatschappij Willem Teil. Gaai bol wedstrijd, ingericht door de maatschappij gevestigd Aux Trois Fleurs de Lis. Ten 5 1/2 ure, Alph. Vandenpeere- boomplaats, Opstijging van eenen Luchtbal nederdaling in Valscherm, door den luchtvaarder Gheude. Alaandag 5 Oogst Ten 10 ure, Prijsdeeliug aan de leerlingenderStaatsmiddelbareschool. Opening der reeks Chineesche Gibel- schietingen, inSt-Pieterswijk. mo.'ggy- -<©5

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2