Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging- van Yper en het Arrondissement. DoiHlenla", 22' Oo"sl ID 12. 5 centiemen. Achtste jaar. V 41 Arm Vlaanderen. Het werk in de kloosters. Ken van ill. Buvl over de scliatLislhons. Ons praatje. Eöudiucht waukt Macht. 9 ersf/tijttende des Most. eeda//s. Vires acquint euuda. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. ï£-50 Men handelt bij overeenkomst. Men selirijfi in bij den Uitgever, biunucTeslraal, nr u!5, ie Vjier. Be arikondigingen van sranseli lïelg'ë en 'l Imilenland evenals de Notariale en lleelilerlijke etnk i i I-gingen mogen ge/onilen worden ten bnreele van dit blad. -Vlei) wordt vriendelijk verzicht alle lioege- naainde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te /.enden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Re klanten 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. In West-Vlaanderen bedroeg de lichting der militiarièn voor 1911, 8185 mannen. Hieronder zijn er 5583, of 68.17 per honderd, die volledig lager on derwijs hebben genoten 190.1of 23.31 per honderd die kun nen lezen en schrijven 163, of 1.99 per honderd, die al leenlijk kunnen lezen en 534, 't zij 6,52 per honderd die noch lezen, noch schrijven kunnen In 1900 telde het duitsche leger ZEVEN ongeletterden op tien dui zend mannen In Zweden, Noorwegen, Denemar ken en Zwitserland zijn er geen onge- letterden meer in het leger. In Frankrijk waren er in 1843, veertig per honderd. In 1901, was dit procent gedaald tot 5.54. Deze verhooging van het geestes peil bij deze natiën is uitsluitelijk toe te schrijven aan leerplicht. De ouders zijn er verplicht hunne kinderen naar school te zenden tot hun twaalfde of tot hun dertiende jaar. Bij het verlaten der lagere school, zijn er een aantal die de scholen voor meer ontwikkelden bezoeken, uit loutere weetgierigheid. Hoe diep vernederend en bescha mend is het voor ons, Vlamingen, te moeten vaststellen dat wij, onder al de volkeren van West Europa, op de laagste sport van den ladder staan en er zullen blijven staan, gedurende lange jaren nog. Voor ons is er maar één redmiddel. Het voorbeeld der andere natiën te volgen en hier ook leerplicht in te voeren en streng toe te passen. Maar wij stooten op twee zware hinderpalen De eerste is de clericale macht, die bepaald vijandig is aan uitbrei ding van geestescultuur onder de lagere standen Hoe dommer zij deze houdt, hoe gemakkelijker kan zij deze beheer- schen De tweede hinderpaal is de verre gaande onbewustheid, de loome on verschilligheid van de overgroote meerderheid onzer vlaamsche werk lieden. Daar wij volksvrienden, maar geen volksvleiers zijn, die populariteit op zoeken uit eigen belang, zeggen wij hun de ruwe waarheid, zonder doekjes er aan te winden Ja, zij zijn de tweede, wellicht de sterkste hinderpaal voor eigen lots verbetering. Wanneer zij ter stembus worden geroepen, hebben ze te kiezen tus- schen twee partijen. De kiesdravers der eerste gieten hunne keel vol met bier en genever en stoppen hunne handen vol met tweè-, soms met vijffrankstukken. De Jonge Wachten der andere partij, reiken hun uit, bij de vleet, brochuren, kiesbladen en printen. Hare woorvoerders wijzen er op, in meetings en volksvergaderingen, dat leerplicht nêergeschreven staat aan het hoofd van hun programma. Ze toonen hun aan, hoe noodig hij is, onder politiek en sociaal stand punt. 't Is de redboei En ze worden toegejuicht indruk hebben ze teweeggebracht op de toehoorders, niet op allen, maar allen juichen toch de eenen uit begees tering, de anderen uit navolging. De stembus wordt geopend om den volkswil te veropenbaren. En 's avonds komen zegepralend er uit, de mannen die bier en genever en twee- en vijffrankstukken lieten aanbrengen door hunne kiesdravers. De mannen met de redboei, zijn weeral ter zijde gestooten. Sedert acht en twintig jaren, staan ze gereed om ze uit te werpen. Geduld en moed schieten hun nog niet te kort. Maar intusschentijd valt en zakt het arme Vlaanderen hoe langer, hoe dieper en groeit de schande. Voor en tijdens den kiesstrijd voor de Kamers, spraken wij reeds her- naaldeltjk over die zoo belangrijke kwestie wij denken het een plicht, voortdurend daarop aan te dringen. Uit een werk van dokter Barnich putten wij de volgende inlichtingen In de kloosters der streek rond Kortrijk, te Brugge, te Gent, te Ecu- ven en te Brussel, maken honderden honderden meisjes brodeerwerkenz. voor de groote winkels en grossiers huizen der hoofdstad. Een klooster in Vlaanderen mankt alzoo gewone manshemden, welke men tegen 2 fr. 40 het dozijn, of 20 centiemen per stuk aan de arme werksters betaalt, terwijl men te Brussel zelf voor hetzelfde werk 35 tot 45 centiemen geven moet. Een ander klooster maakt 12 schor ten voor 1 fr. 80, terwijl te Brussel hetzelfde werk 4 fr. 20betaald wordt. Te Leuven maken een honderdtal meisjes lijstenzokken, welke men hun betaalt met... dagen aflaat. Maar wat de schandelijkste uitbui ting van al is, is degene der arme kleine meisjes in de kantwerkscholen in Vlaanderen, waar men ze aan vaard, in de bewaarschool, van zes jaar af, om ze van hun negende jaar reeds aan het werk te stellen, en ze alzoo onmeedoogend uit te buiten, terwijl men ze in de volslagenste on wetendheid laat. Het werk dier arme kinderen, welke men met duizenden telt, wordt aan de ouders betaald tegen twee centiemen gemiddeld per uur. In eenige dier scholen wordt het zelfs niet betaald. In sommige gemeenten is zulke school de eenige lagere school, maar onderwijs is daar niet, want alles wordt'opgeofferd aan het kantwerk. De kloosters betalen geene patent, en verrijken zich met de opbrengst van het slavenwerk der arme kleine slachtoffers. Daarenboven trekken zij daarvoor nog, onder voorwendsel van beroeps onderwijs, vette toelagen van den Staat. j En toch, van eigenlijk beroepson- dërwijs is er daar geene spraak. De kinderen leeren alleen snel eene kant maken, op geleverd patroon. Niet eens leeren zij zelf een patroon tee kenen, en door detusschenkomst der nonnen alleen kunnen zij werk vin den. Hier dient het geld der lastenbe- talers dus weder alleen om de kloos ters te verrijken, en eene uitbreiding aan te moedigen van dewelke dok ter Barnich te recht zegt in zijn werk De tegenwoordige uitbuiting der kantwerkster is eene euveldaad tegen eene voortdurende moord, welke ons op den minsten trap der der grofste en meest barbaarsche beschavingen plaatst de rede en het gevoel brandmerken haar ge- lij kei ij k zulke toestand, eens ge- kend, laten voortduren, de moord regel natig en dagelijks laten vol- k trekken, staat gelijk met mede- plichtigheid eraan. Verder zegt hij nog Het is hoog tijd dat een streng reglement een einde stelle aan deze hatelijke uit- buitingen, welke de schande van ons land uitmaken. Welnu, de toestand is bij onze te genstrevers ten volle bekend, want een klerikaal provincieraadslid van Oost-Vlaanderen heeft daarover een zeer grondig onderzoek ingesteld. Nochtans deed het klerikaal staats bestuur, dat slechts ten dienste der kloosters staat, niets om daar iets aan te verhelpen, en gaat voort met aan de kinderuitbuiters toelagen te ge ven. En die toestand zal nog zoo gauw niet veranderen, nu het verblinde kiezerskorps zulke on verhoopte meer derheid aan de klerikalen van ons land geschonken heeft. De kloosterscholen zullen niet al leen millioenen en millioenen binnen drijven uit de Staatskas, maar de uitbuiting van het kinderwerk zal voortduren. De ouders der arme volkskinderen zullen het zoo gewild hebben. Jammer genoeg voor hen Mijnheer Buyl heeft aan den minister van financiën de volgende vraag ge steld Uit de inlichtingen, die ik bij het Rekenhof ingewonnen heb, blijkt dat op IR Juli laatstleden, dus voor het aangaan der leening van 368 4/2 mi l- lioen, waarvan 180 millioen door Bel gische en Fransche bankiers en 62 1/2 millioen door eene Londensche bank geleverd werden, er voor een bedrag van 265,984,500 fr. schatkistbons in omloop waren, waarvan er voor 2,000,000 fr. in 1910, voor 47,900,000 in 1911 en voor 215,997,500 fr. in 1912 uitgegeven werden. Eene enkele uitgifte werd gedaan in 1910 26 uitgiften hadden plaats in 1911 en 90 in 1912. Gedurende de maanden April, Mei en Juni van dees jaar werden 57 uitgif ten gedaan voor een gezamentlijk be loop van 169,025,000 fr. Van de 265,987,500 fr. moeten er 180,932,500 fr. uitbetaald worden in 1912; 81,953,0<)0 fr. in 1913 en 4,000,000 fr. in 1914. Deze kasbons zijn geplaatst geweest in de volgende Belgische banken en wisselkantoren Union du Crédit te Brussel Banque internationale te BrusselNationale Bank te Brussel Heeren Nagelmaekers en zoon te Brus sel M. Grosjean, wisselagent te Brus sel Société générale de Belgique Belgische Bankmaatschappij te Brus sel Oscar Grabbe, wisselagent te BrusselAlgemeens Belgische Bank van Antwerpen Algemeene Spaar- en Lijfrentkas en Crédit Général Liégeois. In Frankrijk in de Banque Allard en Gi0, te ParijsCrédit Lyonnais (agentschap te Brussel)Société fran- gaise de Banque et de Dépot de Paris Heeren Louis Dreyfus en Gie'te Parijs en Gomptoir National d'Escompte te Parijs. In Duitschland Deutsche Bank te Berlijn (Bijhuis van Londen). In Engeland Union Discourt Com pany te Londen; Heeren Samuel, Mon- tagie en Cie te Londen London. County Westminster Bank Limited te Londen. In Italië Banca di Napoli en Banca d'Italia te Rome. In Rusland Banque internationale de commerce te S' Petersburg. Het gemeentebestuur van Etterbeek heeft voor 100,000 fr. bons genomen den 16 Januari 1912, uitkeerbaar den 16 Juli 1912. In 1911 wisselde de taks (kommissie- loon en zegelkosten in begrepen) tus- schen 5 en 3,625 per jaar. Dat was per jaar tusschen 2,399,500 fr. en 1,739,637 fr. 50 te betalen intrest). In 1912 wisselde hij tusschen 3 en 4,5 °/0 (dat is tusschen 6,479,925 fr. en 9,719.875 fr. 50 intrest per jaar) en niet tusschen 3 en 5,75 0/o (of tusschen 6,479,925 fr. en 12,479,856 fr. 25 in trest) zooals M. de Minister het ir. den Senaat bevestigde in antwoord op het gezegde van M. Jlanrez. Op enkele dagen tusschentijd veran dert de taks (kommissieloon en zegel- kosten inbegrepen) in zulke mate dat ik mij de zaak niet kan uitleggen. Bij voorbeeld den 15" Juli 1911 leent de Staat aan 3 en 3,5 's jaars en den 20", dat is 5 dagen later, betaalt hij 3,425 Den 24 Mei 1912 leent hij 20,000,000 fr. aan 3 en den 30" derzelfde maand betaalt hij 3,85 t. h. Den 15" Juni 1912 leent hij aan 3,55 t h. terwijl hij daags en twee dagen te voren 3,9125 t. h. be taald had. Zou M. de Minister mij daarover eenige ophelderingen willen geven en mij te gelijkertijd zeggen hoe hoog voor al die kasbons de onkosten voor ver zekering beliepen, alsook de reiskosten der agenten, gelast met het plaatsen van die bons Als ik het goed voor heb, zijn die onkosten met begrepen in de hooger gemelde taksen. Uit die vraag is op te maken dat onze vriend Buyl het staatsbestuur eens duchtig naar de ziel zal tasten aangaan de de vele millioenen, waarmede onze meesters in den laasten tijd zoo dwaas en vrijgevig hebben omgesprongen. Wij denken dat we daarover, bij het begin van den aanstaanden gewonen zittijd (November), aardige dingen zul len vernemen. 't Is soms heel nattig een oogslag te werpen in de klerikale gazetten 'k be doel grootegekendedagbladen geschre ven voor ernstige lieden en geenszins de klerikale schimpbladjes die slechts CALM

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1