mmwmmmmmmwmm. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 12* September 1912. Aclilsle jaar. \r Foudr.acht maakt Macht. I ernviiijin'inSe den Slonderdaij*. Vires acquirit oiuido. INSCHRIJVINGSPRIJS Vorm den buiten Een jaar, Fr. :i-00. Voor stad Een jaai1, Fr. ü-50 Men handelt bij overeenkomst. Iler/aeniiig der kiezerslijsten. Ingevolge de wet, wordt er thans op alle stad-of gemeentehuis overgegaan tot de herziening der kiezerslijsten. De personen, die niet ingeschreven waren op de laatste kiezerslijsten, of hetgetal stemmen niet bezaten waartoe zij recht hadden, kunnen hunne rech ten doen gelden op het stad- of gemeen tehuis hunner wettelijke woonplaats. Men mag zich ook schriftelijk wen den tot de Liberale Associatie, Semi nariestraat 1, Yper. Ziehier de bijzonderste bepalingen aangaande het kiesrecht Om kiezer te zij n is de eerste vereisch- te dat men geboren Belg zij, of de in burgering bekomen hebbe. Daarenboven moet men nog de vol gende voorwaarden vereenigen Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op eersten Mei 1913, "25 jaar oud zijn voor den Senaat, voor de Provintie en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer, den Senaat en de Pro vintie, moet men op eersten Juli 1912 ten minste sedert een jaar ten volle in de stad of gemeente verblijven voor de Gemeente, sedert ten minste drie jaar. Hebben recht op eene bijgevoegde stem. Voor de gemeentekiezingen, de kie zers van ten volle 35 jaar oud op eer sten Mei 1913, gehuwd, of weduwnaar met, kinders, ten minste 15 frank per soonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen van '2,000 tot 10,000 zielen 10 fr. in de mindere gemeen ten, 5 fr. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastge steld op ten minste 5 frank. Die belastingen moeten bestaan voor het loopendejaar en voor het voorgaan de. De niet als werklieden ontlasten moeten de belastingen voor 1911 be taald hebben. Voor de werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welke voor gemelde sommen als belastbaar aan- geteekend is op de belastingsrollen. De kiezers, eigenaars sedert eersten Juli 1911, van gronden of huizen ge vende een kadastraal inkomen van 48 fr. of van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld, of van een renteboekje op de Spaarkas, ge vende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van honderd frank en bestaande sedert eersten Juli 1907. Hebben recht op twee bijgevoegde 'stemmen. le Dezen, die alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader of eigenaar samen bezitten 2° Zij, die drager zijn van een der di ploma's, titels of getuigschriften, opge somd in artikel 17 der wet van 12 April 1894 3" Zij, die een der openbare bedie ningen vervullen of vervuld hebben, die een der ambten bekleeden of be kleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aan gestipt in artikel 19 van voormelde wet. Zij, die sedert eersten Juli 1911 eige naar zijn van onroerende goederen, hebbende een kadastraal inkomen van minstens 150 fr. hebben recht, als eige naar, op twee bijgevoegde stemmen voor de Gemeente. \lrn schi ijfi in hij den Uilgever, bixfiiiideslraal, nr S3, te Y|ter. De aankondigingen van ganseli België eri 'i huilenl.ind evenals de Nolariale en lleclileilijke aankon I'gingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit lilad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamdi' artikels uiterlijk tegen hijnsdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Aankondigingen O vpr <lc kiesvvolliervoi mini» Zou het knoeikiesstelsel versleten zijn Het meervoudig stemrecht was voor de klerikalen een veld, waarop zij naar hartelust hebben kunnen knoeien. Zij hebben onder hunne fa natieke kiezers zoovele stemmen ge- fabrikeerd dat er het einde aan ver loren is. Zij hebben geld bij hoopen uit 's lands schatkist gehaald om er stemmen mee te koopen en dat stel sel van bedrog, stemmenfabricatie, en omkooperij heeft hen 28 jaar aan 't bewind gehouden. Nu schijnen zij er genoeg van te hebben. Waarom Kunnen zij er geene knepen meer in uitvinden of is hunne konkelfoezerij te veel aan 't licht gekomen Zij hebben in den laatsten kiesstrijd de kroon op hun deugnietewerk gezet, maar voor de 16 zetels, die zij daar door gewonnen hebben, werden zij in de Kamers eene maand lang door de antiklerikalen op de pijnbank ge zet. Zij hebben onder de onwederleg- bare beschuldigingen, die hun bij elke zitting werden toegebracht, zoodanig geschreeuwd dat hunne handelwijze eené schreeuwerskome die werd genoemd. Zij schijnen van het meervoudig stemrecht eenen gruw gekregen te hebben en zijn op zoek naar iets anders. Het stemrecht der vrouwen Daar klerikalen altijd vindingrijk zijn op het gebied van kiesdeugniete- rij hebben zij al gauw een nieuw veld gevonden, waarop ze zouden kunnen werken om hunne heerschappij in 't land nog vele jaren te doen voort duren, namelijk het stemrecht der vrouwen. In Engeland en in nog andere lan den moeten de vrouwtjes hemel en aarde bewegen, ja, omwenteling po gen te maken om het stemrecht te krijgen. Hier zal het haar, om zoo te zeggen, toegeworpen worden zonder dat ze 't vragen. De socialisten dreigen met alge- meene werkstaking als ze het zuiver algemeen stemrecht niet bekomen. De liberalen houden er evenzeer aan ofschoon ze geene geweldige midde len willen gebruiken om er toe te geraken. De klerikalen zien dat ze aan de zoo gewettigde eischen der antikleri kalen zullen moeten voldoen en trachten tegen deze strooming, die zij niet meer kunnen tegenhouden en waardoor zij in korten tijd van het bewind kunnen weggekeerd worden, eenen dam te leggen. Zij vertellen nu dat ze het zuiver algemeen stemrecht niet vijandig zijn. Een hunner diepe denkers, Cyriel Van Overberg, de ingever van het hatelijk school wetsontwerp Schol- laert, is er, evenals een zeker aantal klerikale demokraten, partijganger van. Hij beschouwt het als onver mijdelijk en weinig gevaarlijk en noodigt zijne politieke vrienden uit, het goedschiks toe te staan, liever dan het zich te laten afdwingen. Maar M. Van Overberg en zijne vrienden van den Demokratischen Bond zijn de eerste klerikalen niet !-<: zoo spreken. M. Nothomb zaliger heeft zoo lang hij leefde het A. S. voorgestaan. In 1870 wilde M. Woeste er zonder tusschenpoozen naartoe. In een zij ner gewone geestige invallen, waar aan hij lucht gaf als het er op aan kwam, zijne partijgenooten op eenen vooruitsprong der bewarende partij voor te bereiden, riep Prosper de Haulleville zekeren dag uit De katholieke kerk heeft Clovis ge doopt, zij zal ook het A. S. doopen. Als het er den klerikalen nu alleen om te doen was, de redevoeringen van M. Nothomb, de oude artikels van M. Woeste in de Revue Géné rale en de zetten van M. de Haul leville te herinneren, zouden wij, daar verder onze aandacht niet aan wijden. Maar bij dien vernieuwden aanval van teederheid, welken wij in zekere rangen der klerikale partij gewaar worden, komt nog iets on verwachts de eiscli voor het alge meen vrouwenstemrecht. Zoo de klerikalen door de wissel valligheden der politiek ertoe ge bracht worden, het zuiver A. S. uit té roepen, zijn zij ook besloten, het tot de vrouwen uit te breiden. De katholieke kerk heeftClovisgedoopt, doch zij kon op Clotildis rekenen. Nu wil zij ook wel het A. S. bijtreden omdat zij op het vrouwenstemrecht zal kunnen rekenen. Opgepast voor dat katje De socialisten zijn in grondbegin net algemeen vrouwenstemrecht ge negen, maar hunne leiders willen er nog niet van weten omdat de vrouw nog niet genoeg onderwezen is, nog geene zielssterkte genoeg heeft om eene vrije stem te kunnen uitbren gen. De socialisten zijn evenwel door de verklaringen hunner leiders niet gebonden en men mag zich afvragen welke gedragslijn hunne partij aan hare gekozenen zal voorschrijven in geval het klerikaal bestuur, in plaats van het zuiver A. S. te verwerpen, het hun aanbood op voorwaarde dat ook de vrouwen het zouden hebben. De klerikalen weten dat en zullen dus aan de socialisten pootjes geven. Zij zullen pootjes geven aan de so cialisten, die zij zoo geweldig haten. Alleen uit haat tegen hen hebben zij in prenten, vlugschriften en gazet artikelen op het kartel al het venijn gespuwd, waartoe een klerikaal in staat is. Alleen uit haat tegen hen hebben zij de kartellisten uitgeschol den voor Carrouy's, Bonnot's en an dere apachen en bandieten voor schelmen, tot alle kwaad bekwaam. Het zouden de mannen van de roode vaan zijn, die, zoo het kartel over won, kerken en kloosters zouden ge plunderd en verbrand en 's lands schatkist leeggepompt hebben. En nu komen die zelfde klerikalen aan die zelfde socialisten hunne mede werking vragen, op hunne mensch- lievendheid en hunne rechtzinnigheid rekenen om het vrouwenstemrecht in te voeren Neen, de socialisten paloeteren dat willen ze doen. Zij hebben nog de overgroote meerderheid der vrou wen onder hunne klauwen. De mannen ontsnappen hun. Om hen voor hunne partij te doen stem men, hebben zij ze moeten uitkoo- pen door geldelijke voordeden, offi- cieele beloften, bedrog en bedrei gingen. Nu willen zij de vrouwen in 't strijdperk brengen omdat hunne macht over haar nog onbeperkt is. De vrouwen zouden de wapens zijn, waarmede zij den machtigen band, die de antiklerikalen vereenigt en sterk maakt, zouden breken. Daarin zullen de socialisten hen niet helpen omdat zij weten dat zij niets van hen kunnen verkrijgen. Zij zullen geene toegevingen doen maar met de li beralen zeggen Wij willen nog maar alleen het zuiver A. S. voor de mannen zonder inmenging van vrou wen Om dat te bekomen zijn er, zonder de algemeene werkstaking, nog wet tige middelen genoeg, en 't zijn die middelen alleen die de liberalen zul len gebruiken De klerikalen zijn in de politiek geene rechtzinnige menschen. Zij zijn niet te betrouwen. I11 licl M inislerie. Ondanks de logenstraffing van ze kere klerikale gazetten, wordt uit goede bron verzekerd dat minister de Broqueville het ministerie van spoorwegen zal verlaten en dat mi nister Davignon zijne matten zal mo gen oprollen, om zijn departement aan onzen premier af te staan. Men weet nochtans dat de katho lieke ministers, wanneer zij in eenen vetten kaas zitten, dezen niet graag verlaten, ten zij men hun eenen an deren vetten kaas aanbiede. Moreau, Pontus, Begerem, de Smet de Nayer en zooveel anderen gaven het voor beeld. Er waren er zelfs die zich op voorhand vette plaatsen verzekerden in 't vooruitzicht van den dag dat zij het ministerie zouden moeten verla ten. Welk verschil met de belang loosheid van de liberale ministers, die nooit zochten zich te verrijken en waarvan er zelfs waren die armer waren toen zij aftraden dan toen zij in het ministerie kwamen. Hoe langer de tjeven aan den gou vernementspot zitten, hoe grooter hun appetijt wordt. En het is om weer een der lievelingen in eenen vetten kaas te steken dat men er in regeeringskringen van droomt een nieuw ministerie te stichten het mi nisterie van zeewezen of marine Ziedaar eene gril die weeral eeni- ge millioenen aan het land zal kos ten. Gewed dat de nieuwe minister er spoedig zal voor zorgen, ten koste van de belastingschuldigen en voor eigen gemak, eenige nieuwe automo bielen aan te koopen dan onze ma rine met een nieuw schip te begif tigen Om nu tot de Broqueville terug te keeren, deze tracht zoo spoedig mo gelijk het departement van ijzeren wegen te verlaten in het vooruitzicht van definancieele moeilijkheden wel ke er zich zullen voordoen, moeilijk heden waarin hij zijn opvolger zal la ten spartelen. Het is vooral in het

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1