r ^uinliin-S SCHOOL*; Mi! Ei? HEIiOEENING der KLASSEN 53, Dixmudestraat, 53, YPER. '&ÈÊNStfÈBi M W&éMMÈk Van de pijnbank af. Alle Schoolboeken aan denzelfden prijs der uilgevers NIEUWE OOLI.EKTIE Schoolcahiers in allen aard. Geen centen in de kas. Hel kenmerk eener klerikale regeering. IlilIIl 8 lilHl Herbergiers iii Frankrijk en bier. Misdaden op den builen. Om le lachen. departement van ijzerenwegen dat de kiesbeloften en omkoopingen op groote schaal werden toegepast. On telbare moeilijkheden doen zich gel den voor de vervulling dezer beloften en brengen de voorziene begrooting geheel en al in de war. Het reke ningshof zal de oogen mogen open doen voor al het geknoei dat daar te voorzien is en het is weeral op den onderhoud van het materieel dat men zal trachten de groote vermeerdering van uitgaven, door de kiesbeloften noodzakelijk gemaakt, uit te sparen. Bestin.schuldigen, past op uwe zakken. De buitengewone zittijd van het Parlement isafgeloopen. In de Kamer heeft de oppositie eene volle maand lang het Gouvernement en zijne meerderheid op de pijnbank gehou den. Liberalen en socialisten hadden het nog wel langer kunnen trekken, doch zij oordeelden dat het zoo al wel was en lieten de gepijnigden dus weer wat adem scheppen. Hebben de klerikalen nu de laag heden welke men hun met betrekking tot den kiesveldtocht van Juni 11. ver weten heeft, bekend Ja en neen. Natuurlijk dat niemand van de rech terzijde vlakaf gezegd heeft Ja, wij hebben op geen geld, geenen dwang, geen bedrog of geen deugnieterij ge zien om te zegevieren. Dat zou waar lijk wat al te kras en te schaamteloos geweest zijn. Maar bekend hebben ze dat met de verzachtende omstandig- heden te pleiten, met het onderzoek over sommige feiten te weigeren, met j te beweren dat ze slechts hebben nagedaan wat hun door tegenstrevers 1 was voorgedaan geworden, enz. Eerst hebben zij de zaak met eenen - lach willen uitmaken. In zijne eerste 1 redevoering heeft het kabinetshoofd s beproefd de linkerzijden wat voor den j aap te houden. Daarna trachtten de klerikalen door allerlei kabaal de stem der liberale en socialistische redenaars te verdooven, doch dat bekwam hun slecht, want er werd hun algauw van hetzelfde laken een broeksken gemeten. Dan hebben ze maar de eerste mid delen de beste aangewend om zich uit den slag te trekken. Zich van hunne schuld bewust, hebben zij zich met handen en tanden verzet tegen het voorstel tot parlementair onder zoek tegen de betwiste kiezingen en tegen het overhandigen aan de kom missiën van kiesbriefjes waarover twijfel bestond. Voorts hebben zij, heel de bespre king door, gepoogd de kwestie te doen afwijken. Ieder oogenblik lok ten zij persoonlijke incidenten uit, die met de zaak niets te stellen hadden, of zij beschuldigden zoo maar op goed valle het uit, zonder bepaling van plaats of personen, de liberalen en socialisten van de feiten, welke hun zeiven ten laste worden gelegd, kwestie van tijd te doen verspillen en verwarring jn de bespreking te stichten. En als dat allemaal niet hielp kwam Helleputte, meester in die verwarringstaktiek, om de aan dacht der Kamer van de heldenda den zijner vrienden, de Limburg- sche klerikalen, af te leiden met de zaak Ferrer voor den dag Kortom, de houding der partij van geloof, godsdienst, koningdom, behoud der nationale instellingen, goede orde, eerlijkheid enz., is allerellendigst geweest in het Parlement Maar, als wij nu op ons gemak de verslagen der Kamerzittingen over lezen en de beschuldigingen ziften uit de duizende onderbrekingen en scheldwoorden van allen aard en klank, dan zien wij toch die beschul digingen netjes op eenen hoop lig gen, zonder ook maar iets te ontdek ken dat op eene verrechtvaardiging van het gouvernement en zijne meer derheid gelijkt. Zoo is en blijft de zaak geoor deeld. ÊCi\ I B, tl. ÊKMtSB.* l\ BBËl meeste men- klein maand- weet dat de niet vet be- vaste plaats Al de ondergeschikte bedienden van het tweede bestuur \an den bij zonderen Staatsdienstaan de Haven, benevens de beambten, hebben aan zegging gekregen dat voorloopig hun loon niet zal uitbetaald worden. Reeds tien dagen wachten die men- schen op hunne centen, en nog altijd is er geen spraak van betaald te worden. Het ongenoegen is dan ook algemeen. Zie eens aan De schen verdienen een geld, want iedereen Staat zijn bedienden taalt maar 't is een de centen liggen op 't einde van de maand gereed en Staatsbedienden staan van den eenen dag op den an deren niet bloot aan doorgezonden te worden. Maar nu gebeurt het voor de tweede viaal sedert de kiezingen dat de kleine bedienden op hun geld moe ten wachten velen hebben vrouw en kinderen en als de betalingsdag is aangebroken zittende meeste huis moeders al verschillende dagen op 't geld te wachten. Nu moeten die kleine bedienden, dagen en dagen achtereen op de zuur verdiende pen ningen zitten wachten, totdat er weer geld genoeg zal zijn om te beta len. En dit gebeurt nog geen drie maanden nadat ons Klerikaal Minis terie miljoenen verkletst heeft met politieke oogmerken Voor de kiezingen waren er mil joenen genoeg om de Staatsbedien den om te koopen. Nu is er nog niet genoeg in kas om de kleine bedien den, die honderd, en honderd twintig franken in de maand verdienen op tijd en stond te betalen. Wij zeggen, dat het een plichtig Ministerie is, dat zóo met zijn bedien den omspringt Ware 't veertien da gen vóór de kiezing voorgevallen, weest er van verzekerd, dat de meeste staatsbedienden hun ontevre denheid zouden betuigd hebben, te genover dit landsbestuur dat zijn be dienden niet eens op tijd kan beta len. Maar, we hebben gezien, hoe slim de klerikalen het aan boord legden om de menschen slapen te leggen. Nu komt echter het oogenblik van afrekenen en er is geen geld in de kas om zekere staatsdiensten te be talen. De miljoenen weggesmeten voor de kiezing moeten toch ergens uitko men Met vereende krachten. Meester. Waarom zij t gij gisteren middag niet op school geweest Scholier. We hebben het verlo vingsfeest van mijn zuster gevierd. Meester. Dat hadt gij mij toch 's morgens wel kunnen zeggen Scholier. Ja, maar toen was het nog niet zeker of wij hem konden over halen. Wij lezen in de pastoorsgazetten Nieuwe gendarmerien. Eerstdaags zullen verschillende ge meenten in Belgie met eene gendarme rie begiftigd worden, dat door de be volking met groot genoegen zal verno men worden en een goede maatregel is voor de veiligheid op den buiten. Te Wachtebeke zal de gendarmerie gevestigd zijn in de oude pastorij op het dorp en zal de gemeenten Wachte beke, Winkel Stu Kruis en Overslag on der haar gebied hebben. Te Moerbeke-Waas, Waasmunster, Ertvelde, De Klinge, Bouchoute, Bo- vekerke, Eessen, Staden en Lichter- velde. Het personeel der gendarmerie zal met 1,000 man versterkt worden. Verschillige officieren, zullen ge plaatst worden te Ingelmunster, Zelza- te, Thielt, Poperinghe, enz. Eene nieuwe gendarmerie zal in No vember aanstaande te Drongen inge richt worden. Ziedaar hoever het in Belgie geko men is, na eene 28jarige klerikale over- heersching. Sedert 28 jaren leven wij onder het regiem van een katholieke schoolwet. Honderden oflicieele scholen werden afgeschaft honderden bekwame en deftige officieele onderwijzers en on derwijzeressen werden zonder brood gezet het getal vrije katholieke en kloosterscholen, groeide geweldig aan het getal paters, broerkens en nonnen die de kristelijke zeedenleer bij onze bevolking moeten inprinten, is nage noeg verdubbeld al meer en meer mlllioenen worden opgestreken door de geestelijkheid om ze te helpen aan de zoogenaamde redding van de ziel van 't kind. In de laatste jaren werden niet alleen eene massa nieuwe katholieke scholen opgericht, maar het contingent en 't budget der gendarmerie moest ver dubbeld worden, de rasphuizen moes ten vergroot en er dienden nieuwe bij gebouwd te worden en de misdadig heid groeit op onrustbarende wijze aan bij de jongere al meer en meer aan priesterinvloed overgeleverde geslach ten. Minder bekwame en deftige onder wijzers en meer gendarmen Ziedaar het kenmerk der klerikale regeering. De klerikalen hebben u beloofd het vergunningsrecht af te schaffen, niet waar Zij hebben met die belofte uwe oor- en doen tuiten. Meent gij dat ze hunne beloften zul len houden Ze kunnen nu, als ze willen, maar zij zullen niet Herbergiers, gij liet u bedriegen En de klerikalen leven op hoop, dat gij die weeral zult vergeten D.e fransche Kamer heeft eene wet gestemd op de evenredige vertegen woordiging, toegepast op de Kamer- kiezingen. Tijdens de bespreking stelde een lid het volgende voor In iedere gemeente zal aan elke partij die optreedt eene even groote plaats beschikbaar gesteld worden voor het aanplakken van kies- affichen. Dit voorstel werd eenparig gestemd. Wat bewijst zulks Dat de fransche republikeinen, radicalen en socialisten aan de minderheid, dus aan de kleri kalen, het recht toekennen hunne ge dachten vooruit te zetten dat zij willen dat het kiezerskorps alles kunne lezen en nagaandat zij voorstanders zijn der gelijkheid voor allen dat zij licht wil len en 't vrije oordeel der kiezers niet vreezen. En zij hebben gelijk. Is het hier in Belgie ook zoo gesteld Gij zij t er wel mede Beproeft het maar eens op den buiten eene liberale affiche aan te plakken. Gelukt men erin, zonder eene pandoering te krijgen, de affiche hangt er geene vijf minuten of de eene of andere fanatieke rukt ze af. Plakt maar eens eene affiche op eene kerk, op eene school, op een hospitaal of een stadhuis, alle openbare gebou wen en rap komt een klerikaal kop stuk, tegen de wet in, dit verbieden, 'tis hun gebouw, beweren zij. Plakt ge toch, ze trekken ze af of plakken er hunne afïichen boven op. Zij zijn mees ter, en wanen zich alles toegelaten. Zij willen niet dat een tegenstrever openbaar hunne leugens weerlegge zij beletten het door alle onwettige mid dels. Zij schuwen het licht, en vreezen de openbare opinie, indien zij voldoen de zou ingelicht wezen. Dat is 't verschil en dan spreekt men van 't vrije België, van gelijkheid en recht voor eenieder De klerikalen laten geen gelegenheid voorbijgaan om de liberalen aansprake lijk te maken voor al de misdrijven die in de groote steden bedreven worden. Maar als we de rollen eens omkeer den en de klerikalen aansprakelijk maakten voor de talrijke misdrijven die op den buiten geschieden. Sla een dagblad open op de tien gemengde berichten zijn er toch zeker vijf die handelen over moord en doodslag op den buiten, waar nochtans gansch het onderwijs in handen van de katholieken is. Sedert meer dan dertig jaar is het onderwijs op den buiten in handen der klerikalen. En 't, is een feit dat de cri minaliteit sedert dertig jaar aldaar heeft toegenomen. Verre van ons het voornemen gansch het klerikaal onderwijs aansprakelijk te maken voor de misdaden die door leerlingen uit hunne scholen bedreven worden, maar 't mag toch wel eens gezegd worden dat de misdrijven op den buiten talrijkerzijndaninde groote steden, en dat het een eerloosheid is vanwege de klerikalen, wanneer zij de liberalen en socialisten aansprakelijk maken voor misdrijven die in de steden worden bedreven. sÉliiïè. Iw Een herhules. Ja, heeren rechters, bekende de beklaagde voor de rechtbank, ik heb in een oogenblik van zwakheid die kar- revracht koper gestolen. In een oogenblik van zwakheid, nep de voorzitter uit, maar kerel, wat zoudt ge dan wel niet gestolen hebben in een oogenblik van kracht Een Verschil. Baron. Hoe durft ge zoo brutaal zijn tegen mijn vrouw Huisknecht. Welnu, ik ben toch niet met haar getrouwd 1 Dan was het eten misschien wat beter. Vrouw (tot haar echtgenoot, aan ta fel, terwijl zij over verschillende fa- milie's zaten te praten). Denk toch eens aan man, de vrouw van Y. was vroeger keukenmeid. ASSOÜTIHSITSSÜKH 1 l

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2