HEROPENING der KLASSEN 53, Dixmudestraat, 53, YPER. Hel Goevernemenl zil in de krot. Aan de Ouders. Hel jaar 1915. Lijst der Apothekers HlF. VA YV i \l>Lli l]\s Land hou whelangen. g<:.\ a a. a, at as as,i vi>#( Alle Schoolboeken aan denzelfden prijs der uitgevers NIEUWE COLEEKTIE Schoolcahiers in allen aard. Herziening der kiezerslijsten. Hel Congres der ofïicieele Onderwijzers van België. le Oostende. Een en ander. Nieuwstijdingen. In het Staatsblad van 6 September, bladz. 5805 vindt men de bekente nis van het slechte geldbeheer van de klerikale regeering, de bekentenis van het zooveel besproken schadelijk slot ofdeficiet, dat altijd geloochend werd. In dat nummer van het Staatsblad staat inderdaad de vaststelling van den algemeenen uitslag der begrooting van het dienstjaar 1908. (Men weet dat het Rekenhof nooit haastig is om de uit slagen te doen kennen. Zij komen maar gewoonlijk ten vroegste twee jaar la ter). Daar wordt bekend gemaakt het volgende Ontvangsten, vastgesteld aan art. 5 010.985.900 fr. 28 c. Uitgaven 013.021.300 fr. 81 c. Dat is een overschot van 3.904.053 fr. 44 c. Dat is voor den gewonen dienst. Voor den buitengewonen dienst slaat er Ontvangsten, bepaald aan artikel 5 82.434.131 fr. 15 c. Uitgaven, bepaald aan artikel 1 157.429.700 fr. 55. Dat is een te kort van 74.995.575 fr. 40. Trekken wij daar nu de 3.964.053 fr. 44 c. of het batig slo^van den gewo nen dienst van dat jaar af, dan vinden we nog een te kort vanfr. 74.995.575-40 min fr. 3.904.053-44 is 71.030.921 fr. 90 c. En als we daar nu het vastgesteld te kort van het dienstjaar 1907 bijvoegen of 102.732.875 fr. 08 c. zien we dat er voor die twee dienstjaren (1907 en 1908) een gezamentlijk te kort is van 102.732.875 fr. 08 plus 71.030.921 fr. 90 c. is 233.703.797 fr. 04. Op twee jaar tijds dus omtrent 334: milliocn deficiet. En dan klassen onze officiëele stern- menkoopers in 1912 nog met de rnil- lioenen alsof ze geene waarde laadden. We zullen in 1914 een aardig gezicht trekken als we voor de laatste dienst jaren een totaal te kort zien van rond de 400 millioen fr. Maar hef schaap is nu toch in huis. Het verlof is ten einde en vele ou ders zullen zich afvragen naar welke school zij hunne kinderen moeten stu ren. Hun oordeel kan niet anders zijn, dan dat zij hunne lievelingen aan de officiëele school zullen toevertrouwen. Een degelijk onderwijs is de schoonste schat dien gij aan uwe kleinen kunt nalaten. Daarom niet getwijfeld en allen naar de officiëele stadsscholen, waar het onderwijs wordt gegeven door officiëele, gediplomeerde onder wijzers en onderwijzeressen. SM SP 5 m o s liet jaar 1913 zal rijk zijn aan kalen dermerkwaardigheden. De vasten be gint reeds op 4 Eebruari. Witte Don derdag valt op 20 Maart, Goede Vrijdag op 21 Maart en Paschen op 23 en 24 Maart. Hemel vaartdag valt op 1 Mei, en Sinxen op 11 en 12 Mei. van «liciist zijndo ZONDAG 22 SEPTEMBER 1912 RIJSELSTRAAT, n° 15, YPER Ijsbergen in Zee. Door de groote hitte die over Noord- Amerika en de Noordelijke IJszee heeft geheerscht is de ijsschots in wer king gekomen en hebben zich ontelba re ijsbergen van kolossale groote los gewoeld, welke nu op den Atlanti- schen Oceaan ronddrijven. Daar zij buitengewone hoeveelheden warmte noodig hebben om te smelten en deze aan de lucht ontnemen, moeten wij niet verwonderd zijn over de lage temperatuur die wij nu ondergaan. De zee, in plaats van ons warmte te ons dit jaar koude. fi KOOT Ingevolge de wet, wordt er thans op alle stad- of gemeentehuis overgegaan tot de herziening der kiezerslijsten. De personen, die niet ingeschreven waren op de laatste kiezerslijsten, of hetgetal stemmen niet bezaten waartoe zij recht hadden, kunnen hunne rech ten doengelden ophet stad- ofgemeen- tehuis hunnér wettelijke woonplaats. Men mag zich ook schriftelijk wen den tot de Liberale Associatie, Semi nariestraat 1, Yper. Ziehier de bijzonderste bepalingen aangaande het kiesrecht Om kiezer te zij nis de eerste vereisch- te dat men geboren Belg zij, of de in burgering bekomen hebbe. Daarenboven moet men nog de vol gende voorwaarden vereenigen Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op eersten Mei '1913, 25 jaar oud zijn voor den Senaat, voor de Provintie en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer, den Senaat en de Pro vintie, moet men op eersten Juli 1912 ten minste sedert een jaar ten volle in de stad of gemeente verblijven voor de Gemeente, sedert ten minste drie jaar. Hebben recht op eene bijgevoegde stem. Voor de gemeentekiezingen, de kie zers van ten volle 35 jaar oud op eer- sten Mei 1913, gehuwd, of weduwnaar I met kinders, ten minste 75 frank per soonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen van 2,000 tot 10,000 zielen 10 fr. ten, 5 fr. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastge steld op ten minste 5 frank. Die belastingen moeten bestaan voor het loopendejaar en voorliet voorgaan de. De niet als werklieden ontlasten moeten de belastingen voor 1911 be- in de mindere gemeen- brongen, brengt taald hebben. Voorde werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welke voor gemelde sommen als belastbaar aan- geteekend is op de belastingsrollen. De kiezers, eigenaars sedert eersten Juli Wi l, van gronden of huizen ge vende een kadastraal inkomen van 48 fr. of van eené inschrijving pp het Grootboek der openbare schuld, of van een renteboekje op de Spaarkas, ge vende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van honderd frank en bestaande sedert eersten Juli 1907. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen. 1" Dezen, die alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader of eigenaar samen bezitten 2° Zij, die drager zijn van een der di ploma's, titels of getuigschriften opge somd in artikel 17 der wet van 12 April 1894 3° Zij, die een der openbare bedie ningen vervullen of vervuld hebben, die een der ambten bekleeden of be kleed hebben, die een der beroepen uitoefenen ofuitgeoefend hebben, aan gestipt in artikel 19 van voormelde wet. Zij, die sedert eersten Juli 1911 eige naar zijn van onroerende goederen, hebbende een kadastraal inkomen van minstens 150 fr. hebben recht, als eige naar, op twee bijgevoegde stemmen voor de Gemeente. De heer P. Cnudde, algemeen schrij ver der Federatie van de Belgische On derwijzers, heeftaanhet lnrichtingsco- miteit van het Congres den volgenden brief gezonden Het Congres van Oostende zal m gul den letters ingeschreven worden inde jaarboeken der Federatie. Deze land dag was van het hoogste belang. Te oordeelen naar het getal afgehaalde lidkaarten moeten meer dan 2000 le den aanwezig geweest zijn. De bespre kingenwaren hoffelijk, verheven. Geen enkel wanluidend woord, geen enkel tusschengeval hebben de besprekin gen van dit schoon congres gestoord. De dagorde is in den bepaalden tijd geheel afgewerkt geworden. Bravo Het congres wasten beste ingericht: de commission voor de huisvesting, voor de uitstapjes en voor de feesten werkten naar wensch. Geene enkele klacht werd daarover geuitintegen deel, al de aanwezige leden waren verrukt over hun verblijf te Oostende, allen hebben de Koningin der Badste den verlaten het hart vol dankbaarheid voor de Oostendsche Ambtgenooten, die zich zoo zeer beijverd hadden om de zaken in orde te doen. Het kinderfeest in den schouwburg verwierf den meesten bijval. Een der vreemde afgevaardigden drukte ei' ons in volgende bewoording zijne bewon dering over uit lk heb in Oostende alles gezien, ik moet niets meer zien. Dank aan de inrichters Ook het Stadsbestuur verdient allen lof. Het heeft ons officieel ontvangen en ons. toegelaten onze zittingen te houden in de prachtige zalen van het stadhuis en het heeft ons, gedurende de zes dagen van het congres kosleloozen toegang- in de Kursaal toegestaan. Die daden bewijzen dat het Gemeentebestuur het openbaar onderwijs zeer genegen is. Dit schrijven kunnen wij niet eindigen zonder onzen levendigsten dank te be tuigen aan den Maëstro Rinskopf, die ons in de Kursaal zulke aangename avondstonden heeft laten doorbrengen en die zoo hoffelijk geweest is, door zijne weergalooze symphonie, de na tionale liederen te doen spelen van al de landen, die op het Congres verte genwoordigd v/aren. Dank aan het Stadsbestuur Dank aan de Oostendsche kameraden 1 Dank aan allen Tot wederziens, lieve Koningin der Badsteden. P. Cnudde. «k«k *®K»s«8«8Hfs am as m ,«s m m ms He kluchtige Corso te Brussel. Zoo als men weet, zal den laatsten Zondag van September een luimige stoet dooi de straten van Brussel trekken.' Uit Vlaanderen, het Walenland en het Noorden van Frankrijk komen sterke groepen deelnemers. Mechelen zal onder andere vertegen woordigd zijn door den kring «lj0I zart Deze beroemde kring zal een groep van meer dan 300 personen samen stellen, en tevens over twee wagens beschikken. Het onderwerp van den kring ;\j0_ zart is De triomfantelijke intrede van Z. M. Humor I in zijne goede stede Brussel De stand der nijverheid. Uit het verslag over den stand der nijverheid in Henegouwen, vernemen wij dat al daar in 1911, in de kolenmijnen 102,764 werklieden aan den arbeid waren, zijnde 73,644 werkzaam in den ondergrond. Vergeleken bij 1910 tee kent dit cijfer eene vermeerdering aan van 779 werkkrachten. Er werden door deze arbeiders 30,560,926 dagtaken verstrekt, wat een gemiddeld aantal dagtaken van 292 voor eiken werkman uitmaakt. In 1910 werden 30,574,583 dagtaken verstrekt met een gemiddeld aantal van 300 aantaken per hoofd. Er werd betaald 139,810,400 frank aan werkloon waarop 1-25 p. h., 't zij 1,747,050 fr. werd afgehouden wegens boeten, toelagen, enz. Dit cijfer stemt overeen met een ge middeld dagloon van 4-57 fr. bruto en 4-52 fr. zuiver. In 1910 waren die dagloonen slechts 4-43 en 4-36 fr. De terugkeer van de Koninklijke fami lie. De Koning, de Koningin en hunne kinderen zullen te Brussel rond het einde der maand terugkeeren en, zoo 't weer het toelaat, zullen zij op nieuw op het kasteel van Ciergnon verblijven. Thans verblijft de Koninklijke fami lie in Tirol, waar het, evenals hier, aanhoudend geregend heeft. Toch on derneemt de Koning langdurige berg tochten. Een familiedrama te - Kinkempois, bij Luik. Tijdens den nacht van Zaterdag op Zondag is te Kinkempois, bij Luik, een verschrikkelijk familiedrama afge speeld. In een armoedig huis, rue du Chêne, woont de 50-jarige schoenmaker Ar nold Klaassens, die tevens lantaarnop steker is, met zijne 46-jarige vrouw Rosa Ambroise. Het echtpaar heeft twee kinderen de 14-jarige doofstomme Marie, en een 8-jarig knaapje, Jacques geheeten. Rond half drie 's nachts, toen Klaas sens van zijne gewone ronde thuis kwam, stond zijn vrouw aan het open- raam harer woning ruzie te maken met een buurman, onder voorwendsel dat het rumoer van een feestje, ten huize van dien buurman, haar belette te slapen. Klaassens wilde haar tot bedaren brengen, maar Roza Ambroise greep een schoenmakersmes en bracht daar mede haren man sneden aan de keel toe. Het zien van bloed maakte den man als waanzinnig hij haalde een revolver en loste een schot op zijne vrouw die, in den schouder geraakt, luid kermen de wegvluchtte. Ontzettend moordtooneel. Inmiddels ging Klaassens voort scho ten te lossen in de kamer waar zijne bei de kinderen te bed lagen, roepende dat gansch zijne familie sterven moest, omdat men hem had willen vermoor den. Daarna stak hij het beddegoed en de meubelen in brand. Toen de vrouw de vlammen zag, keerde ze in de woning terug, doch werd verjaagd door Klaassens, die haar messteken toebracht aan de ar men en in het gelaat. Alstoen riep vrouw Klaassens de ge- buren en men ging de politie halen. Wanneer de agenten de woning binnen gedrongen waren, vonden ze alle meu belen vekoold. De man lag, half verstikt, op den grond. Het 8-jarige knaapje lag, met doorgesneden halsslagader, dood ter aarde. Eenigen tijd later eerst ontdekte men het doofstomme meisje, dat op het dak ASSOBTIM «I o

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2