Liberale Vereeniging jmmFm mm mmim Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging' van Yper en het Arrondissement. Buigen of bersten. Donderdag, 26" September 1912. 5 centiemen. Achtste jaar. ,\r 46. Eendracht maakt Macht.I i'i'SCliijltClnli' fii'S FFoHilt'rt/flf/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voorden buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. £-50. Men handelt bij overeenkomst. van het Arrondissement Yper. Men schrijft in hij den Uitgever, üiximidestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansclt Delgië en't buitenland evenals de Notarial# en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bttreele van dit blad. Men wtydt vriendelijk verzicht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De voorloopige kiezers- Sijsten die in voege komen den 1 Mei 1913, komen te verschijnen. Degenen der stad Yper en van ai de gemeenten van het arrondissement, be rusten in de bureeien der Liberale Vereeniging. Deze bureeSen zijn geves tigd in het lokaal der Oud-Pompiers, Seminarie straat. Wij kunnen onze politieke vrienden niet genoeg aan raden, van zonder verwijl te gaan zien, of zij inge schreven zijn, en of het getal stemmen waaraan zij recht heisben hun wel is toegekend. leen gi-oolsche laak. Wij hebben het reeds meermaals gezegd en herhaald, en iedereen vv^et het, dat tot de kieswethervorming eensdaags zal moeten overgegaan worden. Niemand gelooft aan de be stendigheid van het huidige regiem. Zelfs onder degenen aan wie dit kies stelsel niet mishaagt, is er geen en kele die de hoop koestert het te kun nen behouden. De huidige kieswet is de uitslag eener met te veel spoed geslotene overeenkomst. Zij is vol ongerijmd heden, en onrechtvaardigheden De herziening zal men moeten doen. Doet men ze heden niet en weerstaat men aan de huidige eis- chen dan zal men ze morgen moe ten doen. Het is nu minstens dertig jaar dat de kwestie van 't stemrecht het poli tiek leven beheerscht en oorzaak is van den standvastig heerschenden onklaren toestand. Idebben wij er niet alles bij te winnen met ons die kwelling te ontlasten en eindelijk te kunnen leven onder een kiesregiem dat allen bevredigt, dat elkeen vol doening geeft en waarvan de uitsla gen (dwang en uitkooperij daargela ten) door niemand zouden kunnen betwist worden Dat was het geval niet met de her ziening van 1893. Klerikale zoowel als antiklerikale afgevaardigden voorzagen de broosheid van 't sys teem en de hervorming werd om zoo te zeggen gedaan zonder detusschen- komst der liberale partij die op dit oogenblik bijna niet in de Kamers was vertegenwoordigd en dus aan het sluiten der overeenkomst geen deel nam. Gansch anders is het heden ge steld. Al de partijen zijn in het Par lement vertegenwoordigd en indien men zich in den schoot van dit Par lement op eene formuul van eerlijk heid en rechtvaardigheid 't akkoord wilde stellen, men zou onbetwistbaar nuttig werk verrichten. Het wareeene grootsche taak eene oploss ng te geven aan de kieskwes- tie, een einde te stellen aan den twist die heerscht en zal blijven heerschen tot dat rechtvaardigheid zegeprale. Het ware eene grootsche taak af stand te doen vanvoorrechten, die den minderen kwetsen, om aldus de onheilen te vermijden die dreigend naderen Zal ons klerikaal ministerie het eindelijk begrijpen Zal het die grootsche taak durven aanvatten 't Ware hoogst te wenschen in 't belang van 't algemeen, doch 't valt te betwijfelen. Wij kennen immers sedert lang de klerikale knepen. Recht door de zee gaan, kunnen ze niet. In alles gebruiken ze omwegen voor alles vinden zij uitzonderingen bij alles voegen ze voorrechten. Willen onze klerikale bestuurders de grootsche taak der kieswether vorming vervullen, immer zal het hun tot eere strekken. Willen zij niet, dan zullen zij de gevolgen hun ner koppigheid dragen. ai Gocdkoopc oinkooperij. ua Dernière Wij lezen in Heure Het is gekend en door de rede voeringen in de Kamers bewezen dat de heer de Broqueville, minister van spoorwegen, enz., zijne duizenden bedienden overladen heeft met gun sten en beloften om zoo hunne stem men voor de kiezing van 2 Juni te bekomen. Sedertdien heeft hij bewij zen gegeven van de talrijke middel tjes, die hij bezit om aan de vervul ling van zijne beloften te ontsnap pen. Wij hebben zelfs kunn n vaststellen dat hij uitmunt in de kunst van met de linkerhand teru_i te nemen wat hij met de rechterhand gegeven had. i) Het schijnt dat dit stelsel hem goed gelukt, want hij gaat er maar altijd in voort en geeft er van langs om meer uitbreiding aan. »Nu heeft hij gevonden dal zekere verhoogingen, toegestaan aan zijn dienstpersoneel voor 2 Juni, maar bij misslag toegekend zijn. Zie, die ver hoogingen, door heel de klerikale drukpers uitgebazuind korts voor de kiezing, zijn nu wel een misslag, die goed op zijnen tijd gekomen is. Waar zijn nu de alleluia s en de hosanna'sgezongen ter eere van den grooten, den goeden, den milden heer de Broqueville Het personeel zou nooit meer zulken vaderlijken, zulken toegenegen minister hebben. De man sloofde zich letterlijk af, krenkte zijne gezondheid in de stu die der verbeteringen van het lot zijner werklieden. Maar nu, als 't op betalen en af rekenen aankomt wordt men gewaar dat al die goedheid, al die mildheid, al die genegenheid niets anders was dan eene fout, een misslag. En wat meer is, nu heeft de vader der bedienden besloten dat men van de huidige loonen de ver- hêogingen zal aftrekken, die bij mis slag toegestaan werden. Wie had zich-daaraan kunnen verwachten Het zijn dus de werklieden zei ven, die de onkosten zullen te beta len hebben van de omkooperij, voor de 'kiezing ten hunnen opzichte ge pleegd. Men zal hun maandelijks 10 tot 15 fr. afhouden van hunne jaar wedde om in de Staatskas het geld te doen weerkeeren, dat de minister er korts voor de kiezing uitgehaald heeft om hen te verblinden. Het valt niet te betwijfelen jdat velen onder hen hunne onverhoopte verhoogingen, die hun voor de kie zing uit den ministerieelen hemel vielen,, reeds zullen verbruikt heb ben en aan die lotsverbetering zul len gewoon geworden zijn. Arme bedienden Het lachen is uit. Nu zullen zij zich moeten gewoon maken, te leven met minder trek dan vroeger. Wij bekla0en hen. Zij zijn de slachtoffers der klerikale kuiperijen. Maar wij vragen hebben de kle- rikalen geen geweten meer Is voor hor. het afhouden van het loon der werklieden geene wraakroepende zonde Hoe durven de groote kle rikale bazen toch bekennen dat zij eene fout gedaan hebben Maar ja wel Het schaap is nu toch in huis. De begane fouten zul len onze meesters maar eenvoudig bij de oude lokomotieven en ander versieten spoorwegmaterieel leggen. Ge kunt nog niet weten waartoe ze goed zijn. Het is de Regeering zelve die zich, voor wat de kiesrechtkwestie betreft, voor het dilemma gebracht heeft buigen of bersten. Wanneer wij heden de klerikale en ministerieele tolken en zelfs Het Volk», demokratisch orgaan, kro kodillentranen zien storten en hooren uitroepen dat zij niets kunnen of mo gen toegeven met het mes op de keel, 't is te zeggen onder de bedreiging van algemeene werkstaking, dan vragen wij ons af, wie men voorden aap wil houden en hoe lang deze ellendige komedie nog gaat blijven duren. De katholieken weten zeer wel dat zij door de hand te slaan aan onze Grondwet, in 1893, de deur openge zet hebben voor het zuiver algemeen stemrecht. De radico-progressisten en de socialisten lieten zich paaien met het schandelijk en bedriegelijk meervoudig stemrecht, maar niemand twijfelde eraan dat een regiem, dat niet alleen het grootste bedrog in de hand werkt maar zoo in het oogval lend aan den werkman zijne minder waardigheid doet gevoelen tegenover de rijken, slechts enkele jaren kon stand houden. Woeste zelf, na de herziening der Grondwet, deed in 1893 uitschijnen dat zuiver algemeen stemrecht slechts een kwestie van tijd meer was. Hoe moeilijker het werd, voor de oppositiepartijen, om een ernstig controle op de samenstelling der kie zerslijsten uit te oefenen, vooral op den buiten, hoe meer bedrog er ge pleegd werd met valsche diplomas om aan een gansch leger priesters en aan een massa grondbezitters drij en vier stemmen en eenen overwegenden invloed te bezorgen, hoe meer kwam men tot de overtuiging, zelfs in de conservatieve rangen, dat men in handen van de volksopruiers en so cialisten een gevaarlijk propaganda middel gesteld had en dat er tegen over de volksopruiende propaganda geen ander middel meer bestond dan tot het zuiver algemeen stemrecht over te gaan. De klerikale regeering, met hare loensche politfêk, heeft eenvoudig gewerkt als de beste aanwerver om de socialistische rangen te verster ken. Overigens onze klerikale bestuur ders hebben zelve, na de wanorders van 1902, moeten bekennen dat er meer gelijdheiden overeenstemming in onze kieswetten diende gebracht te worden. Dan ook verschuilden zij zich achter het voorwendsel dat zij onder de bedreiging van wanorders en het mes op de keel, niets konden toegeven. Edoch, heden hetzelfde voorwend sel ten aanzien van de dreigende al gemeene werkstaking inroepen, dat noemen wij eene verregaande schijn heiligheid en eene misdadige kop pigheid. Wel, heeren toch, gij hebt deze bedreiging uitgelokt en indien de algemeene werkstaking uitbreekt -wat wij niet wenschen - dan zal de klerikale regeering de grootste verantwoordelijkheid moeten dragen in de rampvolle en heillooze gevol gen welke er onvermijdelijk moeten uitspruiten Van 1902 tot 1912, terwijl de kle- rikalen bestuurden en zich alle gun sten en voórdeelen toeeigenden zon der de meerderheid van 't kiezers korps te vertegenwoordigen, is het land rustig en kalm gebleven. Het is op de wettelijkste en ordelievendste wijze dat liberalen en socialisten van 1902 tot [912 een beetje meer recht vaardigheid in ons kiesregiem aan vroegen. De regeering had dan het voorwendsel niet dat men haar het mes op de keel wilde zetten. En toch bleef zij halsstarrig weigeren om aan het bedrog en aan de ongelijkheid een einde te stellen en een stap naar meer rechtvaardigheid te doen. De klerikale partij neemt aldus eene gevaarlijke, ellendige en on rustbarende houding aan In haar eigen kamp ontbreekt het niet aan vermaningen en verwittigin gen, alhoewel de Bien Public de katholieke werklieden, aanhangers van Z. A. S., een prop in den mond steekt en het strop om den hals bindt. La Dépêche een ander katholiek orgaan, heeft een beter begrip van den toestand dan het bis schoppelijk blad waarvan Siffer en Arthur Verhaegen medewerkers zijn. «La Dépêche» zegt dat er in de eischen van de oppositiepartijen altijd een deel waarheid en recht vaardigheid schuilt en dat de regee ring ongelijk zou hebben er geene rekening van te houden. Alles ver werpen en niets toegeven, ware de WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1