Likrdie Vereeniging Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 10" October 1912. Achlsle jaar. Xr 48. Eendracht maakt Macht. i er schijnende des S>onderdags, Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. Üt-SSO. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Lux madestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 'l buitenland evenals de Noiariale en Rechterlijke aankondigingten mogen gezonden worden ten bureele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzicht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Rekiatnen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Arrondissement Yper. De voorloopige kiezers lijsten die in voege komen den 1 Mei 1913, komen te verschijnen. Degenen der stad Yper en van al de gemeenten van het arrondissement, be rusten in de bureelen der Liberale Vereeniging. Deze hureelen zijn geves tigd in het lokaal der Oud-Pompiers, Seminarie straat. Wij kunnen onze politieke vrienden niet genoeg aan raden, van zonder verwijl te gaan zien, of zij inge schreven zijn, en of het getal stemmen waaraan zij recht hebben hun wel is toegekend. Gemeenteraad van Y per. Openbare zitting uan den Zaterdag 5 October 19 02. De openbare zitting wordt om 5 ure 5 m. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys, en Vandenboogaerde, Schepene Fiers, Vunderghote, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Riebuyck, Seys, raadsleden N. Boudry, dd. secretaris. Afwezig de heeren D'iiuvettére, Begerem, Bans en Struye. Het verslag der laatste vergadering -wordt zonder opmerkingen goedge keurd. Alvorens de dagorde te beginnen, brengt'de heer Burgemeester, namens liet Gemeentebestuur, eene openbare hulde toe aan de Koninklijke Hofbouw- maatschappij, voor de goede inrich ting der prachtige tentoonstelling. Lager onderwijs gebruik dei talen in de gemeenteschool der St Janstraat. Daar er vier raad sheer en te kort zijn, en dal, de kwestie van belang is, wordt zij voor veertien dagen uitgesteld. 2. Openbare wandelingen opbrengst der notelaren. De vendilie dor okkernoten beeft dit jaar aan de stad boven de 2.000 fr. opgebracht. Goedgekeurd 8. Stadseigendommen. verkoop van grond. M. Angloo bad de aanvraag gedaan tot aankoop van eenen grond aan de Statielaan gelegen nu is bij verzonnen en begeert den grond niet meer. Zoo als bet over korten tijd bet geval was. met M. Vandaele, stelt de heer Burge meester voor, M. Angloo eene vergoe ding te doen storten aan stad, van 10% op den prijs van den grond. Goedgekeurd. 4. Bureel van Weldadighiedovergifte van pachten. Drie aanvragen van overgifte. van pachten, gunstig voorgesteld door het Weldadigheidsbureel, worden door den Raad goedgkeurd. 5. Weldadigheidsbureel vrijgevighe den ter gelegenheid uan vergunningen op' 't kerkhof. Een heele reeks vergunningen wor den toegestaan, waarvan de opbrengst in de Dischkas zal gestort worden. 0. Burgerlijke Godshuizen verkoop van grond. De Raad brengt een gunstig advies uit, aangaande den verkoop, voor 2.500 fr., door de Hospicen, van een stuk grond, gelegen te Langemarck. 7. Eeredienst aanvaarding eener gijle van een onbekende. De Raad geeft de toelating aan de kerkfabriek van St Piete'rs, een rente titel te aanvaarden van 2.000 fr. 3 door een onbekende geschonken. 8. Eeredienst begrootingen 1918 der St M aartenslcerk en St Pieterskerk. De begrooting van St Maartenskerk is nog niet ingezonden. Ziehier deze van St Pieterskerk. Algemeene ontvangsten fr. 225.858-01 Algemeene uitgaven 224.156-73 Overschot 1.701-28 Goedgekeurd. 9. Vervoerdienstafschaffing van den dienst iusschen Proven en Yper. De aanvraag tot afschaffing van ge zegden dienst wordt toegestaan. 10. Stadsfinanciënneerlegging der rekening 1911. Gewone ontvangsten 397,841-89 Gewone uitgaven 357,360-80 Gewoon overschot 40,481-09 Buitengewone ontvangsten 210,483-11 Buitengewone uitgaven 228,110-88 Buitengewoon lekort 17,627-77 Algemeen overschot 22,853-32 '11. Neerlegging van het verslag over het dienstjaar 1911. Op het bureel neergelegd ter inzage der leden. M. Lemahieu komt terug op de eeu wige kwestie der Paddevijversfraat er is nog niets gedaan niettegenstaande al de gedane beloften. Hij vraagt ook nog verbetering voor sommige buiten wegen. De zitting wordt om 5 u. 40 m. ge lieven. Ons kiesstelsel en tie politieke partijen. Wat iedereen verwacht. Eindelijk weet een klerikaal blad, dat met onze ministers bevriend is, iets te melden over de inzichten van de Regeering. Maar dat bericht is zoo duister als een regennacht. Over het nieuws als zou de Regee ring voor de herziening van de (grondwet gewonnen zijn, en het vrouwenstemrecht willen invoeren, verklaart een klerikaal blad De socialistische partij heeft de Regeering met een algemeene werk staking bedreigd om haar te dwingen een herziening van de Grondwet aan te nemen. De Regeering wil aan geene bedreigingen toegeven. Een punt, 't is alles. De Regeering zou bijgevolg hare meening slechts laten kennen, wan neer zij overtuigd is dat er geen al gemeene werkstaking zal losbreken. De klerikalen beweren dat zij en kel en alleen aan de socialistische bedreigingen zouden toegeven, in dien zij de grondgedachte van eene herziening der Grondwet aanvaarden. Die bewering komt in botsing met de waarheid. Gansch de liberale par tij vraagt een eerlijk en eenvoudig kiesstelsel. En ook in de katholieke gelederen zijn er duizenden oorstan ders van het zuiver algemeen stem recht. Het Kongres van den zoo katho lieken Belgischen Volksbond, dat te Namen gehouden werd, heeft ons daarvan een nieuw bewijs geleverd. Op de algemeene vergadering van Maandag verklaarde de heer Pary onder meer het volgende, dat wij ontleenén aan het verslag van Le Patriote De algemeene werkstaking wordt in de tujverheidsstreek voorbereid. Den Maandag wordt er niet meer verlet uit de Spaarkas haalt men veel geld terug men drinkt veel minder alkohol de werklieden koo- pen zoo weinig mogelijk. De werk staking wordt dus ernstig voorbereid. YVat is onze rol Laat ons de openbare meening voorlichten en al de rampen aantoonen, welke de werk staking zou veroorzaken. Aan onze werklie len zijn wij steun en hulp verschuldigd geduren de de slechte dagen, die hen bedrei gen. Zeggen wij het openhartig de katholieke werklieden uit onze nijver heidsstreken zijn voorstanders van het zuiver algemeen stemrecht, maar zij willen het niet veroveren door re- volutionnaire middelen. De heer Pary kent de gevoelens van de katholieke werklieden, ver mits hij een der bijzonderste inrich ters is van de kristene syndikaten. Uit zijne verklaringen onthouden wij twee feiten. Het eerste is een rechtstreeksch ant voord op de klerikale bladen, die beweren dat de Regeering uitslui tend aan de socialistische bedreiein- gen zou toegeven, indien zij de her ziening van ons kiesstelsel aanneemt. Liberalen, socialisten en veel katho lieken vragen zuiver algemeen stem recht. Het tweede feit geven wij ter overweging aan de liberalen, die over de houding van de liberale partij in geval van algemeene werk staking twisten, terw ijl het veel beter ware wat minder te spreken en wat meer te handelen De katholieke partij zal trachten de werklieden te steunen, welke door de algemeene werkstaking ge troffen worden. Zonder dat zij het willen zullen de katholieke leiders zelfs de tegen strevers van elke grondwetsherzie ning verplicht worden de alge meene werkstaking te ondersteunen. Men kan den toestand, waarin de katholieken zich zullen bevinden, inderdaad uitleggen zooals men wil, maar de ondersteuning, welke zij aan de katholieke menschen wen- schen le verzekeren, zal noodzakelijk voor gevolg hebben dat de werksta king in het algemeen langer kan vol gehouden worden. En welken plicht hebben wij dan, liberalen Wij, liberalen, die de overtuiging koesteren dat de politieke gelijkheid een der hoeksteenen moet zijn van elk nationaal gebouw, waarin de vrede kan heerschen, wij hebben tot plicht alles in orde te brengen om duizenden partij-enooten te steunen, die toch niet de slachtoffers kunnen worden van eene gedachte, die ook de onze is. Ziedaar wat eerst en vooral dient verklaard te worden in het hooger belang van de liberale partij, zonder dat men zelfs het plan van een alge meene werkstaking in principeel op zicht bespreke. De Regeering zou een zware ver antwoordelijkheid dragen, indien zij die algemeene werkstaking niet kon overbodig maken door verklaringen af te leggen, welke ook duizenden katholieken verwachten, die voor standers zijn van eerlijke kieswetten. Deze katholieken vooral hebben in de huidige omstandigheden een va- derlandschen plicht te vervullen. Mogen zij in de gelederen van hunne partij de stem verheffen, opdat een vergelijk tusschen de verschillende politieke partijen zou mogelijk wor den. Wanneer er in de Kamers de twee derden der stemmen moeten veree- nigd worden om eene herziening der Grondwet mogelijk te maken, dan is het nutteloos te laten uitschijnen dat geen enkele partij bij machte is om uitsluitend haren wil op kiesgebied door te drijven. Overigens liet de redevoering van den heer Helleputte niet vermoeden dat de katholieke partij zou bereid zijn om met de leiders van de oppo sitiepartijen den toestand te bespre ken Laat ons verhopen dat zulks eer lang moge gebeuren. Hel ka iilvvei k in Hel iïië. Wilt oiiziü Kantwerksters te llui« verdienen. Bij het Ministerie van Arbeid is er eene afdeeling, genoemd Dienst van den Arbeid. Deze afdeeling liet in igoi een algemeen overzicht van de Belgische kantnijverheid verschijnen, opgemaakt door den heer Pieter Verhaegen, provinciaal raadslid en doktoor in staatkundige en maat schappelijke wetenschappen. Daar uit bleek in welken ellendigen toe stand deze nationale nijverheid ver keerde. Onlangs is van den zelfden heer een nieuw overzicht daarvan verschenen en dat leert ons dat die BCALll VAN HET r&s "2S "2S b T5 TS c_7

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1