Lozen. M. J. DLCIIIEVUi;, Er 11 lullmiiiioen opslag 1 Overlijden van Staatsminister Beernaert. toestand nog maar weinig beter ge worden is. Daarin komt onder ander een staat voor over de werkloonen, die onze kantwerksters te huis verdie nen. Op 167 werksters, wier loonen de heer Verhaegen doet kennen komt het volgende voor 3 werkst. winnen 2 tot. 3 c. per uur. 4 4 5 17 5 6 6 7 17 7 8 27 8 9 13 9 18 9 6 13 8 13 14 6 14 15 5 15 16 16 17 4 17 18 4 18 19 19 24 25 Dat is vast een hongerloon als men nagaat dat de meisjes en vrouwtjes, die van 14 tot 15 centiemen en meer verdienen, echt kunstwerk verrich ten. De Werkloonen in de Kloosters. Is de toestand in de kloosters be ter De heer Verhaegen doet zijn best om deze gestichten en de kant werkscholen, die zij ingericht heb ben, op te hemelen. Hij loochent dat de kloosters rijk worden met het werk hunner leerlingen, doch mag men de meisjes, die al den ouderdom van 25 jaar bereiken, zooals in het klooster van Jerusalam te Brugge, nog leerlingen noemen Ziehier welke statistiek hij daarover opgeeft. In dat klooster winnen de beste werksters van fr. 37,50 tet 43,75 per maand Als men in eene gemiddeld 25 werkdagen rekent en 12 uren per dag voor de meisjes van 20 tot 25 jaar, maakt dat van fr. 0,125 tot 0,145 per uur. En men mag zeggen dat die werksters echte kunstena ressen zijn. De goede werksters van 9 tot 12 jaar winnen er van fr. 7,50 tot 13 fr. per maand, dat is fr. 0,25 tot 0,04 per uur. De goede werksters van 12 tot 15 jaar winnen van 20 tot 27 fr. per maand of fr. 0,06 tot 0,09 per uur. De goede werktersvan 15 tot 20 jaar, fr. 27,50 tot 37,50 per maand of fr. 0,09 tot 0,125 per uur. De middelmatige werksters van 9 tot 12 jaar winnen 7 tot 12 fr. per maand of fr. 0,023 tot 0,04 per uur. Deze van 12 tot 15 jaar, van fr. 12,50 tot 20 fr. per maand of fr 0,042 tot 0,062 per uur. Deze van 15 tot 20 jaar, van fr. 22,50 tot 27,50 per maand of fr. 0,075 tot 0,092 per uur. In de kantwerkschool van Erem- bodegem is het loon voor 10 uren werkens per dag, volgens den ouder dom der werksters, fr. 370,80 tot 568 per jaar. In de school van Oostcamp wer ken de meisjes per el en winnen per el 34 centiemen tot 4 fr. Nu moet men weten dat zij daarvoor 22 uren moeten werken en voor eene el van 4 fr. ruim 40 uren. Dat loon is dan nog geene zuivere winst. M. Verhaegen drukt zijn spijt uit dat er nog 5 tot 10 afgehouden wordt door de kloosters. Maar de kloosterzusters, zegt hij, werken me de, zij hebben onkosten te doen, le veren de benoodigheden en stellen de lokalen ter beschikking der werk sters. Wij willen daarover niet redetwis ten, maar alleen vaststellen dat de toestand in de kloosters niet beter is dan voor de huiswerksters. Vergelijkingen Als wij dezen toestand vergelijken met dezen van vroeger, zien w ij dat de kantennijverheid in ons land snel achteruitgegaan is. In de streek Aalst en Ninove won nen de kantwerkstersten jare 1853 nog 3 fr- per dag. In i860 was het dagloon, na vele klimmingen en da lingen, nog fr. 2,75. In 1882 was het gedaald tot fr. 1,50 en in 1890 tot fr. 0,50 per dag. Als we nu den staat der 167 huis werksters goed inzien en er een mid dengetal uittrekken, blijkt het dat voor 12 uren arbeid eene huiswerk ster gemiddeld fr1,06 per dag ver dient. Dat is gewis eene verbetering sedert 1890, maar we zijn nog verre beneden de loonen van 1854, en zeker nog verre berieden hetgeen eene vrouw voor 12 uren werkens eigent- lijk zou moeten verdienen in eengn tijd dat het leven zoo schrikkelijk duur is. De Belgische kantennijverheid heeft dus al vele jaren lang eene kri- sis te doorworstelen, die te betreu ren is en doet vreezen dat zij geheel zal te niet gaan als er met krachtda dig gewerkt wordt om beterschap in dien toestand te krijgen. Oorzaken van het Verval. De heer Verhaegen schrijft de oor zaken van dit verval toe aan de slechte huishoudkundige inrichting dezer nijverheid. Ik heb zegt hij de gebreken dezer inrichting aangetoond. Zij zijn 1. De steeds grooter wordende sa mentrekking der voortbrenging op enkele punten, Het steeds aangroeiend getal tusschenpersonen, naarmate het handwerk schaarscher wordt. 3. Het bijna volledig gemis aan betrekkingen tusschen werkgevers en werksters. 4. Het gebrek aan ondernemings geest en samenwerking, zoowel -bij de werkgevers als bij de werksters. £5 De nijging bij de tusschenper sonen en de kleine werkgevers om de loonen tot eenen spotprijs te doen dalen, de gewone voortbrenging te begunstigen en de gewone kanten in waarde te doen dalen. 0. Ikzucht en onverschilligheid of gebrek aan vooruitzicht van wege vele groote fabrikanten. Alleen de oude werksters blijven aan haar speldewerkkussen gehecht. Zij klagen wel over den toestand en den vervlogen tijdder groote winsten, maar werken toch voort. Ten slotte zegt de heer Ver haegen leidt het gebrek aan huis houdkundige inrichting, gepaard met het gemis aan toezicht over de vorming der goede werksters, tot den \al dezer schoone nijverheid, vooral van het spelde werken. Middelen lot Opbeuring. Uit de opgemaakte statistiek blijkt dat, behalve eenige loffelijke uitzon deringen, de toestand in de kloosters niet veel beter isdanbij de huiswerk sters De groote mededinger van het speldewerk is het fabriekwerk, dat den kunstarbeid al meer en meer verdringt. Zal hetgeen reeds tot verbetering gedaan is het speldewerk redden Het komiteit De Vriendinnen van de Kant, gesticht in 1910 is werkzaam en doet loffelijke pogingen Door zijn toedoen werd eene model school ingericht te Turnhout, waar men Mechelsche, Rijselsche en Pa- rijsche kanten leert maken. Eene an dere school werd gesticht te Hofsta - de bij-Aalst voor het aanleeren der naaldsteek en eene derde zal weldra geopend worden te Liedekerke, waar men fijne speldewerkkanten zal lee- ren maken. Voegen wij daarbij dat in Maart 1911 eene normaalschool voor kantwerksters geopend werd. Daarbij dient gemeld te worden dat in 1911 te Brussel eene samen wer kendemaatschappij ontstondonder de benaming van La Dentelle Beige, die voor doel heeft het aan moedigen van het schoon kantwerk en het af schaffen der tusschenpersonen. Dat laatste is van het grootste belang omdat de tusschenpersonen met de grootste winstsn weggaan. Als bij dat alles nog de rijke da mes wat meer echte kanten dragen en wat minder met fabriekwerk pronken, mogen wij hopen dat de kantennijverheid in Belgie zal her leven en het speldewerkkussen weer moge in eere komen. Dan zullen on ze meisjes gelijk vroeger kunnen zmgen Stefanie, die zat en treuren En te brommen op haren brei. Zij kan niet speldeweiAen En de armoe blijft altijd bij. Ja, ja, dat zal wel gaan. Laat het spelde werken maar opslaan. Wat korten de dagen toch rap en wat worden d'avondstonden lang, zoo hoort men fallen kanten zeggen. E11 sommigen voegen er bij nen mensch weet soms niet wat doen en men kan toch met de kiekens niet gaan slapen Wat doen 't Is nochtans heel een voudig-; gaat naar de volksboekerijen, vraagt er boeken romans, ais gij lief hebber zijt om aan vrouw of moeder wat voor te lezen wetenschappelijke werken, indien gij u op de hoogte wilt houden der nieuwste ontdekkingen, der laatste verbeteringen betrekkelijk uwen stiel, indien gij in gezelschap over ernstige kwesties met kennis wilt kunnen meepraten. In elke welingerichte boekerij is er keus voor allendaar berust een schat van kennis en kennis is macht. Maar wij lezen reeds ons dagblad, zeggen sommigen, voor boeken blijft geen tijd over. Dat is mis. Gij leest uw dagblad en gij hebt gelijk't is een onmisbaar iets geworden. Maar wat leest gij Leest gij wel de politieke ar tikels die u Oyer 's lands toestand moe ten inlichten, die u moeten wapenen in den strijd Ja Dan handelt ge wel, doch, jammer genoeg, velen slaan in hun dagblad dat juist over ze vinden het te droog en verkiezen het gemengd nieuws van moorden en branden of armen of beenen gebroken, nieuws dat geen aarde aan den dijk brengt. Ofwel, en zoo zijn er spijtig genoeg velen, wat hen meest schijnt aan te belangen is het sportnieuws en jon gens, met moeite d'eerste broek ont wassen, hebben niets dan sport in den mond. Dat is verkeerd gehandeld. Er mag en er moet verzet wezen niet altijd kan de boog gespannen zijn, doch, 't ernstige en 't nuttige, dat den mensch verheffen moet, dat hem zal ontwikke len, den geest schept en versterkt, dat mag niet verzuimd worden. Wie in zijn dagblad slechts het be langwekkende leest, zal nog tijd genoeg vinden 0111 ontspanning te genieten door het lezen 's avonds bij den gezel- ligen haard gezeten, der meesterwer ken onzer beroemde vlaamsche schrij vers. 't Zal tevens voor de werkers vrouw of moeder over 't naai- of brei werk heen gebogen, een genot wezen eenige bladzijden uit Conscience, Lo- veling of zoo menige anderen te hooren vertellen. Het waren d'oude zeden en gewoon ten en 't zijn nog de beste. Op u, ouders, rust dan ook een plicht. Doet van jongs af bij uwe kin deren de lust naar 't lezen ontslaan eens de gewoonte aangenomen, zullen zij er dra zelf belang in stellen en trouwe bezoekers der boekerijen wor den. Dus doende, zult gij ernstig me dewerken tot hunne ontwikkeling gij zult hen helpen weetgierig worden en niets overweegt in 't levennen mensch weet of kent nooit te veel. MMffii imiro Lijst dei* Apothekers van dienst zijnde ZONDAG 13 OCTOBER 1912 STATIESTRAAT15, YPER Het leven verduurt en onze katholie ke regeering steekt er een handje aan toe. De ministers hebben gelijk gewone en gemeene kiesdravers de zuurge wonnen centen der belastingschuldi gen te grabbelen geworpen voor de openbare bedienden en werklieden zij hebben zoovele beloften gedaan en de uitgaven vermeerderd, dat zij' niet meer weten hoe de twee eindjes aan een te knoopen. Zij hadden gerekend op de uitgifte van schatkistbons, 't is te zeggen op de vermeerdering van 's lands schulden om over de driehon derdtal millioenen te kunnen beschik ken, maar de inschrijvingen gingen zoo vlot niet als zij verhoopt hadden, 't Was een teleurstelling op gansch de lijn. De geldmarkt wordt wantrouwend tegenover de millioenenverbrassingen waaraan pe klerikale regeering zich holderdebolder overlevert. Men be gint overal het gevaar in te zien van den buitensporigen aangroei der open bare schuld, waarvan de katholieke senator de Lantsheere zegde dat hij het land naar eenen afgrond zal voe ren, indien er aan het knosselstelsel van altijd meer schulden te maken,geen einde komt. Gelijk alle spelers en verbrassers, die naar hunnen zin geen geld genoeg meer kunnen te leen krijgen, tenzij mils woekerintresten te betalen, zoeken onze ministers nu allerlei andere mid delen uit 0111 geld te slaan en 't valt natuurlijk altijd op den rug van de belastingschuldigen, werklieden, ne ringdoenden en andere burgers. De aangekondigde verhooging op den tarief der vijfdaagsche abonne menten op den ijzerweg mag als een dezer middelen aanzien worden. De vermeerdering van prijs op de vijfdaagsche abonnementen van den ijzerweg zal omtrent een lialf-millioen meer brengen in de kas van de minis- ters-kiesdravers. Zijn politieke loopbaan. Een kort telegram uit Luzern bracht Zondagavond te Brussel het overlij densbericht van Staatsminister Beer naert. De heer Beernaert, die te Luzern de interparlementaire konferentie bij woonde, had eene koude gevat, was eenige dagen naar Italië geweest en naar Luzern teruggekeerd om er zich te verzorgen. De achtbare zieke werd weldra door eene ontsteking der lucht pijpen aangegrepen, die daarna in ont steking der longen ontaardde, waaraan hij dan ook bezweek. De heer Beernaert werd geboren te Oostende in 1829. Zijnwader was een hooge ambtenaar der Registratie en van zijn prille jeugd af gaf de jonge Beernaert blijk van bijzonderen aan leg. Hij ging naar Leuven studeeren en behaalde er met de grootste onder scheiding zijn diploma van dokter in de rechten. Na eene omreis in Frank rijk en in Duitschland, vestigde hij zich alsadvokaat te Brussel. Hij deed zijn proeftijd bij den vermaarden ad- vokaat Dolez, die liberale voorzitter der Kamer was. In 1839 werd Beernaert benoemd tot advokaat bij het Hof van Verbre king. Het is eigenlijk slechts sedert 1884 dat de heer Beernaert zich aan de openbare aandacht opdrong. Wanneer de katholieken in 1884 aan het bewind kwamen, werd hem in het kabinet Malou de poitefeuille van Landbouw opgedragen. De verregaande driestheid van Vic tor Jacobs en Woeste dwong Koning Leopold II hen af te danken als minis ter, en de oude Malou volgde zijne twee vrienden in hun val zoo werd Beernaert om zijne gematigheid geko zen tot kabinetshoofd. Elf jaren bleef hij het bewind in han den houden. In zijne laatste jaren scheen hij zich meer om meer van de strijdende poli tiek te willen verwijderen om zich op een ander terrein te bewegen. 11 10 IO 11 11 12 I 2 i i 20 i 21 22 i

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2