Liberale Vereeniging Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Algemeen belang. Donderdag, 17" October 1912. Achlsle jaar. I\r 49. A ito ml issemenl Y per. Wei k lieden pensioenen Hunne Vrijheid. De Balkanstalen en de llaliaansche-Turksche oorlog. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Ëètmdevdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixtmidestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en't buitenland evenals'de Noiariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De voorloopige kiezers lijsten die in voege komen den 1 Mei 1913, komen te verschijnen. Degenen der stad Yper en van al de gemeenten van het arrondissement, be rusten in de bureeien der Liberale Vereeniging. Deze bureeien zijn geves tigd in het lokaal der Oud-Pompiers, Seminarie straat. Wij kunnen onze politieke vrienden niet genoeg aan raden, van zonder verwijl te gaan zien, of zij inge schreven zijn, en of het getal stemmen waaraan zij recht hebben hun wel is toegekend. Bij de heropening der Kamers in November aanstaande zal dus de herziening der Grondwet voorgesteld worden. Buiten het zuiver algemeen stemrecht zal ook eene juistere toe passing der evenredige ver tegenwoordiging gevergd worden. Beide onderwerpen zullen door al de gekozenen der beide linkerzijden ge stemd worden. Het zuiver algemeen stemrecht is niet enkel de hefboom waardoor de democratie haar volle recht zal opeischen, het zal een einde stellen aan die onteerde vernedering waardoor zooveele menschen, door de wet worden gebrandmerktals heb- bendende maar de 1/2 of slechts 1/3 of slechts 1/4 der waarde van andere menschen. Rechtvaardigheid vergt dat de thans bestaande evenredige vertegen woordiging verdwijne. Zoo brachten vroeger liberalen en socialisten sa men meer stemmen uit, dan de kleri- kalen en toch waren het deze laatsten diedemeestezetelsbekwamen Thans hebben de klerikalentienzetels meer derheid in de Kamers van volksver tegenwoordigers. Met eene recht, vaar dige toepassing der E. V. zouden zij hoogsten 4 a 5 zetels meerderheid hebben. Het is zelfs mogelijk dat zij in min derheid zouden zijn, daar wij, om te ontsnappen aan de onjuiste verdeeling der zetels, nietmeergenoodzaaktzou- den zijn kartel te sluiten, waardoor wij een zeker getal kiezers verliezen. Klaar en duidelijk is de houding in de ze vraagstukken der liberalen en so cialisten. Tusschen beide partijen be staat er toch verschil van zienswijze nopens de middelen die dienen aan gewend worden tot het bekomen van hervormingen. De socialisten diedoor Z. A. S. alles te winnen hebben, zijn bereid tot het uiterste te gaan en be reiden zich eerst tot de ajgemeerte werkstaking voor De liberalen oor- deelen dat de gevolgen der algemee- ne werkstaking noodlottig zouden zijn voor arbeid, handel en nijverheid en dat mogelijk nog, trots al deze na- deelen, men zich blootstelt de ge- wenschte hervorming niette bekomen. Deze zienswijze is volkomen juist. Maar wij mogen hier toch tegen aan voeren, dat de kwestie van zuiver al gemeen stemrecht tot zijne volle rijp heid is gekomen en dat wij in ons land eenen voortdurenden staat van op schudding zullen beleven zeer nadee- lig voor de verschillende bronnen van welvaart, zoolang geene voldoening in zake stemrecht is bekomen. Om eene vaste houding aan te nemen zul len wij best doen de gebeurtenissen af te wachten en intusschenalle vreed zame middelen in het werk stellen om bij tijds voldoening te bekomen om de nadeelige gevolgen eener werksta king, hoe kalm en aardig zij ook we- ze, te keer te gaan. Wat zal nu de re geering doen Indien zij meester blijft der gebeurtenissen dan lijdt het geen twijfel of zij zal alle bespreking- willen vermijden. Daar zij de uiting is eener partij die geen vast politiek programma meer bezit is zij onbe kwaam wijzigingen voor te stellen, zonder een gedeelte harer aanhangers te misnoegen. Het vrouwen stemrecht, waarmede sommige klerikalen al eens schermen, aanschouwen wij als loute re bluff, die maar alleen wordt opge haald om stokkenin het wiel testeken toch toogt ons die houding aan, hoe sommige klerikalen zich aan die kwestie de handen hebben verbrand en hóe zij zich genoodzaakt voelden tegenover hunne kiezers het meervou dig stemrecht te bevrijden. Hierdoor ook zal de regeering moeilijk op den uitslag der kiezingen kannen beroe pen, om verzet tegen de bespreking van Z A. S. aan te teekenen. Som mige klerikalen zijn ook niet zoo zeer tegen het zuiver algemeen stem recht uit het beginsel, zij bestrijden het slechts omdat zij vreezen door het in te voeren, van het landbestuur gekegeld te worden. Rust en welvaart onzer streken zul len zij desnoods van partijbelang op offeren. Door geweld, leugens laster en bedrog, lukten zij er in, het kie zerskorps hunne valsche meerderheid af te persen. Zij alleen zullen de ver antwoordelijkheid der gebeurtenissen dragen. De liberale partij zal deze moeilijke toestanden met de zelfver loochening die haar bemerkt door stelen tot heil van volk en land en zich voorbereiden, want het behoud aan het bewind zonder programma, is eene uitdaging voor de gezonde re de die reeds veel te lang heeft ge duurd. Weer zal alras een jaar zijn ver- loopen, zonder dat de werklieden van ons land, het pensioen van 1 fr. daags hebben bekomen, dat als een minimum in het liberaal programma werd geschreven en praktisch aan boord gelegd, ook zeer gemakkelijk kan verwezenlijkt worden. Zeker werd verleden jaar het ou derdomspensioen voor de mijnwer kers gestemd, maar dit kan ons hoe genaamd niet bevredigen. De Vlaam- sche werklieden zijn even zoo onge lukkig als de Waalsche. De Vlaam- sche arbeider is in 't algemeen veldarbeider, fabriekwerker, enz. en is zoo vroeg versleten als de Waal sche werkman. De mijnwerkers en arbeiders der werkhuizen van metaalbereiding en machienenbouw, genieten veel hoo- ger loonen dan de arbeiders onzer streken en zijn dus beter in staat voor hun ouderdomspensioen, een deel van dat loon af te zonderen. Tevens zijn in de Waalsche antikle rikale provinciën de instellingen en gestichten voor werklieden en ouder lingen, de inrichtingen in welke de kwalen als gevolg van bijzondere arbeidsvakken worden geheeld, veel talrijker, beter en genaakbaarder voor den werkman als in onze pro vinciën. Waarom, ik vraag het u, wordt dan ons volk voor een ordentlijk pen sioen uitgesloten Onze liberale mandatarissen heb ben zonder aarzelen het pensioen der mijnwerkers gestemd en zij hebben gelijk gehad, overschot van gelijk die uitzondrrigswet is immers een stap nader tot de invoering van het algemeen ouderdomspensioen, tever- leenen aan bejaarde werklieden. Wat in Engeland mogelijk is zal en kan ook in België met goed gevolg worden ingevoerd. Verlies niet uit het oog, dat de inrichting der Spaarkas onder waar borg van den Staat, de inrichting der Lijfrentkas of Pensioenkas, het werk vooral is der Liberale Partij, welke daarin slechts tegenkanting ontmoette vanwege de klerikalen van dien tijd. Genoeg is het bekend, dat meest alle maatschappelijke wetten, door liberalen werden neergelegd, van alle instellingen welke thans nog de de mocratie aanbelangt, worden de grondslagen door onze vertegenwoor digers gelegd. Het ligt immers in de overleverin gen inden aard der liberale partij, in al hare werkingen, instellingen, wetten en wetsvoorstellen, de prak tische zijde in 't oog te houden, ter wijl, het moet hier gezegd hare belagers slechts met facjadewet- ten voor den dag komen, waarbij ze hoegenaamd niet het nut voor de be volking, het goede voor de democra tie bedoelen, maar enkel en alleen hun partij- en kiesbelang najagen. Ongelukkiglijk gebeurt het maar al te dikwijls dat eenvoudige lieden zich door die belofte wetten laten beet nemen, doch eens zullen zij dat alles vroeg of laat inzien. De liberale partij richt en zal al hare politieke en maatschappelijke werking in praktischen zin blijven richten en het zal ook wel deze strek king zijn welke haar tot richtsnoer moet en zal dienen om het gouverne ment alle noodzakelijke hervormin gen af te dwingen. Wat niet genoeg' kan liei'Iianhl worden. Zooals geweten is, vragen de ka tholieken een nieuwe schoolwet, on- J der voorwendsel dat de vrijheid van den katholieken vader van familie niet genoeg wordt geëerbiedigd. Echter, die vrijheid die ze in den vollen zin van het woord, voor zich zei ven eischen, weigeren zij halsstar rig aan de andere staatsburgers, die voor hun kinderen een gemeenteon derwijs verlangen gegevendoor leeke onderrichtskrachten. Inderdaad zijn er ten huidigen da ge nog aTwee honderd gemeenten, waar geene gemeenteschool bestaat. bZes en vijftig gemeenten, waar de eenige gemeenteschool wordt ge houden door kloosterlingen. cNegentien honderd zestien ge meenten waar geene gemeenteschool voor meisjes bestaat, door eene leeke onderwijzeres bediend. d) Acht honderd gemeenten waar de gemengde gemeenteschool niet toegankelijk is voor meisjes, mits er geen lessen van naaiwerk, enz. ge geven worden. e) Honderd twee en negentig ge- mefenten waar het aantal scholen on toereikend is, te verre verwijderd van het centrum of van de gehuchten. gIn Vlaanderen en in de Kempen meer dan honderd gemeenten waar de gemeenteschool ontoegankelijk is gemaakt voor kinderen van zes tot negen jaar. Men weet dat door den hr. Buyl en zijne vrienden een voorstel is inge diend, wijziging houdend van de ar tikels 1 en 2 der schoolwet en strek kend om verbetering te brengen in dien staat van zaken. Het zal niemand verwonderen te vernemen dat de klerikale pers die wijzigingen bekampt en van de hand wijst. Het blad Le Patriole schrijft dat geen enkele reden kan worden in geroepen om de stemming der inge diende amendementen te rechtvaar digen. Natuurlijk. Doch moest de toestand eens omgekeerd zijn, dan zou men in de klerikale bladen vlammende arti kels kunnen lezen over kerkvervol ging (sic), aanslagen op de vrijheid der familievader, zielenroof bij kin deren en andere stadhuiswoorden meer, die bij deze polemiek passen. Maar nu het andersdenkenden geldt, oordeelt de klerikale pers dat alles om ter best gaat en niemand te klagen heeft. Het Balkanschiereiland. Het Balkanschiereiland vormt het Zuid-Oostelijk deel van Europa. Het bestaat uit Bosnie-Herzegovine, thans toebehoorende aan Oostenrijk-Honga- rië, Servië, Roemenië, Bulgarië, Mon tenegro, Europeesch Turkije en Grie kenland. Vroeger lag het geheel in de macht der Turken. Thans zijn Servië, Roe menië, Bulgarië, Montenegro en Grie kenland onafhankelijke staten en de Sultan heerscht nog enkel over Novi- bazar, Albanië, Fpirus, Thessalië, Macedonië, Oost-Roernelië en Traciën. Steeds was hij een alieenheerscher, DE WEERGALH VAN HET

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1