Sociélé Rovale des Francs Ai baléli iers. 1 Sunlight Théalre d'Ypres. Vlaamscli Tooneel. Lijst des' Apothekers ,11. J. DL flOUCK, Fen en ander. Nieuwstijdingen. die als een dwingeland zijne onbeperk te macht over zijne onderdanen deed gevoelen. Mét zijne verachterde be grippen, zijnen haat tegen al wie tot den Mahomedaanschen godsdienst be hoort en zijne ongehoorde wreedheid tegenover andersdenkenden, die aan zijne heerschappij onderworpen zijn, maakt hij eene betreurenswaardige uitzondering op staatkundig gehied en zijn rijk mag een vlek genoemd wor den op het Europeesch vasteland. Ook zou het al lang met zijne macht in dat gedeelte van het Balkanschiereiland gedaan geweest zijn, zoo de mogend heden Engeland, Frankrijk, Duitsch- land, Rusland, Oostenrijk en Italië al sedert vele jaren elkander eensgezind geholpen hadden om den Turkschen dwingeland naar zijne Aziatische ge westen te doen verhuizen. t Maar allen hebben daar, evenals in Klein-Azië, groote belangen van ver-, schil lenden aard en zijti op elkander afgunstig. Als de Turk weg is, wie komt dan in zijne plaatsen zal dan die iemand de eene of andere mogendheid in hare belangen niet krenken of dwarsboomen Zou dan hel Euro peesch evenwicht niet gebroken zijn Er bestaat nu al zooveel wedijver tus- schen de groote staten. Daarom laten zij den Turk maar ge rust betijen. En inlusschen zuchten(ipd-Serviers, Albaneezen, Epireezen, Thessaliers, Macedonian's, Oost-Rumeliers en Tra ders onder het juk van den despoot, terwijl Serviers, Bulgaren, Montene- grijnen en Grieken nu en dan een ge- wapenden uitval doen tegen de Turk- sche bezettingen om zich over de el lenden hunner onderdrukte stambroe ders te wreken, want groot is hun baat tegen den overweldiger. De Itaiiaansche-Turksche oorlog Heeft Italië gereken^ op dien haat, die broederlijkheid en op het streven der overweldige volkeren naar onaf hankelijkheid toen het over vele maan den Turkijen den oorlog aandeed om het bezit van Tripolitanien en Cyre- naïka Dat valt niet te betwijfelen als men goed den gang van dien oorlog nagaat. Zonder voorafgaande kennisgeving aan de andere mogendheden, zond het aan het Turksch bestuur een ultimatum waarin het het bezit van die twee aan elkander palende Noord-Afrikaansche streken eischte. Turkije stemde daar natuurlijk niet in toe. Van daar de oorlog. De Italiaansche oorlogschepen brachten eene groote troepenmassa op de kusten der twee geëischte streken en de Italianen verklaarden er zich de meesters van. De Turken weerden er zich zoo goed zij konden, maar zouden de nederlaag gekregen hebben, hadden zij de Arabieren uit de binnenlanden niet ter hulp geroepen. Deze predikten den heiligen oorlog en kwamen met tienduizendtallen de Turken ter hulp. Zooverre als de kanonnen hunner oorlogschepen dragen konden, bleven 1 de Italianen meester van de kust, maar in het binnenland kregen zij het te kwaad en veranderden van taktiek. Terwijl een deel zijner vloot bij de Tri- politaansehe kust bleef, zond Italië andere oorlogsbodems naar de Egei- sche zee (of den Archipel) en nam daar bezit van de Turksche eilanden. Van daar trokken die schepen nu en dan eens door de Dardanellen om eënige kuststeden Te beschieten en de Turk sche oorlogsmacht op de proef te stel- i len. Daar moesten dus de Turken eene sterke troepenmacht samentrekken om de forten te bezetten langs die zee- ëngte. Italië zond meer en meer ver sterking voor zijn aanvalsleger en Turkije moest zijne binnenlandsche bezettingen verminderen 0111 zijne troepenmacht langs de zee te verster ken De kleine Balkanstaten komen op 't Tooneel. De Oorlog is verklaard tegen Turkije. Turkijen door Italië in zijn eigen land bestookt Dat was de gewenschte oogenbük voor de Balkanstaten Mon tenegro, Servie, Bulgarie en Grieken land, 0111 met hoop op goed gelukken handelend op te treden. Hunne minis ters overhandigden aan de Porte eene gezamentlijke nota, waarin zij voor Greta, Oud-Servie, het Sandzjak van Novibazar, Macedonië, Albanië en An- drianópel het zelfbestuur vroegen. In geval van weigering zouden hunne we- derzijdsche landbesturen hunne troe penmacht op hunne grenzen samen roepen en van den Noord-, West- en Zuidkant te gelijk Turkijen aanvallen. Turkijen heeft niet toegegeven en de oorlog is verklaard. Montenegro is met de vijandelijkheden begonnen. Hoe slaat het met de gewapende macht. Bulgarie, met 4,329,000 inwoners, beschikt over 378,000 man. Servie, met 2,922,000 inwoners, be schikt over 324,000 man. Griekenland, met 2,030,000 inwo ners, beschikt over 270,200 man. De Baikanbond kan dus ten hoogste 930,000 man te been brengen. Daartegenover beschikt Turkijen met 24,000,000 inwonèrsover 1,445,000 man. Na de Balkanoorlog is uilgebroken zal Italië hoogstwaarschijnlijk ook troe pen Legen de Turken in 'I, veld zonden en dan zou Turkijen alleen staan legen- over eene bijna verpletterende ovei- maclit. Wel heeft het op papier een leger van bijna anderhalf millioen sol daten, maar volgens majoor E. Morald, in liet Berliner Tayeblall zegt, kan h T in 't gunstigste .geval niet meer dan 450,000 man stellen tegenover de ver bonden legers. Het moet zich naar alle zijden verdedigen. Het moetdc Traei- sclie grens verdedigen tegen de Bulga ren, in Macedonië de Servische, Mon- tenegrijnsche en Grieksche grens be- sclrermen, en tegelijkertijd op de kus ten van twee zeeën de landing van Italiaansche troepen beletten. Daarbij eischt het gevaar voor eenen opstand in Arabie de aanwezigheid van tamelijk groote troepenmassa's in het Oosten van het rijk en evenmin mag de Rus- sisch-Perzische grens ontbloot wor den. Het moet verder afrekenen met een mogelijken afval der Albaneesche kerntroepen. Nu is het wel waar dat al de aanval- troepen der Balkanstaten geene keur benden zijn, maar eene verdeelde macht is ook eene verkleinde macht en dat is vooral het geval met het Turksch staatsbestuur, dat bij dit alles nog het hoofd moet bieden aan ver deeldheden van allen aard in zijn eigen land. Het baart dus geene verwonde ring, te vernemen dat het zoo gauw mogelijk met Italië vrede geteekend heeft. Turkijen erkent de aanhechting van Tripolitanie en Cyrenaika door Italië, dat op zijne beurt het godsdienstig ge zag van den Kalif van Gonstantinopel over de Musuimannen der aangehech te streken erkent. Italië zal aan Tur kijen eene schadeloosstelling toeken nen. Turkijen, van zijnen kant, zal -zijne bezettingstroepen (2,000 man sterk) uit de aangehechte streken weg nemen en zijnen zedelijken en gods- dienstigen invloed op de Araben ge bruiken opdat deze aan hunnen tegen stand een einde zouden stellen. En wat zullen de Mogendheden doen Daarmee hopen de Turken van de vijandelijke aanvallen vanwege Italië verlost te zijn. Zoö schijnen zij nog alleen rechtstreeks met de Balkansta ten af te rekenen te hebben. Zullen de mogendheden daar niet tusschenko- men 0111 die staten in hunne aanvallen de houding tegen te houden Dat zal wel moeite kosten en zonder toegevin gen zullen zij het niet gedaan krijgen, want Rusland ziet misschien meteenig welgevallen dien opstand der Balkan- volkeren aan. Het zal wel zijn voordeel zoeken in de eene of andere overeen komst en veel invloed trachten te krij gen bij de gebeurlijke onafhankelijk heidsverklaring van eenige der thans nog Turksche gewesten. Het ware in alle geval te wenschen dat die Balkanoorlog in zijn begin kon versmacht worden, want hij zou kun nen ontaarden in een Europeeschén oorlog, die heel Europa in vuur en vlam zou stellen. Tut Au R01. Roiau3me tour Hector Dehollander (15me homme.) Blason varié. Haut total G. Gillis. Bas total R. Vermeulen. Moyen total Declein. 2: EL e: F» Het is £evaarlijl* 1 scheikundige mengsels te gebruiken in bet buis- bouden. Voor ieder huishou delijk gebruik is Sun- li^bt-Zeep zonder weer ga- Zij bezit zulke won derbare eigenschappen dat al de buismoeders der wereld ze met£eest- drift aangenomen heb ben. Zeep Pour Vendredi 18 Octobre, au Thea tre communal, on nous annonce une representation de «DENIS E piece en 4 actes de DUMAS fils, le chef- d'oeuvre de eet auteur. Gette piece est une des plus émouvantes, des plus forles et des plus généreuses du réper toire de la Comédie-Frangaise. Onze uitmuntende Vlaamsche Ster geeft hare openingsvertooning op Zon dag 20 dezer, om 0 ure 's avonds, in de stedelijke 'tooneelzaal. Op het programma komen 1° NA EEN ZON NE DItO O AI, een puike brok in 3 bedrijven, vol zielroerende toestanden en leerrijke tooneelen in een woord, een der beste stukken, die ooit voor het voet licht kwamen En 2° EEN ItOEItENAIEISJE, blijspel met zang in een bedrijf, een lief stukje vol prettige tafereelen het zal hartelijk doen lachen. Het zal dus eene mooie vertooning zijn, die veel volk uitlokken zal. Prijzen der plaatsen P pk, 2 fr. 2S pk, 1 fr. 3" pk, 0-50 fr. Men kan kaarten op voorhand beko men of zich abonneeren bij den heer K. Deweerdt, Rijselstraat, 59. vuil dienst zijnde ZONDAG 20 MH ÖBEll 191 2 I)/I'M IIDESTRA AT, </6, Y PER. Ter bescherming van de kindsheid. De koning heeft een besluit ondertee- kend, waarbij worden aangeduid de leden der wereldkommissie belast met de inrichting van het wereldkongres ter bescherming van de kindsheid, dat te Brussel in Juli aanstaande zal gehou den worden. Voor een badenpaleis te Oostende. De kommissie belast met de studie der oprichting van een badenpaleis te Oostende, heeft de gelijkaardige instel lingen te Vittel en te Plombières be zocht. De zending bestond uit de hee- ren Felix Verhaeghe-de Naeyer, Rutot en Verraert. Bond eene opvolgingIn politieke en finantieele kringen wordt de opvol ging besproken van den heer Barban- son, den overleden ónder-bankvoogd der Société Générale Een kallio- liek blad weet zelfs mede te doelen, dat er sprake zou zijn van het ambt toe te vertrouwen aan den heer Hankar, bestuurder der Spaarkas, of aan den lieer Grimard, wiens uittreden uit de socialistische partij heel wat pp (léf héêlt verwekt. Eene geldbelegging met hinderpalen. Wij hebben aangetoond hoe een groe pje Belgische geldmannen er waren toe geraakt de groote mogendheden in China het voetje te lichten in zaken eene geld loon ing van 250 millioen fr., be- noodigd voor het aanleggen van een spoorweg. De Belgen schonken het geld en na goedkeuring der overeen komst door de Chineesche Nationale Vergadering, zouden zij ook belast worden met den bouw van den spoor weg Doch, daar komt nu Duitscliland zijn slecht humeur hiertegen te luch ten, zoodal hel alles behalve zeker wordt, dat we dit zaakje t huis halen. De wel op de spelen Naar van goe der hand wordt medegedeeld, heeft men zich in ministerieels kringen be kommerd getoond 0111 de ontroering verwekt door de veropenbaring van den waren toestand te Oostende en teSpa en men zou de hand hebben ge legd aan een ontwerp dat voldoening- zou schenken aan alle lieden van goe den wil. Ue kinema wint veld Edison mager op roemen dat hij door zijne ontdek king van den kinematograaf het mensch- dorn een speelgoed in handen gaf, dat opgang zou maken. Er mag te Brussel of in welke groo te stad ook eén schoen magazijn of si- garettenwinkel ledig staan, of men richt er een kinema in. Nu kondigd men aan de maatschappij der Pathé-Kinema's het ontzaglijk ge bouw der Magasins du Centre op' den Anspachlaan, nabij de beurs, heeft aangekocht en op die plaats een Kine- maschouwburgzal inrichten waarplaats te vinden is voor 3,500 toeschouwers Met er de onderaarsche zalen, die voorzien zijn onder de Munt en de Broeckere plaats, bij te voegen, zal het te Brussel aan geen aantrekkelijk heden van dien aard ontbreken. Zulke ondernemingen zijn doorgaans winst gevend, gezien dat, sinds twee jaar, het beruchte huis Gaumont, van Parijs, een millioen huurgeld s' jaars voor de Hippodroom-Circus te Parijs betaalt. Wel is waar, kunnen daar 8000 personen een zitplaats vinden. ST-GILLIS. Internationale ban diet aangehouden. Zondagavond werd een kerel aangehouden die, op de Grondwetplaats. Mevr. wed. Ver- binnen, Merodestraat, aanrandde en poogde haar het werkzakje te ontruk ken, dat zij in de hand hield. Het is een Duitscher, in een hotel aan de Noord statie afgestapt. Inlichtingen over hem werden gevraagd, want de politie denkt dat dat de aangehoudene deel uil maakt van eene internationale ben de kwaaddoeners. BOOM. Automobielbrand. Zon dag, rond middernacht, kwam een automobiel uit de richting van Boom gereden. I11 de auto bevonden zich vier personen. Aan den barreel is een krom ming, waarna men in de Velodroomstr. komt. Het was mistig weer en de aulo- mobiel is in eene beek van 2 1/2 m. diep. terecht gekomen. Het voertuig was omgekanteld, doch gelukkiglijk werd slechts een der inzittende personen lichtelijk aan het hoofd gekwetst. De eigenaars van den automobiel hadden verwaarloosd de naphte ie la ten uitloopen en Maandagmorgen, om 4 ure, vatte de automobiel vuur en is gansch opgebrand. Er blijft enkel ver wrongen ijzer over. AALST. Inbrekers. Eene brand kas bestormd. liet parket van Dender- monde is te Aalst op het gehucht Pa pendries afgestapt om een onderzoek in te stellen over een stoutmoedigen aanslag. Dieven drongen, inderdaad, in J Tilt OFFERT PAR RE Rol. öEDfcPONÊÉRDMÈffK VRIJ •ESKCliStiJ. 1

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2