Stadsnieuws. Onze handelsbetrekkingen met de Balkanstalen. Hel Concert len voordeele der Kindervoeding Hel Coiiccrl i>ij <lr Oml-Pomjtiers. Sociélé llovalc des Francs Ai balclricrs. Ken moord le Herckcm. Nieuwstijdingen. brek aan moed van wege onze Regeë- Men weet wat klerikale bladen be weren Engeland zou aan onze Re geering laten weten hebben, dat het niets zou doen om onze onafhanke lijkheid te verdedigen, indien België zelf geene maatregelen trof om -zijne onzijdigheid beter te kunnen verze keren. Dat zonderling bericht verscheen in een katholiek dagblad van Aalst, en wij hebben er niet meer belang aan gehecht dan het waarschijnlijk verdient. Maar hoe vindt men die klerikale politiek YYat de Grondwetsherziening be treft, wil óns ministerie aan geen en kele... bedreiging toegeven, ter wijl duizenden landgenooten in ons kiesstelsel slecht eerlijkheid, een voud en rechtvaardigheid vragen. Maar wanneer het de landsverde diging geldt, dan laat men allerlei geruchten in omloop brengen, opdat de klerikale kiesdravers zouden kun nen zeggen, wanneer een nieuwe le- gerwet ter sprake komt Onze kle rikale ministers zijn het niet, die zoo iets verlangen. Zij worden er toe ge dwongen door de internationale ver wikkelingen en door mogendheden zooals... Engeland. Die politiek getuigt van een ge brek aan moed, aan rechtzinnigheid en vaderlandsliefde. Op het Balkanschiereiland wordt een strijd op leven of dood gestreden tus- schen ïurkijen van den eenemkant en» de vier verbondene kleine staten Bul- garie, Servie, Montenegro en Grieken land van de andere zijde. Het is een godsdienst- en een rassenoorlog te gelijk, die daar woedt. Wanneer zal hij eindigen Intusschen zijn de handelsbetrek kingen tnsschen die gewesten en de overige Europeesche staten opge- schorsl en die opschorsing zal heel schadelijke gevolgen hebben. liet is misschien niet van belang ontbloot, thans eens na te gaan welke handelsbelangen ons land met de Bal- kanstaten heeft. Volgens de officieele staten van 1911 was onze handelsbeweging met die streken de volgende. A. Met Turkijen. Wij trokken uit Turkijen voor 21,000,000 fr. Turksche voortbrengse len, waaronder voor 10,000,000 fr. gra nen, voor 1,600,000 fr. fruit, voor 1,500,000 fr. kleurstoffen en voor 1,300,000 fr. ruw lood. Wij leverden er voor 39 millioen fr. ijzer, katoenen weefsels, wollen stof fen, ijzerenwegmaterieel, glas, papier, enz. B. Met Bulgarië. Dat land leverde ons voor 35 mil lioen fr. granen. Voor onzen uitvoer naar Bulgarië staan wij op den 6,len rang, wij komen na Oostenrijk, Duitschland, Engeland, Turkijen en Frankrijk. Wij leveren er voor 8 millioen fr. van onze voort brengselen, waaronder voor 1,723,000 fr. spoorstaven en andere ijzeren voor werpen, voor 1,212,000 fr. wollen dra den, voor 435,000 fr. voorwerpen in gegoten metaal, voor 278,000 fr. vuur wapens daarbij nog machienen en vensterglas. Bovendien zijn er nog al talrijke Bel gische nijverheidsinrichtingen, zooals eene trammaatschappij, suikerfabrie ken en suikeraflinaderijen te Sofia, eene electrische maatschappij voor Sofia en Bulgarië, stekskenfabrieken, eene leerlooierij en eene ijzergieterij te Routchouk en eene koolmijn in de Balkans. G. Met Servië. Wij leveren aan Servië voor 900,000 fr. van onze voortbrengselen en sinds in 1906 de handelsbetrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië afgebroken zijn, krijgen wij uit dat laatste land jaarlijks voor 17 millioen fr. van zijne voort brengselen, waaronder voor 9 millioen fr. maïs en voor 6 millioen fr. granen. D. Met Gi iekenland. Van daar trekken wij voor 10 mil lioen fr. koopwaren en wij leveren er voor 8 millioen. Gevolgen van den oorlog voor Belgie. De Balkanoorlog zal zeer veel schade toebrengen aan onzen graanhandel. De heer A. Dossaer, raadsheer in de af- deeling der granen van de Antwerp- sche Handelskamer, doet zien welke onmiddelijke gevolgen die oorlog voor Belgie zal hebben. 1Het sluiten van eenen van Euro pa's graanzolders Verbod van uitvoer van alle graansoorten uit Turkijen, Klein Azië, Bulgarië en Servië, - die meest alle naar Belgie gezonden wor den. 2. Moeilijkheden der bevoorrading uit Roemenie en Rusland. Vertraging- der zendingen uit Roemenie ten ge volge van eene gedeeltelijke troepen beweging en uit Rusland ten gevolge der moeilijkheden van de scheepvaart in de Dardanellen. Belgie voert ge woonlijk omtrent de helft der Roe- meensche landbouwvoortbrengselen in en omtrent het derde gedeelte der Russische van den kant der Zwarte- Zee. 3. Verhooging der kosten van scheepsbevrachting. ln gewone tijden kost de scheepsbevrachting van de Zwarte-Zee naar het vasteland en Belgie omtrent 10 schellingen of 12-50 fr. per ton van 1015 kgr. Ten gevolge der politieke moeilijkheden kost zij nu dubbel. Dat is dus een vervoerprijs van 2-50 fr. per 100 kgr. in plaats van 1-25 fr. in vredestijd. 4. De Grieksche schepen, die om trent het derde gedeelte der vrachten uit de Zwarte-Zee vervoeren, krijgen nu geene vruchten meer. 5. Verzekering tegen oorlogschade. De handel is verplicht, verzekering tegen oorlogschade te nemen. Deze beloopt tot 1 van de waarde der koopwaren, die nog niet door ds Dar danellen gevoerd zijn. 6. Het sluiten der Dardanellen. Die gebeurlijkheid moet ook in aanmer king genomen worden. Deze sluiting zou alle aankomsten uit de Zwarte-Zee beletten en eenen opslag der granen teweegbrengen. 7. Duurte van het geld. De Bal kanoorlog heeft de verhooging van den korting of escomptetaks voor gevolg. Het geld is dus duurder geworden en dat heeft altijd een schadelijken in vloed op den handel in 't algemeen. Daar mogen we nog bijvoegen de moeilijkheden in de telegraphische betrekkingen met de oorlogvoerende landen. Vroeger konden onze groote koop lieden, dank aan een overeengekomen cijferschrift, bij middel van enkele teekens, ginder groote bestellingen doen. Nu moeten zij vele woorden overseinen voor eene bestelling, waar voor ze anders maar één woord noodig hebben, omdat nu geene cijfertele grammen meer doorgelaten worden. Dat is voor vele groothandelaars eene verhooging van onkosten, die voor sommigen wel 20 fr. daags bedraagt. Die gevolgen zijn van heel ernstigen aard en doen voorzien dat in ons land het levensonderhoud alweer wat duur der zal worden. De Choral Nadaud van Rou- baix, overwinnaar van den interna tionalen wedstrijd van Parijs, heeft de taak op zich genomen een Concert te geven ten voordeele van het werk der Kindervoeding Bij de aankomst der zangers aan de statie, heeft een talrijk publiek hen vriendelijk onthaald de zang maatschappij werd op het Stadhuis verwelkomt door den heer Burge meester Colaert. Het Concert heeft eene groote menigte aangelokt naar de Pauwels- zaal. De kooren uitgevoerd op eene meesterlijke wijze door de Choral Nadaud hebben den diepsten in druk gemaakt op de aanhoorders, die nog nooit iets dergelijks gehoord hadden. De andere nummers van het pro gramma werden ook goed weerge geven, en iedere uitvoering werd dapper toegejuicht De Yperlingen zullen nog lang dit prachtig muziekfeest in het geheugen houden. Zondag laatst bood onze moedige muziekmaatschappij De Oud-Pom piers een Concert aan hare leden. De vaste zaal der Seminariestraat was wel bezet. Het eerste deel van het program ma, samengesteld uit muziekstukken voor harmonie, werd meesterlijk uit gevierd en strekt tot eere aan den talentvollen bestuurder, heer Henri Moerman, en zijne moedige muzikan ten. De uitvoering van La Bohème, van Leoncavallo, werd bijzonder op gemerkt- De heer kommandant Brunfaut bracht ter kennis der aanwezigén, dat de heer commissaris Deweerdt, uit reden van io jaren getrouwen dienst, tot luitenant werd benoemd. Verders hoorden wij nog den heer Savinos, die met eene edele en zui vere stem, eenige schoone romancen zong hij werd dapper toegejuicht. De kluchtzanger, heer Fonteyne, wist heel de zaal in goeden luim te stellen, door zijne eigenaardige en kluchtige liederen en alleenspraken oorverdoovendhandgeklap begroette iedere uitvoering. De symphonische afdceling heeft insgelijks eenige stukjes uitgevoerd die wel in den smaak vielen der aan hoorders op onberispelijke wijze weergegeven, oogstten zij ook den grootsten bijval in. Eindelijk, eene lustige danspartij, waar oud en jong zich het hertje hebben opgehaald, sloot dit zoo wel gelukte feest. Musica. P'prix, oiseau Dupont D. prix, total inconnu Declein Fr., prix, "P haut total Y'annieuweriliiize G. prix, P' bas total Brunfaut A. prix, P moyen total Mahieu L. prix, 2° iïioyen total Olluyn P. prix, 2° bas total Dupont V. prix, 2° haut total Giflis G. 2° 36 Een landbouwer van Bixschote met eene messteek gedood. In den nacht van Zondag op Maan dag, rond 41 1/2 ure, trad een zoon van landbouwer Bintein, 18 jaar oud, bin nen in de herberg De Tramstatie». Hij vroeg aan den baas een druppel elixir, hetgeen hein geweigerd werd, omdat het zoo laat was. Drie andere personen die ook in de herberg zaten, hadden ook geen drank bekomen. Na een paar minuten wilde Bintein vertrekken hij nam zijn rijwiel en be merkte dat men de wind gelost had uit een band. Hij deed dit opmerken aan de drie personen die in de herberg waren en beschuldigde een van hen die poets gebakken te hebben. Weldra waren zij al aan 't kjjven en naar het schijnt, werd er van weerzijds geslagen en gestampt. Opeens zou Bintein eene messteek toegebracht hebben in den hals van zekere Oscar Coppez, 25 jaar oud, landbouwerszoon wonend te Bixschote. De ongelukkige viel ten gronde te midden een stroom bloed. De gendarmerie, alsook Dr Vande- moortele, aanstonds verwittigd, kwa men ter plaats, maar na eenige minuten stierf den jongeling. Het parket van Veurne is Maandag namiddag ter plaats afgestapt na on derzoek, heeft men bestatigt dat de slagader getroffen wasgeweest, hetgeen bijna de onmiddelijke dood had te weeggebracht. Verscheidene getuigen werden onderhoord. De Sunligbt is de meest bekende en be- roemste zeep. HET BEWIJS Al de biiismceders dei- wereld gebraiben baar sedert vijf en twintig jaar en bevinden er ziel? wel mede. Zij wordt algemeen b©c£gescbat om bare voortreffelijke hoeda nigheden en wij verze keren dat zij die altijd zal bezitten,boe bo©£ de prijs der grondstoffen waarmede zij ^enlaakt wordt ook moge slijmen. Een millioen manschappen onder de wapens. Den oorlog in den Balkan heeft de legers van vijf rijken te been gebracht en het aantal manschappen,* die de wapens opnemen, groeit gedu rig aan. Weldra zullen er meer dan een millioen in 't geweer staan. Bulgarije heeft er 400,000 Servië, 250,000; Grie kenland, 110,000; Montenegro, 32,000; Turkije, 450,000; hetzij een totaal van 1,242,000. Vergeleken bij de vorige groote oor logen, is het voorzeker de belangrijk ste krijg. In den* Russisch-,lapansch oorlog (1904) waren er 400,000; Boe renoorlog (1899) 100,000; Russisch- Turksche oorlog (1877) 500,000' Fransch-Duitsche oorl. 1877) 1,025.000 Oostenrijkse!) - Pruissischen oorlog (4866)830,000Fransch-Oostenrijksche oorlog (1859) 310,000 Krimoorlog (1854) 340,000; Fransch-Europeesch oorlog (1815) 700,000; Fransch-Russi sche oorlog (1812) .750,000; Fransch- Oostenrijksche oorlog (1809) 530,000; Fransch-Pruisische krijg(480ö)240,000 manschappen. DIKSMUDE. Eerlijke vinder. Zondagnamiddag was den dagbladver- kooper Gourcelle in de statie, toen hij op de kaai een gouden damenshorlogie zag liggen. Hij raapte het op en droeg ze dadelijk bij de statieoverste. THIELT. Herberg dOor brand vernield. Op het gehucht Poelberg heeft een brand de herberg De Truweel be woond door den eigenaar J. De hoofd, mecstermetser, vernield. Gebouw, in boedel en afhankelijkheden zijn de prooi der vlam men geworden. WA ASTEN. Door een trein verplet terd. Rond 6 uur 's avonds, niet ver re van de statie, van Waasten, werd de 36-jarige Louis Gilles, wonend (e Waas ten (Lagere stad) door een trein aange reden, terwijl hij langs den spoorbaan weg ging, en vermorzeld. De ongelukkige stierf, terwijl men hem in het gasthuis bracht. BOESELABE. Baldadigaards. Za terdagnacht werden verscheidene rui ten ingeworpen en de poort afgerukt Tm OFFERT PAR LE Rol. ïj-; frWWARfltflWffi VRIJ 0^ srofft* BCütPOnCCRDMtffK

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2