Het is maar om te zien hoe zij woord houden. Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 5" December 1912. 5 centiemen. Negende jaar. Nr 4. Voorbereiding tol den Krijgsdienst. De draiikslijlers en hel Vergunningsrecht. Hel Concert bij de Oud-Pompiers. Vaarl der Leie naar de Yperlée. Eendracht maakt Macht. V t'i'SC/iij ttf'lifii' de» i&Ott det'dftff»Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. iï-OO. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Vlen schrijfi in bij den Uitgever. Uixfnudeslraal, nr S3, le Yper. De aankondigingen yan gansch België en 'l buitenland evenals de Nolariale en Keeliterlijke aank ladigingen m >gc i gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dtjnsdag middag vrij en onderteekea.l toe te zemlen AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De brave menschen die bij de laatste kiezingen voor de katholieken gestemd hebben, moeten er waarlijk veel vreugde aan beleven te zren hoe onze tegenstrevers hunne beloften nakomen. Wij laten daarvan hier eenige staaltjes volgen Wat de klerikale regeering doet na de kiezingen Wat de klerikale kandidaten zegden voor de kiezingen I. De wet op het vergunnings recht moet afgeschaft worden. II. In kiezingstijd hebben de kleri kale kandidaten er hun eerewoord op verpand dat de regeering het ou derdomspensioen zou brengen op i frank daags, 360 fr. per jaar III. De leger wet gestemd in 1909 moet bestendig' blijven. Ze is al zwaar genoeg De liberalen willen alleman naar de kazerne Wij niet: Ouders, wilt ge, in plaats van een enkelen uwer geliefde zonen, alle uwe jongens zien naar de kazerne trekken Stemt dan voor de libera len, want die willen alleman soldaat. IV. Als gij stemt voor de katho lieken zal er in ons land, welvaart, vreugde, rust en vrede blijven heer- schen V. De Staatsrente, die nu aan 85 frank staat, zal niet lager vallen indien wij aan 't roer blijven. Inte gendeel. Komen de liberalen aan 't roer dan zal ze nog dieper zakken. VI. Als de liberalen meester wor den van het land dan zullen ze spoe dig nieuwe belastingen heffen. Hel ziet er dus naar of we in ons land den algemeenen dienstplicht zul len krijgen M. de Broqueville heeft, door voorbereidende onderhandelin gen met de hoofdelementen der rech terzijde, een tamelijk groot getal anti militaristen voor het ontwerp der re geering weten om te koopen. Nu is er nog alleen le vreezen dat de nieuwe le- gerwet eene wet vol gaten zal zijn, langswaar ieder, die met bankbriefjes zal kunnen tooveren, aan den dienst I. De hatelijke wet op het vergun ningsrecht moet blijven bestaan. Zij brengt 7,000,000 fr. in de Staatskas. Herbergiers, ze hebben u ver neukt Roept nu maar Leve de kleri- kalen II. Het ontwerp der regeering dat deze groote hervorming moet ver wezenlijken is nu in zijne groote lijnen gekend en lijdt heelemaal anders. De oude arme afgesloofde werkman zal maar 120 fr. ontvangen per jaar of 35 centiemen daags. Werklieden, roept nu maar Leve de klerikalen III. De regeering gaat nu eene nieuwe legerwet door de Kamers doen stemmen, waardoor alleman naar de kazerne zal moeten gaan. Wij zullen dus viermaal meer solda ten hebben, en viermaal meer moeten betalen als vroeger. Dat vierdubbel geld daaraan be steed kan niet dienen tot onderstand van handel en nijverheid, tot verbe tering van het lot van werkman, boer en kleine burgers. (Zoo schre ven klerikale gazetten in Mei 1912). Ouders, roept ook maar Leve de klerikalen IV. De katholieke regeering gaat door hare onverdraagzaamheid en hardnekkigheid eene algèmeene werkstaking doen uitbreken die den ondergang van den Belgischen han del kan teweegbrengen. Burgers, boeren, werklieden, roept maar allen Leve de klerikalen V. De Staatsrente staat nu aan 79 frank door de schuld der regeering die na de kiezingen voor 400 millioen schatkistbons in omloop gebracht heeft. Houders van Belgische rente, ren teniers, looft en prijst de klerikalen, zij zijn uwe redders VI. De Katholieke regeering heeft geld, veel geld noodig zij gaat voor millioenen en millioenen nieuwe belastingen heffen. Kiezers, roept maar Leve de klerikalen zal kunnen ontsnappen, en dat voor het overige de klerikalen al het moge lijke zullen doen om van onze kazerne echte klerikale instellingen of bijwin kels te maken. Dat mag evenwel niet. Willen onze ministers rechtzinnig het alleman soldaat, dan moeten zij het eerlijk willen en er alles uit verwijde ren wat de ware en degelijke opleiding tot de krachtige verdediging des Va derlands kan schaden of hinderen. Wil de regeering het zoo niet, dan zal de linkerzijde de handen uit het spel trekken en de klerikalen met hun ge knoei alleen laten betijen. Intusschen is er reeds eene groote werking begonnen om onze jeugd, van de schoolbanken af, tot den algemee nen dienstplicht voor te bereiden, niet om van de leerlingen onzer scholen kleine soldaten te maken, maar om meer degelijkheid en doelmatigheid in het tu rnonderwijs te brengen. Wij be doelen de Vereeniging der Belgische Bonden voor Lichaamsoefeningen ter Voorbereiding tot den Krijgsdienst. Zoo is de titel van een verbond, dat tot stand gekomen is en, waarvan het bestuur samengesteld is uit de heeren N. J. Cupérus, voorzitter Graaf R. de Ribeaucourt, schrijver; J. Van den Corput, ondervoorzitter A. Fosséprez, schatbewaarder Baron deLaveleye en J. P. Vander lleyden, leden. Bij deze vereeniging hebben tot nu toe de volgende bonden zich aangeslo ten de Belgische Turnbond, de Bond der Bevorderaars van het Schooltur- nen, de Nationale Bond der katholieke Turn- en Schermvereenigingen, het Verbond der Schuttersmaatschappijen, de Onderrichtsbond, de Belgische Bond der Roeivereenigingen, de Bel gische Bond der Athletische Sport, de Belgische Bond der Zwemvereemgin- gen, La Belgique militaire, de Ligue Beige d'athlétisme en de Nationale Bond der Socialistische Turnkringen en volkskinderen. Aan het hoofd van deze machtige vereeniging zegt de Nieuwe Gazet van 20 November, kon waarlijk niemand beter op zijne plaats zijn dan de heer Cupérus, die nu al vijftigjaar lang ievert voor het beginsel, dat hier eindelijk op zoo breede schaal en op zoo degelijke wijze in praktijk gaat gesteld worden Het princiep namelijk der voorberei ding tot den krijksdienst tijdens de ont wikkelingsperiode van den mensch. De heer Cupérus heeft steeds verkon digd dat de voorbereiding van den bur ger tot den dienst des Vaderlands hoort bij zijne algemeene opvoeding, zonder daarom te willen zeggen dat men den kinderen eene militaire opvoeding ge ven moet. Hij wil enkel dat de jonge lieden in de school, door gepaste oefe ningen, gewend worden aan tucht en orde, gehard tegen vermoeienis en weersgesteltheid dat zij leeren hun hunne krachten te meten, hunne spier en en zenuwen te beheerschen in een woord dat van kindsbeen af in den burger alle eigenschappen groeien, die hem tot een goeden soldaat kunnen maken. Maar hij heeft nooit gewild dat dit soldaat maken zelf reeds in de school zou beginnen. Wel integendeel meent hij dat het totaal den geest van de school bederven zou zijn, indien men er wapenenen moest binnenbrengen en den kinderen leeren, hoe zij dooden moeten. De Vereeniging der Begisc.he Bonden voor Lichaamsoefeningen ter Voorberei ding tot den Krijgsdienst heeft duidelijk verklaard dat in geen geval de oefenin gen in haar aangesloten maatschap pijen kunnen maken op de militaire be roepsonderrichting. Eene afvaardiging van den Nationalen Bond van Belgische drankslijters is in verhoor ontvangen geworden door den minister der schatkist, M. Levie. Die heeren drongen bij de minster aan, opdat de gedane beloften nopens de afschaffing van het vergunningsrecht zouden nageleefd worden. De inkomsten door het vergunnings recht in de schatkist gebracht, zouden vervangen worden door eene taks op den alkohol bij het verlaten der stoke rij. Nu er geen verkiezing in hetzicht is, was de heer Levie maar zeer spaarzaam met schoone beloften. Hij vergenoegde zich de drankslijters af tescheppenmet de boodschap dat de zaak ter studie zal worden gelegd. En daarmede waren de herbergiers alweer te vreden... en gefopt. Zondag laatst had het tweede win terfeest plaats bij onze dappere Oud- Pompiers. 't Was voor eene tamelijk wel bezette zaal, dat de harmonie de vier stukken, het eerste deel van 't programma uitmakende, uitvoerden, hoeft het gezegd, op eene onberis pelijke manier. Eene bijzondere mel ding nochtans voor de fantazij De Lustige Boer van Leo Fall. Het tweede deel van 't program ma, heel en al toegewijd aan koord- instrumenten, was oprecht puik. Al- wie een weinig muziekaal gevoel bezit, heeft er zich, ongetwijfeld, goed verzet. De heeren Vanneste, viool en vio- loncelle, alsook Mevrouw Vanneste, klavierspeelster, zijn kunstenaars, in den vollen zin van het woord. Ook oogstten zij een welverdienden bijval. Eene vroolijke en bijzettende dans partij sloot dit zoo welgelukte feest. Musica. Ter gelegenheid van Ste Barbara, zal de harmonie der Oud-Pompiers aanstaande Zondag, om 11 ure 's morgens een uitstapje doen door de bijzonderste straten der stad. Om 1 1/2 ure zullen zij vergaderen in een banket, dat zal opgedischt worden in het lokaal. De heer NOLF heeft de volgende vraag gesteld aan den heer minister van openbare werken Welke zijn de inzichten van den heer minister, aangaande de vol- tooiïngswerken aan de vaart van de Leie naar de Yperlée, tusschen Ko men en descheidingskom en tusschen deze en de Yperlée De aanneming aangaande de scheidingskom loopt ten einde en er blijft nog tot de uit voering over te gaan van bovenge melde werken om de vaart aan de scheepvaart over te leveren. Denkt de heer minister in het kort deze werken in aanbesteding te stellen en welke zou daaromtrent de datum er van zijn A ntwoord van den minister. De voltooiïngswerken aan de vaart der Leie naar de Yperlée zullen in aanbesteding gesteld worden, zoo- WEERGALM «7

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1