Stadsnieuws. JaasGanzendonck, 2 DE LOTELING Nog Vl^OME VElaD. Hel Bnrbarateesl bij <lc Ou<l Pompiers. Vlaomsch Toöneel. Nog al lijd de schoone gaze. i e 11 vvj a a r k a a rij es De Schoolmeester sprak er over Het vakonderwijs en de toekomst van den werkman. Langzaam, doch vast zet het Wil- lemsfonds zijn heilzaam werk voort. de o'.l/L, De klachten komen langs alle kan ten in overvloed toe over de slechte hoedanigheid der gaze. Zullen onze bestuurheeren dan hoegenaamd geene maatregels ne men om met dat schandaal, dat reeds al te lang geduurd heeft, komaf te maken Of hebben zij geene de minste macht over de gasmaatschap pij Dat de heer Colaert, de groote vriend van den heer De Brouwer, tot ontledingen doe overgaan, gelijk hij het vroeger beloofd heeft, dan zal hij er ons nieuws over weten te vertellen. Wedden wij dat onze Meier er niets van doen zal De Brugsche Heeren zullen voort de Yperlingen behandelen zooals het hun belieft Wat de heer Schepene Fraeys be treft, hij vaagt er zijne polleviën aan! Te zijnent is de Nichtjesgaze bij den ouden rommel gestoken, leve de electriciteit Het is reeds zeven jaren dat wij aan den heer De Brouwer verbonden zijn Wij hadden niets dan tegenslag en klachten gedurende dat tijdperk Wat zal het zijn, goede Hemel, voor het overige yan den duur der over eenkomst, als onze bestuurheeren de gasmaatschappij alles naar haren zin laten beredderen Onze stadsgenoot, de heer Valcke, was op de hoogte der zaak niet De Ypersche Groep boezemde geen het minste vertrouwen in Men moest, kost wat kost, den uitstekenden Brugschen scheikundi ge, den opperyogel der gazemakers, hebben, om de Yperlingen derwijze in de doekskens te draaien Hebt maar moed, lastenbetaalders, gij hebt er nog voor 23 jaren van dat lief stelseltje Geven de lastvoorwaarden aan de stad de middelen niet om ons op vol doende wijze te beschermen en dat ware eene onbekwaamheid te meer waarom dan niet de samen stelling eener tusschengemeentelijke maatschappij beroepen Men heeft met die bedreiging zoo hoog opge- loopen, wanneer er sprake was den heer Valcke en de Ypersche Groep MEIVdELWERK. (4 HET in. Baas, het wordt tijd om het laag polderken te bezaaien, 't Is nu nog droog weêr, en als het begint te rege nen schiet het onder water. Waar bemoeit gij u meê brom de Krans Krabs. Meent ge misschien dat ge meer verstand hebt van boeren dan ik, omdat gij deel gemaakt hebt van die schoone landbouwcommissie, die zooveel onzin heeft uitgekraamd. Ik heb uwen raad niet noodig. En hij keerde zijnen knecht den rug toe. Piet Midler's voorzegging was uitge vallen er stond een paard op stal. Frans Krabs had het gekocht tegen den zaaitijd. En zie, om Pieter, dien Pieter waar zijne huisgenooten, volgens hem, teveel van hrëlden, te dwarsboomen, had hij eerst het Rozenveld omgeploegd, voor hij naar het laag polderken uit zag. Het had intusschen veel geregend, en nu de boer eindelijk met paard en ploeg aan het moerassig stuk grond kwam, stond het zoover onderwater, dat er geene bewerking meer noodig was. af te schepen. Waarom voert men ze heden niet uit, als men. op het stad huis, nog wezenlijk om de belangen der lastenbetaalders bekommerd is? Het zou niet moeilijk zijn de-noodige bemachtiging van de wetgeving te bekomen de heer Colaert moet daarvoor invloed genoeg hebben. Zondag laatst, ter gelegenheid van Ste Barbara, vierde onze dappere maatschappij der Oud-Pompiers haar patroondag. 's Morgens, om 11 uur, vormde de harmonie zich in stoet, en na het vaandel afgehaald te hebben bij ha ren achtbaren voorzitter, heer kom- mandant Brunfaut, doortrok zij de bijzonderste straten der stad, onder het spelen van lustige marschen en gevolgdvan eene aanzienlijke menig te, die, uit reden van het heerlijke weder, zich het ter harte had geno men, onze wakkere liberale muziek- kring te begeleiden. Om 1 1/2 ure vergaderden zich muzikanten en oud-pompiers in het lokaal der maatschappij, waar een lekker noenmaal werd opgediend. 1 De eeretafel was voorgezeten door den heer kommandant Brunfaut, heb bende aan zijne zijden, de heeren Nolf, volksvertegenwoordiger, Male- veys, en verders nog bestuurleden. Aan het nagerecht, stelde de heer Brunfaut voor te drinken op de ge zondheid van den wakkeren verte genwoordiger der liberale gedachten voor ons arrondissement, den heer Nolf vurige toejuichingenvervol gende, drukte hij den wensch uit weldra in ons midden, den eerbied- waardigen heer advokaat Bossaert, in volle gezondheid terug te zien. Levendige goedkeuring) De heer Nolf, aan het woord, be dankt de heer kommandant Brunfaut om zijne lofsprekende woorden, en doet uitschijnen dat den achtbaren kommandant Brunfaut de ziel en den steun is der dappere maatschappij der Oud-Pompiers hij stelt voor te drinken op zijne gezondheid en drukt den wensch uit hem nog lange jaren aan het hoofd zijner geliefde maat schappij te zien staan. Luid/uchtige toejuichingen) Opvolgentlijk werd de gezonheid nog voorgesteld van den welbemin den chef, heer Henri Moerman, en der andere bestuursleden. Het banket werd voortgezet te midden der grootste levendigheid. Het muziekaal gedeelte heeft op perbest gelukt en 't is onder de Inwendig vloekend en tierend reed hij huiswaarts, en hoewel hij niets van zijn wedervaren vertelde, zag men da delijk dat er iets scheelde. Het polder ken kon dit jaar niet bezaaid worden en dat was een zegenpraal voor Pieter, meende hij, en hij besloot zich zoodra mogelijk van dien hoovaardigen beter weter af te maken. Van toen af kon de trouwe knecht niets meer wel doen. Alles dat hij ver richte werd afgekeurd en toen de laat ste veldarbeid gedaan was, zegde de meester in de tegenwoordigheid van al de huisgenooten zijnen dienst op. J ulia die zich nog nooit tegen den wil van haren echtgenoot had verzet, werd rood van toorn. «Hij is tot Mei ingehuurd, zegde zij, en tot Mei zal hij blijven, daar heeft hij recht toe. Daarenboven, ging zij in eenen adem voort, bewerkt gij uvveeigeneschade. Er liggen nog twee honderd bussels vlas te zwingelen, en in gansch Duitschland is er geen beter zwingelaar dan onze Pieter. De trotsche boer gaf niet toe, en zoo ontstond er voor de eerste maal twist tusschen het jonge huwelijkpaar, een twist, waar Pieter dadelijk een einde aan stelde, door te zeggen Ik wil hier geenen enkelen dag blijven tegen dank van mijnen meester. Ik vertrek morgen. Vader Müller, die sedert den dag waarop zijn zoon hem aardappelen grootste geestdrift dat het feest ein digde. 's Maandags, om 8 ure 's avonds, had het gewoon feestje plaats, voor behouden aan de vrouwspersonen. Er werd gedansen en gesprongen, dat het een plezier om zien was. De talrijke schoone prijzen werden dapper betwist en hebben de geluk kige winners er van aangenaam ver rast. Het zal onze lezers genoegen doen te vernemen dat de Vlaamsche Sier, ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag der geboorte van den weer- galoozen H. Conscience, den beroem den Vlaamschen romanschrijver, zal vereeren door het inrichten van Con- science-avonden op 15 en 2a Decem ber eerstkomende. Zullen op beide dagen opgevoerd worden zedenschets in 3 bedrijven, en tooneelspel in 3 bedrijven en een voorspel. Het zullen dus prachtige vertoonin gen zijn, die stellig veel volk uitlokken zullen. Op 15 December, zullen de abonnen- ten met hunne kaart toegang hebben en den 22 zullen zij in de eerste plaats toegelaten worden mits een frank te betalen andere personen zullen voor de T plaats op 15 December 2 fr. en op 22" 1 fr. 50 betalen. Voor iedere ver tooning is de prijs der 2e plaats 1 fr. en der 36 0-50 cent. Wij zijn overtuigd dat al wie Con science eert, die vertooningen zal wil len bijwonen. Niemand zal het zich, ten andere, beklagen. Men kan voorop kaarten bekomen bij den heer Karei Deweerdt, Rijsel- straat, 59, bij wien men zich ook abonneeren kan. Théatre «PYpres. - LA RODEUSE - On nous annonce pour le LUNDI 16 DÉCE l/BRE prochain, la tournee Mary SAXE, la grande artiste de la Porte St Martin de Paris, entourée d'une troupe del01' ordre, avec un spec tacle ehoisi. On donnera LA RODEU SE pièce vécue et dramatique.en 7 tableaux, representee plus de 100 fois a Paris. La Rödeuse est line piece vécue qui ne vise a aucun effet littéraire cepen- g, en ik zouwel had doen steken, ziekelijk gebleven, begon te weenen, en ook Siska had moeite om hare traanen te bedwingen; maar Julia gaf den strijd niet op. 't Is schande, iemand die ons zoo veelgoed heeft gedaan, weg te jagen als eenen hond, riep zij toorni willen weten waarom «Twee meesters op een hol is teveel, zoo verweerde zich Frans Krabs; een van ons beide moet weg, meent ge dat ik niet bemerkt heb, ging hij kalmer voort, dat gij alles goedkeurt wat hij zegt, en alles afkeurt wat ik goedvind. Door hem, zegde hij, zich tot Julia wendend, hebben wij den eersten twist gekregen én ik wil in geen on- eenigheid leven. Daar heeft de baas gelijk in, zei Pieter. «Twee meesters op een hof is te veelen toch kan hij niet zeggen, dat ik eenigwerk naar mijnen eigenen zin heb gedaan. Ik heb altoos zijne bevel en volbracht. Doch ik zeg dat niet om te mogen blijven verre van daar. Tracht overeen te komen, viel vader Müller in. Gij kent elkander nog met goed. Mettertijd zult gij el kander wel verstaan. Hem niet kennen, riep Krabs spottend, wie kent dat. manneken niet, dat zich zoo ver boven zijnen staat ver heft, omdat hij een beetje geleerd is en deel heett gemaakt van de landboucom- missie. Maar ik had wijzer moeten zijn ik had, voor ikhier introuwde,moeten dantelle est écrite pour'tous, grands et petits, dans un style décent et sur- tout sincere.... Etle est par dessus tout trés humaine, done a la portee de tous les cceurs et de toutes les consciences. C'est une page de vie angoissante et tous ceux qui ont vu de prés l'amour et la souffrance, verront que La Rö deuse est une page de la vie La tournée Mary SAXE ne donnera qu'une représentation. Mary Saxe jouera Lalie la Rödeuse M. Albert Sovet du théatre du Parede Bruxelles,-jouera le Grand Georges et 1'amusant Despias, des Variétés de Paris, jouera le Lardon et M. Fleury- Fontes, le röle de Pottier. Les au tres' röles seront tenus par des artistes des divers theatres de Paris! Terwijl wij hier in Yper, bijna niet bekwaam zijn bij het gaslicht te wer ken, daar het zoo helder is en men soms verplicht is er nog een kaars ken bij te plaatsen, waren onze ge- buren van Vlamertinghe en Poperin- ghe Zaterdag laatst nog beter besteld. Inderdaad, van 7 1/4 tot 10 1/4 ure dus drie volle uren, was alles wat gaslicht aangaat, uitgedoofd. Ge ziet van hier wat een warreboel de stra ten heel en al in de duisternis win keliers, herbergiers, enz. aan het zoeken, de eene, om eene petrool- lamp, de andere, om een kaarsken En 't schoonst van al, in de statie van Vlamertinghe heeft men geene petroollampen meer, sedert het gas is aangelegd worden Daar heeft men dus fakkels moeten branden op dat er geene ongelukken zich zouden hebben voorgedaan. Niet waar, vrienden lezers, dat 't er Hef uitziet met Nichtje s gaze l Jaarlijks worden, hoeft het herin nerd, millioenen zulke kaartjes ver zonden, wat aan het postwezen verba zend veel werk kost. Wie wenscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aanko men, steke ze niet in de bussen maar geve ze in de postkantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruisselings met bindtouw ombon den het eene bestaandè uit de kaar tjes voor de stad of het postkanton, het andere uit die voor elders. Hoogst menschelijk is het, de post zegels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo moge lijk, rond nieuwjaar de verzending van prospectussen, prijslijsten, omzend brieven enz. te staken. zorgen dat hij er uit was. 't Zal best zijn dat ik vertrek, sprak Pieter vriendelij k totzij nen ouden meester. Om mij moet gij u niet be droeven, vriend die werken wil, heeft overal brood. 's Namiddags maakte de knecht zijn koffer gereed, dat nogop het kamerken stond, waar hij vroeger had geslapen, toen ging hij afscheid nemen van een paar vrienden in de buurt, en 'savonds verscheen hij aan het avondmaal alsof er niets gebeurd was. Maar als hij in den paardenstal, waar men hem sinds kort een bed had gezet, op zijn stroo- leger lag werd hij diep bedroefd. Nog nooit had hij zoo diep zijne eenzaam heid, zijne verlatenheid gevoeld. Plot seling rees alles wat hij van jongsaf ge leden had voor zijnen geest op. «Mijne moeder heb ik nooit gekend, zuchtte hij, en van mijn vader heb ik slechts eene flauwe herinnering. Na «ijnen dood heeft mijn voogd mij bij arme menschen uitbesteed, die mij tot mijn dertiende jaar naar school lieten gaan. Eerst dan begon mijn grootste zielelij- den. God wil het den hardvochtigen man, bij wien ik koewachter werd, vergeven wat hij mij aandeed dat was eene ware marteling. En waarom durlde hij mij zoo behandelen Omdat, ik een wees was en alleen stond. Later werd ik handknecht op eene groote hoeve. De meesters waren nog al goed, maar de dienstboden herinnerden zich nog tl O J

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2