Sunlight Vlaamscli Tooneel. VriOME V/EfalD. Sociélé llovaïe dos Francs Arbalélriors. Schrikkelijke zeeramp dec lokalen bestemd voor de slijte rijen. Indien de lokalen bestemd voor de slijterij niet een afzonderlijk kadastraal perceel uitmaken wordt hun kada straal inkomen vastgesteld zooals in za ke grond belasting. De heer Buisset stelt de weglating voor van het woord «agglomeratie» en te zeggen tien frank in de wijken of gemeenten met minder dan... Hij stelt ook de weglating voor van alinea 7, waarin spraak is van een te nemen koninklijk besluit. De heer Brunet stelt voor, bij ver vangend amendent te zeggen een koninklijk besluit... eene aglomeratie, zonder dat de taxe moge te boven gaat het cijfer bereikt door de rangschik king der meest bevolkte gemeente van genoemde agglomeratie. Het amendement van de heeren Lamborel le en medeleden wordt ver worpen door blijven zitten en opstaan. De heer Monville. Linker-tegen rechterzijde. Het amendement van den heer Bertrand, en dat van den heer Buis- set, worden beide verworpen door blij ven zitten en opstaan. Stemming op de openingstaks. Het door de Commissie voorgestel de artikel wordt aangenomen, met 73 stemmen tegen 48 en Bonthoudingen. MM. Colaert en Van Merris stemmen ja. M. Nolf stemt neen. Voorstel Nolf. Art. 19. De taxe is door eiken nieuwen slijter verschuldigd. Wordt beschouwd als nieuwe slijter 1° Hij, die eene nieuwe slijterij opent of eene bestaande slijterij over neemt. 2° Hij, die eene slijterij, welke ge sloten geweest is, opnieuw in exptoi- tatie stelt. Uitzondering wordt gemaakt in geval de slijterij, gesloten op grond van overmacht, binnen de zes maan den door denzelfden persoon opnieuw in exploitatie wordt gesteld 3° Hij, die zijne slijterij van uit eene gemeente naar egne,,andere geinepntg I overbrengt, die de eerste niet aan grenst, of geen deei uitmaakt van de zelfde agglomeratie. De heer Voorzitter. De heeren Nolf, Masson en Crick stellen voor in het eerste lid, het woord slijter te vervangen door het woord slijterij zoodat de zin aldus luidt De taxe is door elke nieuwe slijterij verschuldigd. De heer Nolf. Vooral willen wij den zin van dezen tekst verduidelijken. Deze bepaling heeft onder de brou wers veel onrust verwekt, want eene zelfde slijterij kan worden belast, tel kenmale zij van baas verandert. De heer Levie, Minister van Finan ciën. Aan deze bepaling is mij het meest gelegen. Het ontwerp strekt in derdaad niet alleen om middelen te vinden voor het bijzonder fonds, maar ook om drank misbruik te bestrijden. Zoo dus de taxe niet hoeft te worden betaald door de slijters, maar wel dooi de slijterij, dan zullen sommige van deze laatste eeuwenlang de belastim ontgaan. De heer Emiel Goethaels. Zoo le vert gij de brouwers over aan de on genade van de herbergiers. De heer Persoom. In de streken waar de man slechts een gering loon wint, houdt de vrouw herberg. Deze wordt zeer oppervlakkig ingericht door den brouwer. Doch vaak veran dert de werkman van fabriek dus van woning. Dan kan de werkman geene andere herberg openen, vermits bij de belasting moet betalen, want dat zal de brouwer geene tweede maal voor hein doen. Onderbreking De heer Hoyois. Dit gevolg brengt het ontwerp niet mede. De heer Masson. De geringe lande lijke brouvyer.s kunnen geene zaken voerders hebben zooals de aanzien lijke brouwer dit kan, en aldus zult gij de zoo belangwekkende geringe lan delijke nijverheid in liet nauw bren gen. In de dorpen is de herberg wat ver- li uizingsgezind veroorlooft mij het woord en bijgevolg zal de brouwer verscheidene malen de taxe moeten betalen de verkochte waren zullen er onder lijden. Aldus zult gij eenen slechten dienst bewijzen aan de meest te eerbiedigen belangen. Links zeer wel De heer Mechelynck. Zelfs voor de bestaande herbergen zal de taxe moe ten betaald worden, zoo er een nieu we herbergier komt. Op dit gewichtig punt, vestig ik de aandacht. De heer Crick. 't Is_ bedroevend aldus wetten te moeten stemmen, die geen wetten zijn. Het amendement wordt verwor pen bij blijven zitten en opstaan en bet artikel wordt aangenomen. Art. 20. 1. Worden niet be schouwd als nieuwe slijters 1° Degene die, in hetzelfde lokaal, de slijterij voortzet, welke door den echtgenoot gehouden werd Degeqe die, in hetzelfde lokaal, dfé slijterij voortzet, welke" door zijnen vader, zijne moeder of andere bloed verwant in de opgaande lijn gehouden werd 3° Degene die, deei uitgemaakt hebbende van eene genootschap of gemeenschap, ten voordeele waarvan de slijterij gedreven werd, de slijterij, in hetzelfde lokaal, voor eigen reke ning voorthoudt Stemming over het geheel, bedragende de afschaffing van het verguningsrecht. Het ontwerp wordt in zijn geheel aangenomen met 92 stemmen en 29 onthoudingen. MM. Nolf en Colaert stemmen ja M. Van Merris was er van onder ge trokken. 4 M E <i E 1, W E It K. (5 HET IV." Zijn hart booste onstuimig, terwijl iiij zich die vfaag stélde. Hij was het ideaal zijner jongelingsdroomen, de ziel zijner ziel. Neen, het was geene broederlijke vriendschap die hij haar toedroeg, het was een edeler gevoel, eene onbegrensde liefde. En thans moest hij haar verlaten. Zou hij haar ooit wederzien Zijn hart zei ja, het vervulde zich met eene zoete gelukkige hoop in de toekomst, en zachtjes viel hij in slaap. V. Voor de zesde maal kraaide de haan op het voorhof, toen de .weggejaagde wakker schoot, 't Was omtrent vier uren in den morgen. Pieter sprong op. Ik heb mij o verslapen, dacht hij, want hij bemerkte door het luchtgat dat het reeds klaar was. Hij liep naai de pompom zich te wasschen, en eerst toen ontwaarde hij, dat de volle maan, die in eenen elderen hemel dreef, hem had bedrogen. Zijn blik viel op de wo ning en hij ontstelde. Er was reeds licht in de keuken. Was vader Muller mis schien zieker geworden Degene die zijne slijterij naar een ander lokaal in dezelfde gemeente overbrengt. 2. De slijter' op wien een der ge vallen van dit artikel toepasselijk is, is gehouden, binnen de vijftien dagen, van de verandering aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der be lastingen van het gebied. Aangenomen. Hij kleedde zich haastig, liep het hof over en klopte zachtjes op het venster. Siska, die bezig was met het haard vuur aan te blazen, keek op zij deed hare klompen uit en kwam op hare kousen de deur openen, en toen zij de knecht zag, legde zij haren vinger op den mond om het stilzwijgen te beve len. Ik dacht wel dat gij vroeg zoudt •zpsLuau, M'hustei «te het rtleisje, .<reh' ge moest toch koffiedrinken eer gij... De overige woorden bleven in haren gorgel haperen. Pieter keek haar teeder aan en hij bemerkte dat zij geweend had. Ja, eerst koffidrinken,zuchtte bij, en toen zij beiden tegenover elkander aan het helder ontvlammende haard vuur zaten, duisterde het meisje, zon der hem aan te zien Is er dan geen doen meer aai? Mag ik vragen als gij moogt blijven 't Is beter dat ik vertrek, was Net vaste antw-oord. Als ik weg <mzai er wel vrede in lmis komen. Het meisje zuchtte. lk vrees dat wij elkander nooit /.uilen wederzieig zegde zij Dat zal aan u liggen, Siska, zeide Pieter, terwijl hij hare hand vatte. Zij verschrikte, en haar betraande blik scheen te vragen Wat bedoeld gij daarmee Ja, dat zal aan u liggen, hermed- De weergalooze Vlaarhsche Ster bood ons verleden Zondag.den eersten Con science avond aan. De schouwburg was gestampt vol en 't was schoon volk ik zeg u dat heel het puikste deel onzer Vlaamsche bevolking daar was om den wereld beroemden H. Conscience te helpen vereeren. Nie mand heeft het zich beklaagd, want 't was een schitterende kunstavond, die ieders verwachting nog verre over- troffen heeft. De Sterrelingen, die, iedereen weet het, de tooneeispeel- kunst van een verheven punt beschou wen en ze met een raar talent beoefe nen, hebben deze maal zichzelvèn waarlijk nog overtroffen. De twee voorgeschrevene stukken Baas Ganzendonck en De Loleling wer den even meesterlijk vertolkt en die kundige tooneelisten wisten toch zoo goed alles te doen uitkomen, wat de schrijver er in heeft neergelegd. De minste rollen zoowel als de voornaam ste werden op een kunstvolle wijze weergegeven en daarvoor was er niet alleen een talrijk, inaar vooral een goed geoefend personeel noodig. De Ster heeft bewezen dat zij genoegzame, bekwame elementen bezit om de groot ste en ingewikkeldste stukken met den meesten bijval op te voeren. Al de spelers en speelsters waren volkomen op de hoogte hunner taak. Verdienen echter eene heel bijzondere melding t" de juffers Jeanne en Zulina Devers, J. Windels en A. Bories, die oprecht aanbiddelijk waren onder alle opzich ten. Bloemen en kransen bij de vleet voor die uitgelezene kunstenaressen 2° de heeren K. Wolff, Fl. Slosse, G. Pottel,D, Devers en fl. .Tasseel, die heel lastige en moeilijke rollen 'te ver vullen hadden en die zich zoo goed in het vel hunner personnage wisten te steken. Gaven nog bewijs van na tuurlijken aanleg en welbegrepene kunst de heeren Arth. en Alt'. Philips, M. Bories, K. Deweerdten A. Luyten. De kleine Pauw, André Bories, was een echte guit, die zijne rol opperbest speelde en die veel, zeer veel bijval •had. Een hartelijk bravo voor al die moedige tooneelisten. Zij verdienden j volop de herbaalde en langdurige toe juichingen, die zij inoogsten. De tooneelschikking en versiering, de kleedij waren wonderwel in over eenkomst mét tijd en omstandigheden; de taal was zuiver en duidelijk gespro ken, de gebaren waren gepast en on gekunsteld, de tooneelen breed en de knecht. Dezen nacht is het mij duidelijk geworden, dat gij voor mij meer zij t dan eene zuster. Siska, zoudt gij mijne vrouw willen worden Nu met verhelderden blik.x De knecht schuddehet hoofd. «Neen, later, zegde hij, als ik mij uwer waar dig zal gemaakt hebben. Later, als ik Maar Pieter, wairem heb* gij daar niet van gesproken nnj onderbrak Siska. Ik ben beschaamt van het te bekennen, maar ik heb u sinds lang innig lief. Wist gij hoeveel moeite het mij gekost heeft, om de ge negenheid die ik u toedroeg, te ver- rgen want ik was ongelukkig door die liefde, die naar mijne meening niet gedeeld werd. Aldus afgeproken, zei Pieter, wij zullen hopen en wachten. Ik zal wachten en blijven wachten, al moesten mijn haren onder het wach ten vergrijzen, verzekerde het meis je. Wanneer ik terug kom, moet ik innen zeggen daar staat mijn huis en hier ligt mijn broodwinning, sprak de knecht. Voor mij zelf zou ik zooveel niet ver gen, verzekerde Siska, maar ge weet hoe vader bestaat. En dan de fa milie (Wordt voortgezet). levendig en de grimeering was goed gelukt. Prachtig, vol echte kunst was heel het feest en de toeschouwers hebben er genoten en zich vermaakt dat de stukken in degeburen vlogen. Eere en dank aan de kunstvaardige Ster Heil den grooten Conscience en leve ons Vlaamsch TooneelNatus. Zondag aanstaande om 5 1/2 ure 's •avonds, 2d° opvoering derzelfde stuk ken. Wie dus de gelegenheid niet had dat kunstfeest bij te wonen, of wie het mocht verzuimd hebben, mag niét na laten diè tweede kans waar te nemen. Wij verzekeren dat men er zich van beloven zal. Overigens wie zou die wakkere Sterrelingen niet willen steu nen in het vereeren van Conscience die ons volk leerde lezen en het uit den doodslaap wekte Prijzen der plaatsen 1"" plaats, 1,50 fr. 2li0 plaats, 1 fr. 3lle plaats 0,50 fr. Kaarten op voorhand te verkrijgen bij den lieer K. Deweerdt, Rijsel- straat, 59. ZEEP Het is gevaarlijk scheikundige mengsels te gebruiken in bet huis houden. Voor ieder huishou delijk gebruik is Sun- li£bt-Zeep zonder weer ga. Zij bezit zulke won derbare eigenschappen dat al de buismoeders der wereld ze met geest drift aangenomen heb ben. SUNLIGHT Zeep mmmim Lundi 16 Décembre 1912. Oiseaux. ■POjse.au Onimeslagh R. 2e Öïsëau Hamendt A. at De Westhinder het vuurschip, dat voor Oostende ligt, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, rond 4 uur aangevaren worden en verzonken met hare bemanning, bestaande uit tien personen. De stoomboot welke de Westhin der heeft aangevaren is te Antwerpen aangekomen en op bevel der Regee ring aan den ketting gelegd. Het is de Duitsche stoomer Sidne De Westhinder is een vuurschip, toebehoorende aan het Belgisch loods wezen, geheel en al uit stalen platen vervaardigd en gewoonlijk bemand door twaalf koppen. Op het oogenblik der aanvaring be vonden zich aan boord Van lluyse, schipper, 28 jaar oud, ongehuwd Lauwers Ferd., 40 j., gehuwd, 1 kind fiEDtKM££*DMtlW VRIJ

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2