m m srar m m m m fffir-fuwnr m m Vrome VeI^id. Eene wol op de aan kond igingsborden. Hel Kerslfeesl in de Liberale Wacht. illaulscliappij der Oud-Pompiers. Soeiélé Royale des Francs Arbalélriers. Lijsl der Apothekers II. J. HE IIOLCK, Schrikkelijke ramp in een Cinema le IIeenen Bandieten aangehouden. regelen worden getroffen opdat alle officieren behoorlijk de twee land stalen zouden kennen. De hhn. No bels en iVloyersoen kath. steunden deze zienswijze. Artikel één werd gestemd met 22 stemmen en 3 onthoudingen katho lieken. In zijn geheel werd het ontwerp aangenomen met 13 stemmen tegen 3 socialisten en 6 onthoudingen 3 katholieken en 3 liberalen. DE MIDDENAFDEELING. De middenafdeeling, belast met het onderzoek van het legerwetsont- werp, is dus als volgt samengesteld de hhn. L. Huysmans lib., Hubin soc., Huyshauwer, Du Bus de YVar- naffe, Pirmez en Ruzette katholie ken. Deze laatste zal waarschijnlijk tot verslaggever benoemd worden. dSiljlfe, I Ik jÈk* In de Kamer werd dezer dagen een wetsvoorstel neergelegd voor liet hef fen ten voordeele van den Staat, van eenen taks op de reklaamborden en andere toestellen, dienende tot handels of nijverheidsaankondigingen, liet stelt een jaarlijksch aanplakkingsrecht in van 5 fr. per vierkanten meter op alle aanplakbrieven, opschriften of andere aankondigingen van dien aard. Zijn van dit recht vrij de aankondi gingen, gedrukt of geschreven op pa pier, perkament, linnen of ander weef sel, dat van een zegel kan voorzien worden, en die daardoor onderworpen zijn aan hetzegelrecht, vastgesteld door de wet van 25 Maart 1891. De aankondigingen op zoogezegde reklaamborden, schermen of bijzon dere toestellen, en in 't algemeen alle aankondigingen en reklaammiddelen van allen aard, gedrukt, geschilderd of gelijk op welke manier vervaardigd en geplaatst op onroerende eigendommen of gedeelten daarvan, bebouwd of on bebouwd, uitgenomen op huis-of af sluitingsmuren verder dan 100 meters buiten de steden en "voorsteden, zijn onderworpen aan eenen bijzonderen jaarlijkschen taks als volgt 50 fr. per vierk. 111. voor ieder re- klaambord van min dan G vierk. m. oppervlakte 75 fr. per vierk. m. voor ieder re- klaambord van 6 tot 10 vierk. m. 100 fr. per vierk. m. voor ieder re- klaambord van meer dan 10 vierk. m. Voor de berekening der rechten wordt de oppervlakte uitgerekend door de grootste lengte met de grootste breedte te vermenigvuldigen. Elke breuk wordt voor een heelen vierk. m. gerekend. Deze, ten wiens voordeele de aankon diging geplaatst wordt, deze, die baai- doet plaatsen en deze, die het recht heeft, de toelating tot de plaatsing te M E IV7 4i E I, W E 11 K. (6 HET V. Terwijl zij aldus zaten te kouten, be gon de 'koffiketel, die over het vuur hing, helder op te zingen, en zij be merkten het gelijktijdig op. Die zang scheen hun een liefdelied ter bezege ling van hun toekomend geluk. En nu inoet ik voort, zuchtte Pieter, wanneer hij koffi gedronken en boterhammen gegeten had. Ik ga af scheid nemen van uwen vader, en met schier geruchteloozen stap ging hij in de kamer. Mill Ier sliep niet. Hij zag Pieter, die hom zoo lang en zoo getrouw had ge diend, met het olielampken in de hand het bed naderen. Hij richtte zich op en stak zijnen hand uit. De weggejaagde drukte ze hartstoch telijk, terwijl de oude man vroeg Vriend, wanneer zal ik u weder zien Dat kan ik niet bepalen, was het antwoord, maar dat ik komen zal, is zeker. Ja, vader, hij zal terugkeeren, verzekerde Midler's jongste dochter, pie Pieter als eene schaduw tot bij va- geven,zijn onderling verplicht den taks te betalen, ten ware die personen on der hen daaromtrent bijzondere over eenkomsten gesloten hadden. Alwie vóór hel inwerkingtreden dei- huidige wet plaatsen voor de belaste aankondigingen in huur genomen had, kan deze huur afzeggen binnen de twee maanden, maar hij moet dan ook bin nen dien tijd de aankondigingen doen wegnemen. In dat geval zal hij geen enkelen taks ten voordeele der schatkist, noch gelijk welke schadeloosstelling opzichtens den belastingschuldige te betalen heb ben. liet ingediende wetsvoorstel zal door yele menschen goedgekeurd worden. Zooals wij over eenige maanden zeg den, worden onze schoonste land schappen en natuurmerkwaardigheden door die leetijkegroote reklaamborden met hunne schreeuwende kleuren ont sierd. Langsheen onzegroote spoorba nen van Antwerpen naar Brussel, van Brussel naar Luik, van Brussel naar Aarlen en doorheen onze schoonste Vlaamsche gewesten ziet men bijna niets anders meer dan die afzichtelijke dingen. Wij zijn partijgangers van aan kondigingen in 't voordeel van nijver heid en handel, maar zij mogen onze schilderachtige streken niet schenden, en er al de schoonheid van wegnemen. Die reklaamschutsels waren een eclit misbruik geworden, en tegen elk mis bruik moet men kunnen ingaan. Al de kamerleden hebben dat begrepen en het voorstel zonder aanmerkingen ge stemd. Ter gelegenheid van Kerstdag heeft de Liberale Wacht zooals alle jafe, een Kerstfeest ingericht aangeboden aan de kinderen harer leden. De groote zaal der Oud-Ppmpiers was proppensvol boven zóówel als beneden was men opeen gedrongen als haringen in eene ton. Het programma, allerkeurigst op gesteld, was oprecht mooi. Beurtelings hebben er levendige knaapjes en bevallige meisjes alleen spraken, liederen en kinderkoren uit gevoerd, die zeer in de smaak vielen der toehoorders. En toen opeens, onder het spelen der Brabangonne, de prachtig met suiker- en speelgoed geladen Kerst boom te voorschijn kwam, was het een aandoende vreugdekreet, die dooi de zaal dreunde. 't Was voorwaar een schoon feest dat een goed aandenken zal nalaten bij onze brave werkliedenfamilies. Wij bedanken hartelijk, in hunne naam, de Dames die zich zoo bereid willig aan dit feest hebben toegewijd, alsmede alwie, op welke manier ook, tot liet welgelukken ervan heeft ge tracht. ders bed was gevolgd. Het is geen af scheid voor eeuwig. Tot wederziens dan sprak d,e oude meester, en zijne stem klonk zoo bedroefd, alsof hij aan dat wederzien twijfelde. Nog eens werden handdrukken ge wisseld. Siska droeg het lampken in de keuken, en toen ging ze langszaam met Pieter het hof over. Wat die twee onderweg tegen elkan der gezegd hebben, heeft niemand ge hoord maar de maan, die vriendin der gelieven, "en hare trouwe gezellin, de morgenstar, zullen bemerkt heb ben, dat beider aangezicht van geluk straalde bij don laatsten handdruk, die een eeuwigen liefdebond besloot. Waarheen? vroeg Pieter zichzel- ven af, als' hij alleen op den aardeweg stond Waarheen Siska had hem wel geraden, dat hij oom Jozef Muller een bezoek zou brengen, en gezegd dat hij daar misschien werk zou vin den, tot hij iets had dat hem beter ge leek maar was het niet vernederend voor Siska's verloofde, dal hij werk zou vragen aan haren oom. Terwijl bij met zichzelven beraad slaagde, was hij tot bij de herberg de gouden krend genaderd, waar hij 's avonds te voren zijn koffer had gezet. Hij ging binnen om nog eens te verzoe ken, dat men de kist aan niemand zou afgeven, die geen eigenhandig briefken van hem had en eindelijk kwam hij Ter gelegenheid van Nieuwjaar, zal er op DINSDAG 31 dezer, om 9 1/2 ure 's avonds, eene luisterlijke danspartij plaats hebben. jlSÉlk. (Blason Ordinaire.) Haut total Declein. Moyen total Vermeulen Bené. va 11 dioiiïüt zijiulc ZONDAG 29 DEC li .VI BIS li 1912 DIX MIIDES TRA AT, 71" 16Y PER. Zondagavond, rond 7 1/2 ure, is te Meenen in.de cinema Henri Cottenier, bijgenaamd Buiscom, een schrikkelij ke ramp gebeurd, die in de stad en in den omtrek eene groote verslagenheid heeft teweeg gebracht. Om 4 ure had eene vertooning plaats en gezien de aantrekkelijkheid van het programma was de zaal proppensvol. De vertooning eindigde eenige minu ten na 6 ure. Nadat de zaal ontruimd was, werden de toeschouwers toege laten voor de tweede vertooning. In weinige oogenblikken was de zaal vol en de vertooning werd voortgezet. Rond 7 1/4 ure werd de film opgezet La fin de la Haine Het was de vierde film. Eensklaps werd de ver tooning opgeschorst. De film, die opdat oogenblik afge rold werd, had eensklaps vuur gevat. De vlammen deelden zich mede aan de elektrieke draden. De elektrieke gemeenschap werd daardoor afgesne den en de zaal bevond zich in de duis ternis, terwijl de toeschouwers op het glas eene kleine vlam zagen. Eensklaps riep een der toeschouwers Brand Brand Dit geroep weerklonk als een donderslag in de zaalelk sprong op en vluchtte naar de uitgangen. Men riep en stiet elkander en een hevige schrik beving de toeschouwers, die in de schrikkelijkste verwarring poogden te vluchten. Wanneer eindelijk de gendarmen en de agenten er in gelukten de menigte in bedwang te houden, de herberg en de poort gesloten hadden en de zaal terug binnen gingen, hadden zij een schrikkelijk schouwspel voor hunne oogen. Aan de groote poort vond men 8 slachtoffers, de eenen op het aange zicht, de anderen op den rug levenloos uitgestrekt. Aan den trap vond men tot het besluit van Siska's raad te vol gen. Wilde oom Jozef hem geen werk bezorgen, hij kon toch zijn bezoek niet euvel opnemen, en tijd geeft raad. Zoo mijmerend over Siska's liefde en over de toekomst die hij te gemóet ging, stapte hij lustig voort in de richting van het dorp Bommeringen, waar oom Jozef woonde. VI. Midler's jongste dochter was haren Pieter blijven nastaren, tot zij hem aan het einde der straat uit het oog ver loor en nu snelde zij vlug als eene hinde het voorhof in om voor liet ont bijt van hare huisgenooten te zorgen, die zij nog te bed dacht. Frans Krabs grove taal klonk haar onheilspellend tegen, en Julia's stem getuigde van buitengewone opgewondenheid. Va der was ook al op, en zij vermoede dat de huiselijke donderbui zich over haar hoofd samentrok. Weldra werd het haar duidelijk. Frans Krabs had geluisterd, als zij en Pieter aan het aardvuur van liefde had den gesproken, en hij had de zaak veel zwarter afgeschilderd dan zij wezenlijk was. Is het waar, Siska, wat ik over u hoor vroeg de vader als het meisje binnenkwam. Wat wilt gij zeggen «vroegSiska, en zij beefde als een popelblad. Dat gij sinds lang in het geheim met Pieter verkeerd 5 dooden. Op den vloer, op de banken en op den koer vond men eene groote hoeveelheid klakken en manshoeden, sjals, doeken, vrouwenhoeden, gansche bussels boa's, enz., enz. De cinema waar de ramp gebeurd is, wasgansch in regel en het is de schuld der menigte dat men dit schrik kelijk ongeluk te betreuren heeft. Had den de toeschouwers naar de woor den en het geroep van den baas ge luisterd en kalm gebleven, er zou niets voorgevallen zijn. De operateur Mau rice Vandenabeele had reeds het be gin van brand uitgedoofd en had zelfs de machienkamer met zijne toebe- hoorten moeten vuur vatten, de toe schouwers die met een steenen muur van deze plaats afgescheiden waren, zouden in geen gevaar verkeerd heb ben. Voor het oogenblik zijn er 14doo den en een honderdtal gekwetsten. Maandag namiddag zijn de parketten van Rijssel en van Kortrijk ter plaats afgestapt. De Kortrijksche magistraten waren vergezeld van M. den ingenieur Vanden.Driesche. De toeloop van volk bleef zeer groot tot 's avonds toe. Mijnramp le Rramhnuer. Het getal der omgekomen werklie den bij de grauwvuurontploffmg in den koolput Minister Achenbach be draagt thans 48. Van de gekwetsten, verpleegd in het ziekenhuis, zijn er geen meer gestor ven eenige zijn reeds naar hunne woningen kunnen terugkeeren. Een aantal der lijken werden door de bloedverwanten afgehaald 31 der slachtoffers zijn Zaferdag in een geza menlijk graf op het kerkhof te Bram- bauer ter aarde besteld. Voor zoover men weet, bevindt er zich nog een lijk in den koolput. Enkele maanden geleden werd eene 64-jarige winkelierster, mej. Michaut, verwurgd gevonden in haar winkel. Eene koord was herhaalde malen rond haar hals gerold geworden. Diefstal was de drijfveer tot de misdaad ge weest. Onlangs nu werden twee jonge kerels beschuldigd van allerlei dief stallen rond Montereau en Sens ge pleegd, en het is nu aan 't licht geko men dat de schelmen, onderscheiden lijk 18 en 16 jaar oud, ook de winke lierster hebben vermoord. De misdadi gers bekenden dat zij niet voor eigen rekening werkten, maar dat hune dief stallen veel profijt opleverden voor de 38-jarige vrouw Piesse, welke hunne aanslagen beraamde en leide. Zij ver kleedde hen en maakte tevens hun ge laat onkennelijk. De jonge bandieten hebben buiten de moord, een tiental inbraken gepleegd. Walgelijke toonee- len vielen in het huis Piesse voor. De echtgenooten Piesse werden aange houden. Dat is onwaar, verzekerde zij, maar..., Wat, onwaar riep de zwager onderbrekend. Heb ik niet gehoord wat ge met elkander hebt afgesproken. Gij, schijnheilige gij hebt uwen vader, gij hebt ons en de gansche wereld be drogen. Nu weet ik hoe de vork in den steel zit. Laat mij toch uitspreken, zei Sis ka, wat er van is, wil ik gaarne be kennen. Wat zult gij bekennen riep Ju lia met scherpe stem, het schoonste zeker. Hadden wij dien schooier maar nooit in huis genomen Zoo moogt gij hem niet noemen, dat wil ik niet, riep hef meisje. Nooit heeft hij gebedeld, en voor het loon dat hij hier ontving, heeft hij eerlijk gewerkt. Krabs en Julia begonnen nu gelijk tijdig zoo luid de beschuldiging' uit te schreeuwen, dat er geen mensch iels van kon verstaan. Eindelijk zei de va der Siska, gij moet zeggen wat er van is. Verkeert gij met hem ja of neen Eerst dezen morgen heeft Pieter zich aan mij verklaard, sprak het meisje openhartig, vroeger heeft hij nooit van iets gesproken. De vader knikte, maar gaf geen ant woord. Geef ze maar gelijk, riep Krabs.

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2