Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Doiulcrdag, 9" Januari 1912. 5 centiemen. Negende jaar. Nrs 8-9. Nieuwjaarwenschen DE WEERGALM I)e IJuilenlaiidsche Politiek in 19! 2. xe,W De nieuwe legerwét. Voor de pachters. Eendracht maakt Macht. i 'evHchijnende de» SPonderdaej». Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 8-50 Men 1IANDEL.T BIJ OVEREENKOMST. Men schrijft in bij den Uilgever, bixfmidestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch lielgië en Vhuiienland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten hureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AAN KONDIGINGEN Aankondigingen 45 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen I fr. id. VAN Ik kom hier met een zak vol wenschen Voor boeren, burgers, brave menschen, Die gaarne leven, blij van zin, Bij werk en zorg en geldgewin. 'k Wensch den landman welgevallen Op zijn velden, in zijn stallen, In zijn woning, in zijn schuur, 't Leven is hem soms zoo zuur Dat hij steeds van rampen, plagen, Donderderbuien, hagelvlagen, Zijnen oogst bewaard moog zien, Die hem loon voor 't werk moet biên. 'k Wen^cli den burger in zijn stede Veel genot en rust en vrede. Dat zijn nccéfig zijn bestaan Immer goed vooruit moog gaan. 'k Wensch den werkman kloeke handen, Vrij van alle slavenbanden Dat hij in den levensstrijd Steeds van ziekten zij bevrijd. Dat hij in zijn oude dagen Nimmer de almoes moete vragen, Maar van zorg en kommer vrij, Leven moog gerust en blij. 'k Wensch aan hen, die schrijven, denken, Wijsheid aan de wereld schenken, Dat ze zoeken ongestoord In hun wijsheid altijd voort. Aan de kunstenaars allerhande, O zoo talrijk in den lande Wensch ik voor hun eedle kunst Eer en roem en volkengunst. 'k Wensch aan rechters, wetsdienaren, Dat ze ons van 't gespuis bewaren Dat maar steelt en moordt en brandt, En vaak vrij loopt door het land. 'k Wensch aan hen, die wetten maken, Meer bezorgdheid voor 's lands zaken, Minder gunsten voor de kliek, Minder winkelpolitiek. 'k Wensch aan allen, kleinen, grooten Arme en rijke landgenooten Dat ze ons dierbaren vadergrond Steunen kunnen t'allen stond. En wat zal ik nu nog wenschen Aan de goede, brave menschen Die mij lezen elke week Vriend lief uit stad en streek Alles wat hun heil kan geven Voorspoed, kracht en moed in 't leven Dit alles wordt van hert geuit Door de Redactie van de WEERGALM. 1912 is voorwaar geen jaar van vrede geweest. Toen het begon, was de Italiaansch-Turksche oorlog nog volop aan den gang in Tripolitanië. De oorlog duurde voort en het scheen wel of hij ook nog het jaar 1913 zou beleven, toen Turkije zich plots bedreigd zag door vier andere vijanden. Het sluiten van den vrede met Italië werd bijna onmiddelijk gevolgd door het uitbreken van den alge- meenen Balkanoorlog, welke in de geschiedenis zal geboekt blijven als een der snelste en wreedste oorlogen. Sinds een viertal weken is in dezen krijg een zekere stilstand gekomen en men had den indruk dat de vijan delijkheden weldra voor goed een einde zouden nemen, zoo niet juist het jongste verloop der vredesonder handelingen ons in de onzekerheid was komen brengen en het gevaar vooreene hervatting van den krijg had vergroot. Behalve deze beide oorlogen, heeft 1912 ook veel oorlogsgevaar gekend. Toen 1912 begon, was het Marok- ko-geschil nog hangend het was weliswaar op goeden weg naar eene bevredigende oplossing, doch de minste klip op dezen weg kon nood lottige gevolgen hebben voor de be trekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk. Gelukkiglijk was dit het geval niet, evenmin als bij de rege ling van het Marokko-geschil tus schen Frankrijk en Spanje. Er is, in Jt begin van 1912, ook oorlogsgevaar geweest in Perzie, waar men een oogenblik vreesde dat Rusland dit oude rijk gewapender hand zou ingepalmd hebben ei* is ook oorlogsgevaar geweest in Mexi- ko, waar de rebellen het zeer lastig maakten aan de burgers der Noord- Amerikaansche Unie, wat deze haast noodzaakte, troepen naar Mexiko af te zenden. Ten slotte is er nog oorlogsgevaar in Zuid-Oost Europa en in het Verre Oosten. In Zuid-Oost Europa, waar het Oostenrijksch-Servisch geschil nog immer niet opgelost is en thans schijnt verzwaard te zullen worden door een Oostenrijksch-Montene- grijnsch geschil, omdat de Donau- monarchie aan Montenegro, evenals aan Servie,regelen wil voorschrijven ten opzichte van het nieuwe gebied, dat beide kleine landen zich ten koste van Turkije willen toeëigenen. In het Verre Oosten, door het ge schil tusschen Rusland n China, betreffende Mongolië. China, waar de in 1911 uitgeroepen republiek zich in den loop van 1912 krachtig heeft ontwikkeld, is thans weinig geneigd om zich nog langer door Rusland te laten behandelen als ten tijde van het zwakke Chineesche keizerrijk. Doch al dit oorlogsgevaar moet ons daarom niet pessimistisch stem men de vredeszin neemt hoe langer hoe meer uitbreiding bij de volkeren; 1912 heeft menig oorlogsgevaar zien overgaan, dank zij juist den vredes zin van de betrokken volkeren laat ons dus in dit opzicht van 1913 het beste verwachten. Overgaande tot de gebeurtenissen, welke meer bijzonder de politiek van elk betreffen, dan valt het volgende aan te stippen In Engeland zette het liberale kabinet zijne werking krachtdadig voort. Het bracht o. m. de Iersche Home-Rulewet tot stand en stelde de staatspensionneering en de ver plichte ziekteverzekering der arbei ders in, terwijl het tevens de uitbrei ding en versterking der vloot onver poosd doordreef. Bovendien werd de band tusschen het moederland en Re koloniën op alle mogelijke wijzen I versterkt. In Duitschland werd eveneens de vloot op aanzienlijke wijze uitge breid. Voor dit land zal 191 2 echter in de eerste plaats gekenmerkt blij ven door de kolossale stemmen-aan- winst der sociaal-demokraten bij de laatste rijksdagsverkiezingen. Daar door werd aan de heerschappij van het zwart-blauwe blok (centrum en konservatieven) een einde gesteld. In Frankrijk ruimde het kabi net Caillaux de plaats voor het mi nisterie Poincaré, terecht het groot ministerie genoemd hoewel Frank rijk in 1912 zijn Marokkogeschillen met Duitschland en Spanje vereffen de, heeft het toch nog steeds met tal van zware moeilijkheden te kampen in dit Noord-Afrikaansche wespen nest. Oostenrijk-Hongarije verloor zijn grooten staatsman von Aehren- tal; deze heeft echter in graaf Berch- told een waardigen opvolger gevon den. Beide deelen der Donau-Mo- narchie, doch vooral Hongarije, hadden zware parlementaire krisis- sen te doorworstelen, welke name lijk in dit laatste land aanleiding gaven tot ophefmakende gebeurte nissen, In Ruslandblijft het volk zuchten onder de gruwelijkste der dwingelandijen eene douma werd er gekozen welke, evenmin als de vorige, het karakter eener volksver tegen woordiging heeft. De Russische oorlogspartij poogde herhaalde ma len een oorlog met Oostenrijk uit te lokken, wat haar gelukkiglijk tot hiertoe niet slaagde. Spanje verwierf belangrijke voordeelen in Marokko, doch zag zijn gezaghebbenden hoofdminister Canalejas vermoorden, terwijl Por tugal te v\ orstelen had met een koningsgezinden opstand, dien het echter wist te onderdrukken. In Nederland deed het vraag- stuk de'r vlootversterking een minis ter van zeewezen vallen; oud-minis ter Kuyper trok zich terug uit het parlementaire leven, terwijl korts nadien de vrijzinnige koncentra- tie tot stand kwam tegen de kleri kale koalitie. In Skandinavië sloten Noorwe gen, Sweden en Denemarken een verbond door een gemeenschappelij ke neutraliteitsverklaring. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika brachten het groote Tanama kanaal de voltooing nabij c;i zagen het presidentschap hunner bondsrepubliek overgaan op den de- mokraat NVoodrow Wilson nadat oud president Roosevelt, door het stichten eener derde partij de repu- blikeinsche partij verdeeld en ver zwakt had. In Mexiko duurt de burgeroor log voort, terwijl de eertijds zoo woe lige republieken in Zuid-Amerika hoe langer hoe rustiger worden en voorgoed een weg van vooruitgang schijnen te willen opgaan. In Zuid-Afrika trad generaal Hertzog uit het ministerie, doch het Afrikaner-element blijft er aan het bewind en de voorstanders van de voorstanders van de rechten der Ne- derlandsche taal worden met den dag talrijker. In China wist de jonge repu bliek, onder de krachtige leiding van Joean-Isikai, vasten voet te nemen en zich beslist te verzetten tegen de pogingen der mogendheden, om zich, zooals voorheen, in de Chinèesche te mengen. In Japan stierf de oude Mikado en deed het vraagstuk van de regee ring van Korea onlangs eene kabi- netskrisis ontstaan, die nu echter reeds opgelost is. In Australië bezegelden de verschilende Staten van dit groote eiland hunne Unie door talrijke maatregelen en o. m. door het op richten eene Australische zeëvloot. Zooals men zien kan, is 1912, in menig opzicht een veelbewogen jaar geweest, dat in oorlog begonnen is en in oorlog eindigt. Moge 1913 rustiger zijn en ten minste in vrede eindigen De bespreking in de middenaf deeling Dinsdagmorgen hield de middenaf- deeling van de Kamer een vergadering- om de nieuwe legerwet te bespreken. Deze vergadering werd voorgezeten door den heer Nerinck, die omringd was door de heeren Ruzette, Du Bus de Warnafl'e, Pirmez, Huyshauwer, Louis Huysmans en Hubin. De heer Louis Huysmans nam de eerste het woord. Hij verklaarde dat hij in grondbegin partijganger van de nieu we wet is, omdat het de plicht is vau eiken Belg die den noodigen ouderdom bereikt heeft en voor den dienst ge schikt blijkt, de onschendbaarheid en de onafhanhelijkheid van Belgie te verdedigen. Voor wat den duurtijd van den dienst betreft, zegde de heer Huys mans dat hij daar geen bepaalde per soonlijke meening over heeft. Spreker deed verder uitschijnen dat indien de herinrichting van het leger voor alles een kwestie van nationaal order is, zij ook tot op een zeker punt een zaak van internationaal belang blijft. Ten slotte beknibbelde hij de inrichting der nieu- we-rechtsplegingen van de militieraden waarna de heer Hubin het woord nam om den dienstplicht van 9 maanden aan te prijzen met twee terugroepingen per jaar. Iedereen weet hoe slecht onze wetten op ae pacht van hoeven en landen zijn. Onze pachters zijn niet veel beter dan slaven. Zij moeten aan hunnen heer gehoorzamen, stemmen en denken zoo als hij beveelt, anders kunnen zij zon der eenige voorafgaande verwittiging worden buitengezet, en alles wat zij in het land hebben gestoken, gaat ver loren. Al lang ijveren de liberalen om dit schreeuwende onrecht te doen verdwij nen. Zoo hadden de heeren Franck, Vekemans en andere vrijzinnige volks vertegenwoordigers voor de kiezingen daarover een wetsvoorstel neergelegd, maar door de tegenwerking van de klerikalen kon het niet gestemd ge raken. Nu heeft de heer Franck wederom, met andere 1 iberale volksvertegenwoor digers, hetzelfde voorstel in de Kamer ter tafel gebracht. Hij wil dat niemand van zijn land of hoeve kan gezet worden op het einde van het huurceel, dan na een geheel jaar voorafgaande verwitti- WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1